Skocz do zawartości
sert

Wątek o doświadczeniach z OC zablokowanych procków na mojej nowej płycie LGA1700

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie Gear4??? W jaki sposób?

ratio2.jpg.2d864194442c0867c7949a483955aacb.jpg

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, SirHawk napisał:

Więc zrąbałeś co innego.

Co? Po czym wnosisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj passmark

Jest tam zakładka memory mark porównaj swój wynik do innych ddr5 i okaże sie że jednak Aida przekłamuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Tornado3 napisał:

Ja tu widzę nbc 3900mhz czyli x39 dla cache

Też to zauwazyłem - w biosie mogę ustawić 43, ale widać chyba, ze maksymalny mnoznik dla cache jest jednak sprzętowo 39 w tym procku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boże, passmark...

Wnoszę po tym, że pomimo pokazywania 6000MHz w Aidzie wyniki masz jak dla 4200MHz. DRAM:FSB absolutnie na nic nie wpływa, z kolei obniżając BCLK zmniejszyłeś jednocześnie cache, które mocno wpływa na latencję - ale też 900MHz nie zmienia o 22ns.

e2OhKDW.png

Cache możesz usztywnić z użyciem Throttlestop.

Edytowane przez SirHawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co Ty pokazałeś? Raz DRAM:FSB 60:3, a drugi raz 20:1 przecież to to samo. 60 podzielić na 3 to jest 20, a 3 podzielić na 3 to jest 1 - to jest raczej przykład, że to ustawienie w biosie 100:100 albo 100:133 nic nie daje - bo chyba to zmieniłeś, aby coś udowodnić.

Jeśli tak jak w moim przypadku raz jest 21:1 (przy BLCK 143Mhz) a drugi raz 30:1 (przy BLCK 100Mhz) - to moja teza jest taka: że raz przypada 21 "cyklii zagara" DRAM na 1 "cykl zegara" BLCK, a drugi raz 30 "cykli" na 1 "cykl". A to pokazuje, że wydajniejsze jest 21 cykli (jest ich mniej) niż 30 "cykli". No ludzie kochani - udowodnijcie mi proszę, ze nie mam racji.

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie, przełączyłem dzielnik memek z 100:133 na 100:100 więc pokazałem zerowy wpływ tego, na jakiej szynie RAM funkcjonuje. Aida pokazuje tylko i wyłącznie jaki jest stosunek zegara RAM do BCLK, które absolutnie nic nie wskazuje.

A teraz coś ci napiszę:

Jeśli nie zrobiłeś pełnego OC RAMu, czyli ściąganie timingów (patrząc po tRAS to tego nie robiłeś) itp itd - to na 100MHz masz prawdziwe (tak prawdziwe, jak się da na tym gównoprogramie) wyniki w Aidzie, bo Aida skaluje wyniki wraz z BCLK co ją czyni bezużyteczną, co już we wczesnych stronach wydaje mi się było pisane. To co widzisz przy 143.3MHz to bzdury, z góry założyłem, że skoro ciśniesz po BCLK to i RAM timingi ciśniesz, co było błędnym założeniem. Przy poprawnie ściśniętych timingach na 6000MHz odczyt w Aidzie powinien oscylować przy 96GB/s.

Edytowane przez SirHawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednym słowem jak rozumiem - wg Ciebie wysokość taktowania BLCK ne wpływa na wydajność systemu a tylko na częstotlwość pracy procka. OK. to ja sprawdzę u siebie dwa takie same taktowania procka przy możliwym podobnym ustawieniu - raz przy 100Mhz, a drugi raz przy wyższym BLCK. Jeszcze się odezwę.

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BCLK nie wpływa na nic, końcowy zegar jak najbardziej, Aida pokazuje bzdury z chwilą, gdy BCLK jest ruszane. Jak chcesz liczby, to odpal y cruncher.

Edytowane przez SirHawk
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, SirHawk napisał:

BCLK nie wpływa na nic, końcowy zegar jak najbardziej, Aida pokazuje bzdury z chwilą, gdy BCLK jest ruszane. Jak chcesz liczby, to odpal y cruncher.

Muszę sie pokłonić, przekonałeś mnie. Zrobiłem testy benchmarkowe w CPU-Z przy CPU 4100Mhz, bardzo zbliżonym cache i prawie identycznym ramem - raz przy BCLK 100Mhz, drugi raz przy 125Mhz - wyniki w CPU-Z - praktycznie takie same. Miałeś rację, fajnie spotkać kogoś kto konsekwentnie naprowadzi na właściwy trop. ?

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szlifuj RAM - masz jakieś 40% transferu do uzyskania z ciśnięcia po timingach, tak samo opóźnienie powinno ostro spadać, zyskasz więcej na RAMie, niż jakbyś miał cisnąć cepa.

Edytowane przez SirHawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, SirHawk napisał:

Szlifuj RAM

Pamięci, które mam to Kingstony na Hynix-ach M-die nominalnie 5600Mhz 40-40-40. W swoim przekonaniu wycisnąłem z nich prawie maksimum na co pozwalały i tak już podwyższając napięcie. Dodatkowe zwiększanie jeszcze taktowania tudzież zacieśnianie jeszcze bardziej timingów - nie idzie dobrze wręcz fatalnie. Nie wiem czy to wina kontrolera czy może jakichś innych dodatkowych ustawień w biosie (z ustawień dot. pamięci zwiększyłem tylko napięcie, resztę zostawiając na ustawieniach auto/domyślnych)

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, aluSek napisał:

Świetnie, dzięki za rozwianie wątpliwości, w takim razie zamawiam :)

Jak będziesz miał ochotę, możesz włączyć się do wątku informując o swoich osiągnięciach.

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, sert napisał:

Pamięci, które mam to Kingstony na Hynix-ach M-die nominalnie 5600Mhz 40-40-40. W swoim przekonaniu wycisnąłem z nich prawie maksimum na co pozwalały i tak już podwyższając napięcie. Dodatkowe zwiększanie jeszcze taktowania tudzież zacieśnianie jeszcze bardziej timingów - nie idzie dobrze wręcz fatalnie. Nie wiem czy to wina kontrolera czy może jakichś innych dodatkowych ustawień w biosie (z ustawień dot. pamięci zwiększyłem tylko napięcie, resztę zostawiając na ustawieniach auto/domyślnych)

Drugo i trzeciorzędne. Pierwszorzędne poza tRCD i tRFC nazbyt istotne nie są.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, SirHawk napisał:

Drugo i trzeciorzędne.

Znajdę gdzieś jakąś ściągę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oba tRRD dajesz na 4, tFAW na 16, tREFI na 65535 lub 131070 (można dać na 262140, ale z grubsza bez sensu a wymagania co do napięcia rosną) a resztę obniżasz tak długo, aż przestanie bootować. tRFC2 powinno wchodzić 330-450, tu 2x16GB DDR5-6400 CL30 with 1T command rate on the Gigabyte Z790 Aorus Elite AX - YouTube masz jako taką ściągę. Zawczasu zaprzyjaźnij się z memtestem TM5 i y cruncher VST.

Edytowane przez SirHawk
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykro było oglądać przygotowania a potem rozczarowanie i efekt końcowy użytkownika, który myślał (łudził się) o OC zablokowanego procka 13gen na MSI B660M Mortar Max.

 

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, bo się nie orientuję w tym temacie i trochę się dziwię. Skoro już udaje się oskalpować (jak w powyższym filmiku) procesor na LGA1700 - to po co z powrotem zakładać metalową "czapkę" a nie chłodzić od razu bezpośrednio już odkryty "rdzeń"?, tak, jak to oficjalnie robiło się na Pentium III, ówczesnych Athlonach, Celeronach i Duronach? "Czapka" daje lepsze odprowadzanie ciepła? Przecież jest, moim zdaniem, niepotrzebnym "pośrednkiem". Są na ten temat jakieś różne szkoły, czy tylko jedna?

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest bezpieczniej przy zmianach chłodzeń itp, wiadomo że lepiej bez ale się boją pipki, dodatkowo blaszka do direct die od ek kosztuje ponad 100 dolców XDD

Edytowane przez Ocho
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cooler nie dosięgnie rdzenia. EK ma Direct die blok w ofercie. Ale drogi chyba. 

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Minciu napisał:

Cooler nie dosięgnie rdzenia.

Z tym bym sobie akurat poradził. Pytanie pozostaje - czy na forum znalazłby się fachura, który bezusterkowo w ramach usługi, ściągnąłby ten niepotrzebny metal z mojej i3 12100F, tak jak zrobił to gościu na filmiku? Zapraszam na priv jakby co.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.01.2023 o 01:47, sert napisał:

W związku z tym postanowiłem eksperymentalnie użyc opcji mnożnika per core i jeden rdzeń ustawiłem mnożnik X38.

Obecnie ustawiłem także drugi rdzeń na x38 pozostałe dwa zostawiając na x37.

Boost na 5448Mhz pojawia się teraz częściej i trwa dłużej oraz co najważniejsze ma istotny wpływ na pojedyńczy wątek, który teraz wg CPU-Z wygląda tak na obecnych ustawieniach:

2boostcpuz.jpg.ded5e76e1c49d6f52aedf9927bf2986f.jpg

 

 

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby obraz był pełny - w powyższej konfiguracji system jest stabilny nawet pod pełnym obciążeniem. W y-cruncher przy najcięższych testach zrzucane sa oczywiście zegary, ze względu na możliwości chłodzenia powietrznego, ale w kilku testach jest pełne 5.3 Ghz na wszystkich rdzeniach, przy czym najwyższy pobór mocy to ok. 97 wat.

y-crunch.jpg.f90ce5dde06dabe9789abdf69a5051f0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, sert napisał:

Z tym bym sobie akurat poradził. Pytanie pozostaje - czy na forum znalazłby się fachura, który bezusterkowo w ramach usługi, ściągnąłby ten niepotrzebny metal z mojej i3 12100F, tak jak zrobił to gościu na filmiku? Zapraszam na priv jakby co.

Pewnie tak. Ale w dziale z delidem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...