Skocz do zawartości
parcu

[NOWOŚĆ] AOC Agon AG275QXN

Rekomendowane odpowiedzi

2 razy naprawiana - aktualizacja oprogramowania matrycy - dostali nowy egzemplarz na wymianę i było to samo co w moim egzemplarzu . - może miałem pecha i nie dla mnie iiyama - padło na Lg . Porównując Aoc a Lg - aoc  jest nowością i mało opinii na jego temat ,

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, marek987 napisał:

Dwa razy ten sam egzemplarz, czy to były wymiany - równie felerne? Moja obecna iiyama była dobra za trzecim albo czwartym razem (tylko chodziło o piksele), ale czy nie jest tak z każdą matrycą?

Czyli nie widzisz niczego na korzyść iiyamy?

 

Właśnie dlatego jestem ciekaw porównania tego AOC vs LG...

To dwa zupełnie różne monitory. Lg to lepszy czas reakcji, ale gorsza czerń. Aoc wg. mnie ma akceptowalny czas reakcji i lepszy kontrast niż jakikolwiek Ips i to jego zaleta. Ale do grania typowo w fps  brałbym LG. Chociaż na moim Aoc też bez problemu gram w sieciówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, no nie gram tylko w FPSy. Praktycznie wszystko poza grami sportowymi.

43 minuty temu, tomn2o napisał:

Chociaż na moim Aoc też bez problemu gram w sieciówki.

Masz AOC z tego wątku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, marek987 napisał:

Hm, no nie gram tylko w FPSy. Praktycznie wszystko poza grami sportowymi.

Masz AOC z tego wątku?

Tak, przeczytaj wcześniejsze posty:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodaję jeszcze 2 fajne testy szybkości odpowiedzi.

Pierwszy, to wspomniany przeze mnie test na dość rzadki, ale irytujący zielony ghosting, może występować na zdjęciach pokazujących tył karty graficznej. Ponadto praktycznie każde zdjęcie powoduje pewne smużenie czerni.

https://www.purepc.pl/asrock-radeon-rx-6600-challenger-dwa-autorskie-modele-najslabszego-rdna2-w-tym-jeden-dla-fanow-standardu-itx

Drugi to kolejny przykład zabarwiania białej czcionki na zółto, występuje praktyczne w każdym VA na tym ciemnopomarańczowym tle z tytułami sekcji artykułu:

https://www.creativebloq.com/reviews/aoc-gaming-25g3zmbk

 

Nie wiem czy AOC Agon AG275QXN obsługuje poprawnie EDID, jeżeli tak, to można w bardzo łatwy sposób przyciąć gamut do sRGB, zachowując możliwość dowolnej regulacji innych ustawień monitora. Jeżeli nie, to może zastosować kolorymetr i oprzeć korektę o utworzony profil ICC. To nie tylko tonuje przesycone kolory, nadając im właściwą barwę, ale dzięki mniejszemu nasyceniu zmniejsza czas reakcji pikseli. Nie dotyczy przejść przy odcieniach zbliżonych do pełnej bieli i pełnej czerni. Dzieje się tak dlatego, że przy szerokim gamucie, podczas zmiany każdy kolor musi przebyć niepotrzebny dystans.

przesycona barwa początkowa -> właściwie nasycona barwa początkowa -> właściwie nasycona barwa końcowa -> przesycona barwa końcowa

 

Edytowane przez Taish0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.11.2022 o 23:29, tomn2o napisał:

Może uzyskali mniejsze smużenie, przez obniżenie kontrastu typowego dla VA, tak jak w Samsungu. Smużące matryce VA mają po 5000-1, a w tym AOC i w G7 jest około 3000:1. 

Przypomniało mi się, że miałem się odnieść jeszcze do tego komentarza.

Standardowym poziomem kontrastu dla matryc VA dla monitorów jest 3000:1. Dużo rzadziej są używane panele 4000:1. 3000:1 jest na tyle standardowe, że widziałem przypadki monitorów z zadeklarowanym kontrastem 3000:1 osiągających w rzeczywistości nieco ponad 4000:1. No ale widziałem też kilkukrotnie producentów podających na swojej stronie nieprawidłowy rodzaj użytej matrycy (VA zamiast IPS i odwrotnie), więc nie jestem zdziwiony. Wśród monitorów 120Hz+ nigdy nie napotkałem na panel ze specyfikacją lub zmierzonym kontrastem 5000:1, wątpię, żeby taki został kiedykolwiek wyprodukowany.

Tak jak napisałeś, im wyższy kontrast, tym trudniej zwalczyć smużenie czerni. Osobiście wolę poświęcić kontrast. VA mają przeciętnie 3 razy wyższy niż IPS. Na tym poziomie kontrastu, większą różnicę niż kolejne 1000:1 zrobi delikatny bias lighting, który jest zresztą rekomendowany zwłaszcza podczas czytania.

W przypadku tego monitora nie ma jednak mowy o żadnych kompromisach w kwestii kontrastu. W tym teście co prawda pomiary są raz w okolicy 3700:1, a innym razem 4200:1, ale tak czy inaczej są to bardzo wysokie wartości:

https://totalgamingaddicts.com/aoc-agon-5-ag275qxn-review/

Ten pojedynczy odczyt 2640:1 przy niskiej jasności powinien być zignorowany. Wynika ze znanego mi problemu dotyczącego kolorymetrów DataColor, zwłaszcza starszych modeli. Nie radzą sobie z odczytem prawidłowych wartości głębokich czerni. Był to jeden z 2 głównych powodów dlaczego kupiłem kolorymetr X-Rite, tuż obok kłopotów z dekalibracją z upływem czasu w przypadku DataColor. Nie ma żadnego powodu, dla którego obniżenie jasności miałoby spowodować istotny spadek kontrastu.

Ponadto nadmienię, że wartości kontrastu pod kątem są znacznie niższe, tutaj mam ciekawą tabelkę ze strony DELL, na którą natknąłem się czytając o technologii IPS Black, nawiasem mówiąc póki co znacznie wolniejszej niż obecne VA. Założenie jest, że ekrany są płaskie. Wyjściowy kontrast (tzn. na wprost wzroku) zarówno VA jak i IPS trochę optymistyczny, ale tendencja widoczna. Wartości kątów nieprzypadkowe. 20 stopni to mniej więcej dla odległości 70cm od monitora boczna krawędź ekranu 23.6", a 23 stopnie stopnie ekranu 27":

Untitled.thumb.jpg.d1ec5792f53ed2179cb19d4e06cc4b30.jpg

Edytowane przez Taish0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Taish0 napisał:

Przypomniało mi się, że miałem się odnieść jeszcze do tego komentarza.

Standardowym poziomem kontrastu dla matryc VA dla monitorów jest 3000:1. Dużo rzadziej są używane panele 4000:1. 3000:1 jest na tyle standardowe, że widziałem przypadki monitorów z zadeklarowanym kontrastem 3000:1 osiągających w rzeczywistości nieco ponad 4000:1. No ale widziałem też kilkukrotnie producentów podających na swojej stronie nieprawidłowy rodzaj użytej matrycy (VA zamiast IPS i odwrotnie), więc nie jestem zdziwiony. Wśród monitorów 120Hz+ nigdy nie napotkałem na panel ze specyfikacją lub zmierzonym kontrastem 5000:1, wątpię, żeby taki został kiedykolwiek wyprodukowany.

Tak jak napisałeś, im wyższy kontrast, tym trudniej zwalczyć smużenie czerni. Osobiście wolę poświęcić kontrast. VA mają przeciętnie 3 razy wyższy niż IPS. Na tym poziomie kontrastu, większą różnicę niż kolejne 1000:1 zrobi delikatny bias lighting, który jest zresztą rekomendowany zwłaszcza podczas czytania.

W przypadku tego monitora nie ma jednak mowy o żadnych kompromisach w kwestii kontrastu. W tym teście co prawda pomiary są raz w okolicy 3700:1, a innym razem 4200:1, ale tak czy inaczej są to bardzo wysokie wartości:

https://totalgamingaddicts.com/aoc-agon-5-ag275qxn-review/

Ten pojedynczy odczyt 2640:1 przy niskiej jasności powinien być zignorowany. Wynika ze znanego mi problemu dotyczącego kolorymetrów DataColor, zwłaszcza starszych modeli. Nie radzą sobie z odczytem prawidłowych wartości głębokich czerni. Był to jeden z 2 głównych powodów dlaczego kupiłem kolorymetr X-Rite, tuż obok kłopotów z dekalibracją z upływem czasu w przypadku DataColor. Nie ma żadnego powodu, dla którego obniżenie jasności miałoby spowodować istotny spadek kontrastu.

Ponadto nadmienię, że wartości kontrastu pod kątem są znacznie niższe, tutaj mam ciekawą tabelkę ze strony DELL, na którą natknąłem się czytając o technologii IPS Black, nawiasem mówiąc póki co znacznie wolniejszej niż obecne VA. Założenie jest, że ekrany są płaskie. Wyjściowy kontrast (tzn. na wprost wzroku) zarówno VA jak i IPS trochę optymistyczny, ale tendencja widoczna. Wartości kątów nieprzypadkowe. 20 stopni to mniej więcej dla odległości 70cm od monitora boczna krawędź ekranu 23.6", a 23 stopnie stopnie ekranu 27":

Untitled.thumb.jpg.d1ec5792f53ed2179cb19d4e06cc4b30.jpg

w moim VA, z racji tego , że jest płaski, również spada kontrast po bokach ekranu. Nie jest to jakoś bardzo uciążliwe, ale jest widoczne (czerń jest jaśniejsza). Ale zakrzywionego nie chciałem, liczyłem się z konsekwencjami.

Co do kontrastu, to wiadomo, jest przeciętnie, ale z tym również się liczyłem. Ogólnie po miesiącu użytkowania oceniam monitor na 8/10. Fajnie działa freesync (gsync compatible) (+dlss quality, jak zajdzie potrzeba 165fps), ale trzeba mieć powyżej 60fps, poniżej migocze. Jest naprawdę duży zapas jasności. Myślę, ze to fajna alternatywa dla monitorów polecanych do 1500zł. Śmiga też z xboxem series x, na 1440p 120hz 10bit. 

W dniu 1.01.2023 o 19:09, Taish0 napisał:

Dodaję jeszcze 2 fajne testy szybkości odpowiedzi.

Pierwszy, to wspomniany przeze mnie test na dość rzadki, ale irytujący zielony ghosting, może występować na zdjęciach pokazujących tył karty graficznej. Ponadto praktycznie każde zdjęcie powoduje pewne smużenie czerni.

https://www.purepc.pl/asrock-radeon-rx-6600-challenger-dwa-autorskie-modele-najslabszego-rdna2-w-tym-jeden-dla-fanow-standardu-itx

Drugi to kolejny przykład zabarwiania białej czcionki na zółto, występuje praktyczne w każdym VA na tym ciemnopomarańczowym tle z tytułami sekcji artykułu:

https://www.creativebloq.com/reviews/aoc-gaming-25g3zmbk

 

Nie wiem czy AOC Agon AG275QXN obsługuje poprawnie EDID, jeżeli tak, to można w bardzo łatwy sposób przyciąć gamut do sRGB, zachowując możliwość dowolnej regulacji innych ustawień monitora. Jeżeli nie, to może zastosować kolorymetr i oprzeć korektę o utworzony profil ICC. To nie tylko tonuje przesycone kolory, nadając im właściwą barwę, ale dzięki mniejszemu nasyceniu zmniejsza czas reakcji pikseli. Nie dotyczy przejść przy odcieniach zbliżonych do pełnej bieli i pełnej czerni. Dzieje się tak dlatego, że przy szerokim gamucie, podczas zmiany każdy kolor musi przebyć niepotrzebny dystans.

przesycona barwa początkowa -> właściwie nasycona barwa początkowa -> właściwie nasycona barwa końcowa -> przesycona barwa końcowa

 

w pierwszym, to samo zjawisko co w noctua, widać migotanie między żeberkami radiatora.

W drugim czcionka minimalnie żółknie. Ale gdyby nie podpowiedź, to bym nie zauważył w codziennym użytkowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.12.2022 o 22:13, tomn2o napisał:

@Taish0

tu krótki film z mojego monitora:

https://streamable.com/e7p563

165hz , overdrive medium

Wg mnie smuży mniej, niż lenovo g27q-30, patrząc na zatrzymane klatki filmu.

 

ps:

ta wersja AOC QZN 240hz ma chyba inną, wolniejszą matrycę, poniżej screen z recenzji QZN:

Jak dla mnie smuży jak cholera:-)

 

qzn.JPG

wg mnie to to samo niemalze.medium na 240hz ladniej wg mnie

medium.JPG

 

 

Edytowane przez Ernesto Guevara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Ernesto Guevara napisał:

wg mnie to to samo niemalze.medium na 240hz ladniej wg mnie

medium.JPG

 

 

Jak dla mnie to ufo na ciemnym polu kopci jak stary diesel:-)

Zobacz, jaką smugę zostawia:

image.png.f7010a4cfb475b01a090c4fcb3c3938d.png

U mnie to takie kopcenie benzyniaka, który bierze olej:

image.png.542c97fb7cef8e0958f1555ff325a376.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu sie zgadzam (chociaz ufoludek bardziej wyrazny na gorze). zastanawiam sie czy nie wziac jeden taki jeden taki . bo potrzebuje 2 monitory. ktory bedzie lepszy bedzei jako glowny do gier drugi bedzie stał obok jako drugi ekran do biurowych zastosowan

Edytowane przez Ernesto Guevara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie zdecydowałem się na 24-calowy AOC 25G3ZM. Kontrast po kalibracji 3550:1. Wydaje mi się, że użyty panel ma identyczne osiągi jak ten w omawianym AOC.

240Hz to ciekawe doświadczenie pod względem płynności i ostrości obrazu podczas scrollowania lub przesuwania ekranu w grach. Ghosting mniejszy niż się spodziewałem po testufo i mniejszy niż w innych monitorach VA jakie testowałem na ich najlepszych ustawieniach, ale w porównaniu do 120Hz raz po raz o sobie przypomni.

120Hz default

120Hz sRGB emulation (100% volume, 96% coverage)

Testy praktyczne w miejscach, gdzie występowały jakiekolwiek problemy z ghostingiem, również odnotowują poprawę po okrojeniu gamutu.

W sumie jedyną rzeczą, do której można się przyczepić, jest gamma. Dla wartości w OSD, którym powinny odpowiadać 2.0, 2.2 oraz 2.4 wynosi odpowiednio 1.95, 2.03 oraz 2.43, więc z tej standardowej gammy 2.2 bez kolorymetru nic nie wyjdzie. Monitor obsługuje EDID, więc AOC AGON AG27QXN na pewno też. Korekta gamma będzie niemożliwa bez kolorymetru, ale chociaż gamut można zawęzić do sRGB z poziomu sterowników, o czym pisałem szerzej w jednym z poprzednich postów. 

Równomierność podświetlenia i kolorów zmierzona w 25 prostokątach jest rewelacyjna. Nigdzie nie spada poniżej dopuszczalnej wartości, rzadko kiedy w ogóle zbliża się do granicy, a w ponad połowie prostokątów jest nie tylko dopuszczalna, ale rekomendowana.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Taish0 napisał:

Ostatecznie zdecydowałem się na 24-calowy AOC 25G3ZM. Kontrast po kalibracji 3550:1. Wydaje mi się, że użyty panel ma identyczne osiągi jak ten w omawianym AOC.

240Hz to ciekawe doświadczenie pod względem płynności i ostrości obrazu podczas scrollowania lub przesuwania ekranu w grach. Ghosting mniejszy niż się spodziewałem po testufo i mniejszy niż w innych monitorach VA jakie testowałem na ich najlepszych ustawieniach, ale w porównaniu do 120Hz raz po raz o sobie przypomni.

120Hz default

120Hz sRGB emulation (100% volume, 96% coverage)

Testy praktyczne w miejscach, gdzie występowały jakiekolwiek problemy z ghostingiem, również odnotowują poprawę po okrojeniu gamutu.

W sumie jedyną rzeczą, do której można się przyczepić, jest gamma. Dla wartości w OSD, którym powinny odpowiadać 2.0, 2.2 oraz 2.4 wynosi odpowiednio 1.95, 2.03 oraz 2.43, więc z tej standardowej gammy 2.2 bez kolorymetru nic nie wyjdzie. Monitor obsługuje EDID, więc AOC AGON AG27QXN na pewno też. Korekta gamma będzie niemożliwa bez kolorymetru, ale chociaż gamut można zawęzić do sRGB z poziomu sterowników, o czym pisałem szerzej w jednym z poprzednich postów. 

Równomierność podświetlenia i kolorów zmierzona w 25 prostokątach jest rewelacyjna. Nigdzie nie spada poniżej dopuszczalnej wartości, rzadko kiedy w ogóle zbliża się do granicy, a w ponad połowie prostokątów jest nie tylko dopuszczalna, ale rekomendowana.

Gratuluję zakupu, oby ci służył. Faktycznie smużenie podobne do mojego. W końcu zaczęły wychodzić fajne monitory na VA!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy AOC Agon AG275QZN(240hz)  (to jest wersja AOC AG275QXN [chyba] tylko ze w wersji 240hz jak wspomniałem) nadaje się do gier FPS (głównie cs:go) oraz RPG typu Wiedzmin, Cyberpunk, Gothic? Czy smużenie jest odczuwalne podczas gier? Szukam monitora do 2000-zł i za cholere nie wiem na co się zdecydować. I jak wyglada sprawa kiedy mam karte od nvidia? Bedzie dalo sie wlaczy chociaz g sync comatible skoro jest amd free sync premium?

Może ktoś ma coś do zaproponowania? Wymagania: 

jak najwięcej hz,

 16:9.

-1440p

-dobre kolory

-o ile to bedzie ips  to maly ips glow lub wcale

-dobre kąty widzenia

-brak srebrzystości (przez co nic nie widać)

-minimum 1ms reakcji,

-brak smużenia 

Edytowane przez Bobsonn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dogorywa w zasadzie już. Połączyłeś różne cechy które się wzajemnie wykluczają. Zerowego smużenia nie osiągniesz na va, zaś ips glow i sreberze to standard w ipisie. Miałem chwilę tego aoc w wersji 165hz, ale go zwróciłem bo miałem świecący pixel na środku. Był okej jak na va. Grałem chwilę w cs go i mi nie przeszkadzało. Na testach można było wyłapać delikatne smużenie, ale to jest już taki poziom akceptowalny moim zdaniem. Możesz oblecieć wątek i masz tu kilka opinii. Gsync u mnie był włączony i wszystko było okej. Z va które są względnie dobre masz właśnie te i samsungi, ale te mają scan lines i dużo innych problemów. Jedynie monitory oled, lub małe telewizory. Łączą te cechy, ale mają za to swoje różne wady i są o wiele droższe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc jeżeli miałbyś wybrać LG GP850 a AOC AG275QXN do moich zastosowań to co byś wybrał? Chyba,że masz inną propozycję w tym budżecie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wybral AOC AG275QXN niż tego ips bo smużenia w nim prawie nie widać kontrast o wiele lepszy

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewien gość z forum pisze mi że wersja 240hz smuzy dużo bardziej niż z 165hz. Co na ten temat powiesz? 

Masz jakieś screeny z tego smużenia? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Bobsonn napisał:

Pewien gość z forum pisze mi że wersja 240hz smuzy dużo bardziej niż z 165hz. Co na ten temat powiesz? 

Masz jakieś screeny z tego smużenia? 

Pisałem na podstawie zdjęć z recenzji. Musiałbym mieć oba, żeby to potwierdzić. Co do wersji 165hz, smuży ona nieznacznie, ale w CS-a nie gram akurat, więc się nie wypowiem. Gram za to w battlefieldy różne, trochę w halo multi i wg mnie smużenie jest bardzo małe. Za to plusem jest całkiem fajny kontrast, który poprawia immersję w grze. Na 3060ti gram na średnich ustawieniach w przedziale 120-165fps z reguły i wszystko działa jak należy. Monitor jest przy okazji bardzo jasny, ma ponad 450 nitów, więc jasności nie braknie. Na minus kąty widzenia. Przez to, że jest płaski jest to odczuwalne.  Parę osób trafiło też na egzemplarze z badpixelami.

Edytowane przez tomn2o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomn2o  jak jest z minimalną jasnością? Też przymierzam się do zakupu tego monitora ale głównie siedzie wieczorami. Nie będzie dawało bardzo po oczach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, sub5even napisał:

Tomn2o  jak jest z minimalną jasnością? Też przymierzam się do zakupu tego monitora ale głównie siedzie wieczorami. Nie będzie dawało bardzo po oczach.

MInimalnie 72 nity. Dla mnie za ciemno, ja używam na codzień koło 50%, czyli 240nit.

bri.JPG

https://totalgamingaddicts.com/aoc-agon-5-ag275qxn-review/

Na najnizszej jasności jest najniższy kontrast...

Edytowane przez tomn2o
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypadkowo dowiedziałem się o tym monitorze czytając komentarze na YT i ze względu na brak jakichkolwiek recenzji mocno posiłkowałem się tym tematem przed zakupem. Pierwsze opinie były pozytywne więc i ja zamówiłem swój monitor prawie 2 tygodnie temu z Morele (jak się teraz okazuje, jeszcze w atrakcyjnej cenie około 1500zł). Mam na myśli tytułowy model AG275QXN. Dodam, że jestem już po testach kilku monitorów na różnych matrycach i wciąż szukam złotego środka. Jako, że IPS glow to dla mnie największy deal breaker, a zdaje się, że żaden monitor 27 calowy nie potrafi go zredukować do akceptowalnego poziomu, po raz pierwszy postanowiłem spróbować jakiegoś VA.

Ogólnie wrażenia z użytkowania tego monitora są pozytywne. Początkowo nie mogłem przywyknąć do lekko przyciemnionych boków ekranu (i zrozumiałem dlaczego większość monitorów VA jest zakrzywiona), ale kolory po amatorskiej kalibracji są dobre, a brak rudej/srebrnej poświaty w dolnych rogach monitora sprawił, że ciemne scenerie w grach przestały problemem. A więc główny cel osiągnięty. Niestety dość szybko zauważyłem znaczący problem z tym monitorem i nie jestem pewny, czy był to odosobniony przypadek, czy jest to jakaś wada fabryczna lub ograniczenie matrycy VA. Mianowicie na jednolitych, bardzo jaskrawych tłach (najczęściej widzę to na jasnym pomarańczowym np. #FF9600 lub jasnym niebieskim np. #007BFF) widać białą "siatkę" oddzielającą piksele. Dziwna sprawa. Pierwszy raz się spotkałem z takim problemem, dlatego liczę, że któryś z obecnych tu posiadaczy tego monitora sprawdzi to u siebie i się wypowie :) Niestety aparat w telefonie nie jest w stanie tego dobrze pokazać. Przez pierwsze kilkanaście minut użytkowania monitora byłem zachwycony, bo miałem wrażenie, że jest tak ostry/tak dobrze odzwierciedla kolory,  że dostrzegam detale, o których istnieniu nie miałem nawet pojęcia. Niestety szybko okazało się, że jest to problem z matrycą i zaczęło wkurzać.

Grając w klika gier (Hunt Showdown, Battlefield V i 2042, Diablo 2 Resurrected, Elex, Fable Anniversary) nie odczułem jakiegoś strasznego smużenia. Fakt, czasami coś takiego rzucało się w oczy, ale nic co by poważnie psuło odbiór danego tytułu. No może oprócz Fable. Tam już na starcie trawa migotała przy ruchu postaci, ale nie jestem pewny, czy to nie wina samych filtrów zastosowanych w grze. Musiałbym to sprawdzić na innym ekranie. Odpaliłem nawet Gothica 3, o którym ktoś tutaj wspominał i polatałem chwilę po lesie. Problemu z korą drzew nie doświadczyłem. Gdzieś tam migotała jakaś ciemna tekstura trawy przy rzece, ale zdecydowanie wolę to niż nieustanny IPS glow w każdej jaskini itp. Także moja druga największa obawa co do tego monitora również nie znalazła tutaj poparcia. Jeśli chodzi o ghosting to żadnego nie doświadczyłem, nawet w BF, także pod tym względem jest bardzo dobrze.

Wahałem się, czy będę w stanie przyzwyczaić się do lekko irytującej białej "siatki" między pikselami, ale niestety dostrzegłem także martwy zielony piksel, a więc dzisiaj podjąłem decyzję o zwrocie. W innym wypadku myślę, że bym go zatrzymał. Z chęcią wymieniłbym go nawet na ten sam model bez martwych pikseli, ale pojawił się problem z dostępnością i ceny poszybowały w górę. Zastanawiam się nad zakupem wersji 240Hz, bo są na stanie, a i cenowo zbliżyły się do tego 165Hz. Wyszły chwilkę później, więc być może są bardziej dopracowane.

Edytowane przez Eclipse36

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.01.2023 o 22:22, Eclipse36 napisał:

Przypadkowo dowiedziałem się o tym monitorze czytając komentarze na YT i ze względu na brak jakichkolwiek recenzji mocno posiłkowałem się tym tematem przed zakupem. Pierwsze opinie były pozytywne więc i ja zamówiłem swój monitor prawie 2 tygodnie temu z Morele (jak się teraz okazuje, jeszcze w atrakcyjnej cenie około 1500zł). Mam na myśli tytułowy model AG275QXN. Dodam, że jestem już po testach kilku monitorów na różnych matrycach i wciąż szukam złotego środka. Jako, że IPS glow to dla mnie największy deal breaker, a zdaje się, że żaden monitor 27 calowy nie potrafi go zredukować do akceptowalnego poziomu, po raz pierwszy postanowiłem spróbować jakiegoś VA.

Ogólnie wrażenia z użytkowania tego monitora są pozytywne. Początkowo nie mogłem przywyknąć do lekko przyciemnionych boków ekranu (i zrozumiałem dlaczego większość monitorów VA jest zakrzywiona), ale kolory po amatorskiej kalibracji są dobre, a brak rudej/srebrnej poświaty w dolnych rogach monitora sprawił, że ciemne scenerie w grach przestały problemem. A więc główny cel osiągnięty. Niestety dość szybko zauważyłem znaczący problem z tym monitorem i nie jestem pewny, czy był to odosobniony przypadek, czy jest to jakaś wada fabryczna lub ograniczenie matrycy VA. Mianowicie na jednolitych, bardzo jaskrawych tłach (najczęściej widzę to na jasnym pomarańczowym np. #FF9600 lub jasnym niebieskim np. #007BFF) widać białą "siatkę" oddzielającą piksele. Dziwna sprawa. Pierwszy raz się spotkałem z takim problemem, dlatego liczę, że któryś z obecnych tu posiadaczy tego monitora sprawdzi to u siebie i się wypowie :) Niestety aparat w telefonie nie jest w stanie tego dobrze pokazać. Przez pierwsze kilkanaście minut użytkowania monitora byłem zachwycony, bo miałem wrażenie, że jest tak ostry/tak dobrze odzwierciedla kolory,  że dostrzegam detale, o których istnieniu nie miałem nawet pojęcia. Niestety szybko okazało się, że jest to problem z matrycą i zaczęło wkurzać.

Grając w klika gier (Hunt Showdown, Battlefield V i 2042, Diablo 2 Resurrected, Elex, Fable Anniversary) nie odczułem jakiegoś strasznego smużenia. Fakt, czasami coś takiego rzucało się w oczy, ale nic co by poważnie psuło odbiór danego tytułu. No może oprócz Fable. Tam już na starcie trawa migotała przy ruchu postaci, ale nie jestem pewny, czy to nie wina samych filtrów zastosowanych w grze. Musiałbym to sprawdzić na innym ekranie. Odpaliłem nawet Gothica 3, o którym ktoś tutaj wspominał i polatałem chwilę po lesie. Problemu z korą drzew nie doświadczyłem. Gdzieś tam migotała jakaś ciemna tekstura trawy przy rzece, ale zdecydowanie wolę to niż nieustanny IPS glow w każdej jaskini itp. Także moja druga największa obawa co do tego monitora również nie znalazła tutaj poparcia. Jeśli chodzi o ghosting to żadnego nie doświadczyłem, nawet w BF, także pod tym względem jest bardzo dobrze.

Wahałem się, czy będę w stanie przyzwyczaić się do lekko irytującej białej "siatki" między pikselami, ale niestety dostrzegłem także martwy zielony piksel, a więc dzisiaj podjąłem decyzję o zwrocie. W innym wypadku myślę, że bym go zatrzymał. Z chęcią wymieniłbym go nawet na ten sam model bez martwych pikseli, ale pojawił się problem z dostępnością i ceny poszybowały w górę. Zastanawiam się nad zakupem wersji 240Hz, bo są na stanie, a i cenowo zbliżyły się do tego 165Hz. Wyszły chwilkę później, więc być może są bardziej dopracowane.

to może być wada matryc VA, zobacz, jak jest w g7:

https://www.youtube.com/watch?v=vyiuk3DFM8Y

jest nieco widoczne u mnie na pomarańczowym, na niebieskim mniej.  W moich ustawieniach i zastosowaniach praktycznie jest nie zauważalne.

Edytowane przez tomn2o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...