Skocz do zawartości
sert

Wątek o doświadczeniach z OC zablokowanych procków na mojej nowej płycie LGA1700

Rekomendowane odpowiedzi

Zacznę najpierw (pierwszy raz w życiu) od lappingu we własnym zakresie, Zobaczę, jaki będzie efekt temperaturowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie cackałem się - papier 200, na koniec trochę 2500.

shlif0.jpg.3742accc9b5541c1a5a8936e8a89230a.jpg

Temperatury spadły o 2-3 stopnie, co okazało się krytyczne gdyż w niektórych testach Y-Cruncher gdzie temperatura dobijała do 100 stopni i były zrzucane zegary - teraz albo zegary nie są zrzucane,albo następuje to rzadziej i na krócej oraz o mniejszą wartość Mhz. Na przykład w teście N32 -procek nie dobija juz do 100 stopni (przy 5.3 Ghz i przypomnę 1.495V na procku).Jestem więc zadowolony bo na to liczyłem, że temperatury spadną niskim kosztem o te 2-3 stopnie i nie zawiodłem się.

shlif.jpg.23bbac3d3e8cc5b63194776a0de69d1c.jpg

 

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CB R23 - multi ustawiało się na 5.3Ghz, single na 5.44Ghz

cb231.thumb.jpg.b86d260fccf8c3ec0f2546c731e536a4.jpg

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spadają ceny Asusa ROG STRIX B660-G GAMING WIFI na DDR5 (link), na którym osobiście działam. Radzę kupować.Do tego tani procek 12gen i voilà :)

 

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że to już koniec możliwości 12100F na powietrzu (w zamkniętej obudowie!!). Okazało się, że jednak nie.

BCLK - 142,5Mhz, Vcore - 1.535V, Mnożnik dla dwóch rdzeni x39 (co daje dla jednego wątku 5.55Ghz), dla pozostałych dwóch rdzeni x38 (co daje dla multi 5.415Ghz)

W Y-cruncher jeszcze nie testowałem. System śmiga tak, że nie nadążam :)

cpu-z902.jpg.e918626552a61c54c548d9b788cfbebb.jpg

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nestety w Y-Cruncher niektóre testy wykładały się. Wróciłem więc do ostatniej wydajnej, stabilnej  i optymalnej napięciowo oraz temperaturowo, konfiguracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy mocy poniżej 100W (nie tak dużo), grzeje się do niemal 100 stopni (stosunkowo dużo). Pewnie taki efekt wydzielania stosunkowo dużej mocy na pojedynczych rdzeniach. Ta sama moc rozłożona na 8-miu, lub nawet 6-ciu rdzeniach, zaowocowała by pewnie wyraźnie niższymi temperaturami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Kyle_PL napisał:

Przy mocy poniżej 100W (nie tak dużo), grzeje się do niemal 100 stopni (stosunkowo dużo).

No niestety - wysokie vcore + wysoka częstotliwość taktowania na wszystkich rdzeniach/wątkach (przy stress testach) - tym skutkuje. I tak jestem zadowolony, że na powietrzu udało mi się to okiełznać w okolicach krytycznych 100 ℃. Przy jakimś dobrym AIO temperatury mogłyby byc niższe.

5 godzin temu, Kyle_PL napisał:

Ta sama moc rozłożona na 8-miu, lub nawet 6-ciu rdzeniach, zaowocowała by pewnie wyraźnie niższymi temperaturami.

Ale i niższymi o wiele taktowaniami.

------------

Przy okazji robienia lappingu zauważyłem ciekawą rzecz, co prawda nie zrobiłem w trakcie zdjęcia ale znalazłem w sieci podobne pokazujące prawie ten sam efekt - przy szlifowaniu papierem zauważyłem, że przez dłuższy czas pośrodku procesora w miejscu lutowania czapki z "krzemem" utrzymywała się wklęsła powierzchnia, która dopiero po wyrównaniu dała płaski dokładny styk chłodzenia z całą powierznią IHS - co zaskutkowało w konsekwencji obniżeniem temperatury o ok. 2-3 stopnie. Śmiem twierdzić, że tak ma (wklęsłą powierzchnię środka procesora) niestety fabrycznie wiele egzemplarzy procków LGA1700, i nie zawsze wysokie temperatury są skutkiem wadliwego systemu zapięcia, o którym się dużo słyszy, choć mogą także występować dwie przyczyny naraz.

1661859238435-png.2570515

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, sert napisał:

Ale i niższymi o wiele taktowaniami.

Napisałem o mocy, nie ważne jak osiągniętej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dodałem dla całości obrazu - z czym się to wiąże - ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest już zupełnie inny temat. Jak np. to, że wydajność/W np. 6 niżej taktowanych rdzeni (przy okazji na niższym napięciu), jest przy takim AlderLake, ponad 1,5x wyższa niż 4-rech wyżej taktowanych (przy okazji na wyższym napięciu). Także po OC to wydajność/W drastycznie spada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W grach może byc juz bliżej stockowego 12400f w poborze ale za to wydajność będzie tu zdecydowanie lepsza szczególnie kiedy potrzebny jest jeden silny wątek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Tornado3 napisał:

W grach może byc juz bliżej stockowego 12400f w poborze ale za to wydajność będzie tu zdecydowanie lepsza szczególnie kiedy potrzebny jest jeden silny wątek

No ciekawe jakby to wyszło w Shadow Of The Tomb Raider (nie zdziwił bym się, gdyby wydajność była podobna, przy 1,5x większym poborze 4-rech podkręconych rdzeni). Bo w starych grach pokroju Crysis z 2007r to zdecydowanie wydajność będzie większa takich podkręconych 4-rech rdzeni (przy większym poborze)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Kyle_PL napisał:

No ciekawe jakby to wyszło w Shadow Of The Tomb Raider (nie zdziwił bym się, gdyby wydajność była podobna, przy 1,5x większym poborze 4-rech podkręconych rdzeni).

Tu masz porównanie wydajnościowe w grach, także w Shadow...

 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, sert napisał:

Tu masz porównanie wydajnościowe w grach, także w Shadow...

... o kurde, niewiele się pomyliłem. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Kyle_PL napisał:

. o kurde, niewiele się pomyliłem. ?

Tylko ~10% przy 5.1Ghz  :) Przy 5.3Ghz różnica byłaby większa, oczywiście na korzyść 12100F via 12400F stock. 

Nowe: 12100F - 476 PLN, 12400F - 799 PLN. 12400F jest droższy ok. 67%

Zaraz ktoś napisze - ale dolicz do tego odpowiednią płytę... i różnica znika. Ale ile zabawy i nauki przy okazji :) ...za darmo ! No i płyta (jak w moim przypadku ) w miarę wypasiona.

@SirHawk - z czego się śmiejesz? Napisz proszę, może pośmiejemy się razem.

Edytowane przez sert
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ma zakaz pisania ?

Ja dzisiaj zaktualizowalem bios do najnowszej wersji i teraz mogę bez problemu podnosić cache ponad x36

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Tornado3 napisał:

zaktualizowalem bios do najnowszej wersji i teraz mogę bez problemu podnosić cache ponad x36

No proszę, Asrock staje na wysokości zadania ? . Tak w ogóle zastanawia mnie dlaczego polscy dystrybutorzy nie ściągneli do sprzedaży tych płyt na B660 Asrocka i MSI (te drugie przez chwilę były w polskim sklepie MSI) i oprócz Asusa praktycznie nie ma, taniego w miarę, wyboru na polskim rynku. Dodatkowo ciekawe, czy nowe płyty MSI B760m Mortar Max w dwóch wersjach DDR4 i DDR5 będą w Polsce dostępne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego Asrocka nie ma nigdzie w Europie natomiast msi widziałem w niektórych sklepach co ciekawe Asrock wydal b760 tylko pod DDR5

Nie sądzę, że te nowe chipsety będą sie sprzedawać skoro zablokowali OC na 13gen a ceny tych płyt zaczynają sie od 1300zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie bardzo kusi "przećwiczenie" 12600KF na mojej płycie. Poczekam chyba  jednak na obniżkę cen tych procków albo na okazję używki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie poczekam na obniżke cen 12600KF, gdyż dzisiaj w dobrej chyba cenie kupiłem 12700F (używka). Jaka to cena? Niższa niż najtańszy nowy na rynku nie podkręcalny 13400F.

Obawiam sie niestety jednak, że z chłodzeniem powietrznym niewiele zdziałam z OC. Ale popróbuję co się da.

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12700F po OC na 5ghz bierze okolice 200W

R23-test-Throttling-5GHz.png

Edytowane przez Tornado3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Tornado3 napisał:

12700F po OC na 5ghz bierze okolice 200W

... w Cinebench R23 multicore. Na tych ustawieniach (no bez limitów na 200W)  w Prime95 po wybraniu trybu SmallFFT powinien pobrać kilkadziesiąt W więcej ... jeśli się wcześniej nie zawiesi itp. (może lepiej nie odpalaj tego na powietrznym po takim OC).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a do czego przydatny jest prime95 w codziennym użytkowaniu ? ja np używam PC tylko do przeglądania neta + bardzo sporadycznie gry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Tornado3 napisał:

12700F po OC na 5ghz bierze okolice 200W

Miałeś go ! :)

3 minuty temu, Kyle_PL napisał:

.. w Cinebench R23 multicore. Na tych ustawieniach w Prime95 po wybraniu trybu SmallFFT powinien pobrać kilkadziesiąt W więcej ... jeśli się wcześniej nie zawiesi itp. (może lepiej nie odpalaj tego na powietrznym po takim OC

Hmmm ?Może wyłączę mu E-core? Albo zostawię E-core a wyłączę 2 rdzenie żeby było 6/12?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...