Skocz do zawartości
DDGo

Serwer NAS na domowe potrzeby - bacjup oraz usługi

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

chcę zbudować sobie domowy serwer NAS. Przede wszystkim chciałbym wysyłać na niego backup 2-3 PC, może smartfonów. Obecnie nie byłyby to pokaźne ilości danych (tzn. nie nagrywam i nie obrabiam regularnie filmów w 4k). Do tego rozważam instalację Nextclouda'a, żeby ewentualnie móc udostęniać wybrane materiały (niezależnie od własnego dostępu VPN, który póki co planuję na routerze). Niewykluczone, że zainteresuje mnie zainstalowanie również innych usług, np. media server, tzw. smart home (np. Home Assistant), Mosquito, Zigbee2Mqtt, a całość działająca pod Open Media Vault i później docker (liznąłem) lub proxmox (nie używałem jeszcze). Rozważałem również szyfrowanie dysków (VeraCrypt), ale to chyba się nie uda wszystko na raz, o ile ejst możliwe z OMV nie tracąc zncznie na funkcjonalności.
Planowałem, żeby dane były przechowywane na dwóch dyskach HDD (3,5"?) w RAID 1 (2 lub 4 TB) a system i pozostałe usługi uruchomione na dysku SSD, bez kombinacji typu kieszeń USB. Chyba, że warto rozdzielić to na dwa fizyczne serwery - jeden tylko na backup, a drugi z pozostałymi usługami?
Przeglądałem tematy na tym forum. Często przewijają się terminale Dell/Fujitsu/HP jednak nie znalazłem, które zmieściły by taką konfigurację dysków. Oczywiście, wydajność, rozmiar, kultura pracy i pobór energii są istotne, najlepiej w dobrej cenie :) Budżetu nie mam sztywno ustalonego, bo jak przy tych wachaniach coś zaplanować.. Terminal jak najbardziej może być używany, dyski do rozważenia (jeden z HDD raczej nowy, chyba mniejsze prawdopodobieństwo awarii przez dłuższy czas). Czy możecie coś polecić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na omv będziesz miał wtyczkę LUKS do szyfrowania. Polecam obudowę typu Cube: Cooler Master Elite 110 /130, Kolink Satelite, lub SFF: 
do tego płyta zależnie od budżetu na CPU j1900 - 150zł, j3455 - 250zł, j4205 - 400-500zł, j5005 - 600
Jeżeli chodzi o pobór energii to licz płyta 8-10W + każdy dysk 3,5" 5-8W podczas pracy.
System postaw na USB, ale na szybkim typu Samsung Bar.

Druga opcja to rzeczywiście jakiś gotowiec Lenovo czy Dell typu SFF jednak ciężko o 2 kieszenie na 3,5".

Edytowane przez zakk87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z małych niedrogich urządzeń np. takie jest spoko:

https://allegro.pl/oferta/lenovo-m710q-i5-7400t-16gb-ram-512gb-ssd-12814563387

Od razu 16GB ramu i 512SSD 

Z minusów tylko jedna zatoka na 2.5 cala, więc jeśli chcesz większe dyski to musisz kombinować np. zamawiając coś na drukarce 3D i doprowadzając zasilanie (przy 2 dysków pewnie rozdzielacz z tego jednego obecnego tam SATA dałby radę. 

Jak nie chcesz kombinować z dyskami to np. coś takiego:

https://allegro.pl/oferta/komputer-pc-fujitsu-d556-i3-vi-gen-8gb-ssd-win10-12374950969

Ja mam w starszej wersji E720 - 4 Dyski włożone. 

Minusem takiego SFF jest trochę większy pobór prądu. 

 

Jako soft mogę polecić Xpenology, świetny pakiet aplikacji do synchronizacji, backupu etc. oczywiście docker i nextcloud też bez problemu. Ogólnie jako bazę to polecam wirtualizować np. w Proxmoxie - bardzo ułatwia potem jakieś migracje, update i eksperymenty. 

Edytowane przez iwanme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem o tym LUKS. Tutaj dwa pytania:
1. Czy mając zaszyfrowane dyski z danymi tym oprogramowaniem, będę miał możliwośc udostepnienia folderu w sieci? Znalazłem informacje, że w przypadku OMV+VeraCrypt może to być dosyć problematyczne
2. W przypadku restartu systemu (czy to celowe czy np. zanik zasilania) będzie potrzeba ponownego wprowadzenia hasła o ile nie będzie ono zapisane gdzieś w systemie, tak?

Zapomniałem napisać, że nie mam zbyt duzo miejsca więc im mniejsza obudowa tym lepiej. Więc te zaproponowane przez zakk87 troche odpadają. Dodatkowo, pisząc o budowie NAS miałem na myśli kupno terminala i dysków (ewentualnie RAM) a potem instalacja usług. Chociaż awaryjnie mam dostep do starego PC w "dużej" obudowie - muszę sprawdzić jakie ma podzespoły w środku.

System na USB? Hmm.. wiem że tak się też robi, pytanie jak długo wytrzyma taki pendrive? Jeżeli by w to pójść, to przynajmniej na krótkiej przedłużce - mniejsza strata w przypadku zahaczenia i wyrwania z portu :P jest tez opcja, że w laptopie mógłbym wymienić SSD M.2 256GB na większy i obecny wykorzystać.

ivanme, na aż takie kobinowanie nie mam obecnie zbyt czasu. Celuje w coś bardziej kompaktowego co zamkne w jednej obudowie. Przyjrze się temu fujitsu, wczesniej na niego nie trafiłem. W kierunku jakiego procesora (rodziny, serii) warto pójść?

Czy ten xpenology (a dokładniej później system od synology) jest legalny do takiego uzytku? Czytałem komentarze poddające to w wątpliwość. Co do proxmoxa: omv jako główny system pozwala dyskom zatrzymać się po dłuższym braku aktywności (prawda?), czy na proxmoxie też jest taka możliwość?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. tak,

2. tutaj musisz wykorzystać crypttab

Jeżeli chodzi o system na USB to nie ma z tym problemu, jest wtyczka flashmemory, USB jest używane tylko do bootowania systemu, instalacji np kontenerów docker, przy zamykaniu.

Jeszcze wracając do szyfrowania dysków, qnap ma możliwość zapisania klucza w pamięci bez potrzeby gimnastykowania się jak w pkt 2, podejrzewam, że Synology także.

W temacie dysków i ich zatrzymywania się https://forum.openmediavault.org/index.php?thread/30290-proxmox-spin-down-hdd/&postID=227741#post227741

Edytowane przez zakk87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, DDGo napisał:

W kierunku jakiego procesora (rodziny, serii) warto pójść?

Trochę zależy ile tego chcesz mieć. Już takie i3 powinno zapewnić wystarczającą wydajność do większości rzeczy. Jeśli chcesz korzystać z jakichś serwerów multimedialnych to wtedy polecałbym Ci coś nowszego np. Kaby Lake w górę - bo łatwiej tam o transkodowanie x265, a jeśli sofwareowe transkodowanie i 4k to też coś mocniejszego. Zwykle da się jakieś i3-8100T, czy i5-7400t wyrwać jeszcze wdobrych pieniadzach. Jak chcesz zainwestować więcej to swego czasu na allegro było sporo HP 800 G4 z i5 8600T za 1400 zł ale je wywiało. 

Przykładowo ja mam i3-4170 (stary bo stary, ale kosztował mnie 3 lata temu 127 zł cały sprzęt bez ramu)  tam mam Xpenology, w dockerze parę kontenerów - bitwarden, calibre, calibre-web, pihole, jellyfin, portrainer itp.. Do tego w wirtualce  mam postawiony WS2008 z dwoma bazami danych (potrzebowałem specyficznego softu), obsługę dwóch kamer i właściwie wsio śmiga ok. (w środku 4 dyski 2x14TB i 2x3TB). Wcześniej używałem OMV, teraz Xpenology ze względu na aplikacje. Ogólnie jeśli bym zmieniał Xpenology (nie zanosi się) to pewnie zerknąłbym na UNRaid. 

1 godzinę temu, DDGo napisał:

Czy ten xpenology (a dokładniej później system od synology) jest legalny do takiego uzytku? Czytałem komentarze poddające to w wątpliwość.

https://xpenology.com/forum/topic/9392-general-faq/#comment-82389

Ogólnie to trochę szara strefa, podobnie jak Hackintosh, sporo emulatorów itp. W firmie bym tego nie używał, do użytku domowego korzystam. Oryginalne Synology też posiadam, ale jest w domu u rodziców jako off-site backup.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś propozycje (odnośnie terminala) to chętnie przyjmę ?

Nad systemem będę musiał się zastanowić, chociaż nastawiam się głównie na OMV.

W międzyczasie, jakie dyski polecacie? Producent, seria? Jest sens pchać się w NASowe, czy np. domowy HGST. Pojemność? Obecnie mam 1TB HDD coraz bardziej zapełniony oraz "parę rzeczy" już tylko na dyaku zewnętrznym, więc myślę o konfiguracji co najmniej udostępniającej mi 4TB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do dysków NAS vs zwykłe to przede wszystkim różnice sprowadzają się do technologii zapisu -> SMR vs CMR. NASowe prawie zawsze wykorzystują CMR. Natomiast budżetowe prawie zawsze SMR.

link2

Ja kupiłem SMR bo akurat budżet mi nie pozwalał na więcej (wydałem 3,5k na Synology ds920+ plus dyski) i ja nie przewalam przez nas dużo danych ani nie używam dużo wirtualizacji (tylko 2 dockery z plex, i zerotier). Ale za jakiś czas  (może z rok) pewnie je wymienię. 

Co do terminali to rzadko który ma 3  miejsca na storage. Wydaje mi się że Fujistu Q920 mógł pomieścić 2 zwykłe + mSATA ale głowy nie dam. Celowałbym raczej w modele z PCIe czyli np HP t620 plus lub Fujistu S920 i próbował tam upchnąć kontroler HBA + dyski. Ewentualnie jak możesz się szarpnąć to Odroid H3 lub H3+ który ma 1x M2 i 2x SATA. Idealnie pasuje do takiej aplikacji ale cena 1k z hakiem.

@zakk87

Co do pomysłu z system@USB to o ile będzie tam tylko system a cała reszta (nawet /var/lib/docker) będzie przeniesione na macierz to tak, to ma sens. Inaczej tu i ówdzie mogą się pojawiać problemy. 

 

Edytowane przez doman18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym odświeżyć temat i zrobić projekt.

Rozważam stacje fujitsu. Czy i jaki zysk miałbym pomiędzy fujitsu d556 a d538? Tam widzę, że dałoby rady 2x3,5" hdd plus jakiś ssd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowszy to po prostu nowszy i szybszy. No i od biedy jak stwierdzisz, że to nie to to od 8gen w górę zainstalujesz i W11, więc może robić za desktopa. 

Oba mają po 3 Sata i dwa standardowe miejsca na dyski + ewentualnie jeden w miejscu na 5.25. Jeśli chciałbyś więcej pewnie musiałbyś dokupić kontroler PCIE i może gdzieś się wciśnie.. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto zaznaczyć, że oba komputery mają jeszcze po jednym slocie M.2 dla dysków NVME, więc w razie czego system można postawić na tym jak znajdziesz jakiś tani i nieduży, a wszystkie dyski SATA przeznaczyć na storage. Ewentualnie użyć NVME jako cache.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może inaczej - czy warto dokładać ~300 zł (taka mniej więcej jest różnica na portalu aukcyjnym) do d538 - czyli procesora nowszej generacji?

Dysk ssd m.2 nvme (patriot bodajże) 256 gb mam wolny, nie dawno w laptopie zwiększałem pojemność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z punktu widzenia samego NAS to nie warto... Ale jeśli chcesz np. tam postawić jeszcze jakiś serwer mutlimediów, bądź podpiąć kamerki to 8Gen+ ma już sprzętowy dekoder/enkoder H265. 

No i od 8 gen było więcej rdzeni w seriach więc. i3 6Gen to 2c/4t, a i3 8Gen to 4c/4t, a i5 to odpowiednio 4/4 i 6/6. Ja bym pewnie dopłacił, ale nawet starsza generacja to stosunkowo dużo mocy do wszystkiego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest też wersja D538 z procesorem Intel Pentium Gold G5600. Jest to warte uwagi czy lepiej zostać przy i3-8100 (kwestie wydajności przy grafice, energooszczędności kiedy nieużywane a dyski hdd zatrzymane)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

3.5 cala. 

D556 dwa powinien zmieścić bez kombinowania. Trzeci pewnie w zatoce 5.25 można upchnąć.

 

Jeśli chodzi o CPU to lepiej G5600 niż i3-6100 - kwestia ceny. 

Edytowane przez iwanme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, d538 ma jedną zatokę 3,5", drugą 2,5" a 5,25" tylko na cienki napęd optyczny. Więc wraca na sprzedaż prawdopodobnie, bo dysków 2,5" hdd 4tb na szybko nie znalazłem,  a nie mają też raczej sensu..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz więcej dysków to zastanów się nad złożeniem czegoś na mini ITX i włożeniu tego do względnie kompaktowej obudowy. Albo normalnego PCta nawet.
Bardzo popularna jest Fractal Design 304 gdzie włożysz nawet 6 dysków 3,5": https://www.fractal-design.com/products/cases/node/node-304/Black/
A jak może być większa, to do 804 wejdzie nawet 12 dysków (max 10 3,5").

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.06.2023 o 18:04, DDGo napisał:

Niestety, d538 ma jedną zatokę 3,5", drugą 2,5" a 5,25" tylko na cienki napęd optyczny. Więc wraca na sprzedaż prawdopodobnie, bo dysków 2,5" hdd 4tb na szybko nie znalazłem,  a nie mają też raczej sensu..

O to jest regress, 55x i starsze mają dwie kieszenie 3.5 cala. Możesz zobaczyć, czy tego dysku tam nie da rady po prostu zamontować na pałę np. odginając blaszki od 2.5 i kładąc na dole (kiedyś tam był rozstaw na 3.5 cala) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.06.2023 o 21:06, narmiak napisał:

Jak chcesz więcej dysków to zastanów się nad złożeniem czegoś na mini ITX i włożeniu tego do względnie kompaktowej obudowy. Albo normalnego PCta nawet.
Bardzo popularna jest Fractal Design 304 gdzie włożysz nawet 6 dysków 3,5": https://www.fractal-design.com/products/cases/node/node-304/Black/
A jak może być większa, to do 804 wejdzie nawet 12 dysków (max 10 3,5").

Myślałem nad tym przez chwilę, ale nie jestem już dawno w temacie składania pc, nie mam zbyt dużo wolnego czasu na złożenie (wyszukanie) elementów zestwu, a propozycji zestawu na moje potrzeby nie znalazłem w internecie (większość to na 4+ dysków). Kwestia miejsca też ma znaczenie - obecnie nie mam dużo, więc taka "buda" jak ten fractal zdaje się być zbyt obszerna.

Rozważam gotowego synology (nowy albo używany), uspiany, plus osobno wydajny terminal pokroju lenovo m710.

W dniu 3.06.2023 o 22:34, iwanme napisał:

O to jest regress, 55x i starsze mają dwie kieszenie 3.5 cala. Możesz zobaczyć, czy tego dysku tam nie da rady po prostu zamontować na pałę np. odginając blaszki od 2.5 i kładąc na dole (kiedyś tam był rozstaw na 3.5 cala) 

Jest regres, też się zdziwiłem bo opierałem się na filmiku z demontażu d756 gdzie też były 2x3,5".

Na siłę wpychać nie chcę, może prędzej uda się odsprzedać i kupić albo d556 na G5600 albo po prostu synology, a osobno terminal z wydajnym prockiem na usługi/media serwer itp.
edit: asustor wychodzi taniej, a posłużyc może jako dysk sieciowy z wieloma folderami udostępnionymi różnym serwisom, w tym tym działającym na proxmox na lenovo m710q

edit2: albo inaczej, czy warto dopłacać do synology i jego aplikacji w stosunku do qnapa lub asustora?

Edytowane przez DDGo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, DDGo napisał:

edit2: albo inaczej, czy warto dopłacać do synology i jego aplikacji w stosunku do qnapa lub asustora?

Kwestia indywidualna. Moim zdaniem tak - przynajmniej zdecydowanie względem QNapa, który o ile oferuje funkcjonalnie właściwie to samo to już z zabezpieczeniami i stabilnością (zwłaszcza przy udpate bywa różnie). Asustor chyba jest ok i bywa znacznie tańszy, więc jeśli już to tu szukałbym alternatywy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest to w ogole możliwe i ma sens (pod względem wydajności), by na wydajnym serwerze (np. terminal lenovo m710q z i5-7500t) zainstalować proxmoxa, a na nim różne usługi (nextcloud, plex, home assistant) a dane zapisywać na NASie po LANie 1 Gbit? Czy taki Synology DS220j albo ASUSTOR AS6102T da rady jako magazyn dla usług?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...