Skocz do zawartości
newuser3

Kompik do pracy - zimowy upgrade

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takiego kompika:

- Procesor Intel Core i5-12600K
- ZASILACZ CORSAIR RMX 750W GOLD
- RTX 3090 Gigabyte Vision 24GB
- OBUDOWA CORSAIR 4000D AIRF WHT
- GIGABYTE Z690 GAMING X DDR4 Plyta glówna - Intel Z690
- Pamieć ram-crucial-ballistix-64gb-2-x-16gb-ddr4-3200-biale
- Chłodzenie procesora SilentiumPC Fortis 5 Dual Fan
- Dysk 1 Samsung 980 pro 1TB (system)
- Dysk 2 Samsung 980 pro 1TB (temp, cache)
- Dysk 3 SSD Crucial MX500 500 GB 2.5" SATA III (export)
- dysk 3 KC3000 2TB (projekty)
- chłodzenie 2x140 na front, 1x120 na tył, 1x120 na góre

komp głównie pod montaż i prace graficzne (pakiet adobe - premiere pro, photoshop itp). Chciałbym cos zmienic i może podpowiecie co warto? Zestaw generalnie spełnia moje wymagania, nie ma raczej wąskich gardeł - no może procek fajnie by było posadzić i9 ale czy przy tym konfigu płyta uciągnie? pewnie pociagnie to za soba zmiane chłodzenia (teraz mam max 54 C w stresie) a i czy zasilacz dzwignie calosc?

Można by tez wymienic ramy na 128GB - ale tutaj juz duzy wydatek. Moze ktos bedzie miał ciekawe pomysły?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana 12600K na 13600K.

Wentylator na górze nie będzie potrzebny.

Zasilacz nie zaszkodzi 850W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kalderon napisał:

Zmiana 12600K na 13600K.

Wentylator na górze nie będzie potrzebny.

Zasilacz nie zaszkodzi 850W.

to juz bym poszedl w 13900k :) tylko czy ta płyta z tym całym zestawem da rade?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i Ram pogoń na 3600 Mhz? Masz 32, czy 64 GB? Nieprecyzyjnie napisane. Właściwie, to w jakim celu ten upgrade sprzętu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Flik napisał:

i Ram pogoń na 3600 Mhz? Masz 32, czy 64 GB? Nieprecyzyjnie napisane. Właściwie, to w jakim celu ten upgrade sprzętu?

Te Cruciale powinny zrobić 3600mhz cl 16 18 18 na napięciu 1,35-1,42v. 

Edit: Ok, "pogoń" w sensie OC :)

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, newuser3 napisał:

to juz bym poszedl w 13900k :) tylko czy ta płyta z tym całym zestawem da rade?

Płyta da radę, chłodzenie nie. Do 13900K trzeba 360mm AIO, a więc i większą obudowę. A potem i tak undervolting żeby się za mocno nie przegrzewał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i5 na i5 wymieniać to moim zdaniem bez sensu.

Jak już to pomyślałbym o i7 13gen i jakimś AIO 280, np Navis F280 - powinno wejść na top. 

Pytanie tylko czy jest sens wydawać tyle kasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ram zmień i ustaw tak częstotliwość, aby pracował w gear 1. Patriot viper steel, jeśli nie ogranicza cię wysokość ramu..., lub poczekaj na jakieś okazje na DDR5. Nie wiem, czy 2 razy więcej kanałów na kostkę ramu, z taką sama szyną, coś zmienia w twoim zastosowaniu.

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.11.2022 o 08:44, newuser3 napisał:

- no może procek fajnie by było posadzić i9 ale czy przy tym konfigu płyta uciągnie? pewnie pociagnie to za soba zmiane chłodzenia (teraz mam max 54 C w stresie) a i czy zasilacz dzwignie calosc?

Płyta Ci pociągnie i9 13900K. Zmiana 12600K na 13600K też można rozważać jak chcesz mało wydać, bo po sprzedaży 12600K niewiele będziesz musiał dopłacić do 13600K ale gra raczej i tak nie warta świeczki. 

Ogólnie krozystasz z Mercury Enginie czyli NVENC oraz QSV? 

Jak coś wrzucać i9 13900K na front w budzie, rób jego UV schodząc nawet pod okolice 260-270W bo jest to możliwe i powinno być wszystko ok

Najwyżej jakby coś nie pasowało, to możesz myśleć o zmianie budy tak żeby dać AiO na top. Ale możesz też dać Navisa F280 bo 280 zamontowana na topie wg mnie będzie bardzo zbliżona do F360 na froncie. 

Inna sprawa, że jak jedziesz na QSV, NVENC, to ten proceor nie będzie obciażany w 100% w Premiere Pro, jego obciażenie to to będzie jakieś 40-70%. 

Tutaj masz porównanie Navisów na i9 13900K na stocku oraz po UV, tyle że w R23

 

Edytowane przez Caps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedzi. mam 64GB ramu - oc tych pamięci nie robiłem, tylko tryb xmp - gra warta swieczki ustawiac na 3600? odczuje roznice?

i pytanie 2 - czy mając na tej płycie 3 dyski m.2 nie obcina mi czegos na pcie? np wydajności karty graficznej? bo wiem ze jak wsadze 4 dysk to obetnie kanał sata - ale tego nie potrzebuje. pytam profilaktycznie.

no i 2 pytanie - jak podkrecic ten ram jakos bezbolesnie ?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OC pamięci w Twoich zastosowaniach niewiele Ci da i raczej bym sobie to darował trzymając się 100% stabilności. 

Co do dysków, nic tam raczej nie powinno obcinać ale te dyski też masz jakoś dziwinie ustawione.

980Pro 1TB dałeś na cache i temp a MX 500 na eksport? 

MX500 daj sobie na cache i temp a 980 Pro na eksport. 

Szkoda 980 Pro żeby zapisywać na nim śmieci a MX500 spokojnie to sobie ogarnie i dysku tak nie szkoda. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Caps napisał:

OC pamięci w Twoich zastosowaniach niewiele Ci da i raczej bym sobie to darował trzymając się 100% stabilności. 

Co do dysków, nic tam raczej nie powinno obcinać ale te dyski też masz jakoś dziwinie ustawione.

980Pro 1TB dałeś na cache i temp a MX 500 na eksport? 

MX500 daj sobie na cache i temp a 980 Pro na eksport. 

Szkoda 980 Pro żeby zapisywać na nim śmieci a MX500 spokojnie to sobie ogarnie i dysku tak nie szkoda. 

 

w pierwotnym konfigu miałem tak ustawione ze mx500 był temp i cache dyskiem - ale po dokupieniu 2TB KC3000 stwierdziłem że zrobie tak jak zalecają na zagranicznej stronie pudgetsystem gdzie budują konfigi typowo pod montaż na premiere pro. I to jest lepsze wyjście bo premiere bardzo mocno korzysta z plików cache podczas pracy i polecane jest ustawienie bardoz szybkiego dysku nvme. Robiłem testy i faktycznei jest lepszy komfort pracy i responsywność. ten ssd na eksport to już sztuka dla sztuki bo rownei dobrze mógłby pozostać któryś z dysków nvme, tylko tyle że został mi więc nie będe zaśmiecal poprzednich dysków. Generalnie mozna by to było jeszcze ulepszyć instalując program na innym dysku nvme i inny na windowsa ale róznice są znikome w wydajności. Przy pracy z materiałem 4K bardoz istotne są predkości zapisu na dyskach a ten mx500 tego nie ogarnie,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, newuser3 napisał:

Robiłem testy i faktycznei jest lepszy komfort pracy i responsywność.

Ja od zawsze mam SATA AHCI na temp i jak kiedyś dawałem SX 8200 Pro, to ja tam osobiście nic nie odczuwałem. No ale jak Ci tak lepiej to ok, tylko szkoda tak trzymać na to topowy SSD moim zdaniem 

 

Edytowane przez Caps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koledzy, mam pytanie - ta płyta ma 4 sloty na dyski m2., 3 mam już zajęte a chciałbym dodać 4 dysk KC3000 2TB i teraz tak w specyfikacji mam oznaczenie:

CPU:
- 1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2260/2280/22110 PCIe 4.0 x4/x2
SSD support) (M2A_CPU)
Chipset:
- 2 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2260/2280/22110 PCIe 4.0 x4/x2
SSD support) (M2P_SB, M2Q_SB)
- 1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2260/2280/22110 SATA and PCIe 4.0
x4/x2 SSD support) (M2M_SB)

i będe ładował do tego ostatniego - M2M_SB. pytanie czy pojdzie wszystko pełną prędkością czy też coś przytnie na przepustowości? (karta graf/ inne dyski?)

ponadto w instukcji mam:

Installation Notices for the M.2 and SATA Connectors:
The availability of the SATA connectors may be affected by the type of device installed in the M.2 sockets. The
M2M_SB connector shares bandwidth with the SATA3 2, 3 connector. Refer to the following table for details.

 

czyli po wpięciu w ostatnie gniazdo obetnie mi tylko 2 porty SATA? nie wiem czy gra jest warta świeczki przy 4 dyskach m.2?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.11.2022 o 17:21, Dirian napisał:

Jak już to pomyślałbym o i7 13gen i jakimś AIO 280, np Navis F280 - powinno wejść na top. 

 

Sorki, że się wtrącę, piszecie że aio 280 wejdzie na top do 4000d? Sam myślałem o jakimś aio, i chciałbym właśnie 280 zamontować na topie, ale opinie czy się zmieści są podzielone, i nie wiem czy iść w 240 czy 280.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego masz na stronie Corsair "Przestronne wnętrze pomieści nawet 6 wentylatorów chłodzących 120 mm albo 4 wentylatory 140 mm wraz z kilkoma radiatorami, w tym jednym z przodu – o rozmiarze 360 mm i jednym w górnej części – o rozmiarze 280 mm." 

No ale z tego co patrzę, kłania się tam wysokość pamięci i przy Twoich z wysokim radiatorem raczej to nie wejdzie. Ile one mają wysokości? Z G.Skillami  280 wchodzi na styk

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na front 360 wejdzie na luzie - jest tam sporo miejsca aczkolwiek same wentylatory 140 mm wejda tylko dwa (bez chłodnicy). na góre pewnie aio 360 by weszło ale przy wyzszych ramach bedzie rzeźba z przesunięciem nieco wentyli.

wracam do mojego pytania o dyski - czy przy 4 dyskach m.2 nie obcina jakiś innych predkosci? np. szyny pcie na karte albo czegos innego? nie moge nigdzie znaleźć info, jedynie ze utnie porty 2 sata (tego nie potrzebuje), ktos robil konfigi pod 4 dyski nvme? (uprzedzajac pytania - sa obecnie do dostania taniej niz klasyczne ssd a komfort pracy o niebo lepszy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok wracam do tematu,

sklaniam sie ku zmianie na 13900k procka, dolozenie jakiegos aio 360 na front a wentyle z frontu dac na gore. zapewne bede musial tez zmienic zasilacz bo nie wiem czy obecny 750w rmx corsair uciagnei 3090 z 13900k? (plus 3 dyski m.2 i 64GB ramu)?

jesli zmiana zasilacza konieczna to na jaki celowac? i jakie aio?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajny ten navis, zastanowie sie nad nim bo cena przystepna. na ten moment doszedl kolejny dysk  KC3000 2TB i tym samym mam 4 dyski m.2 na tej płycie i o dziwo wszystko chodzi ok. wczesniej miałem płyty główne które miały 2-3 porty m.2 i niestety przy ich zapełnieniu obcinały predkosci na podzespołach. tutaj wydaje sie byc wszystko ok. dodatkowo mam jeszcze dysk ssd cruciala wiec zrobilo sie stado 5 dysków.

zmiana procka (na 13900k + chlodzenie wodne, bo pewnie ciezko bedzie schlodzic to ustrojstwo tradycyjnym coolerem) to plan na poczatek roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, newuser3 napisał:

zmiana procka (na 13900k + chlodzenie wodne, bo pewnie ciezko bedzie schlodzic to ustrojstwo tradycyjnym coolerem) to plan na poczatek roku.

Zrobisz sobie UV i nie będzie źle. Nawet prostu UV przez offset w XTU i masz po problemie

Musisz to zrobić! | Undervolting i9 13900K | Poradnik i TEST - YouTube

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...