Skocz do zawartości
naczelnik5

Ryzen 3600 na Ryzen 5600 - dylemat

Rekomendowane odpowiedzi

Zmień, 5600 jest obecnie atrakcyjnie wyceniony masz prawo zwrotu nie zauważysz różnicy to oddasz, zamiast pasty możesz dać keczup albo pastę do zębów na 2 dni testów jak ci szkoda marnować czy coś :D 

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, jurekk napisał:

Np na 10850k 80 fps

Mało wartościową?to nie jest utajniona wiedza przez wywiad wojskowy. Pokazuje że na tym cpu mało przyjemnie w tej grze o czym wie wielu  więc to twoja opinia. 

Ale jakie ustawienia, itd. Autor gra w 1440p, i z rtx na pewno to nie karta będzie ograniczeniem. 

Do tego tak spora różnica między tymi prockami? Bo, uśredniając wyniki, czy to purepc, czy hardware unboxed r5 5600, w 1080p i kilkunastu grach, to 120% z r5 3600. Czyli 20% przyrostu. 

Przy karcie autora i w 1440p prawie bez roznicy:

Jakby ten wątek jest dla mnie lekką zagadką. 

Posiadam rtx 3060ti - kartę, którą ma autor, 

Mam r5 3600 - ten sam cpu co autor, 

Widzę, kiedy w grach GPU lata na 95-99%, a kiedy mniej (ograniczenie od strony cpu) 

A i tak wszyscy wiedzą lepiej :) Wiem, że @Send1Nma konfig z r5 5600

Edytowane przez Raidenorius
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Raidenorius napisał:

A robiłeś już zmianę opóźnień ramu? Na R5 3600 to naprawdę daje bardzo dużo.

 

Nie, ramy fabrycznie lecą na xmp, nic nie ruszałem. W wolnej chwili może się pobawie skoro mówisz że można sporo zyskać.

Właśnie  min wideo powyżej i kilka innych podobnych wstrzymuje mnie przed wymianą procka. 

U mnie GPU podobnie , jak gra dociska mocniej procka to ok 97% z tego za widziałem choć pewnie momentami leci też poniżej , nie wiem nie gram cały czas z osd

Muszę się zaopatrzyć w Spidermana i potestować te opóźnienia , a kto wie może i zakupie 5600 na testy:P

 

 

Edytowane przez naczelnik5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Raidenorius napisał:

Posiadam rtx 3060ti - kartę, którą ma autor, 

no  i to wszystko tlumaczy.Sandard.gpu load 99 powiadasz

 

mowa była o spderman a nie tescie HU który jest nijakim power pointem

 

 

47 fps stojac na budynku.To podczas gry 40?I tam jest zen 2

Edytowane przez jurekk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, jurekk napisał:

no  i to wszystko tlumaczy.Sandard.gpu load 99 powiadasz

 

mowa była o spderman a nie tescie HU który jest nijakim power pointem

 

 

47 fps stojac na budynku.To podczas gry 40?I tam jest zen 2

Ok, w 1080p, przy cpu z pbo boostujacym na 3900mhz, i ram 3200mhz cl16 (docp) jest bottleneck od strony CPU. Karta wg tego filmiku (max settings, RTX max, DLSS quality) lata na 55-70% możliwość.

Czy w takim razie będzie bottleneck przy 4200mhz, ram na 3600mhz cl16 (jak ma autor) lub ram na 3600mhz i ręcznych opóźnieniach w 1440p? I czy potrafisz powiedzieć, jak duży?

Już inna sprawa, że piszemy o jednym tytule, w który autor nie gra - póki co. Co do samego HU, to też tam testowali i jak popatrzymy na 1080p, RT high, to R5 3600 jest na poziomie i5 10600k, czy i7 10700k. Możesz pisać, że to power point, ale pokrywa się z wynikami innych stron, jak np. purepc https://www.purepc.pl/marvels-spider-man-remastered-pc-test-wydajnosci-kart-graficznych-i-procesorow-jakie-wymagania-sprzetowe?page=0,22

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Raidenorius napisał:

Ok, w 1080p,

bez różnicy tam jest jeszcze dlss wiec i 40 fps bedzie w 4k z powodu zena 2

3 minuty temu, Raidenorius napisał:

to R5 3600 jest na poziomie i5 10600k

chyba tam gdzie masz suby xD

Edytowane przez jurekk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, jurekk napisał:

bez różnicy tam jest jeszcze dlss wiec i 40 fps bedzie w 4k z powodu zena 2

Pisząc, że test w 1080p (też zaznaczyłem, że z DLSS) miałem na myśli to, że cały czas piszemy o sytuacji gdzie r5 3600, RTX 3060ti pracują w 1440p i pytanie, co będzie pierwsze ograncizeniem. CPU, czy GPU w tej rozdzielczości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tam jest test bez dlss wystarczy znać ta gre.No i masz 40 fps i nic nie zrobisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, jurekk napisał:

tam jest test bez dlss wystarczy znać ta gre.No i masz 40 fps i nic nie zrobisz

Pytanie, ile mają inne CPU, bo wg danych z HU i purepc, i5 10600k ma podobnie.

Zresztą już leci mi na steam pobieranie - sam przetestuję :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczynamy. Ze stopki - ram 3200 mhz, manual

1080p, ustawienia wysokie, RT wysokie (pole 6), Dlss quality - GPU lata na 60% (poprawiony screen z 1% low po wczytaniu

obraz-2022-11-30-135327909.png

zaraz wrzucę jeszcze w tym poście

1080p, ustawienia ultra, RT ultra(pole 6), Dlss quality - tym razem zresetowałem liczniki fps po wczytaniu gry i postałem tam ze 2 min (0,1% low spada po komendzie windows + shift+ s). GPU 72%

obraz-2022-11-30-133254241.png

1080p, ustawienia wysokie, RT wysokie (pole 6), bez dlss - GPU 67%, ale więcej FPS

obraz-2022-11-30-134429528

1080p, ustawienia ultra, RT ultra(pole 6),bez dlss - GPU 82%, fps, ten sam co z dlss (CPU ogranicza)

obraz-2022-11-30-133949236.png

Zrobię też 1440p dla autora

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak tak screnn to wiesz gdzie możesz.

Ma wartość jak i power point HU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, jurekk napisał:

tak tak screnn to wiesz gdzie możesz.

Ma wartość jak i power point HU.

spokojnie, wrzucę i nagranie, tylko czy nagranie nie zabierze trochę mocy CPU?

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się wtrącę.

Zmieniłem RX570 na RTX 3070, CPU został R5 2600 (wiem, wiem).
RAMki to G.Skill Aegis 3000Mhz bez OC.
W Warzone, Forza Horizon 5 miałem niby stałe 75 klatek, ale co chwilę miałem na 0,05 sekundy ścinkę (licznik FPS dalej pokazywał 75).
Przy dobrych cenach R5 5600 zdecydowałem się go kupić, od tamtej pory takie sytuacje nie mają miejsca. Gram teraz na stałym 75FPS w Warzone 2.0 bez ani jednej ścinki podczas rozgrywki.
Dodatkowo w CS z około 150 FPS wskoczyło na 500 i więcej (testowałem tylko max 500), w LoLu z ok 100+ (w dalszej rozgrywce około 80-100) skoczyło do jakiś 400. Co podaje jako ciekawostka, bo i tak gram na zablokowanym 75 FPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sie czesz ze nie zmieniłeś na radeona bo cześć gier dx11 to padlina z tak wątłym cpu

Taka ciekawostka .Prawdopodobnie w spiderman remastered jest wiecej klatek na radeonie ( coś koło 15 procent) wynika z mniejszeg narzutu dx12.Takze sa skrajne przypadki cpu gdzie warto mieć radeona

Edytowane przez jurekk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, jurekk napisał:

tak tak screnn to wiesz gdzie możesz.

Ma wartość jak i power point HU.

Proszę bardzo (rester licznika fps po wyjściu z ustawień)

 

Co zaś tyczy się wpływu nagrywania, to na średni FPS jest niewielki, ale na 0,1% ogromny.

Tu screen - 5 min stania na tym skrzyżowaniu bez nagrywnia (1080p, RTX max, DLSS quality) - czas widać po wykresie gpu usage

R5-3600-4200mhz-ddr-3200mhz-manual-1080p

 

Tu screen - 10 min stania na tym skrzyżowaniu z nagrywaniem (1080p, RTX max, DLSS quality) - czas widać po wykresie gpu usage. Licznik fps resetowałem kilka razy, nawet wchodziłem do pulpitu (co widać po wykresie) i zawsze 0,1% low dostaje w kosc podczas nagrywania w tej grze.

R5-3600-4200mhz-ddr-3200mhz-manual-1080p

Mam też odbiegamy od teamtu. Skupienie na jednej grze, w innej rozdzielczości, a @jurekk i tak nie wierzy - żadnej redakcji, żadnym screenom, a sam nie wrzuca testów lub swoich wyników.

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Raidenorius napisał:

A i tak wszyscy wiedzą lepiej :) Wiem, że @Send1Nma konfig z r5 5600

Miałem do  dzisiaj z 5600x i wleciał 5800x3d i mogę już powiedzieć że przy 3060ti@ 2070mhz w 1440p jest już w DX11 (Hunt showdown) lepiej niż na 5600x :E

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale z tego co widziałem to remastered słabo korzysta z x3d. Łyżka dziegciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu dla autora wątku @naczelnik5

Niestety, nie mam żadnego monitora 16:9 (poza TV, ale to bym musiał PC przenosić, albo jakoś steam linka robić :), więc w DSR (super rozdzielczości NV) nie mogłem dać 2560x1440. Jest 2560x1600.

1600p, ustawienia b. wysokie, RT b. wysokie (pole 6), bez dlss

oraz

1600p, ustawienia b. wysokie, RT b. wysokie (pole 6), Dlss quality 

W obu przypadkach to GPU tarło FPS. Nagrywanie robi dodatkowy narzut na CPU oraz GPU, ale bez nagrywania średni fps ten sam (1% i 0,1% trochę wyższe bez nagrywania)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, jurekk napisał:

Ale z tego co widziałem to remastered słabo korzysta z x3d. Łyżka dziegciu

Toż to lekki troll jest - jak oglądam filmiki na YT, to żaden CPU nie jest w stanie dokarmić mocniejszych GPU w tej grze.

I5 13600k w tym "mieście" karmi RTX 3080 70-90% w 1440p.

Wybrać grę, która zjada każdy CPU i pisać, że CPU są słabe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie o to chodzi.Nie ma różnicy na x3d.A kto jest trolem to obeznani wiedza a reszcie tłumaczyć sie nie trzeba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, jurekk napisał:

Ale z tego co widziałem to remastered słabo korzysta z x3d. Łyżka dziegciu

Nie interesuje mnie to ? interesują mnie gry w które gram i już w 1 widzę że mimo 3060ti i 1440p jest lepiej niż na 5600x :E no ale niektórzy mówią że jak 2560x1440 i taka karta to zmiana r5 3600 na lepszy nic nie daje :] Jutro zainstaluje crysis remaster i zobaczę czy będzie w pewnych miejscach jakiś skok tak jak był między 3700x a 5600x czy coś ruszyło ku lepszemu tam.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Send1N napisał:

Miałem do  dzisiaj z 5600x i wleciał 5800x3d i mogę już powiedzieć że przy 3060ti@ 2070mhz w 1440p jest już w DX11 (Hunt showdown) lepiej niż na 5600x :E

Nawet przy RTX 2060 byłoby lepiej... 5600X to dobry proc, ale dalej nękają go przypadłości AM4, czyli stutter i tym podobne.

X3D to mocarz, w końcu przy MFS karta leci na fulla przez 90% czasu, a nie spada do połowy zużycia co 3 sekundy xD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problem jest taki że youtuberzy nie testują tego w takich egzotycznych grach, lecą na 3 cyfrowych wartościach fps który więcej zrobi i tyle jakiś 1%low jeszcze pokażą :] bo mało kogo interesuje jakiś crysis remaster, hunt, squad, stare KCD itp jestem ciekawy jak fallout 4 w jednym miejscu by działał ale nie chce mi się ściągać :E 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

youtuberzy to maja albo fejki albo power pointy ale test cpu w 50 klatkach przy pelnym gpu load i wez tu cedz xD

Edytowane przez jurekk
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Send1N napisał:

Nie interesuje mnie to ? interesują mnie gry w które gram i już w 1 widzę że mimo 3060ti i 1440p jest lepiej niż na 5600x :E no ale niektórzy mówią że jak 2560x1440 i taka karta to zmiana r5 3600 na lepszy nic nie daje :] Jutro zainstaluje crysis remaster i zobaczę czy będzie w pewnych miejscach jakiś skok tak jak był między 3700x a 5600x czy coś ruszyło ku lepszemu tam.

Nie, że nie będzie żądnej różnicy, a że zmiana nieopłacalna, przy RTX 3060ti i 1440p.

Trochę to właśnie "niektórzy" wykazali - w spider manie, który zjada nawet i5 13600k, dociążyłem GPU 92-99% przy RTX 3060ti i 1600p (z DLSS i bez). Wrzuciłem screeeny - mało, wrzuciłem filmik, cisza.

Wymieniłeś właśnie dobry CPU na lepszy. Może robiłeś jakieś testy na tym r5 5600 i możemy teraz porównać z R7 5800x3d przy RTX 3060ti i 1440p (bo tak masz w stopce)? 

Nie musi być z tej gry, bo widać, jak ona wpływa na CPU, ale coś mierzalnego. 

 

Edytowane przez Raidenorius
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...