Skocz do zawartości
Jackob2001

Mesh Wifi + obecny router

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, przymierzam się do zamiany sieci w domu. Dom spory, stropy, wszędzie podłogówka z ekranami aluminiowymi, horror dla Wifi.

Obecny układ to  router Mikrotik z DHCP + router na piętrze w trybie bridge + repeater.

Układ docelowy to obecny Mikrotik, jako router główny połączony z Wan, sterujący ruchem i DHCP , z wyłączonym Wifi  +  zestaw Mesh (3-4 sztuki) do obsługi Wifi.

  1. Mam obawy czy będę w stanie ustawić router mesha w takim trybie, żeby akceptował wiodącą rolę Mikrotika (głównie z zakresie DHCP). Czy na jakąś cechę zestawu muszę zwrócić uwagę? Musi mieć tryb bridge?
  2. Wszystkie elementy zestawu  mesha chcę połączyć skrętką w taki sposób, że wszystkie one będą podłączone do Mikrotika. Czy to zadziała?
  3. Możecie polecić jakiegoś solidnego mesha, minimum Wifi 5, koniecznie z RJ-45 w access pointach (zauważyłem, że nie wszystkie mają), który spełni powyższe wymagania? Cena do 2tys pln za 3 el.

Pozdrawiam,

J.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad1. Spora część zestawów umożliwia pracę w trybie bridge/Access Point, a tego właśnie potrzebujesz.
Ad2. Skrętką jak najbardziej.
Ad3. A czemu nie AP od Mikrotika, skoro już jednego masz? Np. cAP ac, do tego centralne zarządzanie przez CapsMana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za potwierdzenie.

Co do

Godzinę temu, Qwinto napisał:

Ad3. A czemu nie AP od Mikrotika, skoro już jednego masz? Np. cAP ac, do tego centralne zarządzanie przez CapsMana.

to czy takie AP pozwalają na płynne przełączanie się między nimi urządzenia które wędruje po domu? Bo jak rozumiem to jedna z zalet mesha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Jackob2001 napisał:

to czy takie AP pozwalają na płynne przełączanie się między nimi urządzenia które wędruje po domu? Bo jak rozumiem to jedna z zalet mesha.

Systemy mesh wspierają standardy 802.11r, 802.11k i 802.11v, które umożliwiają przełączanie się pomiędzy punktami dostępowymi. Standardy te były już znane dużo wcześniejszych w profesjonalnych systemach bezprzewodowych. Musisz także wiedzieć, że klienci WiFi też muszą wspierać powyższe standardy.
Mikrotik też to wspiera, w dokumentacji którą podlinkowałem masz o tym informację:

improved logging entries when client roams between the CAPs

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak tylko skretka podlaczane to zakup mesha mija sie z celem tylko i wylacznie access points

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, MaxForces napisał:

jak tylko skretka podlaczane to zakup mesha mija sie z celem tylko i wylacznie access points

Tam gdzie mam skrętkę to byłaby skrętka. W części domu niestety jej nie mam i tu AP z mesha byłyby tylko na Wifi.

Muszę rozpoznać temat tego Mikrotika o którym napisał kolega Qwinto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Jackob2001 napisał:

Tam gdzie mam skrętkę to byłaby skrętka. W części domu niestety jej nie mam i tu AP z mesha byłyby tylko na Wifi.

Muszę rozpoznać temat tego Mikrotika o którym napisał kolega Qwinto.

Żebyś dobrze zrozumiał. Mesh oznacza sieć WiFi opartą o bezprzewodową komunikację między satelitami zestawu. Często taki zestaw mesh można połączyć skrętką i wtedy działa to jak typowy zestaw Access Pointów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Qwinto napisał:

Żebyś dobrze zrozumiał. Mesh oznacza sieć WiFi opartą o bezprzewodową komunikację między satelitami zestawu. Często taki zestaw mesh można połączyć skrętką i wtedy działa to jak typowy zestaw Access Pointów.

To wiem, ale te CAP ac mogą też działać w trybie repeatera, więc gdzie jest skrętka to tryb AP, gdzie nie ma to tryb repeater. I efekt będzie dokładnie taki sam jak w mesh. Dobrze rozumiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Jackob2001 napisał:

To wiem, ale te CAP ac mogą też działać w trybie repeatera, więc gdzie jest skrętka to tryb AP, gdzie nie ma to tryb repeater. I efekt będzie dokładnie taki sam jak w mesh. Dobrze rozumiem?

Tak, ogólnie efekt będzie ten sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...