Skocz do zawartości
Bartasek94

W7 i W10/11 na jednym kompie

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

aktualnie mam Windows 7 i nie mam zamiaru się go pozbywać. Mam także drugi SSD który defacto jest pusty i mógłbym na nim postawić W10/11 (aby pograć w najnowsze gierki) pytanie tylko czy idzie zrobić to tak, aby przy bootowaniu systemu mógł wybrać jeden z nich - jakieś fajnie UI z dwoma wyborami Windows 7 oraz Windows 11 czy coś.. (nie chciałbym wchodzić za każdym razem w bios/zmieniać bootowanie dysku bodajze klawiszem f10 czy tam f11)?

Jest to wykonalne?

Pozdrawiam.

Edytowane przez Bartasek94

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taki ui masz chyba? wbudowany w uefi - naciskasz klawisz i wyświetla się bootscreen, na którym masz bootowanie 10 i dysk z 7 - uefi potrafi rozpoznać, że masz 2 dyski bootujące i wyświetla ci je do wyboru

gdyby twój uefi nie obsługiwał bootscreen`u ewentualnie można spróbować dodać 7 do wyboru w 10 - ale czy zadziała loteria, bo uefi musi przełączyć tryb bootowania -- z tego co czytałem może zadziałać

na pewno możesz wygodnie uruchamiać wybrany system, jeśli zainstalujesz 10 w legacy, nie uefi - wtedy 10 automatycznie doda 7 do wyboru systemów - ale 11 chyba? się tak nie zainstaluje

jeślibyś instalował w legacy odłącz dysk z 7, bo bootloader 10 zostanie w przeciwnym wypadku umieszczony na dysku 7 (chyba, że ci to obojętne, skoro oba ssd) - jeśli odłączysz 7 trzeba będzie dodać do 10 ręcznie (w legacy)

jeśli niejasne napisz, w jakim trybie zainstalujesz 10, i w jakim jest 7; jeśli 10 będzie koniecznie w uefi, a 7 jest w legacy, po prostu zainstaluj i sprawdź, czy klawisz boot screen działa i czy jest wybór

ps - ten f10 czy tam f11 to właśnie ui i żadnego innego nie ma - ale to jest bootscreen, a nie wchodzenie do uefi\biosu

 

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, podsumowując.. Jak będzie bezpieczniej? - aby w razie jak odłączę dysk z nowym systemem wszystko działało. Instalować nowy system przy podłączonym m.2 (bo na nim stoi aktualnie w7), czy bez?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli 7 startuje w legacy, a 10 zainstalujesz w uefi nic nie musisz odłączać

natomiast jeśli 7 w legacy i 10 też zainstalujesz w legacy odłącz 7, bo bootloader 10 zostanie umieszczony na dysku 7, nie 10

tak samo odłącz gdyby 7 był w uefi i 10 też instalowałbyś w uefi

jeśli nie wiesz, jak startuje 7 klawisz win +r, wpisz diskmgmt.msc, sprawdź partycję system na dysku 7- jeśli sformatowana w ntfs 7 startuje w legacy; jeśli fat32 w uefi

nie chodzi o bezpieczeństwo, bo instalacja jest zawsze bezpieczna, tylko o niepotrzebne komplikacje z bootloaderem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Startuje w legacy (ntfs). Czy muszę jakoś specjalnie przygotować instalkę/system aby zainstalować go w trybie UEFI?. 

EDIT: A dobra, z tego co widzę potrzebuje program rufus, pendrive oraz instalkę systemu. 

PS. czy będą mi działały urządzenia USB podczas instalacji systemu czy muszę też je "indżektować" do obrazu..? Pytam bo miałem już taki problem przy instalowaniu W7.

Edytowane przez Bartasek94

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, damiank94 napisał:

A w czym przeszkadza jednoczesna instalacja W7 i W10 na UEFI?

Nie wiem do końca ale z tego co rozumiem, to że po instalacji drugiego systemu w Legacy to bootloader starego systemu zostanie nadpisany przez nowy. Ja chcę aby przy ewentualnym odłączonym jednym z dysków gdzie stoi jeden z systemów drugi chodził normalnie. 

EDIT: Utworzyłem bootowalny USB z schematem GPT i docelowym systemem UEFI (bez CSM). Pytanie jakie mnie jednak naszło... skoro w BIOSie mam ustawione Legacy a moim aktualnym systemem jest Windows 7, to czy Windows 11 na UEFI pójdzie mimo, że w BIOSie jest Legacy....? Zainstalować system na drugim dysku i sprawdzić czy działa to nie problem... Boje się, że potem zje**ie mi się coś z aktualnym systemem. 

Edytowane przez Bartasek94

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musisz przestawić w biosie start na uefi - brakuje ci podstawowej wiedzy - poczytaj w sieci o starcie legacy, csm i uefi, jak wejść do uefi i ustawić tryb i urządzenie do bootowania

problem właśnie u ciebie polega na tym, że systemy muszą przestawić tryb startu, bo startują inaczej - dlatego wszystko będzie ok, jeśli będziesz miał po instalacji boot screen i 10 i dysk 7 do wyboru- to znaczy , że twój uefi\bios obsługuje automatyczne przestawienie startu; jeślibyś nie miał wyboru na boot screen można ewentualnie spróbować dodać ręcznie 7 do wyboru w 10, ale czy zadziała loteria

na pewno wybór systemów będzie, jeśli oba systemy będą w tym samym trybie, czyli jeśli zainstalujesz 10 w legacy - jeśli jednak chcesz, żeby 10 startował samodzielnie musisz odłączyć dysk 7 do instalacji, dlatego że 10 nie utworzy własnego bootloadera na swoim dysku, tylko nadpisze bootloader 7 na dysku 7, więc po odłączeniu dysku 7 10 by w ogóle nie startował; jeśli 7 będzie odłączony 10 zapisze bootloadera na swoim dysku i będzie z niego normalnie startował, a 7 dopiszesz ręcznie do wyboru systemów w 10, bo zawsze młodszy system startuje starszy w windows

7 jest w legacy, bo startu w uefi nie obsługuje w pełni i raczej by nie działał dobrze w uefi

w twojej sytuacji - przestaw bootowanie na uefi w uefi do instalacji i zainstaluj - 7 nie musisz odpinać; po instalacji sprawdź boot screen, czy wyświetlają się oba systemy i czy 7 wystartuje po wyborze jego dysku - jeśli nie można spróbować dopisać 7 do wyboru w 10 - czy zadziała, jak pisałem, loteria - zależy chyba, czy 10 przestawi start na legacy w uefi - jeśli przestawi to tylko na 1-razowe uruchomienie, tak że start dla 10 w uefi pozostanie ok

jeśli i to zawiedzie to niestety, jak pisałeś, będziesz musiał wchodzić każdorazowo do uefi i przestawiać start dla systemów + dysk do bootowania - żadnego wygodnego ui do tego nie ma

czyli - oba systemy w tym samym trybie - wybór na pewno; w różnym trybie - zależy od boot screen, ewentualnie czy 10 przestawi bootowanie - czyli loteria

natomiast 7 zawsze bezpieczny, niezależnie od trybu instalacji, i czy odłączysz dysk 7 czy nie - instalacja zmieni\nadpisze tylko bootloadera, nie system

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, generalnie chciałem windowsa 11 mieć, a on działa TYLKO w UEFI, więc opcja z wyborem systemu przy starcie raczej odpada. Czy idzie dopisać 7-mke do 11-tki? Jeżeli nie to zostaje instalacja Windows 10, albo zmiana na UEFI w BIOSie przy każdej chęci uruchomienia nowego systemu, prawda? 

Nie muszę odpinać dysku z 7-mką jeżeli przestawię na UEFI w biosie i zainstaluje na nowym ssd w10/11, ta? Pytam dla pewności. 

12 godzin temu, glauks napisał:

to znaczy , że twój uefi\bios obsługuje automatyczne przestawienie startu

Czy idzie to sprawdzić bez instalacji systemu? Moja płyta to MSI B450M PRO-VDH, a wersja biosu B.40, 2019-11-07

 

Edytowane przez Bartasek94

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy można dopisać 7 do 11 nie wiem na pewno, ale zawsze można było dopisać 1 windowsa do 2, więc raczej tak - ale pytanie, czy to zadziała bo jak pisałem problem w tym, czy 10\11 przestawi start dla 7- z tego co czytałem, ale dość dawno, wynikałoby, że to możliwe

dopisanie to ostateczność, licz raczej na boot screen, ale sprawdzić przed instalacją nie można, chyba że..

musiałbyś ręcznie utworzyć partycję efi an ssd i zainstalować na niej bootloader - da się chyba zrobić z instalatora - po czym sprawdzić, czy na boot screen wyświetli się ten bootloader + dysk 7- jeśli się wyświetli raczej na pewno wystartujesz 7 z boot screen

wystartuj z instalatora w uefi, np na wyborze języka naciśnij shift +f10, i wpisz

diskpart

list disk

select disk numer

numer= numer pustego ssd z polecenia list disk, 0 albo 1

create partition efi size=200

gdyby diskpart wyrzucił jakiś błąd wpisz

clean

convert gpt

i jeszcze raz wpisz to polecenie create ....

jak utworzy partycję wpisz

format fs=fat32

assign letter=k:

jak skończy wpisz exit, i wpisz

bcdboot c:\windows /l PL-pl /s k: /f uefi

gdyby przypadkiem na dysku 7 było coś z k: zastosuj inną literę

najprawdopodobniej wyrzuci błąd, a to dlatego na na tym ssd nie ma partycji c - wpisz wtedy

bcdboot x:\windows /l PL-pl /s k: /f uefi

jeśli polecenie wykona będziesz miał bootloadera na tym ssd

x to litera wirtualnego dysku, który jest tworzony w pamięci przez odzyskiwanie

/l = el - language

teraz zresetuj, i sprawdź klawiszem zaraz po starcie czy wyświetli się boot screen z wyborem tego bootloadera i 7

jeśli tak po prostu wejdź do instalacji i zainstaluj 11 czy 10 - możesz albo zostawić utworzoną partycję efi albo zacząć od początku, tzn usunąć ją i wtedy instalator utworzy ją na nowo i umieści tam swojego bootloadera, bo teraz jest tam bootloader odzyskiwania - żeby usunąć shift +f10, diskpart, list disk, select disk numer, clean

jeśli zostawisz instalator po prostu nadpisze bootloadera właściwym, czyli własnym, itp - wtedy do instalacji wybierz obszar nieprzydzielony ssd

uważaj, żeby nie pomylić dysków przy wpisywaniu numeru, bo polecenie clean usuwa wszystko z dysku! i wszystko to robisz przy ustawionym starcie z uefi

jeśli chcesz mieć pewność i nie problem możesz odłączyć 7- czy odłączysz czy nie ma tu znaczenia; ale dla sprawdzenia wyboru na boot screen musisz go oczywiście podłączyć

procedura całkowicie eksperymentalna, nie mam pojęcia, czy w ogóle da jakiś wynik, bo, np, uefi jest w stanie sprawdzić czy na tym ssd jest oprócz bootloadera na efi też system, czyli czy naprawdę zainstalowany, itd - ale chyba raczej nie sprawdza, wystarczy, że jest efi i bootloader; no i nie powinna zająć więcej niż jakieś 10 min

jak napisałem - jeśli wybór będzie, raczej na 100% będzie i po instalacji; jeśli nie będzie mimo wszystko może być po instalacji -  ale sam musisz ocenić czy w takiej sytuacji instalować 11 w uefi czy 10 w legacy, żeby był wybór

natomiast dopisanie ręczne do 11 w uefi, żeby był wybór to, jak napisałem, loteria i nie jestem w stanie powiedzieć, jakie szanse, żeby zadziałało - po prostu brak o tym aktualnych informacji w sieci

wszystkie procedury powyżej całkowicie bezpieczne dla 7

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Win 11 działa w legacy. Wymóg uefi jest sztuczny w instalatorze.

 

1) odłaczasz SSD z obecnym systemem

2) instalujesz win7/11

3) podłączasz SSD ponownie

4) podczas startu pc nawalsz F8 (menu bootowania) i wybierasz sobie dysk ,z którego chcesz startować w tym momencie.

Edytowane przez Atak_Snajpera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Atak_Snajpera napisał:

1) odłaczasz SSD z obecnym systemem

2) instalujesz win7/11

3) podłączasz SSD ponownie

4) podczas startu pc nawalsz F8 (menu bootowania) i wybierasz sobie dysk ,z którego chcesz startować w tym momencie.

Zakładam, że to z Twoim skryptem ta? Dzięki. Spróbuje zatem zrobić jak napisałeś, czyli odłączę dysk z aktualnym systemem i zainstaluje W11 na drugim SSD w trybie Legacy. 

PS. To normalne, że po spatchowaniu iso waży 4x mniej? 

image.png.ca563dc68d44db31b08fbf2b1e6dcd99.png

Edytowane przez Bartasek94

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodam, że możesz dodać 7 do wyboru w 11- nie będziesz musiał wtedy naciskać klawisza (jeśli klawisz w ogóle będzie działał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra.. mam niestety problem. Generalnie "działają" dwa systemu (odpalam je z managera boota BIOSu, a jako główny ustawiłem sobie 7-mkę), ale nie mogę ukończyć konfiguracji użytkownika w Windows 11... Generalnie jeszcze go nie odpaliłem, a już mnie wku**ia bo nienawidzę jak jestem zmuszany do zakładania jakiś kont itp... Powinni za takie coś dostać karę jak swego czasu za IE.... co za gówno.

No ale wracając do meritum. Dochodzę do części gdzie tworzy się pin (którego utworzenie według opisu powinno trwać kilka sekund xD), klikam magiczny przycisk Utwórz pin, pojawia się spinner i KONIEC. Czekałem 15 minut aż coś się zmieni ale niestety się nie doczekałem. Ktoś wie może dlaczego tak się dzieje, albo czy idzie to jakoś obejść? Dodam, że mam dostęp do plików systemu w11 z poziomu windowsa 7, wiec może idzie coś tam pogrzebać...?

Edytowane przez Bartasek94

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed instalacją Win11 fizycznie odłącz neta lub poszukaj opcji typu "Organizacja bla bla" czy jakoś tak. Tak opcja konta lokalnego jest kurewsko ukryta przez debili z M$. System as Service to ich teraz biznes plan.

Edytowane przez Atak_Snajpera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obszedłem to... Żałosne to jest powiem szczerze. Taka firma a takie buble.. Generalnie jakby ktoś miał podobny problem do mnie to....

1. Wciskacie Alt + Tab (co ukryje spinner a sfokusuje osobny tab, którego nie widzicie xD)

2. Wpisujecie pin -> Tab -> powtarzacie pin -> Enter.

Z głowy -.-

Generalnie działa jak chciałem, bo potrzebowalem W11 do FIFY, ALE.... W11 (a właściwie FIFA) potrzebuje secure boota (nie wiem czy 10 też), a na nim nie działa W7, bo zwyczajnie dysk nie jest widoczny xD. No trudno. Ogólnie i tak będę używać w 80-90% Windowsa 7 jedynie co mnie boli to, że nie mogę go ustawić jako główny bootable dysk zamiast W11, bo nie jest widoczny w wybobrze (po wciśnięciu F11 jest) - gdyby nie ten secure boot to nie byłoby tak źle :D 

Edytowane przez Bartasek94

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

secure boot nie działa w legacy!

jako domyślny możesz dysk 7 ustawić w wyborze? - chyba? to samo co ustawienie go tak w uefi

jeśli 11 masz w uefi to secure boot nie ma znaczenia dla wyboru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, glauks napisał:

jako domyślny możesz dysk 7 ustawić w wyborze? - chyba? to samo co ustawienie go tak w uefi

No właśnie nie jest widoczny tam niestety, ale jak wybiorę go przy starcie systemu poprzez F11 to działa.. Nie wiem dlaczego. 

2 godziny temu, glauks napisał:

jeśli 11 masz w uefi to secure boot nie ma znaczenia dla wyboru

Może dla wyboru nie, ale dla FIFY ma :P

Edytowane przez Bartasek94

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o ile wiem secure boot sprawdza, jak sama nazwa wskazuje, bootloader, więc jak może mieć znaczenie dla fify - zagadka

gdzie nie jest widoczny - w uefi czy na bootscreen?

możesz 7 dodać do wyboru w 11, wtedy klawisz odpadnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...