Skocz do zawartości
Dopek

Problem z ramem w Asus ROG Strix Z790 F

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Zakupiłem nowy zestaw komputerowy początkowo miała być płyta Z790 tomahawk, i7 13700KF, 32 GB ramu Kingston fury (KF560C32RSK2-32) 

Ale niestety płyty się nie doczekałem dlatego kupiłem ROG STRIX Z790-F DDR5

 I tu się zaczyna cała zabawa. 

Po montażu całości, komputer się włącza ale nie daje obrazu na monitor a płyta poprzez funkcje Q LED komunikuje że jest problem z pamięcią RAM. Głośniczek na płycie pomimo podpięcia nie wydaje dźwięków. RAM który mam nie występuje na liście kompatybilności ale jego odmiana z RGB o takich samych parametrach już tak.

Nie wiem co mam zrobić. Czy reklamować Ram, czy go sprzedać i kupić taki obecny na liście kompatybilności?

Ewentualnie poproszę o jakieś tipy które mogę zrobić.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś aktualizować bios do najnowszej wersji dostępnej na stronie producenta?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 ̶J̶a̶ ̶m̶a̶m̶ ̶z̶7̶9̶0̶ ̶e̶ ̶g̶a̶m̶i̶n̶g̶ ̶i̶ ̶t̶e̶ż̶ ̶m̶i̶a̶ł̶e̶m̶ ̶b̶r̶a̶k̶ ̶o̶b̶r̶a̶z̶u̶ ̶(̶ ̶D̶P̶ ̶)̶̶

̶P̶r̶z̶e̶z̶ ̶H̶D̶M̶I̶ ̶o̶b̶r̶a̶z̶ ̶w̶s̶k̶o̶c̶z̶y̶ł̶ ̶n̶a̶ ̶t̶v̶ ̶i̶ ̶w̶l̶a̶z̶ł̶e̶m̶ ̶d̶o̶ ̶b̶i̶o̶s̶u̶.̶ ̶S̶p̶r̶a̶w̶d̶ź̶.̶

Przeoczyłem że masz komunikat o ramie.

Zawasze możesz zwrócić i kupić coś innego.

Edytowane przez ketrab666
Up

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mogę zwrócić pamięci bo leżały one ponad 14 w oczekiwaniu na płytę główną. Zamówień nowe pamięci a tamte sprzedam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj uruchomić z jednym modułem , najpierw w slocie od strony procesora, później od drugiej strony.  Niektóre płyty bez ramki montażowej potrafią mieć problem z ramem na oryginalnej zapince socketu i potrafią nie działać 2 sloty ram. 

Stawiam że w slocie B1 (tam gdzie się zawsze montuje drugi moduł przy 2 ) płyta ruszy . Wtedy trzeba kupić ramkę montażowa lga1700 , koszt zależy gdzie, ale niezbyt duży . 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna kosc w jedneen slot i przekładają kości. Później drugą to samo. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem nowe kości które mają pasować. Dam znać jaki to przyniesie efekt. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włóż ram w sloty najdalsze od procesora i komputer działa ... Nowy ram nic nie da , a lista jest tylko podglądowo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz też w ciemno zdjąć chłodzenie. Odpiąć procesor z zapinki. Nie wyjmować a ponownie zapiąć. Założyć po ocenie cooler.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, novi napisał:

Włóż ram w sloty najdalsze od procesora i komputer działa ... Nowy ram nic nie da , a lista jest tylko podglądowo

Najdalszy slot nie dam efektu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A pierwsze ? W lga1700 jest znany problem z ramem, przez za duży docisk, jak minciu wspomniał, warto sprawdzić każdy slot z osobna . 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pewnie płyta na rma, ram z SPD powinien się uruchomić, mimo że nie ma go na liście . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze zdjąć chłodzenie. Wyjąć proca i sprawdzić czy piny nie uwalone. Jak są OK to wsadź jeszcze raz i zamontuj ponownie.

Ja za pierwszym razem w strix z690f miałem tak, że nie dało się dual odpalić. Dwa banki jednego kanału nie działały. Na necie były też inne osoby z identycznym problemem jak mój. 

Za silny docisk zapinki proca powoduje problemy i ram nie startuje. Najczęściej z ddr5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjales proca. Wsadziles proca i dalej nie Bangla?

Za pierwszym razem kilka resetów może walnąć. 

Jak masz CPU z tego ntegra to odpal komp z integry i wyjmij GPU. Później odpal z GPU.

U mnie na Strixie raz coś się zamieszali tak, że nie chciało wystartować z GPU. Musiałem włożyć inną kartę. Później spowrotem te właściwe GPU i poszło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inna grafika zaczęła działać ale są kolejne dwa problemy i jeden plus zainstalowałem system aaaale podczas uruchamiania mam błąd że nie wykrywa obrotów CPU fan. I jest napisane że jak chce to mogę wyłączyć to ostrzeżenie w biosie. Mam chłodzenie wodne podpięte pod odpowiednie złącze. Po takiej informacji wchodzę w BIOS który po chwili się zawiesza i koniec. Nie wiem dlaczego się bios zawiesza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios wiesza się w jednym miejscu czy w jak? Klikać coś tam możesz? Myszka i klawiatura nie reaguje?

Ram zobacz czy normalnie już działa. Ale na jednej kości może wpierw. Może jedna z kości ram jest uwalona.

Jak odpala Ci z integry, to podepnij duże GPU też powinno już zaskoczyć.

Nie wiem co w sytuacji, jak nie ma ktoś integry i tylko jedno GPU XD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ram działa już normalnie na jednej kości. Bios wiesza się w losowym momencie. Mogę po nim klikać myszką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz myszka ruszać w zawieszonym biosie, to warto zrobić aktualizacje raz jeszcze. Wygląda bardziej na problem z biosem.

Sprawdź też czy już chodzą dwie kości. Slot 2 i 4 licząc od CPU. Standardowe pozycję ramu jak w instrukcji 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę ruszam myszką w zawieszonym BIOS-ie. Muszę resetować kompa. Komputer w ogóle się włącza jakby co drugi raz, za pierwszym pokazuje błąd karty graficznej. Po resecie się włącza i sypie błędami jak w linku wyżej. Nagram to jak wrócę z pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc rozwiązanie tego problemu jest warte 5000 złotych. Płyta wadliwa i procek pogięty. Kurtyna !

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Flusher Mod podkładki z Castoramy i zamówic ramkę za 3 dyszki z aliexpress.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...