Skocz do zawartości
tomanek997

PC do gier z RTX4090 za +- 16k zł

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

czekając na dostępności RTX4090 chcę złożyć swojego wymarzonego kompa (jakoś na początku grudnia), który ma mi posłużyć przez 6-7 lat. Wstępnie sam złożyłem sobie zestaw w poniższym linku:

 

Intel Core i7-13700KF

GOODRAM 32GB (2x16GB) 3600MHz CL18 IRDM PRO Deep Black

Palit GeForce RTX 4090 GameRock OC 24GB GDDR6X

MSI PRO Z790-P WIFI DDR4

2x Samsung 1TB M.2 PCIe NVMe 980  ( jeden dysk na system a drugi na dane)

Gigabyte P1000GM 1000W 80 Plus Gold

be quiet! Pure Base 500 Aero Window Black

Silver Monkey X SNOWY ARGB 240 2x120 mm

 

https://www.x-kom.pl/lista/af8dc4sr2

 

Doradźcie mi jaki będzie najbardziej wydajny zestaw - z bardzo szybkim procesorem, najlepszą wersją RTX4090 do gier (żeby nie paliła się wtyczka).

Jeśli macie jakieś kody rabatowe lub montaż za 1 zł (sam nie umiem złożyć) to podsyłajcie. 
Czy można gdzieś przy składaniu kompa poprosić żeby zrobiono bezpieczne OC? 

Z góry dziękuję za podpowiedzi. 
Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procek - 13600KF w zupełności wystarczy do wszystkich gier i to na długo. 13700 jest tylko minimalnie wyższy przy wyższym zapotrzebowaniu na prąd i chłodzenie.

RAM - Goodramy w wersji 3600CL17.

Płyta - potrzebujesz Wifi? Będziesz podkręcał? (hint - nie warto) Na pewno nie warto iść w chipset z serii 700, to dokładnie to samo co 600 tylko za wyższą cenę.

Dysk Kingston KC3000.

Obudowa piekarnik, nie ma szans na wychłodzenie 4090. Z tańśzych nasze RG6V/AT6V, Modecom Amirani, z droższych BQ 500DX, Corsair 275R Airflow, 4000D Airflow (+2 wentyle), Lian Li 205 Mesh/215, Lancool II Mesh.

Zasilacz - średni. BQ Pure Power FM 1000W, Krux Generator 850W, Cooler Master MWE V2 850V lub 1050W, Cooler Master V850, Endorfy Supremo FM5 850W lub 1000W, XPG Core Reactor 850W, NZXT C850.

5 godzin temu, tomanek997 napisał:

Czy można gdzieś przy składaniu kompa poprosić żeby zrobiono bezpieczne OC? 

Nie bo to ryzyko którego nikt nie weźmie na siebie. To raz. Dwa - obecnie procki niemal nie mają potencjału OC, pod obciążeniem throttlują nawet na standardowych ustawieniach. Teraz się robi undervolting, a nie OC.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uaktualnilem liste PC biorac pod uwage porady i mam tez kilka pytan bo zestaw bede zamawial dopiero na poczatku grudnia: 

Intel Core i5-13600KF

Gainward GeForce RTX 4090 Phantom 24GB GDDR6X - czy jest to dobra wersja tej karty czy polowac na inna? (ta jest akurat dostepna)

MSI PRO Z690-P DDR4 

Kingston FURY 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16 Renegade Black - czy 32GB RAMu wystarczy czy lepiej doplacic i wziac 64GB?  (te byly akurat dostepne z CL16)

Endorfy Navis F240 2x120mm

be quiet! Pure Power 11 FM 1000W 80 Plus Gold - dobry zasilacz? (opinie w necie ma super)

Samsung 1TB M.2 PCIe NVMe 980 - dysk na system i jakas gre np. Cyberpunk

Seagate BARRACUDA 4TB 5400obr. 256MB - dysk na danke i Inne gry. Czy lepiej wziac drugi SSD? Spadnie plynnosc gier na dysku HDD? 

be quiet! Pure Base 500DX Black - wystaczy wiatrakow w tej obudowie?


Koszyk: https://www.x-kom.pl/lista/pqb7xa5dt

 

Czy znacie kody albo fora na darmowy montaz albo obnizke ceny? Moze na jakies innej stronie bedzie lepiej? bo musze kupic caly zestaw z montazem z jednego sklepu.
 

Mój monitor to AOC 32G1WG4 - czy musze go zmienic na cos w 4k Curved 144hz? Jesli koniecznie musze to polecacie jakis monitor 31cali +?

 

Dziekuje,

Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielczośc 1440p na pewno nie potrzebuje RTX 4090. Dyki brałbym już na Twoim miejscu same SSD. 

Pure Power 11 jest normalnym zasilaczem, niczym nie zachwycającym i jego cena nie wiem czy jest do końca dobra. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HDR z 5400RPM to się nadaje najwyżej na magazyn zdjęć czy filmów a nie pod gry.

Przy kompie za tyle kasy wyłącznie SSD.

Zasilacz za niewiele więcej jest https://www.x-kom.pl/p/708122-zasilacz-do-komputera-fortron-hydro-g-pro-1000w-80-plus-gold.html - gdzie masz 2x dłuższą gwarancję, komplet japońskich kondensatorów (w BQ są tajwańskie - trochę gorsze) i jeszcze lepsze parametry elektryczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uaktualnilem ponownie liste PC - wyglada juz blizej finalnej wersji (zestaw bede zamawial dopiero na poczatku grudnia). Mam kilka pytań

Intel Core i5-13600KF

Gainward GeForce RTX 4090 Phantom 24GB GDDR6X - czy jest to dobra wersja tej karty czy polowac na inna? (ta jest akurat dostepna)

MSI PRO Z690-P DDR4 

Kingston FURY 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16 Renegade Black - czy 32GB RAMu wystarczy czy lepiej doplacic i wziac 64GB?  (te byly akurat dostepne z CL16)

Endorfy Navis F240 2x120mm

Fortron HYDRO G PRO 1000W 80 Plus Gold - dobry zasilacz? 

Kingston 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe KC3000 

be quiet! Pure Base 500DX Black - wystaczy wiatrakow w tej obudowie?


Koszyk: https://www.x-kom.pl/lista/kmz2djnpv

 

Czy znacie kody albo fora na darmowy montaz albo obnizke ceny? Moze na jakies innej stronie bedzie lepiej? bo musze kupic caly zestaw z montazem z jednego sklepu.
 

Mój monitor to AOC 32G1WG4 - czy musze go koniecznie zmienic na cos w 4k Curved 144hz do grania? monitory 31cali + sa strasznie drogie (3 tys zl +) a tv zadnego nie znalazlem taniej. Wolałbym zostac przy obecnym monitorze szczerze mowiac.

 

Dzieki,

Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta ok, zasilacz bardzo dobry. Wentyli w budzie wystarczy. RAM 32GB to zapas na długo, nawet 16 GB jeszcze starcza do gier.

Ten twój monitor to 1080p na 32 calach? Jak tak to bym zmienił bo to padaczka pod taki komputer. Jak nie teraz to za jakiś czas jak wpadnie kasa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, tomanek997 napisał:

Lepsza płta:
https://www.x-kom.pl/p/691355-plyta-glowna-socket-1700-gigabyte-z690-gaming-x-ddr4.html

26 minut temu, tomanek997 napisał:

Czy znacie kody albo fora na darmowy montaz albo obnizke ceny? Moze na jakies innej stronie bedzie lepiej?

Zrób sobie ten koszyk w kilku sklepach i porównaj. Proline ma kod zniżkowy na montaż za 1zł, ale u nich jest mały wybór dostępnych komponentów. Na forum udziela się X-kom, możesz do nich napisać w sprawie zniżki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za podpowiedz co do plyty glownej.

Mój monitor to AOC 32G1WG4 (2560 x 1440 WQHD)- czy pod RTX4090 musze go koniecznie zmienic na cos w 4k 144hz do grania? monitory 31cali + sa strasznie drogie (3 tys zl +)  Wolałbym zostac przy obecnym monitorze szczerze mowiac. Sa duzo tansze monitory 4k ale 60Hz - wtakich nie ma sensu brac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Jakuszyn_PSy napisał:

Do grania z RT bez rozmydlaczy ekranu w 4k to ten RTX i tak jest za słaby, więc lepiej zostać w natywnym 1440p z solidnym zapasem mocy, niż ładować się na siłę w 4k, bo na forum powiedzieli, że ta karta to tylko do 4k, albo najlepiej do 8k.:szczerbaty:

To nie kwestia tego, co powiedzieli na forum o 4K, a opłacalności. Jasne, jak chcesz maskować ustawienie z RT Ultra, spoko, nawet do 1440p 144hz. Natomiast bez RT ta karta będzie często, gęsto wychodziła poza te 144fps. Nadwyżka mocy fajna, ale jakim koszem? 10 tys. zł Podczas gdy, bez RT, w 1440p te 144hz spokojnie z kartami pokroju RTX 3080ti, RX 6900XT i nawet słabszymi, nie wspominając, że pomiędzy detalami Ultra a High to może 10% graczy jest w stanie zobaczyć różnicę na stop kaltce.

Wszelkie testy czasowe pokazują, ze PC składamy na dziś, a nie na za 3 lata. Lepiej wydać dziś 5tys i za 3 lata 5-7 tys. Także cyferki fajne, ale rozsądek trzeba zachować.

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, tomanek997 napisał:

Dzieki za podpowiedz co do plyty glownej.

Mój monitor to AOC 32G1WG4 (2560 x 1440 WQHD)- czy pod RTX4090 musze go koniecznie zmienic na cos w 4k 144hz do grania? monitory 31cali + sa strasznie drogie (3 tys zl +)  Wolałbym zostac przy obecnym monitorze szczerze mowiac. Sa duzo tansze monitory 4k ale 60Hz - wtakich nie ma sensu brac?

To chyba kwestia podejścia do tematu.

1) Możesz szukać nowego monitora. Ja sam siedzę na graficznych więc w gamingowych nie pomogę poza tym, że zasugeruję testy Rtings oraz Hardware Unboxed ( Best Gaming Monitors of 2022: 1440p, 4K, Ultrawide, 1080p, HDR and Value Picks ) Sam mam chrapkę na QD Oleda od Della, ale cena, rozsądek i gdzie ja go postawię.

2) możesz wydać mniej na kartę (np. RTX 3080ti/RX 6900XT fajnie pod twój obecny monitor), a jak poczujesz, że brakuje mocy/zmienisz monitor, sprzedasz ją i kupisz nową.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie ja chce kupic zestaw, ktory mi posluzy 5-7 lat (obecnego kompa mam 7 lat i wlasnie pora na niego) i chce to zrobic teraz bo po nowym roku wszystko bedzie duzo drozsze. 
Dlatego wole kupic RTX4090 i miec ja na lata, tylko jesli nie trzeba to wolalbym nie zmieniac monitora bo mam 32 cale AOC 32G1WG4(2560 x 1440 WQHD).
I teraz nie wiem czy pod RTX z Ray Tracingiem DLSS 3 i cala reszta bajerow w grach konieczny jest 4k 144 Hz? Bo jak wezme jakies 32 cale 4k 60Hz to cena jest znosna +- 1700zl  - tylko czy to ma sens? Bo Hz ogranizaja FPSy.

Jak zle mysle to mnie skorygujcie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no jak masz szkło 1440p to bez sensu zmieniać na 4K 60 Hz, zostań przy tym ekranie co masz. Grać w 60 Hz to padaczka, szczególnie w fps-y.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, tomanek997 napisał:

No wlasnie ja chce kupic zestaw, ktory mi posluzy 5-7 lat (obecnego kompa mam 7 lat i wlasnie pora na niego) i chce to zrobic teraz bo po nowym roku wszystko bedzie duzo drozsze. 
Dlatego wole kupic RTX4090 i miec ja na lata, tylko jesli nie trzeba to wolalbym nie zmieniac monitora bo mam 32 cale AOC 32G1WG4(2560 x 1440 WQHD).
I teraz nie wiem czy pod RTX z Ray Tracingiem DLSS 3 i cala reszta bajerow w grach konieczny jest 4k 144 Hz? Bo jak wezme jakies 32 cale 4k 60Hz to cena jest znosna +- 1700zl  - tylko czy to ma sens? Bo Hz ogranizaja FPSy.

Jak zle mysle to mnie skorygujcie :)

O tyle błędne myślenie, że nie dobieramy potrzeb (monitor) do rozwiązania (karta), a rozwiązanie (karta) do potrzeb (monitora). Wcześniej też jakoś tak wybrałeś monitor. Nie kupiłeś graficznego monitora i nie zostałeś grafikiem, tylko kupiłeś monitor pod gry.

Moje zdanie już poznałeś - teraz wydać te 5tys. na GPU RTX 3080ti/RX 6900XT, a jak zabraknie mocy/zmienisz monitor na 4k, bo będziesz chciał większy, w HDR itd., to sprzedasz kartę odzyskują jakaś część pieniędzy i kupisz nową - czy to wtedy RTX 4080 jak będzie za 2/3 lata w normalnej cenie czy coś serii RTX 5xxx jak dożyjemy, dostosowując tę do potrzeb.

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyżej autor wrzucił zasilacz Hydro G pro 1000W, również go kupiłem pod rtx 4090, a teraz widzę, że jest na rynku wersja ze złączem ATX 3.0 :D Jest sens to wymieniać? Oprócz wyglądu i ułożenia kabli, sama specyfikacja się nie zmienia jeżeli wyprowadziłem 3 linie z zasilacza pod złączkę nvidii?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.11.2022 o 22:53, tomanek997 napisał:

No wlasnie ja chce kupic zestaw, ktory mi posluzy 5-7 lat (obecnego kompa mam 7 lat i wlasnie pora na niego) i chce to zrobic teraz bo po nowym roku wszystko bedzie duzo drozsze. 
Dlatego wole kupic RTX4090 i miec ja na lata, tylko jesli nie trzeba to wolalbym nie zmieniac monitora bo mam 32 cale AOC 32G1WG4(2560 x 1440 WQHD).
I teraz nie wiem czy pod RTX z Ray Tracingiem DLSS 3 i cala reszta bajerow w grach konieczny jest 4k 144 Hz? Bo jak wezme jakies 32 cale 4k 60Hz to cena jest znosna +- 1700zl  - tylko czy to ma sens? Bo Hz ogranizaja FPSy.

Jak zle mysle to mnie skorygujcie :)

GeForce GTX 980 Ti - to karta która miała premierę 7 lat temu.

Monitor AOC 32G1WG4 -  zostaw sobie.

Topowy sprzęt to nie za bardzo sprzęt na lata. Nie bez powodu nazywa się to Pc Master Race ;) 

Za dwa lata ten 4090 będzie przeciętny. Za 4 lata będzie słabawy. Za 7 lat jak dożyje, a pewnie nie dożyje, to będzie miał wydajność low endu, starocia. Lepiej weź jakies tańsze GPU, a później wymień. Nawet RTX 4070/4080. Zaoszczędzone siano przeznacz na upgrejd za dwa lata. Stare GPU spokojnie dobrze odsprzedasz, dołożysz i kupisz nowsze. 

A czy sprzęt zdrożeje czy nie, to zależy od kursu dolara. 13700K w kilka tygodni z 2500zl zszedł już nawet na 2000zl w promocjach. 

Edytowane przez Minciu
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, brelik napisał:

Wyżej autor wrzucił zasilacz Hydro G pro 1000W, również go kupiłem pod rtx 4090, a teraz widzę, że jest na rynku wersja ze złączem ATX 3.0

NA rynku, ale w Polsce? Bo u nas mało który sklep w ogóle ma ten zasilacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, kalderon napisał:

NA rynku, ale w Polsce? Bo u nas mało który sklep w ogóle ma ten zasilacz.

W Polsce nie widziałem. Generalnie jest sens to teraz wymieniać czy tam nie ma innych różnic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce brac slabej RTX4080, juz wole od razu wziac 4090. Czyli moj monitor 1440p / 144Hz spokojnie da rade z RTX 4090? Nie bedzie go jakos mocno ograniczal?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie brak jest wybranej przeze mnie obudowy be quiet! Pure Base 500DX Black w xkom.


Czy w zamian za nią równie dobra będzie:

1. be quiet! Pure Base 500 Aero Window Black z 2 dodatkowymi wentylatorami czy 

2. be quiet! Pure Base 500DX Aero Black z 1 dodatkowym wentylatorem?

 

Aktualnie brak jest tez dysku: Kingston 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe KC3000. Tutaj nic podobnego w tych samych pieniądzach nie znalzlem, wiec zostaje tylko poczekac az bedzie znowu na stanie prawda?

Dzięki,

Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Buda nr 1 odpada, zamknięty front. Druga słabo się opłaca, to już wolałbym wziąć https://www.x-kom.pl/p/1058919-obudowa-do-komputera-be-quiet-pure-base-500-fx.html albo taniej https://www.x-kom.pl/p/521812-obudowa-do-komputera-corsair-275r-airflow-black.html

Alternatywne dyski:

https://www.x-kom.pl/p/500606-dysk-ssd-adata-1tb-m2-pcie-gen4-nvme-gammix-s70-blade.html

https://www.x-kom.pl/p/672263-dysk-ssd-crucial-1tb-m2-pcie-gen4-nvme-p5-plus.html

Są nieco gorsze, ale nadal bardzo dobre a przy twoich zastosowaniach i tak najmniejszych rożnic nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...