Skocz do zawartości
Miiszel

Undervolting i9 13900K - morele vs proline

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, do końca tygodnia zestaw z procesorem i9 13900K oraz płytą główną Gigabyte Z690 Gaming X DDR5 będzie u mnie. Pierwsze co będę chciał zrobić, to zejść nieco z poboru prądu i temperatur więc wiem, że czeka mnie undervolting 

Oglądałem dwa filmy, gdzie na jeden z nich trafiłem akurat tutaj i sam nie wiem o co chodzi. 

W filmie z morele, i9 13900K po undervoltingu traci na wydajności, a w filmie z proline, i9 13900KF nie traci ani kropli na wydajności. Trochę mi nie w drogę brać procesor i robić jego uv żeby mieć niższą wydajność. 

Z tego co zdążyłem wyczytać, to na niektórych płytach przy uv trzeba jeszcze zmieniać jakieś ustawienia w biosie żeby tych spadków wydajności właśnie nie mieć. Dla przykładu na płytach MSI ktoś tam w komentarzach pisze o jakiś zmianach leveli po których spadków wydajności nie ma i wszystko działa jak powinno

Czy to, że na morele mają spadek wydajności po uv,  to czy to tylko i wyłącznie ich wina, że czegoś tam nie zrobili? Da radę zrobić undervolting tak jak na proline bez spadków wydajności na Z690 Gaming X DDR5? 

 

 

Edytowane przez Miiszel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olałbym całkowicie film z morele nwm kto normalny ustawia blokadę na power limit na odblokowanym procku i płycie na chpisecie Z. Pod budżetowe procki i chipsety to co innego, albo na czas wymiany chłodzenia ma to uzasadnienie w normalnym użytkowaniu nie.

Film z proline jest w porządku, dla mnie jednak napięcia i tak są jeszcze wysokie. W mojej ocenie spokojnie można zjechać na ustawieniach fabrycznych w okolice 1,15V. Niestety maw wątpliwości czy za pomocą offsetu da się zjechać tak nisko z napięciem. Osobiście jestem zwollenikiem ustawieniam wszystkiego na sztywno. Przy offsecie w zależności od wersji biosu producenta płyti itd. zawsze miałem mniejsze lub miejszcze problemy. Prośba do innych o wypowiedź w kwesti offsetu nie chciałbym wprowadzić autora w błąd.

Napisz jeszcze czym będziesz chłodził tą 13900K od siebie mogę napisać, że serię 13 dużo łatwiej schłodzić od 12. Na i5 12600K po lekkim OC miałem większy problem z chłodzeniem niż z 13700K. Najważniesze by poświecić trochę czasu na dostosowanie napięć, a nie zostawiać wszystkiego na auto.

Jeśli chcesz po pracy mogę wrzucić wyniki jak to u mnie wygląda na 260W spokojnie będę w stanie ustawić i7 do 300W chyba nie dam rady dobić, ale będzie jakiś punkt odniesienia. Jeśli jakiś konkretny program prośba o info :)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew. Tak właśnie przypuszczałem, że temat uv i9 tego dzieciaka z morele zdecydowanie przerósł. 

Póki co mam NH-D15 ale zamawiam dziś też F360. 

Sprawdzę sam u siebie czy lepiej offset czy lepiej na sztywno vcore. Najważniejsze żeby nie mieć dropów.
Wysłałem tez pytanie do proline czy oni coś zmieniali dodatkowo w ustawieniach płyty gigabyte podczas tych ich testów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmasło często robi ciekawe metariały, więc nie ma co go skreślać od razu. W tym konkretnym przypadku pod pełnym obciążeniem mimo offsetu napięcie było za wysokie by zmiescić się w ustawionym na sztywno Power Limicie. Efekt finalny to spadki wydajności przez zrzucanie zegarów na niektórych rdzeniach.

Daj znać jak finalnie stabilne nastawy udało Ci się uzyskać. Dodatkowo z pojedyńczymi pytaniami zapraszam do udzielania się w poniższego temacie jestam spory ruch i łatwiej o szybką odpwiedź :).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 13900k po undervoltingu i według Cinebench r23 aktualnie mam 37200 pkt w multi a procek bierze 205w vcore 1.1764v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak to się przekłada na wydajność w grach o ile jest spadek po takim undervoltingu ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne wcale, od dawna jest tak że dodatkowe 150-200mhz nic kompletnie nie daje a często jest to okupione dodatkowymi 100W poboru mocy :E jak ktoś na pałe leci byle by tylko na osd były jak najwyższe wartości 🤣

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...