Skocz do zawartości
Memphisto

RTX 2060 wysokie temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem kilka miesięcy temu prawdopodobnie pokoparkową RTX 2060 6GB Asus Dual Evo OC. Jeśli naprawdę była w koparce, to nie dłużej niż 4-5 miesięcy, bo mam fakturę vat z 3 letnią gwarancją producenta. Do tej pory grałem raczej w starsze gierki, więc nie dostrzegałem problemu. Dopiero od niedawna zagrałem w coś bardziej wymagającego tzn. Days Gone i God Of War na detalach wysokich/ultra. W każdej z tych gier karta potrafi łapać około 84 stopnie na rdzeniu i prawie 100 na hot spocie. I to przy blokadzie na 60fps z otwartą obudową i 20 stopniach w pokoju, czyli warunki prawie jak na test benchu. Wentylatory potrafią się wkręcać na 2700RPM. Popatrzyłem na opinie ludzi z moreli i xkomu dotyczące tej karty i byłem w szoku że chwalą to chłodzenie. Mam rozumieć, że pasta wyschła, a termopady już straciły swoje właściwości? Odsyłać to na gwarancję i wymagać żeby coś z tym zrobili i nałożyli plombę gwarancyjną na nowo czy ten model tak po prostu ma? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ultra/high na tej karcie jest mission impossible, ale, profilaktyczne możesz wymienić pastę i pady, ale temperatury przy 100% obciążeniu to na te chodzenie to jest raczej norma. Jaką masz obudowę?

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Memphisto napisał:

 Mam rozumieć, że pasta wyschła,

Dziwne, mi nigdy pasta nie straciła właściwości (nawet po 7,5 roku używania Radeon HD4850). Może w tym modelu jakiś gównolit umieścili a nie materiał termo-przewodzący. 2700RPM i temp. 84 stopnie wskazują na np. tą nieszczęsną "pastę".

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa SilentiumPC Regnum RG6V TG, ale karta i tak dobija do 84 nawet jeśli postawię obudowę na biurku i zdejmę z niej cały boczny panel. Czuć wtedy, że całe ciepło z karty ucieka ładnie na bok i przepływ powietrza nie jest niczym blokowany. W God Of War na wysokich przy 1080p jest stałe 60fps. Sam karty nie mogę rozkręcić bo ma plombę więc raczej i tak będę zmuszony odsyłać na gwarancję i czekać kilka tygodni aż ją z powrotem odeślą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... nie żeby ktoś tu Cie namawiał na słanie na gwarancję, ale wydaje mi się nieprawdopodobne, by chłodzenie było aż tak kiepskie, by takie temp. był normalne. Właśnie pograłem trochę na stałym 60fps i temperatury:

159a9fbe1473.png

przy wentylatorach zwykle w okolicach 700rpm:

36ed200bc875.png

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kyle_PL

Dobrze rozumiem z tego wykresu, że temperatury nie przekroczyły ci nawet 70*C? I masz tę samą wersję Dual Evo OC od Asusa? Szczerze mówiąc 70 stopni to ja widziałem co najwyżej grając w 10 letniego Far Cry 3 i to z vsyncem. 

Będę musiał odesłać kartę. Mam nadzieję, że nie będą robili jakichś problemów i naprawdę wymienią pastę razem z termopadami, zamiast odpisać, że "nie stwierdzili problemów, bo karta działa poprawnie" i odeślą nie robiąc nic. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Memphisto napisał:

@Kyle_PL

Dobrze rozumiem z tego wykresu, że temperatury nie przekroczyły ci nawet 70*C? I masz tę samą wersję Dual Evo OC od Asusa?

 

Nie no, mam całkiem inną kartę, tylko mam na myśli to, że chyba nie produkuje się kart, które mają aż 84 stopnie na rdzeniu kiedy są sprawne.

2 minuty temu, Memphisto napisał:

Szczerze mówiąc 70 stopni to ja widziałem co najwyżej grając w 10 letniego Far Cry 3 i to z vsyncem.

To nie ma znaczenia, czy gra nowa czy stara. Starą grą też obciążysz kartę, tylko w np. wyższej rozdzielczości.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet na ZOTAC nie miałem takich temperatur... Pewnie pasta jest do niczego. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem temperatury na swoim RTX 2060 SUPER w FurMARKU. Tak ma być na tej karcie czy za wysoko ?

HOTSPOT.png

 

 

 

Edytowane przez MPro
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, MPro napisał:

Sprawdziłem temperatury na swoim RTX 2060 SUPER w FurMARKU. Tak ma być na tej karcie czy za wysoko ?

HOTSPOT.png

 

 

 

Zrobiłem u siebie test w furmarku (wcześniej go nigdy nie robiłem) i u mnie przy zużyciu 180W dobija do 86 stopni i jest 2700RPM na każdym z wentylatorów :decu: U ciebie to jest wręcz bajka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Msi Gaming X 2060 S, temperatura w Hot Spot dochodziła do 102/103 stopni przy zamkniętej budzie i NZXT H500, przy otwartej do 99C. Dwuletnia sztuka przy rozgrywce w AC Valhalla, ustawienia bardzo wysokie/ultra i full hd. 

Edytowane przez Iri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte GeForce RTX 2060 D6 6GB, obudowa zamknięta Genesis 505 + 4 wentyle (2x nawiew, wyciąg do tyłu i do góry)ustawione tak, żeby były troszkę cichsze od karty (nie wiem ile rpm, bo ustawiam pokrętłem), temp w pokoju 20.5 stopni, i5 12500, Furmark po 30 minut:
- zegary stock, wentyle auto ~ 2500 rpm, czyli głośno - 75 stopni

- zegary stock, wentyle sztywno 2000 rpm, czyli raczej głośno - 80 stopni

- zegary stock, wentyle sztywno ~ 1600 rpm, czyli jak dobrze pogłoszę dźwięk w grze, to jakoś może ujdzie, ale dalej nie moje klimaty - 84stopnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak karta była w koparce to może tym bardziej warto  nałożyć nową pastę?  Ja także mam RTX 2060 6GB Asus Dual Evo OC.  Kupiona w listopadzie 2021-poprzedni właściciel kupił ją miesiąc wcześniej,

więc moja raczej nie kopała. Dotarła do mnie oryginalnie zapakowana/zafoliowana  itd... z fakturą zakupu. Normalnie jakby prosto ze sklepu. Ktoś na zarobek nakupował i sprzedawał kikaset zł drożej.?

Też mam podobny problem jak autor: karta w grach typu Metro Exodus, czy FarCry5 z palcem w nosie osiąga temperatury 80-83 stopnie. Obudowa to Armis AR6, ale to raczej nie ona jest

problemem.

Procesor w testach tylko lekko przebija 60 stopni. Dwa wentyle na przodzie i jeden z tyłu. Wentylatory karty osiągają u mnie również prędkość 2700 obr/min (może nawet leciuteńko powyżej)

@Kyle_PL  Jaką masz  wersje tej AIDY, ze pokazuje ci np temperaturę HotSpot i VRM?   Ja u siebie nie widze tego do zaznaczenia, albo źle szukam.? 

Na marginesie. Ten program chyba nie jest wiarygodny dla temperatur grafiki. U mnie potrafi pokazać 200stopni, gdy karta nie jest niczym obciążona (pulpit tylko).  Kiedyś pokazywałem screena na forum.

Sam zmieniłbym paste swojemu Asusowi, ale ja jestem łamaga techniczna i boje się, ze coś spiep....? Ostatnio czyściłem wnętrze kompa, więc wentyle karty u mnie są czyściutkie.

Ale też bez przesady,... by nowa karta, po niecałym roku użytkowania, już wymagała wymiany pasty termoprzewodzącej.

Gdzieś widziałem, ze max temperatura pracy dla tego Asusa (określona przez producenta to 88 stopni).

@Memphisto  wiesz może jak wygasić na tej karcie ten jej świecący ukośny paseczek. U mnie żaden program nie potrafi tego zrobić. Możliwe, by się po prostu nie dało tym sterować?

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, Flik napisał:

@Kyle_PL  Jaką masz  wersje tej AIDY, ze pokazuje ci np temperaturę HotSpot i VRM?   Ja u siebie nie widze tego do zaznaczenia, albo źle szukam.? 

Na marginesie. Ten program chyba nie jest wiarygodny dla temperatur grafiki. U mnie potrafi pokazać 200stopni, gdy karta nie jest niczym obciążona (pulpit tylko).  Kiedyś pokazywałem screena na forum.

AIDA 6.70.6000. Wiarygodność taka jak innych programów, bo pokazują to samo (GPU-Z, HWinfo, OCCT). Jak miałeś 200stopni to mógł być błąd czujnika i to samo powinny wskazać inne programy. Co do wyboru wskaźników, to klikasz na preferences, wybierasz zakładkę temperatures i wybierasz co chcesz:

c76494dc7040.png

52 minuty temu, Flik napisał:

Ale też bez przesady,... by nowa karta, po niecałym roku użytkowania, już wymagała wymiany pasty termoprzewodzącej.

Oczywiście, że to jest nienormalne. Miałem przez 7,5 roku HD4850 (wersja pasywna z nałożonym wentylatorem) i nigdy pasty nie wymieniałem - temperatury jak w dniu zakupu po tych ponad 7 latach. Może jeśli GPU nagrzewa się max do ~55stopni (jak ten HD4850), to pasta wytrzymuje wiele, wiele lat, a każde 10 stopni wyżej odpowiednio wielokrotnie skraca jej żywot?

54 minuty temu, Flik napisał:

Gdzieś widziałem, ze max temperatura pracy dla tego Asusa (określona przez producenta to 88 stopni).

To jest specyfikacja prosto od nVidia dla RTX 2060 i jest to max temp. układu (radzę ją traktować jako temp. krytyczną, do której nie powinno się zbliżać):

https://www.nvidia.com/pl-pl/geforce/graphics-cards/compare/?section=compare-20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Flik napisał:

To jak karta była w koparce to może tym bardziej warto  nałożyć nową pastę?  Ja także mam RTX 2060 6GB Asus Dual Evo OC.  Kupiona w listopadzie 2021-poprzedni właściciel kupił ją miesiąc wcześniej,

więc moja raczej nie kopała. Dotarła do mnie oryginalnie zapakowana/zafoliowana  itd... z fakturą zakupu. Normalnie jakby prosto ze sklepu. Ktoś na zarobek nakupował i sprzedawał kikaset zł drożej.?

Też mam podobny problem jak autor: karta w grach typu Metro Exodus, czy FarCry5 z palcem w nosie osiąga temperatury 80-83 stopnie. Obudowa to Armis AR6, ale to raczej nie ona jest

problemem.

@Memphisto  wiesz może jak wygasić na tej karcie ten jej świecący ukośny paseczek. U mnie żaden program nie potrafi tego zrobić. Możliwe, by się po prostu nie dało tym sterować?

Serio też ci dobija do 80-83 stopni w grach? Kurde, może te karty mają po prostu tak słabe chłodzenie bo innego wytłumaczenia nie widzę. Najgorzej jest właśnie w grach, które wykorzystują 90-100% mocy karty. Ja żeby nie przekraczać 84 to musiałem dosyć mocno podkręcić obroty dolnego wentylatora od obudowy. Wtedy temperatury wahają się między 80-82. Ale to i tak przy otwartym boku obudowy. Co do diody led na karcie to nie licz na to że da się tym w jakikolwiek sposób sterować za pomocą biosu albo aplikacji. Nie ma na to szans. Jedyne co można zrobić to odpiąć kabel od diody led na karcie co będzie się wiązało z rozkręceniem karty i zerwaniem plomb. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie w każdej, ale z tego co pamiętam to w tych dwóch wymienionych tak mam. W Wieśku chyba było mniej (ale zarzuciłem tę grę, więc nie pamiętam dokładnie)j, w Civilce VI chyba także nie osiągnąłem 80, ale ją z kolei jeszcze mało ograłem.

Co do diody, to nie będę się bawił w odpinanie kabelków-niech już sobie świeci. Mam nieprzezroczysty bok obudowy, dlatego myślałem   coby to wygasić, ale jak normalnie się nie da to spasuje.

Co do AIDY,  to ściągnąłem sobie wersje 6.75.6100- z lipca tego roku-więc świeżutka. Mam Hot-Spot, ale nie mam VRAM.

Znaczy nie mogę zrobić tak, by pokazywałby mi temperaturę pamięci karty, bo tego po prostu nie ma do wyboru. Jest jakiś program, który to pokazuje? Chyba, ze ten ASUS nie ma tam czujnika po prostu.

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UV na 875mV@1830MHz/140W, wentyle ~ 1600rpm i Cyberpunk na max detalach 76-80 stopni, na stocku też tyle, ale wentyle wtedy dają na 2500 rpm, bo pokazuje 173W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Memphisto napisał:

Zrobiłem u siebie test w furmarku (wcześniej go nigdy nie robiłem) i u mnie przy zużyciu 180W dobija do 86 stopni i jest 2700RPM na każdym z wentylatorów :decu: U ciebie to jest wręcz bajka. 

Zrób UV żeby zejść do 150W, wydajności dużo nie stracisz. 

Ja robiłem na 0.850V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 godzin temu, Flik napisał:

Gdzieś widziałem, ze max temperatura pracy dla tego Asusa (określona przez producenta to 88 stopni).
Co do AIDY,  to ściągnąłem sobie wersje 6.75.6100- z lipca tego roku-więc świeżutka. Mam Hot-Spot, ale nie mam VRAM.

W biosie jest temp. limit 87*C przy maksymalnym power limicie. Przy domyślnym 100% PL jest 83*C jak podaje afterburner. Przynajmniej u mnie tak jest  (na wersji non OC tego duala evo). U mnie przy UV 0,95V temperatura lekko przekracza 70*C w snowrunnerze (w starej obudowie chiefteca kupionej w 2007r z zasilaczem u góry). Gorzej jest z hot spotem gdzie pod obciążeniem jest lekko ponad 20*C wyższy od temp. GPU. Memory temperature u mnie wyświetla np. GPU-Z, choć jest taka sama jak hot spot.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
  •  
2 godziny temu, Memphisto napisał:

Co do diody led na karcie to nie licz na to że da się tym w jakikolwiek sposób sterować za pomocą biosu albo aplikacji. Nie ma na to szans. Jedyne co można zrobić to odpiąć kabel od diody led na karcie co będzie się wiązało z rozkręceniem karty i zerwaniem plomb. 

Niestety w tym modelu ramka z wentylatorami przykręcona jest bezpośrednio do backplate'u więc nie ma możliwości zdjęcia samej ramki (dla lepszego dostępu do wtyczek zasilających) bez ruszania plomby na jednej ze śrub. Wycwanili się w tym względzie.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, toska78 napisał:

 pasek led

a nie prościej po prostu zakleić kawałkiem czarnej taśmy, czas operacyjny 8sek, trudnośc 6latek z grupy biedronek, nic nie uwali..

osobiście tak robiłem i z eagle którego żadnym programem nie mogłem ogarnąć i teraz z gamingX żeby nie mieć poinstalowanych żadnych gówienek

jeśłi chodzi o tego duala, miałem 3070 i takich temperatur to on nie miał, ale śmigła też helikopter pod obciązeniem

3070-dual-u-mnie.jpg

wszyscy wyśmiewali gigabyte windforce, miałem 2060  takowego i był chłodniejszy niż te asusy dual..

Edytowane przez mimuszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, mimuszek napisał:

a nie prościej po prostu zakleić kawałkiem czarnej taśmy, czas operacyjny 8sek, trudnośc 6latek z grupy biedronek, nic nie uwali..

To już było pisane Flikowi kilka miesięcy temu bo pytał się o to samo i wtedy też stwierdził że mu ten pasek led tak bardzo nie przeszkadza żeby trzeba było jakiejkolwiek ingerencji fizycznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie przeszkadza mi tak bardzo. Dlaczego chciałem wygasić, napisałem wyżej. Poza tym ja nie lubię tego typu półśrodków (to wyciąganie kabelków, albo ta taśma to takie obejście problemu).

U mnie albo się da coś zrobić normalnie, albo wcale. Przy zaklejeniu taśmą ta dioda nadal będzie się świecić, a to by mnie tylko wkurzało?

UV karty, by była chłodniejsza, też pod to podpada. Rozumiem tych, którzy to robią, ale dla mnie takie coś jest nieakceptowalne w karcie za ponad 2 tys. zł. Tyle wówczas dałem za tego Asusa.

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...