Skocz do zawartości
PP101

Czy do Grania w 4k jest sens zmiana procesora ?.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam komputer jak w sygnaturze .Jedynie niebawem zmiana będzie z kartą graf na geforce rtx 4080. Gram w gry tylko w rozdzielczości 4k . Mam pytanie czy jest sens zmiana procesora na nową generacje ?  .

Edytowane przez PP101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie użyjesz dlss3 to pewnie nic nie zobaczysz wiecej z fps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu możesz ocenić różnice. Co prawda to 4090 ale 13 generacji i7 jest testowanych. Brakuje 4K, max 1440p, ale na bazie tego testu można powiedzieć, że zmiana procesora nie ma sensu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę, to monitor 60hz, więc nie ma potrzeby.

Jak masz za dużo wolnego czasu, możesz przeprowadzić eksperyment:

- zrobić test np. wbudowany benchmark  Shadow of the Tomb Raider w 1440p na RTX 3080 i ustawieniach, jakie normalnie masz i zobaczyć na wynik (ograniczenie GPU wyrażone w % - jak jest powyżej 50%, to jest ok, jak bliżej 100%, to już w ogóle super).

Ma to o tyle sens, że RTX 3080 w 1440p wg wszelkich testów jest mniej więcej jak RTX 4080 w 4k. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@_File_

ja bym ten test to sobie odpuścił, dowolny test z jakiegoś portalu (np.PurePC) i różnice między procesorami są większe, nawet w tej samej grze np. cyberpunk. Druga strona medalu jest taka, że praktycznie wszystkie testowane gry siedzą na GPU, jak ktoś lubi single FPS/FPP/TPP to mu się wyniki potwierdzą. Ale jak ktoś lubi jakieś strategie, city bulidery, symulatory, gry multiplayer - to może się czasami zdziwić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Purepc to testy typowo cpu. Powiedzmy 5 procent gry a wyżej joker to największy fejk z youtuba

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8700k w dodatku po oc to nadal dobry cpu (lepszy od ZEN2 przykładowo w grach) masz 6/12 więc styknie jeśli wymogiem jest 4k@60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może ja się podepnę...

Komp z siga - zakładam wymianę GPU na 3090 z powodu grania na VR.

Czy zakup procka 5800XD3 ma sens ? Zakładam że płyta chyba nie wyrobi więc będę chciał zmienić na B550 Strix.

Czy w ogóle wymiana CPU nawet na 13600k (wyżej nie planuję) będzie mieć sens?

Rozważam też opcję pośrednią przed przeskokiem na 13600k w postaci B660 + 12400, a potem tylko wymiana procka.

Buda to 4000D Airflow, chłodzenie procesora to spc 360 navis czy jak mu tam..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Yedi

5800X3D to nie jakiś potwór wymagający elektrowni do zasilania. Twoja płyta powinna dać radę. Ten cpu ma problem z odprowadzaniem ciepła z siebie, a nie z tym, że wymaga 200W.

Tak, zakup 5800X3D ma większy sens niż 13600k + b660, gdzie nie zrobisz UV (z uwagi na płytę), a cpu też się bardzo grzeje. Do tego nie będziesz musiał wymieniać całej platformy. Oczywiście, ogólna wydajność tych cpu podobna, ale x3d ma większy rozstrzał wyników (raz super ok, a raz, po prostu, poprawnie). Spc 360 navis to porządne AIO i ogranie oba procki, ale przy amd możesz zawsze zrobić UV i mieć ciszej.

Opcja pośrednia totalnie do D. Zamianka platformy z zamkniętej na zamknięta; z wydajności na poziomie 5600/12400 na 5600/12400...  Jakby, no nie.

Jeszcze pytanko, jakie to VR?

Na ten moment u ciebie priorytetem przy ulepszeniu platformy jest GPU, później CPU - pisże to biorąc pod uwagę wymagania VR np. Oculus Quest 2, które mam,  to zalecana rozdzielczość 5400x2700 (rozdzielczość wyświetlacza oksów+ korekcja beczki siatki) przy 80hz min. 

Edytowane przez Raidenorius
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Yedi napisał:

Czy zakup procka 5800XD3 ma sens ? Zakładam że płyta chyba nie wyrobi więc będę chciał zmienić na B550 Strix.

Miałem przed x3d r5 5600x ustawiony manualnie z napięciem 1.275v i w grach pobór mocy był dokładnie taki sam jak na 5800x3d (wiem bo gram na codzień z osd w rogu i obserwuje) także jak płyta nie ma probemu z obecnym to i z x3d sobie da radę, jak chcesz mieć pewność i spokój ducha to ustaw na 5600 jakieś 1.3v i zobacz jak sie sekcja miewa i będziesz wiedział wszystko :] 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam meta Quest 2 więc mocy potrzeba - ino nie wiem czy procka aż tak...

Z tego co czytałem to różnica przy procku 5600 vs 5800x3d w 4k może być jakieś 10-30% ale przy tych 90Hz to te 10% już może robić różnicę.

Edytowane przez Yedi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Yedi napisał:

Mam meta Quest 2 więc mocy potrzeba - ino nie wiem czy procka aż tak...

Z tego co czytałem to różnica przy procku 5600 vs 5800x3d w 4k może być jakieś 10-30% ale przy tych 90Hz to te 10% już może robić różnicę.

VR to specyficzny sprzęt, z uwagi na konieczność stosowania BFI/strobingu. Piszę to niekoniecznie do ciebie, bo może sam wiesz., a bardziej w eter

Wspomniane BFI/strobing bardzo mocno ograniczają hold up time, przez co płynność 60hz w VR jest wyższa niż 144hz na zwykłym monitorze (bez strobingu). W VR to trochę jak na CRT (strobing). Natomiast 60hz, które wymusza 60 FPS lock, to za mało, by oddać płynność ruchu poziomego (panning) + bardzo zauważalne wtedy jest migotanie (spowodowane strobingiem). Dlatego minimum 72hz, a najlepiej 80+. Wszystko to jest konieczne, żeby błędnik nie zwariował. 

Niestety, z uwagi na wymuszoną synchronizację (FPS do HZ), jakiekolwiek spadki FPS nie spowodują chwilowego mikroprzyciecia, jak na zwykłym monitorze, lecz mogą powodować jedną z dwóch sytuacji:

- zespolenie klatek (synth frame) - gdy nasz sprzęt nie wyrabia na dłuższą metę, a nie mikroprzyciećie. Dajmy na to, że ustawiliśmy VR na 80hz, gramy i nasz sprzęt trzyma te 80fps w danej lokacji (bo byłby w stanie utrzymać ok. 100), ale nagle wchodzimy do pomieszczenia, gdzie jest więcej źródeł światła, jakieś lustra itd., Nasz sprzęt utrzyma tu 60fps. Dla VR oznacza to zespolenie klatek do najbliższego dzielnika. Czyli mamy 40fps (80hz/40fps). Dla naszych oczu dalej jest ok, lecz ogólna płynność spada. Ten proces dalej może iść w doł. Możemy mieć 80hz na 20fps, jeżeli jakoś bardzo damy w kość naszemu sprzętowi. Dlatego czasami w VR jest lepiej wybrać 80hz zamiast np. 120hz - na podstawie znajomości wymagań gry i naszego sprzętu, żeby mieć 80hz/80fps a nie 120hz/60fps. 

- utratę klatek (drop frame). Wtedy dochodzi do mikroprzycięci, co w VR ma gorsze skutki, bo bardziej oddziałuje na błędnik +, z wuagi na wymuszoną synchronizację, bardziej zaburza łańcuch klatek. Ale do tego dochodzi rzadko, bo pierw zrobi się zespolenie, a dopiero przy poważnych tąpnięciach drop.

To wszystko możemy jedynie odczuć, bo żeby zmierzyć faktycznie, potrzebujemy Fcat VR, jak np. https://babeltechreviews.com/vr-value-wars-the-hellhound-6650-xt-rx-6700-xt-vs-the-rtx-3060-3060-ti/

Chociaż MSI after pokaże, że klatki spadły o połowę na dłużej.

Jak ma się do tego CPU? No tak, że na ten moment w grach VR jest bardzo mało momentów na CPU. Jedyne miejsca gdzie mój R5 3600 miał kłopoty, to HL Alyx i hologramy. Ale tak ogólnie, to jeżeli nie używamy modów do gier nieprzeznaczonych dla VR (np. Resident Evil 2 remake VR), to dalej dużo ważniejsze jest GPU. Oczywiście wyjątkiem są tu symulatory wyścigów, bo tam dobry CPU się przyda, lecz w Questach 2 i z ich FOV, to i tak średnio w te gry. 

Edytowane przez Raidenorius
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sugerujesz żebym jednak odpuścił i tak 5800x3d ? 

Generalnie poczekam na 4070ti i zobaczymy czy cena 3090 spadnie - mam nadzieję że nie wzrośnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, bardziej chodzi o to, by wymiana gpu była priorytetem, a cpu w zależności od tego, w co grasz. Jeżeli mialbym dorwać dzis 5800x3d na jakiejś fajnej promce, pewnie skusiłbym się,  ale u mnie to przesiadka z r5 3600 + jeszcze chwilę na tym am4 chcę posiedzieć (kolejne gpu).

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dorwałem (1350 pln) :)

Ostatnie pytanie - 3080 10/12GB czy zdecydowanie 3090 że względu na ilość vram?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie na piszę tu nic odkrywczego. Wszystko zależy od okazji (ceny). 3080ti lub 3090 byłyby większym skokiem po 3070, którego masz i lepiej radziłby sobie w VR. Omijałbym tylko trochę 3090ti, bo to wyżyłowany potworek, podobnie jak 3070ti.

Pytanie jeszcze o PSU, ale zakładam, ze to masz ogarnięte.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Psu mam aktualnie SF750 i Focusa Gołda 750, gdzieś leży Evga 850W ..

3090ti na bank nie kupię bo jest to ekonomicznie nieuzasadnione.. pominę koszmarek w postaci kabelka 12pin

Edytowane przez Yedi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.12.2022 o 06:25, Send1N napisał:

Miałem przed x3d r5 5600x ustawiony manualnie z napięciem 1.275v i w grach pobór mocy był dokładnie taki sam jak na 5800x3d (wiem bo gram na codzień z osd w rogu i obserwuje) także jak płyta nie ma probemu z obecnym to i z x3d sobie da radę, jak chcesz mieć pewność i spokój ducha to ustaw na 5600 jakieś 1.3v i zobacz jak sie sekcja miewa i będziesz wiedział wszystko :] 

Odpaliłem 5600 na max co sie dało czyli 1.275V i 110W. Sekcja zasilania ma 52 stopnie robiąć ileś minut OCCT. Zakładam więc że pacjent będzie żył :)

Edytowane przez Yedi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Yedi napisał:

Odpaliłem 5600 na max co sie dało czyli 1.275V i 110W. Sekcja zasilania ma 52 stopnie robiąć ileś minut OCCT. Zakładam więc że pacjent będzie żył :)

Chyba w normalnym użytkowaniu nie robisz testów obciążeniowych CPU po kilka godzinny dziennie?

Jakby jeżeli nie renderujesz, nie wypalasz czegoś z kodekami na CPU, tylko multimedia i gry, to na spokojnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakladam że 2 godziny będzie musiał ciurkiem pochodzić podczas grania VR - bo pewnie ja więcej nie wyrobię :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Yedi napisał:

Zakladam że 2 godziny będzie musiał ciurkiem pochodzić podczas grania VR - bo pewnie ja więcej nie wyrobię :)

To żaden wysiłek. Wysiłek dla cpu to kilkunastogodzinne wypluwanie materiału z jakimś trafionym kodekiem sony w Resolve lub wielogodzinny render na CPU.

Twoim największym problemem będzie teraz temp 5800x3d, ale to też tylko w testach z AVX, FPU, smalFTT itd.. Więc opcje masz dwie. Żyć z tym i się nie martwić lub zrobić UV, tak jak robili tu, bo ten typ tak ma - z uwagi na użycie pamięci 3d, utrudniony jest transfer ciepła z silikonu do odpromiennika, więc jedna opcja na schłodzenie to UV:

 

Edytowane przez Raidenorius
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.11.2022 o 18:33, PP101 napisał:

Czy do Grania w 4k jest sens zmiana procesora ?

Do grania w co ??? Bo to zasadnicze pytanie... Większość gier siedzi na GPU, ale część na CPU, lub są gry gdzie są miejsca gdzie CPU ma duże znaczenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.11.2022 o 18:33, PP101 napisał:

Witam mam komputer jak w sygnaturze .Jedynie niebawem zmiana będzie z kartą graf na geforce rtx 4080. Gram w gry tylko w rozdzielczości 4k . Mam pytanie czy jest sens zmiana procesora na nową generacje ?  .

Na forum, są ludzie którzy mają np. RTX 4090 na i9-9900k ich pytaj jak to działa. Będziesz miał info z "pierwszej ręki".

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.12.2022 o 17:49, Raidenorius napisał:

To żaden wysiłek. Wysiłek dla cpu to kilkunastogodzinne wypluwanie materiału z jakimś trafionym kodekiem sony w Resolve lub wielogodzinny render na CPU.

Twoim największym problemem będzie teraz temp 5800x3d, ale to też tylko w testach z AVX, FPU, smalFTT itd.. Więc opcje masz dwie. Żyć z tym i się nie martwić lub zrobić UV, tak jak robili tu, bo ten typ tak ma - z uwagi na użycie pamięci 3d, utrudniony jest transfer ciepła z silikonu do odpromiennika, więc jedna opcja na schłodzenie to UV:

 

Procek doszedł. Na razie mam go na powietrzu (Fuma 2). Przy Kombo Strike mam 80 stopni na CB23. Nie jest tak źle. Tympy VR to jakies 60 stopni. Spoko. Jak przyjdzie nowa buda przerzucę się na AIO 360 i bedzie spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Yedi napisał:

Procek doszedł. Na razie mam go na powietrzu (Fuma 2). Przy Kombo Strike mam 80 stopni na CB23. Nie jest tak źle. Tympy VR to jakies 60 stopni. Spoko. Jak przyjdzie nowa buda przerzucę się na AIO 360 i bedzie spokój.

AIO nie jest wymagane. Pamiętajmy, że tu kluczowym wąskim gardłem dla odprowadzania temp. jest sam silikon. Jasne, AIO, które ma lepszy odbiór temp od powietrza, da parę stopni mniej, ale najlepiej lekkie UV. Będzie ciszej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...