Skocz do zawartości
pawel_nt

Zestaw za około 12 tys (nie tylko granie).

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Prawdopodobnie początkiem wiosny, z pewnych względów, szykuje się u mnie zakup mocnego komputera. Pierwszy i chyba ostatni raz - chcę na to przeznaczyć tak sporą kwotę - 12 000 zł. Ale do rzeczy...

Na komputerze głównie gram i programuję. Trochę bawię się grafiką 2D. Czasem jakaś podstawowa edycja filmów, czy muzyki.

Przygotowałem mój wstępny zestaw - mianowicie:

procesor           płyta główna                            grafika                 pamięć                                                        dysk (3 sztuki)                                                                karta dźwiękowa

i5 13600K,       Gigabyte Z690 UD DDR5,       RTX 4070 Ti,       Kingston 2x 16GB 4800 MHz CL38,       Kingston KC3000 M.2 Pcie 4.0 1 TB (3 sztuki),       SB Creative X AE-5 Plus

1800 zł             1100 zł                                      3800 zł                850 zł                                                           1500 zł                                                                            600 zł

Piszę już teraz, choć zakup planuję za jakieś 3 lub 4 miesiące (może wcześniej). Chciałbym poznać Wasze zdanie na ten temat. Czy coś byście tutaj zmienili, doradzili? Jaką obudowę polecacie i jaki zasilacz?

Obecnie mam komputer na Ryzen 5 3600 i RTX 3060. Też niezły sprzęt, ale jest okazja ku temu, aby trochę zaszaleć i kupić ten omawiany zestaw za 12 tys.

Spytam też o kartę dźwiękową. Teraz mam SB ZxR. Jestem zadowolony z niej, ale mnie wkurza bo zajmuje sporo miejsca w obudowie. Co myślicie o tej karcie dźwiękowej X AE-5 Plus? Jestem trochę audiofilem. Mówiąc w skrócie mam dobry zestaw Hi-Fi podłączony do kompa.

Proszę o jakieś wskazówki. Będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam.

Edytowane przez pawel_nt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby na ten moment trochę gdybanie, ale...

Jaka aktualnie płyta?

Pytam, gdyż na AM4 wsadzisz Ryzena 7 5800x3d, który nie jest daleko za i5 13600K w grach, także może okazać się, że wymiana proca i GPU będzie wystarczająca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, pawel_nt napisał:

@Raidenorius Teraz mam płytę Gigabyte B450 Aorus Elite i pamięć 16 GB DDR 4 1200 MHz... Chyba bez szału...

Płyta po aktualizacji BIOSu wystarczająca, żeby wsadzić tam 5800X3D. Prędkość RAMu masz na myśli chyba 3200mhz? 
Także definitywnie możesz osiągnąć podobną wydajność w grach co ten i5 nie pchając się w potężne koszta.

A jeszcze co do dźwiękówki - mam i zdecydowanie polecam, tyle że ja napędzam słuchawki. Drivery sprawiają niektórym kłopoty na AM4 ale to nie jest zasada, na Z690 nie mam pojęcia, sam robię przesiadkę właśnie na Z690 z Z370 (u mnie działa wszystko ok) także się dopiero okaże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@fakeeus Dzięki za wskazówkę. Dałeś mi do myślenia. Może faktycznie zrobię dokładnie tak jak mówisz. Za pozostaniem jednak na mojej pierwotnej / kosztownej wersji przemawia to, że zdecydowanie wolałbym RTX (Nvidie). Poza tym pewnie moja płyta nie wyciśnie maxa z grafiki o której tu mówimy. Do tego dochodzą szybkie dyski i Windows 11... Dzięki również za info o dźwiękówce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, pawel_nt napisał:

@fakeeus Dzięki za wskazówkę. Dałeś mi do myślenia. Może faktycznie zrobię dokładnie tak jak mówisz. Za pozostaniem jednak na mojej pierwotnej / kosztownej wersji przemawia to, że zdecydowanie wolałbym RTX (Nvidie). Poza tym pewnie moja płyta nie wyciśnie maxa z grafiki o której tu mówimy. Do tego dochodzą szybkie dyski i Windows 11... Dzięki również za info o dźwiękówce.

Doprecyzuj, jakie masz pamięci, czy to jest 3200mhz, czy 2400 (1200) i jakie CL. Testów PCI 3.0 x 16 vs. PCI 4.0 jest masa i raczej nie będzie tu ograniczenia.

No rozumiem też co masz na myśli, pisząc, ze wolisz RTX, więc kosztowna wersja lepsza. CPU AMD + karta NV to bardzo dobre połączenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, fakeeus napisał:

Prędkość RAMu masz na myśli chyba 3200mhz? 

Jeśli to 3200 to dla Ryzena 5800X3D nie robi to różnicy - w nim robotę robi dodatkowy cache.

4 minuty temu, pawel_nt napisał:

Poza tym pewnie moja płyta nie wyciśnie maxa z grafiki o której tu mówimy.

Wyciśnie.

1 godzinę temu, pawel_nt napisał:

RTX 4070 Ti

Nie!!! A na pewno nie za 3800zł! Ta karta ma wydajność 3070+5%, a zużywa tyle samo prądu co 3080. Za 3900zł masz sporo wydajniejszą 3080:

https://www.ceneo.pl/96960774

1 godzinę temu, pawel_nt napisał:

Piszę już teraz, choć zakup planuję za jakieś 3 lub 4 miesiące (może wcześniej).

Wróć za 3-4 miesiące, ceny się zmieniają z dnia na dzień, a tygodnia na tydzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK dzięki Wam forumowicze. Coś więcej wiem, ale faktycznie wrócę, jak będę gotowy do zakupu. Będą nieco inne ceny i sytuacja w ogóle. Z różnych powodów skłaniałbym się na ten moment, jednak na nowy cały zestaw. A może ten zestaw, który mam teraz uda mi się fajnie sprzedać. Chciałbym po prostu wyczyścić wszystko, zrobić katharsis i zacząć od nowa, nie bojąc się o okryte wąskie gardło. Dzięki raz jeszcze i mam nadzieję do zobaczenia za parę miesięcy. Bo jak faktycznie dojdzie do tego mojego zakupu - to nie omieszkam się tu pojawić. :P 

A jakby co to pamięć mam - Kingston KHX3200C 16D4... (jakie one mają taktowanie?)

Edytowane przez pawel_nt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz RAM 3200CL16.

Ja bym się nie pchał w Intela bo to martwa platforma. Teraz 5800X3D i dopiero jak zabraknie wydajności to wtedy zmiana całej platformy. A za 4 miesiące kto wie ile będą kosztowały RAMy DDR5 i platforma AM5.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, kalderon napisał:

Masz RAM 3200CL16.

Ja bym się nie pchał w Intela bo to martwa platforma. Teraz 5800X3D i dopiero jak zabraknie wydajności to wtedy zmiana całej platformy. A za 4 miesiące kto wie ile będą kosztowały RAMy DDR5 i platforma AM5.

Dzięki - mam parę miesięcy na zastanowienie się. ;) Pozdrawiam wszystkich! :D 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakiej rozdzielczości w ogóle grasz? Bo póki co pompowanie w CPU kosztem GPU a zaraz się okaże że 1440p czy 4K.

Sam osobiście szedłbym zdecydowanie w 13600KF. Cena za CPU taka sama jak 5800X3D. Sprzedasz swoją płytę, dorzucisz 300-400 zł i masz B660 Gaminig X
5800X3D spoko CPU do gier, ale i5 13600KF to już jednak 14 rdzeni i 20 wątków. 5800X3D jest też procesorem nieprzewidywalnym, w jednych grach wypada bardzo dobrze, w innych słabiej, w tych które nie ciągnąc aż tak mocno z cache. 

Przy budżecie 12 000 zł z sprzedażą obecnej płyty B450 koszt przesiadki na LGA1700 i 13600KF nie będzie jakoś drastycznie wpływał na resztę. 

Spokojnie możesz też dać tańsze pamięci czy też tańsze dyski SSD jeżeli to zestaw do gier, pakowanie 3xKC3000 - no nie wiem. 

Za 5600 zł masz na teraz https://proline.pl/koszyk/7a2401e5

Za 7000 zł masz RTX 4080. 

Swój zestaw puszczasz w całości czy na części i jeszcze przecież sporo Ci się zwróci. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Caps O taki pomysł jak Twój już mi się zdecydowanie bardziej podoba. Gram w FullHD. Może za jakiś czas przesiądę się na FHD+. Nie planuję grać na kompie w 4K. Mam monitor 25 cali...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mając 13600KF i RTX 4080 - zdecydowanie przesiadaj się na 1440p bo wydajnościowo ten sprzęt w tej rozdzielczości i tak będzie wymiatać, a będziesz miał zdecydowanie ostrzejszy obraz z większą ilością szczegółów. 

W styczniu w lutym mogą się pokazać AMD 7000 z 3D cache - zapewne będzie top, ale aż się boję myśleć o cenie tych procesorów oraz o ich temperaturach, bo obecnie 5800X3D jest już gorący a na AM5 to to może być taki dramat że nawet po UV będzie dobijać do tych 95 stopni. 

Z drugiej strony, pompowanie na maksa CPU w zestawie do gier też nie zawsze ma sens, bo spora część zależy i tak od GPU. Dodatkowo im wyższa rozdzielczość, tym mniejsze znaczenie CPU. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka. To znowu ja i mój ewentualny zestaw. Tym razem wyceniłem go na około 11 tysięcy i co najważniejsze chyba go kupię na dniach. Muszę się przejść do mojego, zaprzyjaźnionego sklepu i pogadać z nimi o cenach, dostępności i o ich radach. A zestaw wygląda tak:

i7 13700 K

Gigabyte Z790 Gaming X AX

RX 6800 XT

Kingston 2x 16 GB 4800 MHz CL 38

Samsung 980 Pro 500 GB

Kingston M.2 Pcie 4 2 TB

Noctua NH-D15

Kolink Observatory Y ARGB

Chieftec GPU-850FC

Standardowo mam pytanko o sensowność tego zestawu. Chciałem nie oszczędzać na płycie, procesorze, dyskach i pamięci. Z nadzieją, że te cztery komponenty wystarczą mi na bardzo długo. Natomiast chcę póki co nie kupować topowej karty grafiki, z myślą, że za kilka lat kupi się mocniejszą. Z mojego starego kompa przełożę ewentualnie do nowego kartę dźwiękową SB ZxR oraz dysk HDD 2 TB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płytę jak weźmiesz na chipsecie Z690 to na jedno wyjdzie, a będzie taniej.

RAM wolny jak cholera, jak chcesz iść w DDR5 to idź w szybkie kości. Jak za drogo, to bierz DDR4 bo takie wolne kości DDR5 są bez sensu.

Obudowa jeśli już ta ci się podoba to w wersji Mesh - z siatkowym frontem dla lepszej wentylacji.

 

Skąd ten zasilacz wynalazłeś? 900 zł za 850W od Chiefteca? Cena kosmos.

Ogólnie 11k za zestaw z RX 6800 XT wygląda mało poważnie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, pawel_nt napisał:

Chciałem nie oszczędzać na płycie, procesorze, dyskach i pamięci. Z nadzieją, że te cztery komponenty wystarczą mi na bardzo długo.

Akurat przyoszczędziłeś na RAMie. Jeśli idziesz w DDR5 to minimum 6000MT/s i CL36 lub mniej. Na płycie przepłaciłeś bezsensownie bo Z790 to Z690 z nowszym BIOSem i wyższą ceną. Nie dziel dysków, szczególnie że ten mniejszy to kastrat. Niepotrzebnie przepłacasz za zasilacz Platinum, który mimo tego ma tylko 5 lat gwarancji (Corsair RM850/850x/850i, NZXT C850, Thermaltake Toughpower GF1 850W, Fortron Hydro G Pro 850W, Cooler Master V850, XPG Core Reactor mają po 10 lat). Noctua NH-D15 nie wychłodzi 13700K, tam trzeba 360mm AIO i undervolting procka. Intele 13 generacji są bardzo gorące, tylko 13600K wypada jako tako. Zarówno 13600K jak i 13700K zestarzeją się w tym samym momencie, ale wybierając martwą podstawkę Intela nie będziesz mógł zmienić procka na szybszy.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, kalderon napisał:

 Noctua NH-D15 nie wychłodzi 13700K, tam trzeba 360mm AIO i undervolting procka. Intele 13 generacji są bardzo gorące, tylko 13600K wypada jako tako. Zarówno 13600K jak i 13700K zestarzeją się w tym samym momencie, ale wybierając martwą podstawkę Intela nie będziesz mógł zmienić procka na szybszy.

Korzystając z tego, że temat podniesiony, dopytam, jak to jest faktycznie z tymi prockami i chłodzeniem do nich i5 13600k i i7 13700k). Nie pytam o testy z prime95 i small ft, czy inne programy przeciążające cpu, a o bardziej realne zastosowanie. 

Czy takie AIO faktycznie wymagane, w grach? 

Brakuje mi trochę tu testów z jednoczesnym obciążeniem GPU. Bo dajmy na to wybrałby jakiś kodek półstratny w resolve (np. Sony), który dociąża cpu i GPU po 80%, zamknięta buda, a nie test bench. 6h lub więcej latania i jak wtedy sprawdza się powietrze, a jak AIO (oczywiście przejmie mniej ciepła od GPU, bo odpromiennik dalej). 

Jak macie jakieś fajne test, to proszę o podrzucenie. 

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W grach może nie będzie najgorzej, ale pisałeś że byś się chciał co jakiś czas pobawić w edycję filmów, a to są już rzeczy wybitnie wielordzeniowe. Schłodzenie 13600K jest dużo łatwiejsze bo pod obciążeniem ciągnie prawie 100W mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK. Poczytałem, pomyślałem i oto co wymyśliłem:

 

Ryzen 7 7700 X (jako że się chyba mniej grzeją - TDP 105W)

Gigabyte X 670 Gaming X AX (coś więcej niż "podstawowa", no i gniazdo AM5, mam nadzieję, że przyszłościowe)

RX 6800 XT (póki co słabiej, za 2 lub 3 lata wymiana na mocniejszy)

Kingston 2x 16 GB 6000 MHz CL 32 (tutaj też nie oszczędzam)

Samsung 980 Pro 500 GB

Kingston M.2 Pcie 4 2 TB

Noctua NH-D15

Kolink Void X ARGB (jednak ta jest mniejsza, zgrabniejsza, ładniejsza, wystarczy, tylko będzie trzeba wstawić dodatkowe wentylatory)

beQuiet 11FM 1000W (a niech będzie 1000W)

 

Cena podobna - 11 tys.

I nie wiem o co chodzi z tą poradą, żebym "nie dzielił dysków"?

 

Dzięki - pozdrawiam. :D

PS: Nie tylko gram na kompie, czasem robię coś bardziej wymagającego. Gram i raczej jeszcze długo będę grał na FullHD (25 cali).

Edytowane przez pawel_nt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, pawel_nt napisał:

beQuiet 11FM 1000W (a niech będzie 1000W)

Zasilacz do zmiany - ten BQ nie za takie pieniądze (2 linie 12V, zamiast jednej). Do tego niepotrzebna nadwyżka mocy. Rozumiem, ze to pod jakaś kartę in the futre, ale wystarczył by np., tak często poelcany Corsair RM 850x czy ostatnio proponowany przez @Caps Endorfy Supremo FM5 Gold 850W. Powyżej @kalderon dał całą listę sensownych zasialczy.

18 minut temu, pawel_nt napisał:

Ryzen 7 7700 X (jako że się chyba mniej grzeją - TDP 105W)

Gigabyte X 670 Gaming X AX (coś więcej niż "podstawowa", no i gniazdo AM5, mam nadzieję, że przyszłościowe)

Kingston 2x 16 GB 6000 MHz CL 32 (tutaj też nie oszczędzam)

Baza bardziej przyszłościowa, a co będzie dokładnie na AM5 to się przekonamy, ale popieram wybory tu (tylko te ceny płyt AM5 na ten moment...) Może na twoje potrzeby R5 7600 byłby wystarczający

18 minut temu, pawel_nt napisał:

Samsung 980 Pro 500 GB

500gb Średnio opłacalne i wraca temat dzielenia dysków. (chodziło o to, żebyś został przy jednym, ale lepszym/większym).

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, pawel_nt napisał:

Gigabyte X 670 Gaming X AX (coś więcej niż "podstawowa", no i gniazdo AM5, mam nadzieję, że przyszłościowe)

B650 Aorus Elite AX.

19 minut temu, pawel_nt napisał:

Samsung 980 Pro 500 GB

Wywal to i wrzuć system na Kingstona KC3000.

20 minut temu, pawel_nt napisał:

Kolink Void X ARGB

Ona ma zamknięty front i ani jednego wentylatora na froncie. Nawet jak dostawisz to i tak będzie gorąco. Strasznie kombinujesz z tymi obudowami, a Kolink nie jest specjalnie znanym czy uznanym ich producentem. Weź be quieta 500DX i AIO 240mm (np. Navis F240) na górę i tyle. Albo Lian Li 215 i 280mm AIO na górę (F280?).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK. Dzięki serdeczne. Teraz podsumowując wygląda to tak:

Ryzen 7 7700 X

Gigabyte B650 Aorus Elite AX

RX 6800 XT

Kingston 2x 16 GB 6000 MHz CL 32

Kingstone KC3000 512 GB

Kingston M.2 Pcie 4 2 TB

SilentiumPC  Navis F240

beQuiet Pure Base 500 DX

Corsair RM850x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to jest za dysk ten :Kingston M.2 Pcie 4 2 TB?

Godzinę temu, pawel_nt napisał:

Kingstone KC3000 512 GB

Nie, nie kupuj małych dysków, to bezsens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, pawel_nt napisał:

OK. Poczytałem, pomyślałem i oto co wymyśliłem:

 

Ryzen 7 7700 X (jako że się chyba mniej grzeją - TDP 105W)

Gigabyte X 670 Gaming X AX (coś więcej niż "podstawowa", no i gniazdo AM5, mam nadzieję, że przyszłościowe)

RX 6800 XT (póki co słabiej, za 2 lub 3 lata wymiana na mocniejszy)

Kingston 2x 16 GB 6000 MHz CL 32 (tutaj też nie oszczędzam)

Samsung 980 Pro 500 GB

Kingston M.2 Pcie 4 2 TB

Noctua NH-D15

Kolink Void X ARGB (jednak ta jest mniejsza, zgrabniejsza, ładniejsza, wystarczy, tylko będzie trzeba wstawić dodatkowe wentylatory)

beQuiet 11FM 1000W (a niech będzie 1000W)

 

Cena podobna - 11 tys.

Przecież to jest totalny dramat. 7700X się nie grzeje? Od strzała po kilku sekundach pełnego obciążenia masz 95 stopni i koniec.

Zestaw do grania, grafiki 2D, montowania filmów i 7700X oraz 6800 XT w budżecie ponad 11 000 zł - no nie. Konfiguracja wg mnie kompletnie pozbawiona sensu. 

Przyszłościowe gniazdo AM5. Co Ci po tej przyszłości? Będziesz zmieniać procesor w okresie 3 lat? Po to wydajesz teraz ponad 11 000 zł? Ta wymiana co ma wnieść przy karcie graficznej pokroju RX 6800 XT? Czy ona też pójdzie do zmiany? 

https://proline.pl/koszyk/517597b1 + https://www.ceneo.pl/143007742 i cześć czapka a jak chcesz to daj sobie https://proline.pl/endorfy-navis-f240-p8115601

Te same pieniądze ale porównywać 7700X z RX 6800 XT do i5 13600KF i RTX 4080 - to to w ogóle nie wymaga komentarza no ale jak zrób jak uważasz, możesz masz inne priorytety. Tutaj masz zestaw na lata na domowy użytek i do gier i nawet do pracy z wymagającą grafiką 3D czy montowaniem filmów. Jeżeli filmów jest sporo, jeżeli masz progrmy korzystające z qsv, to wrzuć sobie jeszcze i5 13600K z iGPU zamiast KF. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To powyżej to bardzo sensowny alternatywa dla am5. Przypominając sobie dwie podstawowe zasady zestawów do gier:

- zestaw składamy na dziś (nie gdybajac co będzie) 

- inwestujemy co możemy w GPU, a dopiero potem inne podzespoły, dobierając je tak, by nie ograniczały GPU przy naszych potrzebach (rozdzielczość, Hz, konkretne gry). 

Chociaż sam czasami łamię tę pierwszą zasadę, to przy aktualnych cenach płyt am5 trzeba się mocno zastanowić. 

Na te moment, to co proponuję @Caps

Najrozsądniejsze. 

Alternatywnie, patrząc, że priorytetem są gry, r5 7600 i GPU NV, jeżeli faktycznie obróbka video ma jakiekolwiek znaczenie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...