Skocz do zawartości
mini21

9900k - wysokie temperatury... co na to poradzić?

Rekomendowane odpowiedzi

;)

mmai5GN.jpg

Edytowane przez maras2574

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, maras2574 napisał:

Cudów się raczej nie spodziewaj ;)

 

Ja obstawiam spokojnie 10 stopni niżej (w porownaniu zamknięta  vs. Zamknięta z prawidlowym wentylem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to powiem Wam że jestem zaskoczony... 
Negatywnie.

Zmieniłem strony, wiatrak po właściwej.
Ustawienia stock
oiiEZGS.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze widzę,  to maks i srednie temp takie jak ze wszystkim otwartym?

Naprawdę dobre temp jak na katowanie procka avx

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jeden "szybki" test.
Rozkręciłem na maks w biosie wiatrak z tyłu i na procesorze.
Tu coś widać że się zmienia...
aPI642K.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nic nie mówisz o przednich wentylach. Nie ruszałeś ich jeszcze? 

Myslę, że możesz olać testy typu OCCT i testować na grach, żeby odtworzyć naturalne obciążenie, a nie ciągle 100% tylko na procu i wtedy patrzeć jak całość się chłodzi kiedy karta też pompuje temp. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przednich nie ruszałem. 

Potem spróbuję jak coś tyle że ja i tak w większości mam zamkniętą klapę z przodu więc nie wiem czy to coś pomoże... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to tak to sobie robisz pod górkę cały czas. Wysteruj wszystkie wentylatory bo wszystkie odpowiadają za warunki w obudowie i sprawdzaj na przykładzie jakiejś ciężkiej gry jak cała skrzynka się zachowuje. 

Przednie skoro są zasłonięte to cudów nie zdziałają, ale zawsze coś tam się na plus poprawi jak trochę zaczną mielić to powietrze i wytworzy się jakaś cyrkulacja w obudowie jak im podniesiesz obroty. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 pisałem już nie raz. Te fractale wola negatywa, czyli tylni wentyl powinien mieć wyzszy rpm niż przedni. Mozemy spokojnie działać z zamknięta budą.  Nie ma tam piekarnika, jak wielu tu twierdzilo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i będzie negatyw bo przód jest zabudowany i one tam huraganu nie wytworzą, ale jednak warto tymi śmigłami troszkę ruszyć cyrkulację.

Edytowane przez MT®©™

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć i czołem. 

Dotarła do mnie dziś obudowa Meshify 2 XL z ciemnym szkłem. 

Nie wiem czy nie przesadziłem z rozmiarem ?

Teraz pytanie... w obudowie jest zamontowane chyba 4 wentylatory (3x przód i 1x tył) . Do tego mam 3 wentylatory Razer'a które chce podłączyć do sterownika (który też posiadam) żeby to się ładnie synchrozizowało z klawiaturą i całą resztą. 

Teraz myślę czy zostawić na przodzie te co są (ale raczej synchro między nimi nie będzie) a te Razera wrzucić na górę czy odwrotnie - te od Razer'a na przód a te firmowe na górę? 

Druga sprawa z innej beczki - zacząłem czytać o AIO i tak mnie zaczyna to coraz bardziej ciekawić - czy warto, czy efekt będzie lepszy jak z Dark Rock Pro 4?

Jeśli tak - jakie byście polecili - i czy do takiego chłodzenia można zastosować dowolne wentylatory (np przełożyć do niego te od Razer'a?). 

Myślę jeszcze czy warto montować kartę graficzną wertykalnie... Wygląda to lepiej ale a) z Dark Rock Pro 4 może nie wejść (jeśli zostanę przy powitrzu) no i b) jak czytałem osiągi karty spadają. 

Sorry że tak głowę zawracam ale chciałbym to złożyć raz a dobrze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.02.2023 o 20:20, mini21 napisał:

Druga sprawa z innej beczki - zacząłem czytać o AIO i tak mnie zaczyna to coraz bardziej ciekawić - czy warto, czy efekt będzie lepszy jak z Dark Rock Pro 4?

Szkoda hajsu, Dark Rock Pro 4 Pro z palcem w trąbce radzi sobie z z i9900k. W dodatku Dark rock jest cichszy niz AiO bo nie ma terkoczącej pompki. Na AIO bedzie chlodniej, ale po co skoro i9900k to "chlodny" procek, a to, czy w czasie gry bedzie mial 60 czy 70'C nic nie zmiania. Uzywalem i9900k@5Ghz i ledwo mial okolo 65'C w czasie gry w cyberpunka z RTX3080, no chyba ze grasz w Cinebenche itp to wtedy troche wiecej :p.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, moskil napisał:

Szkoda hajsu, Dark Rock Pro 4 Pro z palcem w trąbce radzi sobie z z i9900k. W dodatku Dark rock jest cichszy niz AiO bo nie ma terkoczącej pompki. Na AIO bedzie chlodniej, ale po co skoro i9900k to "chlodny" procek, a to, czy w czasie gry bedzie mial 60 czy 70'C nic nie zmiania. Uzywalem i9900k@5Ghz i ledwo mial okolo 65'C w czasie gry w cyberpunka z RTX3080, no chyba ze grasz w Cinebenche itp to wtedy troche wiecej :p.

Tylko u mnie coś jest nie halo bo te temp są wyższe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, mini21 napisał:

Tylko u mnie coś jest nie halo bo te temp są wyższe...

Tylko pobieżnie przegladalem watek, w koncu wymieniles paste na cpu?

Temperaturą w OCCT bym sie tak nie przejmował, normalnie w grach jest duzo mniej. Jesli grając np w CP masz do 80'C to bym tak zostawil. Ustaw sobie TJmax w biosie na 90, w razie czego proc przytrotluje i tyle.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, moskil napisał:

Tylko pobieżnie przegladalem watek, w koncu wymieniles paste na cpu?

Temperaturą w OCCT bym sie tak nie przejmował, normalnie w grach jest duzo mniej. Jesli grając np w CP masz do 80'C to bym tak zostawil. Ustaw sobie TJmax w biosie na 90, w razie czego proc przytrotluje i tyle.

Tak, zmieniona była + zmieniona pasta, czyszczony komp w środku itp.
Odpalę dziś coś i sprawdzę.
Ale obawiam się że przy zamkniętych wszystkich klapach w R6 to dalej będzie piekarnik.

Mam już te Meshify 2XL w domu, muszę tylko oddać go do serwisu, chcę tylko mieć pewność czy zostanie z DRP4 czy kupić AIO, dlatego tak męczę żeby dwa razy nie musieć oddawać :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, moskil napisał:

Tylko pobieżnie przegladalem watek, w koncu wymieniles paste na cpu?

Temperaturą w OCCT bym sie tak nie przejmował, normalnie w grach jest duzo mniej. Jesli grając np w CP masz do 80'C to bym tak zostawil. Ustaw sobie TJmax w biosie na 90, w razie czego proc przytrotluje i tyle.

Wczoraj grałem przez jakieś 30 minut w CP. 

Obudowa po bokach gorąca. 

Temp dochodziły do 86 stopni. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, mini21 napisał:

Wczoraj grałem przez jakieś 30 minut w CP. 

Obudowa po bokach gorąca. 

Temp dochodziły do 86 stopni. 

Prawdopodobnie niedostateczne tempo wymiany powietrza przy takiej mocy. Obudowa musi być dobrana do łącznej mocy jaką generuje (RÓWNOCZEŚNIE - czyli testy robimy w OCCT POWER :] ) GPU+CPU+reszta. Przy jakimś RTX 3080+ i9 to niestety, ale trzeba mieć niezły przewiew (Fractal Torrent itp. modele są tutaj optymalne, bo 2x180mm, przy rozsądnym RPM dobrze "przewiewa" całą objętość obudowy).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dlatego postanowiłem wymienić R6 na Meshify 2XL. 

Raz że więcej miejsca więc i ciepło się tak nie kumuluje, dwa że sama budowa jest dużo bardziej "przewiewna". 

Zostaje mi tylko podjęcie decyzji odnośnie chłodzenia - ciecz czy powietrze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, mini21 napisał:

No właśnie dlatego postanowiłem wymienić R6 na Meshify 2XL.

Szczerze mowiac nie spodziewałbym sie spektakularnych efektów. Według mnie, jesli w budzie R6 masz faktycznie goraco to raczej wynika to ze zlej konfiguracji wentylatorów lub ich braku.

Do plyty głownej, którą masz producent dodawał dwa termistory na kablu, mozesz jeden podpiac, a sensor ustawic przed pierwszym wentylatorem bequiet, ktory wciaga powietrze do dark rock. Dzieki temu bedziesz miał odczyt temperatury powietrza, ktore wpada na radiator procka. Jesli temperatura jest w granicach 20-35'C to raczej w normie i wina po stronie coolera/napięć etc. Jesli jest powiedzmy 40+ to znaczy ze cos nie tak z wentylatorami. Sam mam R3 znacznie gorszą, mniej konfigurowalną obudowe, a pomimo tego w budzie jest chlodno. Kluczem jest dobre ustawienie wentylatorów i obudowy.

1. Po pierwsze sprawdziłbym, czy dwa wentylatory na dark rock tłoczą powietrze w te samą strone i czy jest to strona wyjscia z obudowy. Wiekszosc wentylatorów tłoczy powietrze w strone, po ktorej silnik jest zamocowany do korpusu wentylatora. Sprawdz rowniez, czy srodkowy wentyl na dark rock w ogole dziala. Predkosci na poziomie 1000rpm+ powinny styknac zeby skutecznie wychlodzic twoje cpu w czasie gry. Wentylator cpu nie powinien zasysac gorącego powietrza z backplate GPU tylko z przodu obudowy. Wentyltory nie powinny walczyc ze sobą o powietrze tylko współgrać tłocząc w jednym kierunku. 

2. Z obudowy powinienes usunąc wszelkie elementy, ktore zakłócają przeplyw powietrza, takie jak tacki na dyski, suppory i kable. Kable powinny byc za plytą głowną tak bardzo jak to tylko jest mozliwe. Jestem tez zdania ze obudowa jest jak wąż od odkurzacza, jesli ją podziurawisz jak sito to nie bedzie ssania na koncówce a ruch powietrza bedzie chaotyczny. Oczywiscie obudowy mesh mają swoje zalety, ale ja wole "rure od odkurzacza" 

3. Sprawdz, czy wszystkie wentylatory tłoczą powietrze w strone wyjscia z obudwy. 

4. Jesli chcesz miec dobre chlodzenie cpu bez uzycia zadnych wentylatorów obudowy to otwierasz obudowe, kladziesz ją na boku, zostawiasz tylko wentyle CPU, a cale cieple powietrze bedzie samo uciekało swobodnie do gory. Efekty chlodzenia bedzie dobry pomimo braku wentylatorow

Na focie masz przyklad R3, Aorus z390, 9900k, dark rock pro 4, RTX3080 czyli niemal identyczna konfiguracja jak Twoja, a temperatury sa w granicach 65CPU/GPU w czasie gry. Wentylatory CPU 800-1000FPS, reszta 500idle, 800stress gdy cpu cieplejszy niz 55'C

BTW nie jest to zaden poradnik jak chlodzic obudowe, jest to jedynie przyklad, ktory w moim przypadku dal dobre rezultaty. Mozliwe ze ktos inny zrobił zupelnie inaczej i tez miał dobre efekty. 

case.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to wszystko było sprawdzone przeze mnie i przez serwis. 

Ostatnio robiłem test z karteczką bo nie byłem pewny - okazało się że miałem źle zamontowany jeden wentylator, ale po zmianie to wiele nie zmieniło. 

Tak jak piszesz i jest u ciebie - nie ma jednej rzezy... szyby na dyski i masz dużo lepszy przepływ. Ja mam 3 czy 4 dyski HDD więc nie mam gdzie ich schować + DVD-ROM. 

Nie mam też wentylatora na dole. 

 

1sOyJuk.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde stary faktycznie fatalnie to wyglada, ledwo tam palec mozna wcisnąc. Prawa strona jest kompletnie zablokowana przez te półki. U mnie bylo podobnie dlatego cala prawa strona została wycieta. GPU praktycznie nie ma dostępu do powietrza, wszystko sie dusi i kotłuje. Gorące GPU dogrzewa dodatkowo CPU. Faktycznie w twoim przypadku wymiana obudowy na wiekszą ma spory sens.

Na twoim miejscu pomyslałbym tez nad pozbyciem sie tych HDD chyba ze faktycznie masz potrzebe trzymania wielkiej bazy danych. Twoja plyta ma kilka slotów M2, taki dysk kosztuje moze od 500zł za 2TB, ale zajmuje zero miejsca. Dyski 2,5cala mozna rzucic za plyte, masz tam dwa sloty. No chyba ze masz tam baze 80TERA to wtedy gorzej.

Jak nie wiesz jak podlaczyc termistor, to wstaw do srodka zwykly mały termometr i sprawdz ile stopni jest przy zamknietej obudowe jak grasz. To moze duzo wyjasnic

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, moskil napisał:

Kurde stary faktycznie fatalnie to wyglada, ledwo tam palec mozna wcisnąc. Prawa strona jest kompletnie zablokowana przez te półki. U mnie bylo podobnie dlatego cala prawa strona została wycieta. GPU praktycznie nie ma dostępu do powietrza, wszystko sie dusi i kotłuje. Gorące GPU dogrzewa dodatkowo CPU. Faktycznie w twoim przypadku wymiana obudowy na wiekszą ma spory sens.

Na twoim miejscu pomyslałbym tez nad pozbyciem sie tych HDD chyba ze faktycznie masz potrzebe trzymania wielkiej bazy danych. Twoja plyta ma kilka slotów M2, taki dysk kosztuje moze od 500zł za 2TB, ale zajmuje zero miejsca. Dyski 2,5cala mozna rzucic za plyte, masz tam dwa sloty. No chyba ze masz tam baze 80TERA to wtedy gorzej.

Jak nie wiesz jak podlaczyc termistor, to wstaw do srodka zwykly mały termometr i sprawdz ile stopni jest przy zamknietej obudowe jak grasz. To moze duzo wyjasnic

 

No jak mówiłem... 

Dysków nie mogę się pozbyć bo to magazyn na materiały (zdjęcia, filmy itp). Mam tam 3 czy 4 HDD.

SSD właśnie jeden chbya tam z tyłu za płytą wisi. 

Mam zajęte dwa sloty nvme więc też już nic tam nie wcisnę. 

Dlatego kupiłem tego Meshify 2 xl bo raz że dużo więcej miejsca, dwa że dyski wchodzą w piwnicę więc nie blokują przepływu powietrza z przodu. 

Zostaje pytanie - zostawić 4 letniego Dark Rock Pro 4 czy zmienić na Aio. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest konieczna zmiana budy.
Rozmieszczenie komponentów nie bez powodu "wymusza" odpowiednie rozmieszczenie wentylatorów.

Negative air pressure configuration example. A diagram shows a computer case with one fan blowing air in and two fans blowing air out.

A diagram that shows an example of a positive air configuration but with good case airflow. It shows two fans blowing air into a case and one fan blowing air out.

Set Up PC Case Fans

Set Up PC Case Fans

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Która konfiguracja będzie najlepsza? 

W Meshify 2 XL są chbya 3 wiatraki z przodu ale to szczegół. 

Nie wiem tylko czy da radę założyć wiatraki na dole bo tam piwnica jest z dyskami. 

Godzinę temu, domest0s napisał:

Spróbuj najpierw ustawić tylny wentylator tak aby wyciągał, a nie wtłaczał powietrze do obudowy.
Pokaż jak masz zamontowany wentylator na radiatorze cpu.

To już nie istotne na chwilę obecną. 

Kupiłem nową obudowę i raczej zwracać jej nie będę. 

Ten temat już był poruszany - Zmieniałem pozycje wnrylatora i zrobiłem test z kartką bo nie byłem pewien. 

Zdecydować muszę tylko czy zostawić drp4 czy kupować aio no i znaleźć serwis który to ogarnie (co nie jest łatwe wbrew pozorom). 

Edytowane przez mini21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaw sobie to chłodzenie.. jak masz już zmienioną pastę to sam sobie ogarniesz przekładkę do nowej obudowy (nie musisz zdejmować chłodzenia) zrób sobie kilka zdjęć go gdzie ma być podpięte i ogarniesz na spokojnie. 

Edytowane przez Draco0
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...