Skocz do zawartości
fakeman

Upgrade zestawu z i9 9900K i RTX 3080

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Na początek podam cały swój zestaw i zaraz napiszę o co mi chodzi.

i9 9900K (OC 4.9ghz)
SilentiumPC Grandis 2
ASRock Z370 Extreme4
EVGA RTX 3080 10GB FTW3
G.SKILL 32GB (4x8GB) 3000MHz CL16 Aegis (OC 3200mhz CL16)
2x 1TB NVME 
Corsair RM850x 850W
Corsair 460X
LG 27GL850-B (1440p144hz)
Creative Sound Blaster X AE‑5 Plus (PCI‑E x1)

Chciałbym wymienić CPU, cooler, mobo, ram. RTX 3080 narazie zostaje.
Czemu chcę wymienić? Kilka ważnych i mniej ważnych powodów:
-minimalny FPS, dosyć odczuwalne przy najbardziej wymagających grach i szczególnie przy sieciówkach (np Destiny 2 które jest strasznie CPU bound)
-chcę więcej slotów USB (5 aktualnie) z tyłu, więcej slotów M2
-chciałbym więcej świecidełek (tak wiem, głupi powód) także definitywnie RGB RAM i pewnie też RGB AiO (tu już nie jestem pewny bo przy niektórych cena wystrzelona)

No i mam dylemat co dokładnie wybrać.
RAM dalej chciałbym 32GB (nie mam pojęcia czy DDR4 czy DDR5), AiO pewnie 360mm na przód, i7 13700K czy i9 13900K (ponad 1k dopłaty, nie wiem czy warto)
Zostaje też kwestia dźwiękówki: widzę, że większość nowych płyt nie ma tego małego slotu PCIE 1x, także jak upcham ją w drugi slot PCIE 16x to grafika przypadkiem nie zacznie działać na 8x? Tutaj nie mam zielonego pojęcia jak to wygląda, jeśli tak jak opisałem to pewnie sprzedam dźwiękówkę także nowe MOBO musi mieć dobrą integrę.

Dziś black friday więc może udałoby mi się upolować jakieś graty a sprzedażą starych zajmę się później :)

Będę baardzo wdzięczny za wszelką pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość pisze że chce RAM i AIO ze światełkami a ty wyskakujesz z czarnymi... 

6 godzin temu, fakeeus napisał:

AiO pewnie 360mm na przód

Nie polecam, masz już duszną obudowę z zamkniętym frontem, AIO na froncie jeszcze mocniej ograniczy przepływ powietrza do karty. Dodałeś wentylator na tył? Jak nie to dołóż.

Popieram 13600KF i płytę Gaming X (choć może być też B660, teraz prockom się robi UV, a nie OC). RAM Corsair Venegance RGB 3600CL16:

https://www.ceneo.pl/117260583

Chłodzenie Navis F240 ARGB na górę:
https://www.ceneo.pl/130021523

Pasta będzie dołączona do chłodzenia.

6 godzin temu, fakeeus napisał:

widzę, że większość nowych płyt nie ma tego małego slotu PCIE 1x, także jak upcham ją w drugi slot PCIE 16x to grafika przypadkiem nie zacznie działać na 8x?

Nie zacznie.

6 godzin temu, fakeeus napisał:

sprzedam dźwiękówkę także nowe MOBO musi mieć dobrą integrę.

Integra nigdy nie będzie tak dobra jak solidna karta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, kalderon napisał:

Nie zacznie.

To zalezy czy wsadzi w slot podlaczony do chipsetu czy w slot podlaczony bezposrednio do CPU. W pierwszym przypadku nie ma to wplywu, w drugim natomiast GPU bedzie dzialac z predkoscia PCIe 4.0 x8. Wszystko zalezy od plyty i jej konfiguracji slotow PCIe. 

Tak tylko pisze w celu klaryfikacji ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz już chyba nie ma tak zrobionych płyt gdzie główny slot PCI-E x16 dzieli linie CPU z innym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, kalderon napisał:

Teraz już chyba nie ma tak zrobionych płyt gdzie główny slot PCI-E x16 dzieli linie CPU z innym.

No niestety sa... i to powoduje spore zamieszanie. Np Asus Z790 Hero ma dwa sloty podpiete pod CPU. Generalnie jak pisalem - trzeba to sprawdzac przy kazdej plycie, ktora planujemy kupowac. 

A jak oboje wiemy, ludzie nie lubia czytac tylko kupowac na przypal a potem zdziwieni :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ofu0H1f.png

+ i7 13700K za 2300zł z proline.
Co o tym myślicie?

Wole dopłacić do i7 zamiast brać i5 bo przyda mi się pewnie do FL Studio no i jakoś tak głupio schodzić z i9 na i5 :E
Buda za jakiś czas do zmiany ale narazie AiO na froncie powinno ogarniać (na radiator dam 3x Corsair ML120 te co miałem z obudową) a 2 wentylatory z Navisa wrzuce na top. Chciałbym mieć 360mm na topie no ale niestety ta buda na to nie pozwala. Mój RTX raczej nie będzie się dusił bo jest UV także jest miejsce na lekkie zwiększenie temperatury GPU.
Płytę Gigabyte zmieniłem bo widziałem strasznie dużo wątków o gryzieniu się z różnym RAMem, niedziałającym często NVME oraz co najważniejsze świeży wątek na reddicie, że z i7 13700K system nie wstaje nawet na najnowszym BIOSie
Ten RAM podoba mi się wizualnie najbardziej ze wszystkich + na x-komie da się obniżyć cenę do 319zł za jeden zestaw.

Edytowane przez fakeeus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13700K to odpady po selekcji na 13900K, zużywa praktycznie tyle samo prądu przy wcale nie zbliżonej wydajności. Na starcie pomyśl o UV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, kalderon napisał:

13700K to odpady po selekcji na 13900K, zużywa praktycznie tyle samo prądu przy wcale nie zbliżonej wydajności. Na starcie pomyśl o UV.

No właśnie czytam o temperaturach rzędu 100c PRZY 360mm AIO. Do tego to zużycie prądu, komedia.
Sam już nie wiem czy nie odpuścić sobie tego wszystkiego i poczekać na 14 generację.. Tyle, że tak czekać to można cały czas ? 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, kalderon napisał:

Weź AMD ;)

Popieram. AM5 to bardziej przyszlosciowa platforma. Ceny Zen4 mocno spadly od premiery.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, fakeeus napisał:

No właśnie czytam o temperaturach rzędu 100c PRZY 360mm AIO. Do tego to zużycie prądu, komedia.
Sam już nie wiem czy nie odpuścić sobie tego wszystkiego i poczekać na 14 generację.. Tyle, że tak czekać to można cały czas ? 

Tak czytam temat i czy naprawdę na tym i9 spadki są tak bolesne? 

Też bez przesady to i7 do ograniecia pod aio, a już na pewno navis f360. Temperatury jak temperatury, ale UV zalecany.

Ale tak jak piszą am5 o tyle lepsze, że zawsze procesor z  pamięcią 3d wrzucisz

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Raidenorius napisał:

Tak czytam temat i czy naprawdę na tym i9 spadki są tak bolesne? 

Też bez przesady to i7 do ograniecia pod aio, a już na pewno navis f360. Temperatury jak temperatury, ale UV zalecany.

Ale tak jak piszą am5 o tyle lepsze, że zawsze procesor z  pamięcią 3d wrzucisz

Nie tylko sam fakt mozliwosci wrzucenia Zen4 z 3D cache przemawia za AM5 ale takze kolejnych generacji procesorow. Takze wiecej linii PCIe 5.0 i w przypadku X670E cale mobo masz na PCIe 5.0. Wyjda dyski na PCIe 5.0 to do takiej plyty wkladasz takich dyskow ile masz wolnych slotow. W przypadku Intela tylko PCIe 4.0 i do tego zadnego nowszego CPU juz tam nie wsadzimy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Raidenorius napisał:

Tak czytam temat i czy naprawdę na tym i9 spadki są tak bolesne? 

Też bez przesady to i7 do ograniecia pod aio, a już na pewno navis f360. Temperatury jak temperatury, ale UV zalecany.

Ale tak jak piszą am5 o tyle lepsze, że zawsze procesor z  pamięcią 3d wrzucisz

Tak jak pisałem gram w sporo gier które nadal lubią mocno procesor.

Dużo bardziej lubię AMD za przynajmniej trochę bardziej prokonsumenckie podejście ale szczerzę nie chcę się pchać w AM5. Ryzeny 7000 odstają nadal + dźwiękówka którą mam widziałem sporo problemów u ludzi na AMD + 32gb DDR4 3600 CL17 z RGB wyjdzie mnie 640zł a 32gb dobrych kostek DDR5 aka 6000 CL36 wyjdzie nawet spooro więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, fakeeus napisał:

Tak jak pisałem gram w sporo gier które nadal lubią mocno procesor.

Dużo bardziej lubię AMD za przynajmniej trochę bardziej prokonsumenckie podejście ale szczerzę nie chcę się pchać w AM5. Ryzeny 7000 odstają nadal + dźwiękówka którą mam widziałem sporo problemów u ludzi na AMD + 32gb DDR4 3600 CL17 z RGB wyjdzie mnie 640zł a 32gb dobrych kostek DDR5 aka 6000 CL36 wyjdzie nawet spooro więcej

Az glupio mi to pisac majac 3 pecety na Intelach w domu ale co rozumiesz przez "odstaja nadal"? Juz 5950X jest w wielu grach po prostu szybszy niz 10900K/11900K - a wszystkie z tych procesorow wciaz mam lub mialem przez dosc sporo czasu. Wszystko zalezy od doboru gier: HZD czy GOW chodza lepiej na Rysku, COD Cold War czy MW - Intele sa szybsze.

Suma summarum ja jedynie przedstawilem alternatywy. Sprzet kupujesz Ty wiec musi spelniac Twoje potrzeby i to jest najwazniejsze :) 

Edytowane przez amsztel
literowki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, amsztel napisał:

Az glupio mi to pisac majac 3 pecety na Intelach w domu ale co rozumiesz przez "odstaja nadal"? Juz 5950X jest w wielu grach po prostu szybszy niz 10900K/11900K - a wszystkie z tych procesorow wciaz mam lub mialem przez dosc sporo czasu. Wszystko zalezy od doboru gier: HZD czy GOW chodza lepiej na Rysku, COD Cold War czy MW - Intele sa szybsze.

Suma summarum ja jedynie przedstawilem alternatywy. Sprzet kupujesz Ty wiec musi spelniac Twoje potrzeby i to jest najwazniejsze :) 

Cały czas mam na myśli i7 13700K i praktycznie w każdym benchmarku Ryzeny 7000 były gorsze od niego w 1% low jak i average fps i to nawet w GoW gdzie zauważyłem, że właśnie lubi Ryzeny bo 5800X3D bardzo dobrze sobie radził.

Nie mam pojęcia szczerze w którą stronę pójść.

Jakbym miał teraz AM4 i jakiegoś starszego Ryzena i ta dźwiękówka by jako taka działała to no brain move byłoby wrzucenie tam 5800X3D i spokój a tak to eh

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, fakeeus napisał:

Cały czas mam na myśli i7 13700K i praktycznie w każdym benchmarku Ryzeny 7000 były gorsze od niego w 1% low jak i average fps i to nawet w GoW gdzie zauważyłem, że właśnie lubi Ryzeny bo 5800X3D bardzo dobrze sobie radził.

Nie mam pojęcia szczerze w którą stronę pójść.

Jakbym miał teraz AM4 i jakiegoś starszego Ryzena i ta dźwiękówka by jako taka działała to no brain move byłoby wrzucenie tam 5800X3D i spokój a tak to eh

No coz - problemy pierwszego swiata :E 

A tak powaznie - jako, ze nie mam ani Zen4 ani nowych Inteli to opieram sie glownie na banchmarkach tego pana, gdyz on robi duzo lepsze benchmarki jesli chodzi o metodologie niz np. HUB. Koniec koncow decyzja i tak nalezy do Ciebie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, amsztel napisał:

No coz - problemy pierwszego swiata :E 

A tak powaznie - jako, ze nie mam ani Zen4 ani nowych Inteli to opieram sie glownie na banchmarkach tego pana, gdyz on robi duzo lepsze benchmarki jesli chodzi o metodologie niz np. HUB. Koniec koncow decyzja i tak nalezy do Ciebie.

Tak czy inaczej dzięki wielkie za pomoc.
Żebyśmy tylko takie problemy na świecie mieli to byłoby pięknie xD
 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, kalderon napisał:

13700K to odpady po selekcji na 13900K, zużywa praktycznie tyle samo prądu

330W vs 260W to jednak spora różnica

15 godzin temu, fakeeus napisał:

No właśnie czytam o temperaturach rzędu 100c PRZY 360mm AIO. Do tego to zużycie prądu, komedia.

Nie myśl, że na AM5 nie będziesz miał problemów z temperaturami

Plotki mówią o Ryzenach 7000 z 3D Vcache w styczniu więc może i warto poczekać. 

Jeżeli nie, to mimo wszystko stawiałbym na Intela bo masz jednak znacznie więcej rdzeni i wątków, znacznie bardziej uniwersalne procesory niż 5800X3D. 

Ogólnie 13600KF do gier starcza, jak chcesz bierz i7 13700KF ale to Ci w grach wiele nie da. 

O temperatury i7 w grach też nie masz się co martiwć, bo przecież tam CPU nie będzie podchodzić pod górne MTP.

Jak coś dajesz Navisa F360 na i7 13700KF i po temacie a zostaje jeszcze kwestia UV. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Caps napisał:

stawiałbym na Intela bo masz jednak znacznie więcej rdzeni i wątków

Marny argument do gier.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No zdecydowałem się jednak na Intela.
Zamówione:
i7 13700K - 2300zł
MSI Z690 Tomahawk DDR4 - 1519zł
Kingston FURY 32GB (4x8GB) 3600MHz CL17 Beast RGB - 638zł
Endorfy Navis F360 - 519zł
No i dodatkowy dysk na pierdoły Lexar NM620 1 TB NVME - 315zł

Z tego co patrzę po cenach na olx to swoich i9 9900K + SilentiumPC Grandis 2 + ASRock Z370 Extreme4 + G.SKILL 32GB (4x8GB) 3000MHz CL16 Aegis to raczej nie opędzę za więcej niż 2000zł i to muszę wszystko razem sprzedać bo osobno to jedynie i9 się łatwo sprzeda.
Czy 3k dopłaty za taki upgrade to dobry pomysł? Nie powiedziałbym no ale czego się nie robi dla naszego hobby :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13700K warto brać w Komputroniku bo dostajesz tam kod na Call Of Duty, który możesz wykorzystać lub opylić za jakieś 150-200zł :)

Potrzebna ci tak mocna płyta?
W oficjalnym sklepie MSI masz dobrą płytę Z690-A Pro za 1029 z kodem rabatowym (była nawet okazja za 879, ale już się skończyła).
Ja wolałem dopłacić do dysku PCIE Gen. 4 :) 

Ja w tym tygodniu przesiadłem się z 9900K@5.0@1.30V na 13700K i różnica jest zauważalna w grach w które gram, nawet w wyższej rozdzielczości 3440x1440.
Przede wszystkim brak przycinek i stutteringu, który na 9900K był obecny.

13700K na stock w grach ma u mnie niższe temperatury niż 9900K więc nie ma czego się bać.

 

Edytowane przez krukkpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na to, że nie masz możliwości rozwoju, chyba tak sobie. Z drugiej strony masz super wydajność. 

Na twoim miejscu pewnie nadal bym siedział na tym i9. 

Co do Intela, to, aż dziwne, że na lga1700 w ogóle ktoś ma opcje upgradu (posiadacze 12xxx do 13xxx), chociaż to w wielu wypadkach pewnie też będzie średnio opłacalne. Poprzednie ich platformy raczej dawały taką samą wydajność rdzeń do rdzenia, częstotliwość  do częstotliwości (poza tym Meksykiem z 8xxx i 9xxx, gdzie Intel przesiadał na większa liczbę rdzeni). 

Dla porównania posiadacz ZEN 1 przesiadając się na ZEN 3 podwajał wydajność. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, kalderon napisał:
5 godzin temu, Caps napisał:

stawiałbym na Intela bo masz jednak znacznie więcej rdzeni i wątków

Marny argument do gier.

 

W dniu 25.11.2022 o 13:02, kalderon napisał:

Popieram 13600KF i płytę Gaming X

Aha, ok

 Skąd pomysł na tak drogie mobo? W tej samej cenie miałbyś Z690 UD AX + 2x16 GB DDR5 6000MHz CL36

51 minut temu, fakeeus napisał:

i7 13700K - 2300zł
MSI Z690 Tomahawk DDR4 - 1519zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Caps napisał:

Aha, ok

Piszesz o liczbie rdzeni jak o przewadze Intela do gier. 13600KF ma sens ze względu na stosunek wydajności do ceny, a nie dzięki liczbie rdzeni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...