Skocz do zawartości
rvenix

RTX 4090 - wyjące cewki - sonda

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

mam mały zgryz, zakupiłem RTX 4090 Asus Tuf OC, przy dużej ilości klatek słychać wyjące cewki, najbardziej to słychać w Furmarku gdzie mam ok 850 klatek/s i prawie 450 W poboru. Nie wiem czy jej nie zwrócę i nie kupię modelu innego producenta. Tylko właśnie nie wiem czy jest sens zwracać bo mogę dostać taką samą albo jeszcze gorszą.

W związku z tym mam serdeczną prośbę, do użytkowników RTX 4090 dowolnego producenta o sprawdzenie czy wasz model piszczy, najlepiej odpalić furmark, oczywiście na domyślnych ustawieniach karty, bez żadnego UV czy obniżenia power limit. Chciałbym wysondować czy "ten typ tak ma", czy trafiłem na słabą sztukę. Miałbym prośbę o następujące dane

Producent karty plus  model - czy cewki piszczą oraz stopień uciążliwości od 1 do 5 (1 mało uciążliwe 5 bardzo uciążliwe) czyli w moim przypadku by było:

Asus Tuf Gaming OC - cewki piszczą - stopień uciążliwości 4

Z góry dziękuję za każdą informację.

Pozdrawiam

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, lukibossss napisał:

90% asusów piszczy, to czego się spodziewałeś?... Teraz nagle zdziwienie?

Tego nie wiedziałem, do tej pory miałem tylko jednego Asusa , Tuf Gaming OC 3060Ti i nie pamiętam, żeby tak hałasował. A jak to wygląda z innymi producentami, też większość ma taką przypadłość ?

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cewki o tylko kwestia sztuki.Mialem 3070 srixxa  był bezgłośny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tuf 4090 ( Wersja bez OC ) - Piszczy niemiłosiernie :) ( Ocena 4 ) 

Suprim 4090 - Również piszczy jednakże mniej i z każdym dniem jest lepiej aczkolwiek nadal słyszalnie. ( Ocena 3 ) 

Tylko te dwa modele mam fizycznie więc o reszcie się nie wypowiem. 

Edytowane przez beenzoo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, KamilRomaniuk napisał:

Akurat Asus i piszczące cewki to jedność 

Kupa prawda, pisali że Asus piszczy, jak większość kart, choć asus podobno przoduje, więc to nie jedność. Tak samo proca możesz trafić kasztana który się nie kręci, a możesz golden sampla dostać... To jest loteria po prostu, więc albo masz szczęście albo nie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, AndrzejTrg napisał:

Kupa prawda, pisali że Asus piszczy, jak większość kart, choć asus podobno przoduje, więc to nie jedność. Tak samo proca możesz trafić kasztana który się nie kręci, a możesz golden sampla dostać... To jest loteria po prostu, więc albo masz szczęście albo nie ?

miałem już 3 sztuki RTX3080 od ASUSA, 2x TUF oraz 1 Strix i wszystkie ostro grały, na jednego TUF'a nawet UV nie działało, u brata jest MSI Suprim i tam cisza, ale zgodze sie ze to tez loteria 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, sznib napisał:

Tu masz w komentarzach trochę info:

 

Aż gęsiej skórki dostałem bo poczułem wiertło w zębie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy waszym zdaniem recenzenci nie powinni poruszać tego tematu? Bo moim zdaniem, powinni całkowicie pomijać kwestie kultury pracy poszczególnych modeli, no bo co z tego że karta chodzi na 32db jak te cewki wszystko psują. Szczerze to wolałbym dźwięk huraganu w budzie niż wiertła u dentysty. 

Edytowane przez Kołowaty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy poruszają. Ale raczej ostrożnie, bo często zależy od sztuki jaka się trafi, w zasadzie, aby się sensownie wypowiedzieć to trzeba po dobre kilka sztuk każdego modelu przezucic i najlepiej sklepowych sztuk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej powinni, ale teraz mało jest obiektywnych recenzentów, bo jak ktoś dostanie sponsoring to już nici z obiektywizmu. W sumie w żadnej recenzji GPU znanych youtuberów nie widziałem żeby o cewkach mówili.

Mój Asus 2060S też podobnie hałasuje cewkami jak zdejmę bok obudowy i przyłożę ucho. Nawet bardziej słychać cewki niż wentylatory. Ale po założeniu boku obudowy z odległości pół metra od kompa ledwo to słychać, a jak jest dźwięk z gry, naewt cichy to nie słychać w ogóle.

Tu jest dobry filmik o tym zjawisku:

 

Tym bardziej zastanawiające jest to że trafiają się ciche sztuki, kiedy z filmika wynika że coil whine to przypadłość nowszego typu cewek, które są lepsze elektrycznie, ale bardziej podatne na coil whine.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze jest to że producenci mają wywalone, kupujesz kartę za kilka tysięcy żeby było cicho... full opcja a tu jakieś piski w tle ? Lecą po kosztach, cewki mogliby zacząć zalewać czymś to może by tak w środku nie piszczały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie problemem jest milczenie w tej sprawie, a piszczenie cewek stało się akceptowalną normą, co jest jak dla mnie chore, bo płaci się za taki produkt grubą kasę. Składasz jednostkę biorąc jako priorytet cisze, a po zakupie okazuje się że masz wyjca w obudowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Kołowaty napisał:

piszczenie cewek stało się akceptowalną normą,

Dokładnie. Ten mój Asus to pierwsze moje GPU z tą przypadłością. Wcześniej miałem sporo kart, od Voodoo 3D począwszy i wszystkie były ciche..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, AndrzejTrg napisał:

 Tak samo proca możesz trafić kasztana który się nie kręci, a możesz golden sampla dostać... To jest loteria po prostu, więc albo masz szczęście albo nie ?

Niekrętliwy procesor nie dyskwalifikuje go z uzycia (obiektywnie to żadna wada fabryczna), a piszczące cewki...hm..to zależy od stopnia zaakceptowania tego zjawiska u użytkownika kompa.

Czasem ponoć pomaga wymiana zasilacza, ale wymieniać w sumie sprawny podzespół...tak średnio moim zdaniem.

Chyba u Foresta słyszałem, ze dziś piszczące cewki to nieodłączna cecha wszystkich kart. Szczególnie tych mocniejszych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym filmiku co wcześniej linkowałem (o cewkach) też mówią że to przypadłość nowych cewek, które są lepsze elektrycznie, ale podatne na piszczenie. I że nie ma sensu wymieniać karty, bo jak producent zastosował w danym modelu dany typ cewek to karta z wymiany też będzie piszczeć. No ale skąd zatem sygnały od wielu użytkowników że kupili cichą kartę? Mi to wygląda na bylejakość produkcji tych cewek i tak czasem, niechcący, uda im się zrobić partię która nie będzie piszczeć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobnie przecież masz ze współczesnymi monitorami. Jeden może mieć duży clouding, inny ledwo widoczny, a kolejny egzemplarz nie ma go wcale. Tutaj też masz loterie.

Zdaniem przedstawicieli serwisów producentów telewizorów, clouding to „cecha, nie wada telewizorów LCD”.   Podobnie chyba uważają producenci grafik, odnośnie swoich produktów.

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielu ludzi po prostu nie zwraca na to uwagi, albo świadomie lub nieświadomie ignoruje te dźwięki, gra w słuchawkach, inne elementy komputera lub otoczenia są głośniejsze. Podobnie z samochodami, ktoś będzie twierdził że igła, Ty jesteś wyczulony i od razu usłyszysz wszystko, stuki z jakiegoś elementu zawieszenia, piszczenie klocków ocierających się o tarcze, możliwe, że jeszcze kamyki, które przyczepiły się do bieżnika. Ja miałem możliwość sprawdzenia kilkunastu różnych modeli 3060Ti i tak naprawdę, po włączeniu gry, która potrafi to zjawisko uwydatnić i obciążeniu karty, każda piszczałą - w zakresie od bardzo mało i z głową poza obudową tego nie słychać (EVGA FTW3 i Inno3d Ichill) aż po takie, gdzie dźwięk cewek przebijał się nad dźwięk wentylatorów (Aorus Elite, ROG Strix). Zakładam, że wszystkie 4090 będą piszczeć, mniej lub bardziej, a jak ktoś trafi na taką cichą, bez żadnego UV i ograniczeniu fps to będzie jak święty gral :-)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo-jedni mają większą tolerancje na pewne rzeczy, inni mniejszą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 4090 asus tuf oc, tez piszcza - szczegolnie na rodzielczosci 1440p. Wymieniam to...
Wczesniej mialem 3080ti asus tuf oc i glosnosc pracy byla znacznie mniej slyszalna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W radeonie od Asusa nie piszczy (6600 XT)

 W posiadanych: gigabyte 970, 1070ti (nie pamiętam modelu), rx580 sapphire, gigabyte 6600xt, xfx 6600, msi 6700xt, we wszytkich nie miałem piszczących cewek.

Może czasem coś pisneło w menu podczas ładowania gry. Gdy fps wywali w kosmos.

Ale to małe żuczki w porównaniu do 4090 :>

Edytowane przez kogut199109

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...