Skocz do zawartości
izkr

Próba instalacji win10 HP Omen 16

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie forumowiczów po ciężkiej nocy bez sukcesów. Wczoraj nabyłem laptop HP Omen 16-c0142nw bez systemu. Jeszcze niedawno dałbym sobie rękę uciąć że instalacje systemu przeprowadzę z zamkniętymi oczami i jak się domyślacie - dzisiaj bym nie miał ręki. Do brzegu.

Na innym komputerze pobrałem windows media creation took i na pendrive nagrałem instalke. Na urządzeniu docelowym ustawiłem bootowanie z palca, restart i pojawił się instalator Windows zgodnie z planem. Wybrałem instalacje niestandardową i BANG! zobaczyłem już na start 4 zagospodarowane partycje przez bógwieco. Przypisałem wolne miejsce i doszły partycje 5 (MSR zastrzeżony) i 6 podstawowa. Zdjęcie poniżej.

Nie chciałem nic usuwać z obawy przed jakimiś nieodwracalnymi skutkami których będę żałować więc mimo o informacji o nieoptymalnym ustawieniu partycji zainstalowałem system na ostatniej. System się uruchomił więc wszedłem w "ten komputer" i ręce mi opadły. Widać dwa "dyski". Jeden z systemem a drugi z  jakimiś pierdołami o których teraz nie mogę się wypowiedzieć bo nie zrobiłem zdjęcia a piszę ten post z pracy. Sęk w tym że oba te dyski miały grubo skrojoną pojemność i jakieś 900gb pamięci utknęło w eterze (pewny jestem że cała pamięć przypisałem na partycje). Do tego jeszcze taka ciekawostka że jak podłączyłem pendrive w celu zainstalowania jakichkolwiek sterowników to pojawił się kolejny dysk (0 wolnego miejsca) z jakimś folderem "EFI".

 

Dołączam link do tematu który praktycznie opisuje to co mi dolega: https://h30434.www3.hp.com/t5/Notebook-Operating-System-and-Recovery/Problems-installing-Windows-10-on-new-HP-Omen-Laptop-with/td-p/8039485

W rozwiązaniu zasugerowano usunięcie wszystkiego programem Diskpart i instalacje systemu od nowa, ale trochę się cykam to robić zwłaszcza jeśli będę jednak zmuszony oddać sprzęt do sklepu. Podpowie ktoś co robić?

1zbLndc_d.webp?maxwidth=640&shape=thumb&

Edytowane przez izkr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W linku który podałeś masz rozwiązanie problemu. Podczas instalacji jak będą widoczne te dyski po prostu usuń wszystko i będziesz miał nieprzydzielone miejsce. Teraz w zależności od pojemności dysku utwórz partycję na system o wielkości jaką chcesz aby zajmował i tu zainstaluj. Na pozostałym nieprzydzielonym możesz w instalatorze zrobić partycję albo jak już system postawisz to w zarządzaniu dyskami to zrobisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, amp41 napisał:

W linku który podałeś masz rozwiązanie problemu. Podczas instalacji jak będą widoczne te dyski po prostu usuń wszystko i będziesz miał nieprzydzielone miejsce. Teraz w zależności od pojemności dysku utwórz partycję na system o wielkości jaką chcesz aby zajmował i tu zainstaluj. Na pozostałym nieprzydzielonym możesz w instalatorze zrobić partycję albo jak już system postawisz to w zarządzaniu dyskami to zrobisz.

Czyli takie to proste. Czytałem w jakimś poradniku że bez partycji EFI system nie ruszy, ale już na grupie FB ktoś mi napisał że to nie prawda. W takim razie ogarnę to po robocie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyny problem jaki może być to przygotowanie pena pod instalację w UEFI czy Legacy  i ustawienie pod to biosu ale media robi pod obie. Jeśli stawiasz system w UEFI a widać że masz też GPT to partycja EFI jest tworzona z automatu (przynajmniej powinna być). Wtedy w biosie w boot masz ustawić uruchamianie z menedżera uruchamiania a nie z dysku. U mnie jak się przesiadłem na GPT i UEFI jak ustawiłem start z dysku to się system nie uruchamiał. "Partycja systemowa EFI jest istotną częścią twojego systemu operacyjnego. Technicznie rzecz biorąc, możesz go usunąć, ale w praktyce tak naprawdę nie ma żadnych okoliczności, w których byłoby to konieczne, a nawet zdalnie wskazane." to tylko cytat z pierwszego lepszego linku, nie ma ani potrzeby ani sensu usuwać coś co zajmuje 100MB jak i partycji odzyskiwania która może mieć nawet 600MB którą też też będziesz miał bo po co prosić się o kłopoty.

Edytowane przez amp41

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, amp41 napisał:

Jedyny problem jaki może być to przygotowanie pena pod instalację w UEFI czy Legacy  i ustawienie pod to biosu ale media robi pod obie. Jeśli stawiasz system w UEFI a widać że masz też GPT to partycja EFI jest tworzona z automatu (przynajmniej powinna być). Wtedy w biosie w boot masz ustawić uruchamianie z menedżera uruchamiania a nie z dysku. U mnie jak się przesiadłem na GPT i UEFI jak ustawiłem start z dysku to się system nie uruchamiał. "Partycja systemowa EFI jest istotną częścią twojego systemu operacyjnego. Technicznie rzecz biorąc, możesz go usunąć, ale w praktyce tak naprawdę nie ma żadnych okoliczności, w których byłoby to konieczne, a nawet zdalnie wskazane." to tylko cytat z pierwszego lepszego linku, nie ma ani potrzeby ani sensu usuwać coś co zajmuje 100MB jak i partycji odzyskiwania która może mieć nawet 600MB którą też też będziesz miał bo po co prosić się o kłopoty.

no więc na razie niczego nie usuwałem ale co zrobić zeby dysk E był widoczny i do użycia? przyda mi sie te 900GB
 

EDIT; usunałem tą partycje i całe nieprzydzielone miejsce  załadowałem do dysku C wiec ten problem z głowy, ale wkurza mnie dysk D bo ma przydzielone 500MB na EFI które zajmuje 50MB i nie mogę zmniejszyć tego woluminu

Edytowane przez izkr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomieszanie z poplątaniem

jesteś pewien, że laptop był bez systemu - to dlaczego masz podwójne partycje odzyskiwania, itp?; albo 2 razy instalowałeś albo próbowałeś instalować

jeśli chcesz zainstalować na czysto - po pokazaniu się instalatora naciśnij shift + f10, wpisz diskpart

list disk

select disk 0

clean

clean= usuwasz wszystko z dysku

create partition efi size=100

format fs=fat32

utworzyłeś i sformatowałeś partycję efi, niezbędna dla startu systemu

jeśli chcesz utworzyć partycję na system wpisz

select disk 0

create partition size=xxxxxx

size= rozmiar, wpisujemy w mb, przeliczamy 1gb=1024mb, więc np 100gb=102400

format fs=ntfs quick

i to wszystko, jak skończy formatować wpisz exit, i instaluj, do zainstalowania wskaż utworzoną partycje

windows sam utworzy partycje bez liter, ale małe, to partycja ms i partycja odzyskiwania - pozostały obszar to tzw obszar nieprzydzielony, w zarządzaniu dyskami kliknij na nim prawym i możesz sobie utworzyć na nim ile chcesz partycji - wszystkie na dane i wszystkie z literami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś namieszałeś widać. Daj zrzut z zarządzania dyskami. Miałeś usunąć wszystko, zrobić partycję pod system a później z nieprzydzielonego miejsca zrobić osobną partycję przed lub po postawieniu systemu. Układ powinien wyglądać tak...partycja EFI, system, partycja odzyskiwania i nie przydzielone miejsce (lub druga partycja). Te małe partycje są tworzone podczas instalacji systemu na partycji na której go instalujesz.

Edytowane przez amp41

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, amp41 napisał:

Coś namieszałeś widać. Daj zrzut z zarządzania dyskami. Miałeś usunąć wszystko, zrobić partycję pod system a później z nieprzydzielonego miejsca zrobić osobną partycję przed lub po postawieniu systemu. Układ powinien wyglądać tak...partycja EFI, system, partycja odzyskiwania i nie przydzielone miejsce (lub druga partycja). Te małe partycje są tworzone podczas instalacji systemu na partycji na której go instalujesz.

Tak zrobiłem i jest gites. Dzięki można zamykać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...