Skocz do zawartości
niksu

Montaż pompki aio

Rekomendowane odpowiedzi

Szybkie i krótkie pytanie, bo nie doszukałem się odpowiedzi w internecie, więc może ktoś rozwieje moje wątpliwości.

Czy to którą stroną zamontowana jest pompka, ma jakieś znaczenie? Blok na procesorze mogę zamontować tak aby przewody wychodziły z prawej strony, albo z lewej. Na prawie wszystkich zdjęciach które widziałem jest to z prawej albo dół. Mi natomiast wygodni aby były z lewej. Dla procesora raczej nie ma znaczenia, ale czy wpływa jakoś na pracę pompki?

Dodam że chłodnica na frontowym panelu, przewody z dołu, część chłodnicy wyżej niż pompka (raczej poprawny montaż)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez znaczenia jak blok jest ułożony na cpu.

8 godzin temu, niksu napisał:

Dodam że chłodnica na frontowym panelu, przewody z dołu, część chłodnicy wyżej niż pompka (raczej poprawny montaż)

To jest najważniejsze.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Montaż bloko-pompki jest dowolny.

Co do chłodnicy... teoretycznie powinna być nieco wyżej niż bloko-pompka, najlepiej, żeby wejście/wyjście płynu było niżej, a druga strona chłodnicy wyżej od bloko-pompki.

W tej wyższej części chłodnicy będzie zbierać się powietrze, coś w rodzaju reza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.12.2022 o 22:24, leven napisał:

Montaż bloko-pompki jest dowolny.

Co do chłodnicy... teoretycznie powinna być nieco wyżej niż bloko-pompka, najlepiej, żeby wejście/wyjście płynu było niżej, a druga strona chłodnicy wyżej od bloko-pompki.

W tej wyższej części chłodnicy będzie zbierać się powietrze, coś w rodzaju reza.

Zamontowałem tą bloko-pompkę tak, aby przewody wychodziły z lewej, ale coś mi tu nie gra. Procesor ryzen 5 5600x, a chłodzenie to krux hydropump argb 240. Chłodzenie raczej budżetowe (bo powietrzne nie mieściło mi się w obudowie, więc padło na wodne), ale wydaje mi się że temperatury zbyt wysokie. W idlu procesor 45-50 stopni, przy przeglądaniu neta na hwmonitorze czasami "max" pokazywało ponad 70. Chwilowe obciążenie powoduje skok o 10-15 stopni do góry, po czym spada. Przy occt też około 70-75 stopni + 1800rpm na obu wentylatorach chłodnicy. Pasty termoprzewodzącej za mało nie jest, możliwe że nawet za dużo, blok dokręcony mocno. Jakieś porady?

Edytowane przez niksu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz w occt 70-75 to nie jest dużo 5600x jest ogólnie ciepły i przez swoj mały 1 chiplet w dodatku w rogu jest lipa z transferem ciepła, zobacz jakie napięcie boosta ci wrzuca w idle dla 1 rdzenia bo takie skoki są normalne ale można to skorygować offsetem, curve optimizerem czy ustawiając go manualnie na jakimś fajnym napięciu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Send1N napisał:

Jak masz w occt 70-75 to nie jest dużo 5600x jest ogólnie ciepły i przez swoj mały 1 chiplet w dodatku w rogu jest lipa z transferem ciepła, zobacz jakie napięcie boosta ci wrzuca w idle dla 1 rdzenia bo takie skoki są normalne ale można to skorygować offsetem, curve optimizerem czy ustawiając go manualnie na jakimś fajnym napięciu. 

Na jakimś prostym przeglądaniu neta i podczas pisania tej odpowiedzi sprawa wygląda tak:

obraz_2022-12-03_213952893.png.db3ab1fe3dd2a6eb80a241430af24a14.png

obraz_2022-12-03_214018182.png.15c0120b96d9f82d51a68905f779ab7a.png

obraz_2022-12-03_214246118.png.b64f482a289c4efa1764641117b04d43.png

Dodam, że pasta jakaś wybitna nie jest, w zestawie z chłodzeniem była. chyba 4 albo 4,5w/mk. Możliwe że z lepszą pastą by się trochę zbiło stopni.

Jak gram, np. w takiego wiedźmina, w lokacji procesorowej ~50% użycia, temperatura utrzymuje się w okolicy 65 stopni, mało kiedy przekracza 70. 80 jeszcze ani razu nie widziałem nawet pod stress test.

Edytowane przez niksu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

puść cinebench r23 na auto ale sciągnij limity mocy z 76w i daj znać jaka byla temperatura max

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Send1N napisał:

puść cinebench r23 na auto ale sciągnij limity mocy z 76w i daj znać jaka byla temperatura max

Ogólnie nie wiem czy dobrze te limity zdjąłem, bo nie znam się zbytnio, jak zobaczyłem po sekundzie 90 stopni na procesorze to tego benchmarka wyłączyłem

Napięcia max na "core0" z 1,400V do 1,406V, reszta rdzeni takie samo, ale za to ampery dosyć mocno skoczyły.

image.png.ba526b8cfbf42335d656c76069331e4a.png

image.png.32d2eb689e94333f4466773e292143f1.png

image.png.fc430fe25234c4a1aa8294976a8a616b.png

 

Cinebench na tych 76W, to temperatura się utrzymuje na poziomie 62 stopni.

Edytowane przez niksu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z limitami to żadne testowanie :] a occt w jakim trybie puściłeś? large/small data ? ogólnie ten program mega grzeje dlatego pytam o cine bez limitu, przestawiasz pbo limits na motherboard  i limity ściągnięte lub ustawiasz procka manualnie to się automatycznie sciągają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Send1N napisał:

z limitami to żadne testowanie :] a occt w jakim trybie puściłeś? large/small data ? ogólnie ten program mega grzeje dlatego pytam o cine bez limitu, przestawiasz pbo limits na motherboard  i limity ściągnięte lub ustawiasz procka manualnie to się automatycznie sciągają.

W occt data set był ustawiony na large. W biosie prawdopodobnie znalazłem opcję, o którą chodzi. Mogę dać na disabled, albo ręcznie wprowadzić jakieś wartości. 

obraz.jpg.ab4acbc186584c7153012aaea44b33cd.jpg

 

edit: wprowadziłem wartości 150W 60A 100A, na procku przy pełnym obciążeniu hwmonitor pokazuje max 106W. 10 minut cinebencha zagrzało procesor do max 82 stopni, zdjąłem teraz przedni panel obudowy żeby wiatraki miały lepszy przepływ i testuję jeszcze raz

 

edit2: Wyniki ~minutę przed końcem testu cb23 multicore:

wyniki.thumb.png.0e650459b06b20930d44a042c061fd24.png

Czyli samo zdjęcie panelu przedniego, co daje lepszy przepływ, potrafi zrobić dosyć sporą różnicę.

edit3:

parametry 150W/65A/105A dają 110W na procku i mniej więcej stałe 75 stopni na cinebenchu

Edytowane przez niksu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to lodówa jak na 110w, moj jest cieplejszy na aio 280 przy takim poborze - wszystko ok masz :] 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...