Skocz do zawartości
sznib

Termopady - test

Rekomendowane odpowiedzi

Taki znalazłem ciekawy test termopadów, zapewne przyda się tym co planują wymianę. Godny uwagi jest fakt, ze im lepsze termopady, tj. lepiej odprowadzające ciepło z pamięci, tym bardziej zwiększa się temperatura samego GPU i trzeba to mieć na uwadze.

 

  • Like 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny test, tego brakowało bo testów past pełno :] nie słyszałem o padach nb supermax ale wygląda na tańszą idealnie zrobioną kopię gelida ultimate :E tylko co z tego jak nie dostępna w pl.. nie jestem pewien czy to co on tłumaczy na temat temp rdzenia jest w 100% prawdą czy może nie pogorszyły się temperatury gpu przez to że np taki gelid ultimate nie ściska się do tych powiedzmy fabrycznych 1.2mm bo jest to konkretnie twardy pad a każdy nawet mikroskopiny słabszy docisk potrafi zrobić różnicę w temperaturach, wydaje mi się że taka wersja extreme gelid 12w ścisnęła by się do 1.2 :E bo jest bardziej elastyczna i sporo ludzi właśnie tu na forum ją wybrało zamiast ultimate.

Zaobserwował ktoś tutaj na forum wzrost temp rdzenia po wymianie padów?

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na 3090 zapodałem gelid extreme i temperatura na rdzeniu na pewno nie wzrosła.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to jest z RTX, gdzie są grube termopady (przypadkiem dowiedziałem się, że do mojej KFA2 idą ~3mm grubasy) ale od zawsze kupowało się termopady na styk, nie rozumiem idei kupowania grubszych by "dla pewności" docisk był lepszy - dla mnie to jest trochę tak jak z nakładaniem za dużej ilości pasty na rdzeń - niby można ale bokami wylezie i pożytek z tego żaden.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze dobrana  grubość padów to temperatura rdzenia nie ma prawa wzrosnąć. 

1 minutę temu, caleb59 napisał:

Nie wiem jak to jest z RTX, gdzie są grube termopady (przypadkiem dowiedziałem się, że do mojej KFA2 idą ~3mm grubasy) ale od zawsze kupowało się termopady na styk, nie rozumiem idei kupowania grubszych by "dla pewności" docisk był lepszy - dla mnie to jest trochę tak jak z nakładaniem za dużej ilości pasty na rdzeń - niby można ale bokami wylezie i pożytek z tego żaden.

Czym grubszy pad tym gorzej odprowadza ciepło , ale nie ma reguły np:  Gigabyte daje cienkie pady 0,5 mm ale ich karty dalej się mocno grzeją. 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, allas napisał:

Jak dobrze dobrana  grubość padów to temperatura rdzenia nie ma prawa wzrosnąć. 

Dlaczego?

Cooler karty ma swoją określoną wydajność, a jego radiator pojemność cieplną. i jeśli mamy na rdzeniu np. 70st. a na pamięciach kiepskie termopady dające np. 85st. na pamięciach to zmieniając termopady na lepsze zwiększamy odprowadzanie ciepła z pamięci. Temperatura na nich spada powiedzmy do 80st. ale cooler musi "przerobić" to dodatkowe ciepło, więc ma już mniej możliwości odprowadzenia ciepła z rdzenia i jego (rdzenia) temperatura rośnie. Podstawowe prawa fizyki.

1 godzinę temu, lukibossss napisał:

Ja na 3090 zapodałem gelid extreme i temperatura na rdzeniu na pewno nie wzrosła.

Może dlatego że obroty wentylatorów poszły w górę.

 

BTW. Jeśli na karcie zamontowane są termopady 2mm to użycie dwóch pasków 1mm, jeden na drugim pogorszy wydajność względem jednego paska 2mm?

Edytowane przez sznib

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciężko jest dobrać na styk jak fabrycznie coś ma niestandardową grubość lepiej że dał tam 1.5mm zamiast 1mm :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To też dwojako niektórzy na to patrzą - ja nie jestem zwolennikiem robienia "kanapek". Niektórzy twierdzą, że pomiędzy mogą tworzyć się jakieś mikropęcherzyki powietrza i zaburza to przewodność, inni, że to brednie i normalnie można robić "kanapki" i wszystko jest git - ja nie mam zdania ale jak już to robię to wolę docinać i dopasować idealnie by zapobiegawczo unikać takich "kanapek".

Z reguły jak masz niestandardowy rozmiar to zaokrąglasz w górę, np. 1,7mm to dajesz 2mm i z bani.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, caleb59 napisał:

dla mnie to jest trochę tak jak z nakładaniem za dużej ilości pasty na rdzeń - niby można ale bokami wylezie i pożytek z tego żaden.

Jak stopka chłodzenia jest bardziej krzywa niż ustawa przewiduje o większa ilość pasty może poprawić sytuacje, oczywiście nie aż taka żeby wlazło bokami, mi kiedyś konkretnie gruba aplikacja zrobiła robotę na r9 290, pierwszy raz bylem w szoku jak po zmianie na kryonauta względem fabrycznego kamienia który mial 3.5 roku miałem większe temperatury :E a drugi dzień rozebrałem, dałem 3x grubiej i spadły o 8 stopni :] 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, sznib napisał:

Dlaczego?

Cooler karty ma swoją określoną wydajność, a jego radiator pojemność cieplną. i jeśli mamy na rdzeniu np. 70st. a na pamięciach kiepskie termopady dające np. 85st. na pamięciach to zmieniając termopady na lepsze zwiększamy odprowadzanie ciepła z pamięci. Temperatura na nich spada powiedzmy do 80st. ale cooler musi "przerobić" to dodatkowe ciepło, więc ma już mniej możliwości odprowadzenia ciepła z rdzenia i jego (rdzenia) temperatura rośnie. Podstawowe prawa fizyki.

Może dlatego że obroty wentylatorów poszły w górę.

 

BTW. Jeśli na karcie zamontowane są termopady 2mm to użycie dwóch pasków 1mm, jeden na drugim pogorszy wydajność względem jednego paska 2mm?

Ciepło nie jest oddawane tylko do radiatora . Samo pcb karty doskonale odprowadza ciepło. Rdzeń pokryty pastą szybciej odprowadzi ciepło do chłodzenia niż pamięć  przez  termopad.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, caleb59 napisał:

Niektórzy twierdzą, że pomiędzy mogą tworzyć się jakieś mikropęcherzyki powietrza i zaburza to przewodność,

Teorie... Niektórzy też twierdzą że po zamontowaniu coolera CPU i jego demontażu, nawet natychmiastowym, trzeba nałożyć nową pastę, bo się pęcherzyki powietrza porobią i nie będzie już tej wydajności jak wcześniej. A kiedyś trafiłem na filmik jakiegoś youtubera który postanowił to zweryfikować, zrobił testy po montażu coolera, zdjął i zaraz założył ponownie, i znowu test, nawet ponowił ten zabieg tydzień po montażu coolera. I co? Wyniki takie same lub na granicy błędu.

2 minuty temu, allas napisał:

Rdzeń pokryty pastą szybciej odprowadzi ciepło do chłodzenia niż pamięć  przez  termopad.

Hmm, to też bardziej teoretyzowanie.i przydało by się żeby ktoś porobił solidne testy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, allas napisał:

Co potrafi zrobić rozgrzany rdzeń gpu.

 

Yyyy co w tym dziwnego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie troche ciekawe bo cyna topnieje powyżej 200c że kara nie odpaliła zabezpieczenia do tego momentu? :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Send1N napisał:

Dla mnie troche ciekawe bo cyna topnieje powyżej 200c że kara nie odpaliła zabezpieczenia do tego momentu? :E 

Zabezpieczenie termiczne nie działa powinno odciąć zasilanie  GPU przy 90 stopniach. W dalszej  części filmu mierzy temperaturę rdzenia która dobija do 230 stopni 

 

Edytowane przez allas
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...