Skocz do zawartości
hubio

Monitor do 4K do pracy i zabawy

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się powoli do zmiany monitora. Obecnie mam BenQ XL2730Z 27'' 1440p z 2016r więc 7 lat na karku. Wtedy zapłaciłem za niego ok 2,5k i to był monitor polecany do gier choć używałem go z powodzeniem głównie do pracy.

Obecnie zacząłem grać i chciałem wymienić na coś nowego z HDR 4K i 32'' żeby miała sens ta wymiana. Chcę mieć monitor do gier, ale strategii w stylu CIV6, cites skylines, Transport Fever 2 bo w resztę i tak gram na TV 75''.

Pod lupę wziąłem 2 monitory: BenQ Mobiuz EX3210U i  Samsung Odyssey Neo G8 . Obydwa kosztują ok 5,5k.

 

Mam takie pytania:

- czy do pracy po 12 godzin dziennie w excelu, przeglądarka itd te monitory będą dobre ? Chodzi mi o to, żeby była dobra jasność białego tła, taka wyrazista, a nie szara. Nie wiem jak to dokładnie opisać, ale poprzednio wtedy w 2016r. wymieniłem chyba z 3 monitory bo nie pasowała mi ta biel

- zakładam, że do HDR, kolorów i tego wszystkiego do gier będą ok

- czy może na swoje potrzeby czyli te gry co pisałem + praca mogę kupić coś tańszego i też dobrego nie płacąc prawie 6 tyś ?

 

Z góry dzięki za wszystkie porady.

Edytowane przez hubio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 godzin do pracy a ty wyjezdaz z oled z czciaka jak w tanich monitorach 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OLED do 12h pracy jeszcze na białym tle to od razu odpada. Chyba, że wyłączysz zabezpieczenia ekranu ale wtedy tracisz gwarancję. 
No i wypalenia.

Ten benq 6k zł bo chyba ma pełną matrycę 10 bit. Nie sprawdzałem i 16 stref wygaszania.
Jeżeli chodzi o czysta biel to podobno na nano-ips taka nie jest ale to może być bardzo różnie w zależności od egzemplarza. Kiedyś w macbookach z ekranami był taki rozjazd, że jeden egzemplarz miał żółtą biel a drugi niebieską i nie dało się nic z tym zrobić.
Odyssey g8 to inna matryca VA i mocno zakrzywiona.
Na benq nie będzie hdr. To tylko proteza.
Na g8 powinien być. Nie poziom oled ale na pewno lepiej niż na benq.

polecam przejrzeć stronkę rtings.

  • Thanks 1
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Doamdor napisał:

Oled jest do zabawy, a do pracy masz LCD.

To pojaka cholere wyjechales z nim jak 12H bedzie w exelu itd

@Keken

BenQ Mobiuz EX3210U akurat ma badzo dobry HDR a nie proteze

G8 i beneq oba maja plusy i minussy ale osobiscie wybral bym g8

Edytowane przez MaxForces
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Keken napisał:

OLED do 12h pracy jeszcze na białym tle to od razu odpada. Chyba, że wyłączysz zabezpieczenia ekranu ale wtedy tracisz gwarancję. 
No i wypalenia.

Ten benq 6k zł bo chyba ma pełną matrycę 10 bit. Nie sprawdzałem i 16 stref wygaszania.
Jeżeli chodzi o czysta biel to podobno na nano-ips taka nie jest ale to może być bardzo różnie w zależności od egzemplarza. Kiedyś w macbookach z ekranami był taki rozjazd, że jeden egzemplarz miał żółtą biel a drugi niebieską i nie dało się nic z tym zrobić.
Odyssey g8 to inna matryca VA i mocno zakrzywiona.
Na benq nie będzie hdr. To tylko proteza.
Na g8 powinien być. Nie poziom oled ale na pewno lepiej niż na benq.

polecam przejrzeć stronkę rtings.

Akurat kupiłem LG C2 i nie zamieniłbym go na żaden inny. A nieco monitorów miałem...

Wyłączenie zabezpieczenia to tylko wejście w menu monitora i zmiana 1 funkcji, nawet jeżeli  cokolwiek się stanie to można to ustawienie przywrócić, żadnych logów z tego nie ma... wypalenia ? TV ma tyle zabezpieczeń że dziś to nie problem...

Niemniej jednak do EXCELA to  chyba lepiej celowac w coś 49 cali UW aniżeli 16:9 ... nieważne jaki rozmiar.

Płacanie +5k za 32 cale w IPS to dla mnie nieporozumienie...bo może IPS kupić za kilkaset PLN.

 

 

 

Edytowane przez zozolek
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Doamdor napisał:

LG 42 C2

Ale to jak widzę jest telewizor. A telewizor już mam 75'' QLED. Z uwagi na biele nie byłem przekonany do technologii OLED nawet w telewizorach :) A co dopiero w monitorach gdzie choćby statyczny pasek przeglądarki włączonej klika(naście) godzin dziennie może wypalić pixele. No i na biurku nie zmieści mi się telewizor 42''. Tak więc odpada. Ten TV może, kiedyś do sypialni... :)

Potrzebuję właśnie taki monitor uniwersalny. Jak najlepszy do gier, ale z dobrą bielą i kontrastem do excela, przeglądarki itd

10 godzin temu, MaxForces napisał:

To pojaka cholere wyjechales z nim jak 12H bedzie w exelu itd

@Keken

BenQ Mobiuz EX3210U akurat ma badzo dobry HDR a nie proteze

G8 i beneq oba maja plusy i minussy ale osobiscie wybral bym g8

A co lepsze pod zastosowanie uniwersalne: do pracy (przeglądarka, excel) i gamingu (gry strategiczne, ekonomiczne, w przyszłości Total War Warhammer II i III ) ?

A są może jakieś inne, tańsze alternatywy monitorów 4K 32'' niż te co wymieniłem ? Głównie gram i tak na TV. Tu po prostu chciałbym wymienić swój 7 letni monitor na coś lepszego. Bo nie mam ani HDR i pewno jasność już spadła przez te 7 lat. Do pracy spokojnie starcza, ale w grach na pewno dużo tracę.

Edytowane przez hubio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Jeżeli niezależny ci na wysokim poziomie rozrywki, to kup sobie LCD 32".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Doamdor napisał:

Jeżeli niezależny ci na wysokim poziomie rozrywki, to kup sobie LCD 32".

Posłuchaj: on mi się nie zmieści na biurku. Po za tym do strategii ? Gier ekonomicznych i excela ? Jak pisałem - wszystko inne ogrywam na rewelacyjnym, wielkim TV.

Nie mówię, że nie i jakby mnie było stać na 75'' czy więcej to kto wie czy bym nie zamienił, ale jako telewizor, a nie monitor.

I już nawet na podstawie tego testu widzę, że biele nie byłyby dla mnie do zaakceptowania. Oglądałem setki razy OLEDY na żywo i biele na nich to nie dla mnie. Za bardzo wyblakłe, przyszarzałe. Co z tego, że super kontrast i najlepsze czernie na świecie jak biele to jak dla mnie tragedia. Już na innym forum przerabiałem temat chwalenia OLEDów i mojej polemiki więc drugi raz NIE... Przy czym w grach możliwe, że jeszcze by było ok, ale już nie w pracy. Co też ci pisały inne osoby w tym wątku.

Edytowane przez hubio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś przeczytał ze zrozumieniem to co napisałem, to byś zrozumiał, że do pracy jest LCD, a do zabawy Oled.

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oled nie ma takiej 'czystej mocnej bieli.

Tak samo jak nie wyłączysz normalnie zabezpieczeń ekranu abl (ściemnianie na jasnym tle) i przesunięcia pixela.
Jak to wyłączysz to gwarancja leci do kosza.

Z tańszych lcd 4k 32 cale to na pewno

gigabyte m32u

dell g322q
Nie wiem jak z bielą na nich ale chyba nie będzie taka mocno czysta.
Na pewno żaden z nich nie ma dobrego hdr. Według mnie takie hdr nie występuje na małych monitorach lcd normalnie podświetlonych ledami. Z lcd to tylko na micro lub minilecach.
Ale to jest moje zdanie.
Duże monitory 65 cali lub więcej to nie jest problem zrobić hdr na zwykłych ledach ze względu na powierzchnię ekranu.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Doamdor napisał:

Gdybyś przeczytał ze zrozumieniem to co napisałem, to byś zrozumiał, że do pracy jest LCD, a do zabawy Oled.

No przeczytałem, ale chyba ty nie przeczytałeś tego co ja napisałem. Rzucasz jakieś ogólne tezy. Ok nie polemizuję z nimi tylko ja nie mam miejsca na TV + monitor do pracy + drugi telewizor do gier (!?). Czego nie rozumiesz w stwierdzeniu, że ja już mam TV do zabawy, wcale nie gorszy od OLDa. Topowy model QLED Samsunga za 20k i nie 42'' a 75''. Dzięki za rady, ale już więcej tu nie pisz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, hubio napisał:

No przeczytałem, ale chyba ty nie przeczytałeś tego co ja napisałem. Rzucasz jakieś ogólne tezy. Ok nie polemizuję z nimi tylko ja nie mam miejsca na TV + monitor do pracy + drugi telewizor do gier (!?). Czego nie rozumiesz w stwierdzeniu, że ja już mam TV do zabawy, wcale nie gorszy od OLDa. Topowy model QLED Samsunga za 20k i nie 42'' a 75''. Dzięki za rady, ale już więcej tu nie pisz...

Chodzi oto, że do grania są OLEDY i żaden inny  monitor nie ma do nich podejścia. Żaden qled, VA czy IPS nie da Ci HDR na takim poziomie, a w grach nie liczy się biel .

@Keken  normalnie wyłączysz ABL  w service menu, jak coś się popsuje to opcję przywrócisz, logów nie robi TV !.

 

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, hubio napisał:

No przeczytałem, ale chyba ty nie przeczytałeś tego co ja napisałem. Rzucasz jakieś ogólne tezy. Ok nie polemizuję z nimi tylko ja nie mam miejsca na TV + monitor do pracy + drugi telewizor do gier (!?). Czego nie rozumiesz w stwierdzeniu, że ja już mam TV do zabawy, wcale nie gorszy od OLDa. Topowy model QLED Samsunga za 20k i nie 42'' a 75''. Dzięki za rady, ale już więcej tu nie pisz...

Przedstawiłem ci najlepszy ekran do gier w cenie do 5tys zł, jeżeli nie chcesz wejść na wyższy poziom rozrywki, to kup sobie do grania LCD 32", co już wcześniej napisałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, zozolek napisał:

Chodzi oto, że do grania są OLEDY i żaden inny  monitor nie ma do nich podejścia.

Ok. A jakiś najbardziej zbliżony do jakości OLEDa jeśli chodzi o kontrast. odwzorowanie kolorów i HDR, ale jednocześnie z dobrą bielą ? Może ten Samsung Odyssey Neo G8 ? Co o nim sądzisz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Doamdor napisał:

Gdybyś przeczytał ze zrozumieniem to co napisałem, to byś zrozumiał, że do pracy jest LCD, a do zabawy Oled.

To jest najlepsze rozwiązanie, a do LCD do pracy nie trzeba wiele wydawać.

Ten tekst z szarym białym na OLED mnie rozwalił ;) Ja już jest to jest problem ze zmianą temperaturą bieli i trzeba patrzeć idealnie na wprost by nie było zabarwienia w róż lub w niebieski. Tylko takie rzeczy to nie tylko na OLED.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, hubio napisał:

Ok. A jakiś najbardziej zbliżony do jakości OLEDa jeśli chodzi o kontrast. odwzorowanie kolorów i HDR, ale jednocześnie z dobrą bielą ? Może ten Samsung Odyssey Neo G8 ? Co o nim sądzisz ?

Nie ma takowego.  Miałem VA, IPS, TN i inne, OLED jest w innej lidze pod względem czerni, kontrastu i barw ( ale to moja opinia )

Wydawanie 5-6 koła na jakieś 32 cale ( nieważne co tam oferuje) to dla mnie nieporozumienie. HDR w tych monitorach to marketing (?)

Odyssey Neo G8, nie testowałem wiec nie mogę się wypowiedzieć, ale do pracy i grania to wolałbym w tej cenie G9 49.  

Edytowane przez zozolek
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, sideband napisał:

To jest najlepsze rozwiązanie, a do LCD do pracy nie trzeba wiele wydawać.

Niestety nie mam jak zmieścić 2 monitorów na biurku. Nie mam też 2 komputerów: jeden do pracy, drugi do zabawy, żeby np. rozdzielić stanowiska. Tak by było najlepiej i możliwe, że wziąłbym tego OLEDa

Cytat

Ten tekst z szarym białym na OLED mnie rozwalił ;) Ja już jest to jest problem ze zmianą temperaturą bieli i trzeba patrzeć idealnie na wprost by nie było zabarwienia w róż lub w niebieski. Tylko takie rzeczy to nie tylko na OLED.

Wiem, że jestem odosobniony... :) Na innym forum już to przerabiałem... Jeden lubi blondynki, drugi brunetki a ja lubię rude :) To mi ta biel przeszkadzała... Ale przyznaję, sprawdzałem to parę lat temu jak kupowałem TV. Być może obecnie byłoby ok. Ale tematu nie ma bo muszę mieć 1 monitor i do pracy (co jest jednak priorytetem) i jako druga opcja do zabawy (ale jak pisałem wyłącznie gry: strategiczne, ekonomiczne). 

Godzinę temu, zozolek napisał:

Nie ma takowego.  Miałem VA, IPS, TN i inne, OLED jest w innej lidze pod względem czerni, kontrastu i barw ( ale to moja opinia )

A pod względem najlepszej bieli i pracy to jaką matrycę byś polecił ? VA ?

Cytat

Wydawanie 5-6 koła na jakieś 32 cale ( nieważne co tam oferuje) to dla mnie nieporozumienie. HDR w tych monitorach to marketing (?)

Nawet na Odyssey Neo G8 ? Jest bardzo chwalony.

Cytat

Odyssey Neo G8, nie testowałem wiec nie mogę się wypowiedzieć, ale do pracy i grania to wolałbym w tej cenie G9 49.  

Ok dzięki. Sprawdzę, ale widzę, że on jest ultra panoramiczny... Sam nie wiem czy aż takie zakrzywienie ekranu byłoby dobre do pracy i nawet do gier (takich w które będę grał, bo np. do samochodówek czy FPP to jasne, że super, ale w takie gram już na TV). Strasznie panoramiczny. Zawsze dotąd miałem zwykłe. Kiedyś TV Samsunga zakrzywiony, ale to był jednak TV i z odległości 3,5m oglądałem. I nie był aż tak zakrzywiony.

Edytowane przez hubio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, hubio napisał:

Niestety nie mam jak zmieścić 2 monitorów na biurku. Nie mam też 2 komputerów: jeden do pracy, drugi do zabawy, żeby np. rozdzielić stanowiska. Tak by było najlepiej i możliwe, że wziąłbym tego OLEDa

Wiem, że jestem odosobniony... :) Na innym forum już to przerabiałem... Jeden lubi blondynki, drugi brunetki a ja lubię rude :) To mi ta biel przeszkadzała... Ale przyznaję, sprawdzałem to parę lat temu jak kupowałem TV. Być może obecnie byłoby ok. Ale tematu nie ma bo muszę mieć 1 monitor i do pracy (co jest jednak priorytetem) i jako druga opcja do zabawy (ale jak pisałem wyłącznie gry: strategiczne, ekonomiczne). 

A pod względem najlepszej bieli i pracy to jaką matrycę byś polecił ? VA ?

Nawet na Odyssey Neo G8 ? Jest bardzo chwalony.

Ok dzięki. Sprawdzę, ale widzę, że on jest ultra panoramiczny... Sam nie wiem czy aż takie zakrzywienie ekranu byłoby dobre do pracy i nawet do gier. Strasznie panoramiczny. Zawsze dotąd miałem zwykłe. Kiedyś TV Samsunga zakrzywiony, ale to był jednak TV i z odległości 3,5m oglądałem. I nie był aż tak zakrzywiony.

Na co dzień pracuję na 2x27 DELL IPS  i sobie chwalę. 

Do gier przez poprzednie 2 lata  siedziałem na  GB3466WQSU-B1.

Do pracy ok, do grania też polecam, zakrzywienie nie przeszkadzało wcale. Jednak to VA, więc kąty średnie, kolory również ( ja porównuję do OLEDA ) .

Dlatego patrząc na Twoje wymagania, może być to jakiś trop : 34-38 cali panorama, do pracy będzie ok i do  grania też da świetnie sobie radę a wielkością na biurko się chyba również zmieści.

Zobacz jeszcze sobie GB3461WQSU-B1 34 UWQHD IPS . Z perspektywy czasu wziąłbym raczej kolejnego IPS'a aniżeli VA. ( chociaż napewno czerń lepiej tam wypada ).

 

 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, zozolek napisał:

Jednak to VA, więc kąty średnie.

Na kątach w ogóle mi nie zależy. Siedzę na wprost.

Chodzi mi o monitor 4K natywne w 16:9 czyli 3840x2160 z HDR do max 34'' . Nie muszę mieć super ms bo do tych gier co tu będę grał nie potrzeba, ale teraz wszystkie mają chyba poniżej 5ms. Do pracy w necie/excelu/nieprofesjonalna obróbka zdjęć i do gier ekonomicznych/strategicznych. I nie chciałbym wydawać 5,5k :)

Monitorów jest masa, ale stosunkowo mało jakiś porad albo recenzji nawet na naszym forum. O prockach czy kartach to z 1000 stron, a o monitorach mało co.

Lepsza jasność w SDR i ta żywsza biel jest na matrycach VA czy IPS ? Czy teraz to nieważne i zależy od modelu ?

PS być może nie będę czekać do grudnia i kupię już teraz :)

Edytowane przez hubio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem rtings i na chwilę obecną skłaniam się ku: Samsung Odyssey Neo G8 i gigabyte m32u . Mają wysokie noty zarówno w sekcji "office" jak i "gaming". Bardziej skłaniam się ku Samsungowi, ale cena jednak prawie 2x wyższa niż Gigabyte. Tym nie mniej ten Samsung jest chwalony. Nie znalazłem testu tego BenQ co podawałem w 1 poście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam temat bo zbliżam się do być może zakupu. Czy ten monitor: Monitor Samsung Odyssey Neo G7 S32BG750NU ma taką żywą biel ? Monitor na VA.

Jak pisałem - do gier (ale nie dynamicznych więc nie zależy mi na czasie reakcji - gry jak Civ6, cities skylines, strategie, ekonomiczne) i głównie do pracy: excel, internet. Kosztuje ok 4500zł.

A czy może coś tańszego jak na moje nie duże wymagania ? Najbardziej zależy mi na kontraście i bieli. Żeby czarna czcionka rzeczywiście była czarna, a nie szara, ale też żeby była wyraźna. Bo jak kilka lat temu kupowałem to była masakra. Czcionka była po prostu niewyraźna na sprawdzanych monitorach. Ostatecznie zakończyłem na BenQ XL2730Z, którego używam do dzisiaj i jestem z niego zadowolony, ale wiadomo ma już swoje lata i trochę wyblakł :) Nie ma też HDR i żadnych nowinek. Nie tylko do gier, ale nawet do pracy już nie za bardzo się nadaje.

Edytowane przez hubio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...