Skocz do zawartości
CiekawePytanie

Ramdisk jaki program najlepszy?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ostatnio dowiedziałem się o ramdisku i moje pytanie brzmi jaki program jest najlepszy/najbardziej polecany i czy jest sens tego używać czy jest to trochę przereklamowane zważywszy na to że mój dysk m2 ma pamięć dram więc nie wiem czy jest sens bawić się w tego ramdiska, chociaż z drugiej strony mam 32gb ramu i jakbym dał 4 czy tam nawet 8gb to nie odczułbym tego ponieważ i tak całego ramu nie używam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ramdisk umarł wraz z pojemnymi dyskami hdd i pierwszymi dyskami ssd. I niech tak zostanie. Zresztą co byś trzymał na zawrotnej pojemności 8GB? Zdjęcia z komunii?

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele lat temu korzystałem z Imdisk, działał bardzo fajnie. 
Drugi który gdzieś kiedyś wdrażałem to był StarWind RAM Disk.

Ogólnie sprawdza się dobrze, jak masz wolny SSD, dodatkowo małej pojemności a komputer nie jest pierwszej świeżości. Taki Firefox wrzucony tam razem z cache odpala się w mgnieniu oka.

W Twoim przypadku nie polecam bo nie zyskasz nic. Po prostu za późno się dowiedziałeś o tej technice.

Edytowane przez zakk87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@CiekawePytanie  Jeszcze nie tak dawno używałem Softperfect Ramdisk

Takie wyniki osiągałem dla DDR3 1600 na platformie Z77 z Xeon E3-1240v2

I tak, ramdysk jest użyteczny do pewnych zastosowań ale jak musisz zapytać jakich to znaczy że nie jest ci konieczny do niczego

ram.JPG.de86b7618d9e85d5a6aa44341aae8ca6.JPG

Edytowane przez _Unix_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, kamilos69 napisał:

Ramdisk umarł wraz z pojemnymi dyskami hdd i pierwszymi dyskami ssd. I niech tak zostanie. Zresztą co byś trzymał na zawrotnej pojemności 8GB? Zdjęcia z komunii?

E tam umarł od razu, chyba tylko w Windows bo Linuxowy zram (moduł kernela do tworzenia skompresowanych urządzeń blokowych w ram) działa i ma się dobrze. Sam z tego korzystam i umieszczam "swap" na urządzeniach "/dev/zram". Można również to wykorzystać do trzymania profili przeglądarek, jakichś "keszy", "tempów" itp., możliwości jest wiele ale fakt, że pojawienie się SSD zmniejszyło zapotrzebowanie na używanie ramdisków. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, kamilos69 napisał:

Zresztą co byś trzymał na zawrotnej pojemności 8GB? Zdjęcia z komunii?

Plik wymiany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.morele.net/dysk-ssd-kioxia-exceria-g2-1-tb-m-2-2280-pci-e-x4-gen3-1-nvme-lrc20z001tg8-9893323/

Taki o mam dysk.

Podsumowując dla przeciętnego użytkownika jeżeli posiada ssd ramdisk jest niepotrzebny? Jedynie do czego by mi się przydał to te cache z przeglądarki itp bo z tego co widzę to kolega o wiele szybsze osiągi osiągnął niż szybka m2 i ponoć dysk ssd mniej się zużywa ale nie wiem ile w tym prawdy.

 

A jeżeli już bym chciał to skorzystać to najlepiej z Softperfect Ramdisk. Ramu i tak nie wykorzystuje więc chociaż byłby używany ale jeżeli ma to nic nie dać to po co.

 

Edytowane przez CiekawePytanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki wyglądają zacnie pod względem cyferek ale pewnie na tym się zakończy i realnej różnicy nie zauważę. Głównie chciałem z tego skorzystać tylko po to żeby zwiększyć żywotność dysku bo ponoć ssd szybciej się zużywają ale jeżeli nie zwiększy mi to żywotności dysku ani znacznie nie przyspieszy pc to nie widzę sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...