Skocz do zawartości
krzysztoflosinski

Ustawienia monitora

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem ze każdy ma inny monitor,inne matryce . Jakie macie ustawienia jasności itd bo jestem ciekawy czy dobrze ustawiam swój bo mieszam w nim od 3 dni i nie mogę znaleźć idealnego

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim podaj jaki to monitor - każdy kalibruje się inaczej, inne możliwości, inna matryca, itp.

Z tego co pamiętam to kupiłeś Xiaomi, więc teraz szukaj po necie polecanych kalibracji pod niego (domyślam sie, że będzie tego mało).

Po co w nim mieszasz, skoro pisałeś, że jest ekstra? ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, frosti- napisał:

Przede wszystkim podaj jaki to monitor - każdy kalibruje się inaczej, inne możliwości, inna matryca, itp.

Z tego co pamiętam to kupiłeś Xiaomi, więc teraz szukaj po necie polecanych kalibracji pod niego (domyślam sie, że będzie tego mało).

Po co w nim mieszasz, skoro pisałeś, że jest ekstra? ?

No jako całość jest ekstra ale nie moge znaleźć perfekcyjnych ustawień. I moze na podstawie waszych zrozumiałym czego mi trzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiałbyś. Na oko też nic "perfekcyjnie" nie ustawisz.
Nie ma uniwersalnych ustawień, ale możesz przywrócić wszystko do fabrycznych i zjechać z jasnością o działkę niżej, niż się wydaje w danym momencie odpowiednie. Oko się przyzwyczai po chwili i będzie ok.

Edytowane przez jagular

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, jagular napisał:

Nie zrozumiałbyś. Na oko też nic "perfekcyjnie" nie ustawisz.
Nie ma uniwersalnych ustawień, ale możesz przywrócić wszystko do fabrycznych i zjechać z jasnością o działkę niżej, niż się wydaje w danym momencie odpowiednie. Oko się przyzwyczai po chwili i będzie ok.

Ale np. macie większe jasności,kontrasty czy włączacie DCR itd . O takie cos mi chodzi bo z jednej chcialbym lekko jasniejsze kolory a z drugiej nie walące po oczach.

Na tv chyba z 2 miechy dochodzilem do obecnych ustawień 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A podałbyś nam chociaż jaki masz model tego monitora?  Pamiętaj, że co jednemu pasuje, to nie musi pasować Tobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Flik napisał:

A podałbyś nam chociaż jaki masz model tego monitora?  Pamiętaj, że co jednemu pasuje, to nie musi pasować Tobie.

Xiaomi 2k Gaming.

Teraz tak myślałem ze jeszcze jest ta saturacja, gamma ale tego w ogóle nie ogarniam.

Wiem ze tryb dynamicznej jasności nie dla mnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gamma najczęściej jest standardowo 2.2 i raczej się tego nie zmienia. Saturacja to nasycenie kolorów, raczej się nie zmienia, ewentualnie ociupinkę, jak kto potrzebuje.

Gdzieś słyszałem, że podobno najlepiej nie ruszać wskaźników kolorów wyżej, niż są domyślnie, jak już to korekty w dół suwakami. Tzn, jeśli czerwony/zielony/niebieski są na 50%, to nie podwyższać, tylko co najwyżej obniżać jeśli któregoś jest za dużo albo za mało.

A jasność i kontrast to jak kto woli, co kto robi i kiedy. W dzień inaczej, w nocy inaczej, przy jasnych rzeczach inaczej, przy ciemnych inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To 34 cale?  Spróbuj tego

– jasność 80
– black level 5
– kontrast 48
– wyłączone DCR i dynamiczne podświetlenie
– gamma 2,2
– składowe RGB – 60 każda

Co właściwie chcesz osiągnąć? Co nie pasuje w fabrycznych ustawieniach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, krzysztoflosinski napisał:

Ale np. macie większe jasności,kontrasty czy włączacie DCR itd . O takie cos mi chodzi bo z jednej chcialbym lekko jasniejsze kolory a z drugiej nie walące po oczach.

Na tv chyba z 2 miechy dochodzilem do obecnych ustawień 

Kontrastu w monitorze nie zwiększysz, nawet jak masz jakąś tam opcję w menu. Kontrast wynika z możliwości technicznych ekranu na danych ustawieniach. Co najwyżej kontrast możesz obniżyć.

Jasność dostosowujesz do swojego stanowiska, a nie do stanowiska kogoś z internetu.

Jeżeli masz monitor z wyborem gamutu (sRGB i te sprawy) to ustaw taki, jaki chcesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Flik napisał:

To 34 cale?  Spróbuj tego

– jasność 80
– black level 5
– kontrast 48
– wyłączone DCR i dynamiczne podświetlenie
– gamma 2,2
– składowe RGB – 60 każda

Co właściwie chcesz osiągnąć? Co nie pasuje w fabrycznych ustawieniach?

27 cali. Spróbuję, dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.11.2022 o 14:39, jagular napisał:

Kontrastu w monitorze nie zwiększysz, nawet jak masz jakąś tam opcję w menu. Kontrast wynika z możliwości technicznych ekranu na danych ustawieniach. Co najwyżej kontrast możesz obniżyć.

Jasność dostosowujesz do swojego stanowiska, a nie do stanowiska kogoś z internetu.

Jeżeli masz monitor z wyborem gamutu (sRGB i te sprawy) to ustaw taki, jaki chcesz.

sRGB jak włączyłem to dla mnie to jakoś za jasne. Jedyny problem jaki mam po ogarnięciu kolorów i nie wiem czym to jest spowodowane kompletnie bo niezaleznie czy mam freesync czy nie mam to dzieje sie takie cos - jak nie ruszam myszką ani nic na przeglądaniu neta , to jest czasami taka chwila jakby pasek ze stronami sie sciemniał ale to jest milisekunda i wraca do normalności . Raczej to nie wina matrycy czy cos bo miałbym to wtedy w grach rownież - i to w sumie jedyna rzecz która mnie lekko denerwuje. Bo kolory ogólnie wiadomo są inne niż w tym co miałem przez lata w matrycy TN - i trzeba troche się przyzwyczaić.
Może ktoś miał takie coś? z tym jakby milisekundowym sciemnieniem przy przeglądaniu neta. Bo migotanie to raczej nie jest bo wszystko by mignęło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gamut (to sRGB), czyli ogólnie zakres wyświetlanych kolorów nie jest zależny od jasności, chyba że ten monitor ma jakiś sztywny profil łączący jedno z drugim.

Może masz włączone automatyczną jasność? Ale to nie powinno tak szybko reagować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, jagular napisał:

Gamut (to sRGB), czyli ogólnie zakres wyświetlanych kolorów nie jest zależny od jasności, chyba że ten monitor ma jakiś sztywny profil łączący jedno z drugim.

Może masz włączone automatyczną jasność? Ale to nie powinno tak szybko reagować.

no teraz się coś zmniejszyła ta jasność więc może jak pozmieniałem to zadziałało. Ale w momencie włączenia sRGB znika od razu opcja Dynamiczna jasność,kontrast,temp.barwowa , odcien,saturacja,gamma. W sensie te opcje. 
Jasność ustawiłem na 21 więc pewnie dlatego też jest 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.11.2022 o 13:35, Flik napisał:

To 34 cale?  Spróbuj tego

– jasność 80
– black level 5
– kontrast 48
– wyłączone DCR i dynamiczne podświetlenie
– gamma 2,2
– składowe RGB – 60 każda

Co właściwie chcesz osiągnąć? Co nie pasuje w fabrycznych ustawieniach?

 

Mam pytanko. Zwiększyłem rozmiar czcionki do 125%, bo była malutka w wielu miejscach jak strony itd., ale np. programy, które mają własne interfejsy są rozmyte. Jak zrobić, by w programach też czcionki były rozmiaru 125%? Ta wielkość jest idealna, ale np. foobar czy uTorrent już ma rozmazany interfejs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest 27 cali-2560 x 1440p?  Może spróbuj pobawić się Clear type.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Flik napisał:

To jest 27 cali-2560 x 1440p?  Może spróbuj pobawić się Clear type.

Tak. Pobawiłem i tak w takich programach jest tak samo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Ta promocja to był jakiś strzał w czasie mocno ograniczony. Sprawdziłem jeszcze raz za jakieś 15 minut i już monitor był w normalnej cenie trzeba zaglądać, ażeby wyrwać w super cenie Sid co Masz na myśli pisząc CCC ??  
    • Konfederuskie kuce nigdy nie były najmądrzejsze, delikatnie mówiąc Więc i kolejne ich kretynizmy i brak pojęcia o makroekonomii nie dziwią.
    • To pastę masz pewnie do wymiany od termopadów ci temperatura gpu nie skoczyła te plamy to jest olej z termopadów częsty przypadek ale to nie znaczy że termopady są do wymiany jak zobaczysz gdzieś na PCB czy radiatorze ten "sok"
    • Jak sam niżej napisałeś - wykresy są skorygowane i w miarę poprawne, więc jednocześnie możesz zauważyć, że wahania występują niezależnie czy jest rozwój przemysłowy czy nie. Temperatury są na poziomie jak to było 800 lat temu, a nadal niższe niż 1200 lat temu. Skąd przekonanie, że teraz będzie już tylko rosło i rosło? Historia pokazuje, że było cieplej. W perspektywie geologicznej - nie tak dawno temu. Dodatkowo napisałem, że w krótkim terminie obserwujemy wzrost temperatury, ale po co patrzeć w szerszej perspektywie - nie bedzie pasować do narracji. Albo te wykresy średniej temperatury w latach 1960-1990 vs 2011-2020... piękne manipulowanie danymi na podstawie wybranych okresów. Profeska tylko po to aby po raz kolejny udowodnić, że ma się bezwzględną rację i każdy kto mówi inaczej to upadł na głowę.   No tak - jak zimno to naturalnie, ale jeśli mamy tak samo dynamiczny powrót "do normy" to już planeta się pali i to wina wyłącznie człowieka. Wysiadam. Poza tym - sam wzrost temperatur to pikuś - gorsze są tego skutki czy wzrost intensywności i siły zjawisk ekstremalnych jak tornada, huragany, powodzie itp (tutaj mozemy się chyba zgodzić) - tutaj nie mamy już żadnych rzetelnych "dowodów" jedynie szczątkowe kroniki jak to było kiedyś, które trzeba traktować z przymrużeniem oka.   Każdy widzi na wykresie co chce zobaczyć, ale ja wysiadam bo tutaj jest odchylenie tylko w jedną stronę, że jedyna niepodważalna prawda jest taka, że planeta się pali. Tak samo kiedyś płaskoziemcy też nie dopuszczali myśli, że mogą się mylić
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...