Skocz do zawartości
sert

Wątek o doświadczeniach z OC zablokowanych procków na mojej nowej płycie LGA1700

Rekomendowane odpowiedzi

Inspiracją do praktycznego podjęcia przeze mnie tematu niniejszego wątku były: informacje w sieci, filmiki na YT w tym poniższy polskojęzyczny 

 

Jak sygnalizowałem w innych wątkach - zakładam temat o moich doświadczeniach z OC zablokowanych procków Intela na płycie ROG STRIX B660-G GAMING WIFI - jednej z niewielu płyt z zewnętrznym generatorem BCLK, a na pewno najtańszą obsługująca DDR5. Jaki jest plan? Docelowo czekam na pojawienie się 13gen 13100 albo 13400, a do tego czasu - uruchomienie zestawu i zabawa na Celeronie G6900, następnie przetestowanie dopiero co kupionej (ale jeszcze nie otrzymanej - pewnie początek grudnia) próbki inżynieryjnej QYGC 6c/12t 12gen,  no i dalej na końcu jak pisałem 13100 albo 13400 (raczej to drugie). Od razu zaznaczę, że nie jestem współczesnym graczem i nie mam dobrej karty graficznej, więc działać będę na integrze UHD710 (Celeron), potem jak dotrze 6C/12T to na UHD770, albo GTS450 (jak się uruchomi, bo ma możliwość bootowania tylko w trybie CSM). Na dobry początek zdjęcie zakupionych komponentów czyli: płyta, procesor i DDR5 5600Mhz CL40. Wątek będę uzupełniał w miarę postępów i osiągniętych stabilnych rezultatów. Ponieważ z intelem nie miałem do czynienia przez ostatnich wiele lat - mogą pojawić się problemy albo pytania z mojej strony - więc będę pytał jak czegoś nie będę wiedział. Tak czy inaczej, zapraszam do ew. udziału.

a1fafbcbe930.jpg

 

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze wstępne próby i zrzuty z CPU-Z bez dostrajania-> oby tylko się uruchomiła winda na OC (jak się cieszę, że działa :) )

Czy ktoś przypuszczał, że będą dostępne wszystkie instrukcje AVX po włączeniu odpowiedniej opcji w biosie?

Wyniki benchmarku dałem w porównaniu do Ryzena 1700 dla kolegi z wątku o Ryzenach (pozdrawiam).

Wszelkie sugestie mile widziane.

1oc.jpg.d64257853e54264493244025e29a197c.jpg2oc.jpg.3a59e912a8d293d7e3cddc172973916e.jpg3oc.jpg.b09407d8c17af3c783e11294d4635b58.jpg

Edytowane przez sert
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I pierwszy zrzut z Aida na wstępnych powyższych ustawieniach. Quad channel? Nie wiedziałem, że to tak działa na DDR5

aidain.jpg.9bb37ed38f9aa4f76317f8185b2da218.jpg

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak wrażenia z pracy systemu na 2/2 ? ?

Edytowane przez Doamdor
  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Doamdor napisał:

I jak wrażenia z pracy systemu na 2/2 ? ?

Uwierz, że póki co  śmiga - naprawdę ??

-------------------------------------------------------------------------

Grafika GTS450 - uruchomiła się (CSM) i działa bezproblemowo.

Edytowane przez sert
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm. Płyta 1150 zł, ramy jakieś podstawowe 500 zł, proc 300 zł choć już za nieco ponad 500 można mieć i3 4/8 i żyć jak człowiek po podkręceniu na 5+ GHz ? Gdyby płyta kosztowała połowę tego co kosztuje to można by się pobawić. Ja za swoją Z170 nówkę ze sklepu dałem 270 zł na błędzie cenowym i o dziwo wysłali choć normalnie chodziła wtedy po 370 zł :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mocny pojedynczy wątek, z ta kartą, możesz ogrywac rage pierwsza część np.

Ostatni raz, 2/2 używałem dużo słabszy od tego celka athlon x2 250@4.35 bodajże.

Jako ciekawostka to może być bo mało kto ma  te "2 gołe jajka".

 

Edytowane przez kosiarz66
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, kosiarz66 napisał:

Mocny pojedynczy wątek, z ta kartą, możesz ogrywac rage pierwsza część np.

Warto wiedzieć :) 

13 minut temu, Pentium D napisał:

Hmmm. Płyta 1150 zł, ramy jakieś podstawowe 500 zł, proc 300 zł choć już za nieco ponad 500 można mieć i3 4/8 i żyć jak człowiek po podkręceniu na 5+ GHz ? Gdyby płyta kosztowała połowę tego co kosztuje to można by się pobawić.

Procek 220 PLN. Trzeba jednak pamiętać, że ta płyta obsłuży każdy procesor 12-13gen. Więc może posłużyć bardzo długo (wiesz coś o tym ;) )

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, sert napisał:

Więc może posłużyć bardzo długo (wiesz coś o tym ;) )

Byłeś nie miał takich problemów jak on :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie natrafiłem na ciekawą informację sprzed paru miesięcy. Dotyczy ona AVX512 (akurat ten Celeron nie został z tego wykastrowany ale bios płyty musi umożliwiać włączenie tej funkcji). Otóż korzysta ponoć z tych instrukcji od niedawna The PlayStation 3 Emulator. Link do wiadomości pt. "Pierwsza zaleta wspierania instrukcji AVX-512 dla graczy. Wzrost wydajności jest ogromny".

I druga ciekawostka: jeszcze wczoraj na Ceneo było kilka/kilkanascie polskich sklepów oferujących G6900, dzisiaj - na tą chwilę - wyswietlają się tylko dwa, na szczęście dla ewentualnych zainteresowanych - oferujące najniższe cenę.

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo, ciekawy wątek, wreszcie sprzęt dla ludu, a nie tam gtxy po 10k.

Starcie cielaków, mój z mini PC zboxa; 4/4 @ 2,65-2,8GHz boosta, 2x 4G 2666CL19 6W TDP. Teścik w tle bez większych optymalizacji. 

R5Tej9a.jpg

Szybki ten g6900 @ 5GHz. Musi się nań bardzo fajnie pracować w zwykłych, codziennych zastosowaniach. 

Sprawdziłbym jeszcze czy iGPU nie będzie lepszym zastosowaniem w ogólnym rozrachunku, niż ten stary sztrucel. 

ckaMxxL.png

Jakiegoś 3dmarka puścimy? 

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, smilehunter napisał:

Jakiegoś 3dmarka puścimy? 

Którą wersję?

2 godziny temu, smilehunter napisał:

Sprawdziłbym jeszcze czy iGPU nie będzie lepszym zastosowaniem w ogólnym rozrachunku, niż ten stary sztrucel

Sprawdzę, nie ma sprawy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z informacji dostępnych w sieci na temat Pentium G7400 można analogicznie wywnioskować, że nie wszystkie Celerony G6900 posiadają niezablokowaną obsługę AVX512, a tylko wersja pierwsza. Procesory można rozróżnić po cechach graficznych:

Wersja 1

ver1.jpg.fa4df1e41638a4ca4658678bcedec06c.jpg

Wersja 2 

ver2.jpg.f4a20c003a65e7a20b1aa0cc36cdc761.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Thaiphoon o moich pamięciach DDR5 tak raportuje (całkiem świeża produkcja):

thai_d5.jpg.63ab02d31c5d6c311ca27a1a8f49da50.jpg

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się prawie pewne, że uzyskałem chyba ostateczne stabilne ustawienia. Niestety moja pamięć nie daje się podkręcić w tej konfiguracji wyżej niż ok 5700Mhz nad czym ubolewam (może je zwrócę albo za dopłatą zamienię na  jakieś lepsze? ?) Poniższe ustawienia raczej są optymalne i nic więcej raczej nie wycisnę. Zacząłem testowanie i poniżej pierwsze jakieś wyniki, może kogoś zainteresują.

52247be47ddc.jpg

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.11.2022 o 14:11, smilehunter napisał:

"Sprawdziłbym jeszcze czy iGPU nie będzie lepszym zastosowaniem w ogólnym rozrachunku, niż ten stary sztrucel" (GTS450). 

W dniu 16.11.2022 o 14:11, smilehunter napisał:

Jakiegoś 3dmarka puścimy? 

Kolega @smilehunter nie odzywa się, jednak zrobiłem zgodnie z jego propozycją teścik - 3DMark03. Miał dobre przeczucia. Najpierw GTS450

3dm03450.jpg.421da8f49083a28b3060836f1a870b60.jpg

 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to Intel UHD710 (przy okazji: 8K na YT i w systemie odtwarza płynnie)

3dm03710.jpg.75b2b63c3fe65496736465ab58338c19.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ześ odgrzebał starocia :E Ale w sumie można sobie wiekowego bencha odświeżyć. 

l1gt4Cr.jpg

A sam myślałem o np. FrajerStrajku z obsługą DX11. Wypadł mi z głowy ten wątek, ale (jako swoje usprawiedliwienie) test puściłem 16 liściopada ? https://www.3dmark.com/fs/28833676

W moim przypadku ewidentnie brakuje energii. CPU testy wypadają bardzo słabo (co już sugerował bench cpuz), a test łączony w FS to kompletna porażka, procek ledwo boostuje, GPU pewnie też choć nie mam jak tego odczytać, żaden soft nie widzi zegarów. 

 

 

Edytowane przez smilehunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to porównaliśmy nasze procki :) Na starych grach można próbować pogrywać.

3 godziny temu, smilehunter napisał:

A sam myślałem o np. FrajerStrajku z obsługą DX11.

Szkoda zachodu, to nie ma sensu, Może jak dotrze do mnie ES z UHD770, to się zdecyduję za jakiś czas, ale i tak słabo też to widzę.

15 godzin temu, Pentium D napisał:

To ja jako rezerwę mam GT430 8:E 

Na dzień, dwa, tydzień, na chwilowe przeczekanie wystarczy do oglądania filmów.

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.11.2022 o 23:36, sert napisał:

A to Intel UHD710 (przy okazji: 8K na YT i w systemie odtwarza płynnie)

 

A Vega 7 w 5600G kończy się na 4K. ? Ładnie sobie UHD710 radzi, w tym tygodniu będę miał UHD730, więc będzie konfrontacja z APU od AMD.

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.11.2022 o 14:11, smilehunter napisał:

Szybki ten g6900 @ 5GHz. Musi się nań bardzo fajnie pracować w zwykłych, codziennych zastosowaniach. 

Miałem tymczasowo G6900 w zamian za 12700KF bo GPu w serwisie było. Co jak co, ale nie zdecydowanie nie pracuje się na nim bardzo fajnie. O graniu tez można zapomnieć :D Ale jakby ktoś chciał, to jest mi juz zbedny, pełen box ;) 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Minciu napisał:

co jak co, ale nie zdecydowanie nie pracuje się na nim bardzo fajnie

Nie kręciłeś, dlatego masz takie odczucia ;)

21 minut temu, Minciu napisał:

O graniu tez można zapomnieć :D

A ja gram w Return to Castle Wolfenstein i jest super  :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kręciłem bo mam super zarypiastego Strixa-F na super czipsecie z690 od najwspanialszej firmy na świecie ASUS. 

 

 

Chciałem się dowiedzieć od nich czemu zostałem oskamowany z generatora BLCK albo też samej funkcjonalności. I czemu nawet jak nie mam generatora to totalnie znika opcja regulacji BCLK nawet o ten ułamek MHz, ale się nie dowiedziałem. 

 

default-user=s40-p

ASUS Support <servicecenter_emea@asus.com>

pon., 12 wrz, 12:26
 
 
cleardot.gif
cleardot.gif
do mnie
cleardot.gif
 
 

logo

  

Odpowiedź Wsparcia Technicznego

Szanowny Kliencie ASUS,
 

Uprzejmie informujemy , że płyta główna wspiera rozwiązanie AI Overclocking - https://www.asus.com/Microsite/motherboard/Intelligent-motherboard/AI-Overclocking.html 

Użytkownicy mogą próbować również wykonać overclocking we własnym zakresie - nie prowadzimy wsparcia dla tego typu rozwiązań. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, sert napisał:

A ja gram w Return to Castle Wolfenstein i jest super  :)

Ja w Apex Legends chciałem :P Masakra nawet lobby potrafiło dropić na 1-2FPSy z kilkudziesięciu. Na 720p ? A w grze to tak więcej niż 5FPS nie bardzo miałem. Momentami się gierka bujała na 20-30 ale za chwilę znowu ściana stuteringu XD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...