Skocz do zawartości
buzk4

Asrock B450M Pro4 problem z BIOS

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem upgrade'ować BIOS, ale nie doczytałem i dałem 5.40 mając Ryzen 5 2600. Wrzuciłem na pendrive wersję BIOS jaką miałem wcześniej, ale przy wyborze flash drive w BIOS wyskakuje komunikat " invalid file ". Jak cofnąć / wgrać starszy bios? 
Czy mając aktualnie 5.40 pójdzie mi na tym bez problemu Ryzen 5 5600? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, buzk4 napisał:

Chciałem upgrade'ować BIOS, ale nie doczytałem i dałem 5.40 mając Ryzen 5 2600. Wrzuciłem na pendrive wersję BIOS jaką miałem wcześniej, ale przy wyborze flash drive w BIOS wyskakuje komunikat " invalid file ". Jak cofnąć / wgrać starszy bios? 
Czy mając aktualnie 5.40 pójdzie mi na tym bez problemu Ryzen 5 5600? 

Z tego co jest napisane na stronie twojej płyty, to Ryzen 2600 jest obsługiwany w każdym biosie, a 5600 od biosu 5.3. Teoretycznie Ryzen 2600 powinien normalnie działać na biosie 5.4, więc po co chcesz cofac bios?

Druga kwestia, że nie wgrywa się biosów BETA, chyba, że jest to niezbędne. 

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, xtn napisał:

Z tego co jest napisane na stronie twojej płyty, to Ryzen 2600 jest obsługiwany w każdym biosie, a 5600 od biosu 5.3. Teoretycznie Ryzen 2600 powinien normalnie działać na biosie 5.4, więc po co chcesz cofac bios?

Druga kwestia, że nie wgrywa się biosów BETA, chyba, że jest to niezbędne. 

Chciałem cofnąć BIOS ponieważ:

1. pokazuje mi w CPU-Z taktowanie RAM 1066 Mhz

2. wczytałem XMP profile i nadal tylko 1066 Mhz

3. po tym upgrade BIOS i wczytaniu XMP włączyłem gre, żeby sprawdzić czy wszystko ok, ale wyłączyło mi kompa. Spróbowałem drugi raz i jest ok, ale XMP profile jest na auto.

4. " ASRock do NOT recommend updating this BIOS if you are going to use Pinnacle, Raven or Summit Ridge CPU on your system  " a ryzen 2600 jest Pinnacle, więc chciałem wrócić dla świętego spokoju 

5. Nie zauważyłem, że to BETA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, buzk4 napisał:

Chciałem cofnąć BIOS ponieważ:

1. pokazuje mi w CPU-Z taktowanie RAM 1066 Mhz

2. wczytałem XMP profile i nadal tylko 1066 Mhz

3. po tym upgrade BIOS i wczytaniu XMP włączyłem gre, żeby sprawdzić czy wszystko ok, ale wyłączyło mi kompa. Spróbowałem drugi raz i jest ok, ale XMP profile jest na auto.

4. " ASRock do NOT recommend updating this BIOS if you are going to use Pinnacle, Raven or Summit Ridge CPU on your system  " a ryzen 2600 jest Pinnacle, więc chciałem wrócić dla świętego spokoju 

5. Nie zauważyłem, że to BETA

Na poczatek wejdź do biosu i przywróć ustawienia fabryczne. Potem odpal i sprawdż w jakieś grze, jak będzie ok, to wróć do biosu i ustawiaj RAM przez XMP lub ręcznie. 

5.40 [Beta]  - nie że nie zauważyłeś tylko zignorowałeś, bo nie da się czegoś nie zauważyć jak jest opisane w nazwie biosu. 

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, xtn napisał:

Na poczatek wejdź do biosu i przywróć ustawienia fabryczne. Potem odpal i sprawdż w jakieś grze, jak będzie ok, to wróć do biosu i ustawiaj RAM przez XMP lub ręcznie. 

5.40 [Beta]  - nie że nie zauważyłeś tylko zignorowałeś, bo nie da się czegoś nie zauważyć jak jest opisane w nazwie biosu. 

Robiłem to po kolei jak gościu na Youtube tłumaczył i nie zauważyłem, skupiłem się na opisie a nie na wersji. Ale to akurat najmniej istotne czemu. 

Już sprawdziłem w gre i wszystko hula na standardowych ustawieniach BIOS, jak mam ustawić XMP teraz?

to ram jaki aktualnie siedzi w pc: Pamięć G.Skill Aegis, DDR4, 16 GB, 3000MHz, CL16 (F4-3000C16D-16GISB)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, buzk4 napisał:

Robiłem to po kolei jak gościu na Youtube tłumaczył i nie zauważyłem, skupiłem się na opisie a nie na wersji. Ale to akurat najmniej istotne czemu. 

Już sprawdziłem w gre i wszystko hula na standardowych ustawieniach BIOS, jak mam ustawić XMP teraz?

to ram jaki aktualnie siedzi w pc: Pamięć G.Skill Aegis, DDR4, 16 GB, 3000MHz, CL16 (F4-3000C16D-16GISB)

Przywróciłeś ustawienia fabryczne w biosie?

Bios-OC Tweeker- klknąć na Auto po prawej od XMP,  wybrać profil, powinien zmienic się zegar poniżej z auto na 3000mhz, jak się nie zmieni to zmień recznie, następnie zapisz zmiany i reset kompa.

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, xtn napisał:

Przywróciłeś ustawienia fabryczne w biosie?

Bios-OC Tweeker- klknąć na Auto po prawej od XMP,  wybrać profil, powinien zmienic się zegar poniżej z auto na 3000mhz, jak się nie zmieni to zmień recznie, następnie zapisz zmiany i reset kompa.

Deafult UEFI settings? Tak dałem deafult. Po tym odpaliłem gre i było ok, ale pokazywało 1499Mhz w CPU-Z

Teraz zmieniłem RAM Frequency z Auto na 3000Mhz, ale po resecie kilka razy komputer resetował się na black screenie i po 3-4 próbach wczytał. Nadal pokazuje 1066 Mhz w CPU-Z w grze. 

XMP również zmieniałem tak jak mówisz, ale pokazuje 1400 cośtam MHZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, buzk4 napisał:

Deafult UEFI settings? Tak dałem deafult. Po tym odpaliłem gre i było ok, ale pokazywało 1499Mhz w CPU-Z

Teraz zmieniłem RAM Frequency z Auto na 3000Mhz, ale po resecie kilka razy komputer resetował się na black screenie i po 3-4 próbach wczytał. Nadal pokazuje 1066 Mhz w CPU-Z w grze. 

XMP również zmieniałem tak jak mówisz, ale pokazuje 1400 cośtam MHZ

1499Mhz w CPU-Z to prawidłowo dla RAMu 3000mhz. Zawsze pokazuje połowę "realnej" prędkości. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, xtn napisał:

1499Mhz w CPU-Z to prawidłowo dla RAMu 3000mhz. Zawsze pokazuje połowę "realnej" prędkości. 

Ok, to nie wiedziałem... Spodziewałem się tam 3000 ;P Dzieki za pomoc z RAM ;)

A tak na marginesie, to jak zresetować lub cofnąć BIOS? Żebym wiedział na przyszłość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, buzk4 napisał:

Ok, to nie wiedziałem... Spodziewałem się tam 3000 ? Dzieki za pomoc z RAM ;)

A tak na marginesie, to jak zresetować lub cofnąć BIOS? Żebym wiedział na przyszłość

Teoretycznie Bios powinien przyjąć starszą wersję ale czasami sa jakies ograniczenia. Nie wiem jak jest w twoim przypadku. Jak Ci wszystko działa to na razie nic nie zmieniaj i czekaj na nowszy bios. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...