Skocz do zawartości
Kartoflaczek

Problem z komputerem po przesiadce na RTX 4090

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

od niedługiego czasu jestem w posiadaniu RTX 4090 od Inno3d i mam z nim problem. Tak przynajmniej wydaje mi się, że to wina karty, ale nie znam się na tym wszystkim za bardzo więc próbuję zasięgnąć rady. Odkąd wymieniłem Radeona RX 6700 na tą nową kartę, dzieją się dziwne rzeczy z komputerem. W trakcie chodzenia po internecie komputer się zawiesza, ale też nie dosłownie. Na około 10 przypadków zacinek, jeden skończył się blue screenem, a dwa zmusiłyby mnie do wyłączenia komputera bo nic innego nie dało się zrobić. Pozostałe przypadki były takie, że cały ekran się przyciął, na chwilę zgasnął, w słuchawkach było słychać to takie pyknięcie jak się podłącza czasami coś pod USB, i explorer.exe się resetował. Najczęściej po takiej akcji przeglądarka (najnowszy Firefox) była do zamknięcie przez menadżer zadań, bo nic innego nie dało się z tym zrobić. Póki co zawsze dzieje się jak przeglądam internet, oglądam youtube, lub słucham muzyki z internetu. Podczas grania, czy odpalania różnych benchmarków z 3D Marka, czy zabawy w programach graficznych nic takie coś się nie dzieje.

No i moje pytanie - o co chodzi i co się dzieje z moim sprzętem? Sprawdzałem okablowanie, przejrzałem trochę internetu i zaktualizowałem bios na płycie głównej, nawet sformatowałem komputer bo ktoś gdzieś zasugerował w podobnym przypadku, że to konflikt sterowników. Ale nic z tego nie pomogło. Nie było robione żadne OC na tym komputerze.

Mój sprzęt:

Płyta główna: ASUS TUF GAMING X570-PLUS
Zasilacz: Corsair HX1000 1000W 80 Plus Platinum
Dysk: WD 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe Black SN850
Procesor: AMD Ryzen 7 5800X3D
Ram: G.Skill Ripjaws V 32GB
Karta graficzna: Wspomiany RTX 4090 Inno3d z aktualnymi sterownikami
System: Windows 10 ze wszystkimi aktualizacjami

Jeśli ktoś ma pomysł co jest nie tak albo co mogę sprawdzić, to bardzo proszę o pomoc. Myślałem, że sam dam sobie z tym radę ale niestety, to mnie przerasta i nie wiem co robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Kartoflaczek napisał:

Witam,

od niedługiego czasu jestem w posiadaniu RTX 4090 od Inno3d i mam z nim problem. Tak przynajmniej wydaje mi się, że to wina karty, ale nie znam się na tym wszystkim za bardzo więc próbuję zasięgnąć rady. Odkąd wymieniłem Radeona RX 6700 na tą nową kartę, dzieją się dziwne rzeczy z komputerem. W trakcie chodzenia po internecie komputer się zawiesza, ale też nie dosłownie. Na około 10 przypadków zacinek, jeden skończył się blue screenem, a dwa zmusiłyby mnie do wyłączenia komputera bo nic innego nie dało się zrobić. Pozostałe przypadki były takie, że cały ekran się przyciął, na chwilę zgasnął, w słuchawkach było słychać to takie pyknięcie jak się podłącza czasami coś pod USB, i explorer.exe się resetował. Najczęściej po takiej akcji przeglądarka (najnowszy Firefox) była do zamknięcie przez menadżer zadań, bo nic innego nie dało się z tym zrobić. Póki co zawsze dzieje się jak przeglądam internet, oglądam youtube, lub słucham muzyki z internetu. Podczas grania, czy odpalania różnych benchmarków z 3D Marka, czy zabawy w programach graficznych nic takie coś się nie dzieje.

No i moje pytanie - o co chodzi i co się dzieje z moim sprzętem? Sprawdzałem okablowanie, przejrzałem trochę internetu i zaktualizowałem bios na płycie głównej, nawet sformatowałem komputer bo ktoś gdzieś zasugerował w podobnym przypadku, że to konflikt sterowników. Ale nic z tego nie pomogło. Nie było robione żadne OC na tym komputerze.

Mój sprzęt:

Płyta główna: ASUS TUF GAMING X570-PLUS
Zasilacz: Corsair HX1000 1000W 80 Plus Platinum
Dysk: WD 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe Black SN850
Procesor: AMD Ryzen 7 5800X3D
Ram: G.Skill Ripjaws V 32GB
Karta graficzna: Wspomiany RTX 4090 Inno3d z aktualnymi sterownikami
System: Windows 10 ze wszystkimi aktualizacjami

Jeśli ktoś ma pomysł co jest nie tak albo co mogę sprawdzić, to bardzo proszę o pomoc. Myślałem, że sam dam sobie z tym radę ale niestety, to mnie przerasta i nie wiem co robić.

W temacie o rtx 4xxxx jest głośno o palących się wtyczkach. Sprawdzałeś to ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Kartoflaczek napisał:

Karta graficzna: Wspomiany RTX 4090 Inno3d z aktualnymi sterownikami
 

To może spróbuj na jakichś starszych. Sprawdź to o czym mówił poprzednik. Być może u Ciebie ten problem się dopiero zaczyna i niekoniecznie zobaczysz przysmażone wtyczki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

użyj DDU - wywal wszystkie stery  i zainstaluj ponownie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, MassTA napisał:

Zobacz Podgląd Zdarzeń Windows i Monitor Niezawodności jakie tam błędy są.

Tym podejrzysz na czym się wywalił przy bluescreen (patrzysz na kolumny "Caused By Driver" i "File Description"):

https://www.nirsoft.net/utils/blue_screen_view.html#DownloadLinks

Zarówno w podglądzie zdarzeń i w tym programie nic mi się nie wyświetla.

37 minut temu, hubio napisał:

W temacie o rtx 4xxxx jest głośno o palących się wtyczkach. Sprawdzałeś to ?

20 minut temu, Flik napisał:

To może spróbuj na jakichś starszych. Sprawdź to o czym mówił poprzednik. Być może u Ciebie ten problem się dopiero zaczyna i niekoniecznie zobaczysz przysmażone wtyczki.

Sprawdzałem, wszystko wygląda normalnie. Czy jeśli to byłaby wina wtyczki, to przy większym obciążeniu (takim jak np. granie czy odpalanie benchmarków) problem nie występowałby częściej niż podczas zwykłego przeglądania internetu? Teraz na przykład byłem w trakcie tworzenia tego posta i komputer się całkowicie zawiesił - nic innego nie robiłem ani nie miałem odpalone w tle, poza takimi programami jak steam czy epic games.

16 minut temu, Ozzbi napisał:

użyj DDU - wywal wszystkie stery  i zainstaluj ponownie .

Czy jest sens to robić jeśli jestem świeżo po formacie i nic po sterownikach z poprzedniej karty nie powinno zostać?

Edytowane przez Kartoflaczek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Kartoflaczek napisał:

 

Sprawdzałem, wszystko wygląda normalnie. Czy jeśli to byłaby wina wtyczki, to przy większym obciążeniu (takim jak np. granie czy odpalanie benchmarków) problem nie występowałby częściej niż podczas zwykłego przeglądania internetu? Teraz na przykład byłem w trakcie tworzenia tego posta i komputer się całkowicie zawiesił - nic innego nie robiłem ani nie miałem odpalone w tle, poza takimi programami jak steam czy epic games.

 

Ja w sumie nie wiem, czy i jak problem palących się wtyczek daje  jakieś symptomy na zewnątrz. Nie wiem, czy ma to związek z obciążeniem komputera.

Jednak warto było sprawdzić te kabelki.  Miej oko na to.

Nie chodzi o sterowniki poprzedniej karty, tylko byś odinstalował te co masz aktualnie i zainstalował jakieś starsze do RTX 4090. Jeśli są.

DDU usunie dokładnie wszystkie resztki po nich.

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Kartoflaczek napisał:

Sprawdzałem, wszystko wygląda normalnie. Czy jeśli to byłaby wina wtyczki, to przy większym obciążeniu (takim jak np. granie czy odpalanie benchmarków) problem nie występowałby częściej niż podczas zwykłego przeglądania internetu? Teraz na przykład byłem w trakcie tworzenia tego posta i komputer się całkowicie zawiesił - nic innego nie robiłem ani nie miałem odpalone w tle, poza takimi programami jak steam czy epic games.

Jedyna zmiana jaka zaszła to wymiana GPU ? Masz jeszcze starą ? Jak tak - ponownie ją podłącz i sprawdź. Jeśli wszystko będzie ok i nie będzie się nic zawieszało być może masz uszkodzoną kartę graficzną.

Inno3d to dosyć mało znana marka. Pierwszy raz zetknąłem się z nią właśnie po premierze 4090.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, hubio napisał:

Jedyna zmiana jaka zaszła to wymiana GPU ? Masz jeszcze starą ? Jak tak - ponownie ją podłącz i sprawdź. Jeśli wszystko będzie ok i nie będzie się nic zawieszało być może masz uszkodzoną kartę graficzną.

Inno3d to dosyć mało znana marka. Pierwszy raz zetknąłem się z nią właśnie po premierze 4090.

Nawet jak malo znana to nie powinno to wplynac na samo dzialanie karty. Opis problemu nie wskazuje jednoznacznie ze to wina karty.  Wyciagnij ram , przedmuchaj gniazda , odpal najpierw na 1 kosci ramu , jak bedzie tak samo to wyciagnij ta kosc i sprawdz druga pojedyncza . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inno 3d to już miałem GeForce 4 Ti 4200 na premierę tego GPU. Także firma poprostu mało u nas znana.

 

Edytowane przez Daryzda67

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inno3d to jedna z najstarszych marek klepali karty od NV jeszcze przed Geforce ;)

  • Like 1
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na overclock jest podobny wątek. I różne karty dotknięte tym problemem. Strix, Zotac, TUF. Wygląda na problem z driverami w jakiejś jeszcze nieokreślonej konfiguracji. 

Niektórym pomaga ustawienie w panelu nvidii wydajności na Performance Mode.

BTW, też mam tą kartę. Działa super. 

Aha, jeszcze mała sugestia ode mnie, bo też miałem te pamięci co ty z Ryzenem. Wyłącz XMP i zobacz czy coś pomogło. Miałem identyczne objawy i pomagało wyłączenie XMP albo obniżenie profilu. Niestety na końcu i tak okazało się, że uszkodzony jest kontroler pamięci w CPU i skończyło się na RMA.

Edytowane przez msky7300

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.10.2022 o 23:36, Kartoflaczek napisał:

Witam,

od niedługiego czasu jestem w posiadaniu RTX 4090 od Inno3d i mam z nim problem. Tak przynajmniej wydaje mi się, że to wina karty, ale nie znam się na tym wszystkim za bardzo więc próbuję zasięgnąć rady. Odkąd wymieniłem Radeona RX 6700 na tą nową kartę, dzieją się dziwne rzeczy z komputerem. W trakcie chodzenia po internecie komputer się zawiesza, ale też nie dosłownie. Na około 10 przypadków zacinek, jeden skończył się blue screenem, a dwa zmusiłyby mnie do wyłączenia komputera bo nic innego nie dało się zrobić. Pozostałe przypadki były takie, że cały ekran się przyciął, na chwilę zgasnął, w słuchawkach było słychać to takie pyknięcie jak się podłącza czasami coś pod USB, i explorer.exe się resetował. Najczęściej po takiej akcji przeglądarka (najnowszy Firefox) była do zamknięcie przez menadżer zadań, bo nic innego nie dało się z tym zrobić. Póki co zawsze dzieje się jak przeglądam internet, oglądam youtube, lub słucham muzyki z internetu. Podczas grania, czy odpalania różnych benchmarków z 3D Marka, czy zabawy w programach graficznych nic takie coś się nie dzieje.

No i moje pytanie - o co chodzi i co się dzieje z moim sprzętem? Sprawdzałem okablowanie, przejrzałem trochę internetu i zaktualizowałem bios na płycie głównej, nawet sformatowałem komputer bo ktoś gdzieś zasugerował w podobnym przypadku, że to konflikt sterowników. Ale nic z tego nie pomogło. Nie było robione żadne OC na tym komputerze.

Mój sprzęt:

Płyta główna: ASUS TUF GAMING X570-PLUS
Zasilacz: Corsair HX1000 1000W 80 Plus Platinum
Dysk: WD 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe Black SN850
Procesor: AMD Ryzen 7 5800X3D
Ram: G.Skill Ripjaws V 32GB
Karta graficzna: Wspomiany RTX 4090 Inno3d z aktualnymi sterownikami
System: Windows 10 ze wszystkimi aktualizacjami

Jeśli ktoś ma pomysł co jest nie tak albo co mogę sprawdzić, to bardzo proszę o pomoc. Myślałem, że sam dam sobie z tym radę ale niestety, to mnie przerasta i nie wiem co robić.

Mam 4090 Inno3d ichill też używam firefoxa i dzieje się u mnie dokładnie to samo. Nie wiem jak to rozwiązać chyba tylko pozostaje czekać na nowe sterowniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...