Skocz do zawartości
karsone

RTX 3090 temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Kupiłem 2 tygodnie temu używanego 3090 asus tuf. Zastanawiam się czy temperatury nie są za wysokie. Wrzucam poniżej temp z cod warzone 2 k ultra. Obudowa silent base 802. Wentylatory na 3 poziom ustawione jak gram. Najbardziej martwi mnie "hot spot".

image.png.e5b2d444c17ca78f19a1d7347bc3ba11.png

Czytałem że hot spot do 110 stopni jest "bezpieczny" ale wolę się upewnić...

Edytowane przez karsone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest  30t90 panie tu sie robi UV i to bardzo nisko temp rdzenia jak na takie napięcie i tak masz elegancką, zrób UV to hotspot też spadnie bez straty wydajności zejdziesz dobre 100W z poboru.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Send1N napisał:

To jest  30t90 panie tu sie robi UV

To jest chore, że producenci nie potrafią wyprodukować takiej karty jak należy (by nie trzeba było poprawiać po fabryce - bo bez tych poprawek gorąco i głośno). ... a TUF z serii ASUS, to przecież nie jest najniższa półka, a sam ASUS, to nie jest przecież firma krzak.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Send1N napisał:

tu sie robi UV

rozumiem że w biosie to ogarnę ? Możesz doprecyzować ? Ile mam tego ustawić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, karsone napisał:

rozumiem że w biosie to ogarnę ? Możesz doprecyzować ? Ile mam tego ustawić ?

UV kart graficznych robisz w programie odpalanym spod Windows. Musi działać w tle, by to całe UV działało.

 

 

Edytowane przez Kyle_PL
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, karsone napisał:

rozumiem że w biosie to ogarnę ? Możesz doprecyzować ? Ile mam tego ustawić ?

Temat hot spot był wałkowany na forum już z 1000 razy... Hot spot to... hot spot... :)  Informacja nie dla konsumentów... Masz temp 64st co jest bardzo dobrym wskaźnikiem. Karta może osiągać max 84st, ale oczywiście lepiej do tego nie dopuszczać...

Na GB 3060Ti miałem max 75 st

Na Asus tuf 3080Ti mam max 72 st

I wszystko zarówno w jednym jak i 2 przypadku jest ok...

PS próbowałem się bawić w UV na 3060Ti, ale zbiłem zaledwie 1st... Ale wtedy też była marna buda... Obecnie mam na to wywalone....? Ale ja mam kartę na 3 letniej gwarancji, a nie używkę... Ale jeśli masz 64st i to na maxa to chciałbym tak mieć... Bo ja tak mam na średnim obciążeniu... 64st to całkowicie normalna, bezpieczna i zalecana temp. Ja to bym się w sumie martwił raczej czy nie za niska (oczywiście mówimy o max obciążeniu) bo wkleiłeś screen i nie wiadomo czy to pulpit czy Cyber Punk.... ?

Edytowane przez hubio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, hubio napisał:

 Karta może osiągać max 84st, ale oczywiście lepiej do tego nie dopuszczać...

Zgodnie ze specyfikacją nVidii, RTX 3090 ma max temp. pracy 93stopnie. Osobiście jestem zdania, że jak karta ma służyć dłużej, to trzeba trzymać się niżej ... dużo niżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasami mam 64 a czasem 73. Jak nic nie zmienię z tym UV to nic się nie stanie ? Też zawsze patrzyłem na te pierwsze pomiary - o tym hot spocie dowiedziałem się kilka godzin temu heh :D

@edit Karta była kupiona w kwietniu tego roku cały czas na gwarancji..

Edytowane przez karsone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, hubio napisał:

Hot spot to... hot spot... Informacja nie dla konsumentów...

Dla mnie jest to info, czy pasta pokrywa rdzeń jak należy/czy chłodzenie równo przylega.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Kyle_PL napisał:

Zgodnie ze specyfikacją nVidii, RTX 3090 ma max temp. pracy 93stopnie. Osobiście jestem zdania, że jak karta ma służyć dłużej, to trzeba trzymać się niżej ... dużo niżej.

Było już na ten temat wiele dyskusji na forum... Sam dobrze wiesz... Są różne głosy... Pewnie, że jak by miała chodzić 24/h na 75st to może byłby problem, ale nie pograć codziennie po 3-4 godziny jak większość... Po za tym co to znaczy służyć dłużej ? GPU i tak się wymienia co jakieś 3 lata (więc jeszcze na gwarancji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, karsone napisał:

Czasami mam 64 a czasem 73.

Jak w pełni obciążysz rdzeń, to temp. jest jedna i nie ma takich wahań temp. max. Odpal OCCT POWER, zobacz temperaturę po 45 minutach trwania testu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, karsone napisał:

Czasami mam 64 a czasem 73. Jak nic nie zmienię z tym UV to nic się nie stanie ? Też zawsze patrzyłem na te pierwsze pomiary - o tym hot spocie dowiedziałem się kilka godzin temu heh :D

Nic się nie stanie... :) Przerabiałem podobne dylematy pół roku temu... :) Tu na forum większość osób poleca UV. Nie mówię czy dobrze czy źle, że tak jest, ale tak jest... A czasami i źle zrobionym UV można sobie całkowicie popsuć kartę np. dając za duże napięcie (przez zwykłą pomyłkę lub niewiedzę)

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, hubio napisał:

GPU i tak się wymienia co jakieś 3 lata (więc jeszcze na gwarancji)

Raz wymieniłem po 7,5 roku, a teraz po dwóch latach. No karty sprzedałem w pełni sprawne. Czas życia GPU to znacznie dłużej niż 3 lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, karsone napisał:

Czasami gram cały dzień także ten tego... :D

 

Jak Ci nie przekroczy 75st nie martwiłbym się... Ja na GB nawet miałem kilka razy 78 st. i nic się nie zawiesiło... 64-74 to całkowicie normalne temperatury... 90% ludzi na świecie, użytkowników kart nie robi żadnego UV bo się na tym nie znają, a dzieciaki grają całymi dniami... Jakby temp. bez UV na poziomie 75st były problemem to 50% kart by wracało na serwis, a tak się nie dzieje...

Do tego Asus tuf to świetna karta ! Monitoruj wyłącznie temp. główną. Takie jest moje zdanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, hubio napisał:

Ja na GB nawet miałem kilka razy 78 st. i nic się nie zawiesiło..

Nic dziwnego. By się coś zawiesiło, to musiałbyś faktycznie dotrzeć do limitów bezpieczeństwa (a te powinny być kilkanaście stopni wyżej).

3 minuty temu, hubio napisał:

 64-74 to całkowicie normalne temperatury... 90% ludzi na świecie, użytkowników kart nie robi żadnego UV bo się na tym nie znają, a dzieciaki grają całymi dniami... Jakby temp. bez UV na poziomie 75st były problemem to 50% kart by wracało na serwis, a tak się nie dzieje...

Tutaj pełna zgoda.

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli buda jest zamknięta i obroty wentyli są stock na karcie to masz bardzo dobre temperatury, rdzeń kozak, pamięć kozak, hotspot też spoko ?

Edytowane przez mati17
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie coś ustawiłem. Tylko wcześniej na tych samych ustawieniach w tej samej grze miałem ponad 70 stopni a teraz 64-67 nie wiem od czego to zależy... Przy tych większych temp. miałem dropy fpsów w warzone ale nie wiem czy to przez kartę (74 *) czy przez samą grę. Pod te wyższe temp ustawiłem krzywą w afterburnerze.

image.png.0c775258e0d7479b4b2877ee7155a256.png

Edytowane przez karsone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw sobie od startu te 30/40% wentylatory, chłodniejsza karta wolniej się nagrzewa

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Kyle_PL napisał:

Dla mnie jest to info, czy pasta pokrywa rdzeń jak należy/czy chłodzenie równo przylega.

+1 ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, karsone napisał:

 image.png.62b45839079b03bfdb9c2b4871f03d0a.png

Tak to wygląda w całości.

Jest w porządku, nie ma podstaw aby oddać na gwarancje. Sprawdź temp. za jakiś czas, np. jak za pół roku będziesz miał mem 100 stopni, hot spot 100 to wtedy na gw, niech dają nową pastę i termopady :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, mati17 napisał:

Jest w porządku, nie ma podstaw aby oddać na gwarancje. Sprawdź temp. za jakiś czas, np. jak za pół roku będziesz miał mem 100 stopni, hot spot 100 to wtedy na gw, niech dają nową pastę i termopady :D

Przeciez nowe termopady nie pomoga skoro karta ma 12GB zupelnie niechlodzonej pamieci z tylu PCB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, amsztel napisał:

Przeciez nowe termopady nie pomoga skoro karta ma 12GB zupelnie niechlodzonej pamieci z tylu PCB.

Przeczytaj raz jeszcze co napisałem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, mati17 napisał:

Przeczytaj raz jeszcze co napisałem. 

Przeczytalem. Choc nie wiem co ma do rzeczy ilosc czytan Twojego posta z moja odpowiedza. Wciaz bedzie aktualna niezaleznie czy ktos przeczyta Twoj post 1 czy 100 razy ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...