Skocz do zawartości
Grzesiek247

Nieudana aktualizacja BIOS - nie mogę uruchomić PC'ta -smuteczek-

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Tematem będzie konfiguracja: Asus Prime B550 Plus, Ryzen 5 3600, GTX 1070 i 16GB RAM

 

Stwierdziłem że dobrze będzie zaktualizować BIOS. Ściągnąłem aktualną wersję ze strony Asusa, wpakowałem na PenDrive, zainicjowałem w Biosie aktualizację, po procesie bios pokazał komunikat że należy go zresetować by zmiany weszły w życie. Tak zrobiłem, ale coś poszło najwyraźniej nie tak, bo teraz po uruchomieniu komputera mam wyłącznie  czarny ekran. Natomiast karta graficzna jest widziana przez płytę, mam na płycie 4 diody sprawdzające: działanie procesora, ram, karty graficznej i BOOT przy każdym uruchomieniu komputera. Wszystko jest akceptowane, rozpoznawalne, ale świeci się dioda BOOT określającą problem z rozruchem właśnie. Znaczy zablokowałem BIOS. 

Czy macie jakieś rady na taką sytuację? Resetowanie biosu przez wyjęcie baterii czy łączenie 2 styków na płycie głównej metalowym elementem nie przynosi efektów. Słowem - teraz nawet do BIOSu nie mogę się dostać ?

W zanadrzu mam jeszcze dostęp do innego PCta, zakładam że będzie to konieczne 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Recovering the BIOS To recover the BIOS:

1. Turn on the system.

2. Insert the USB flash drive containing the BIOS file to the USB port.

3. The utility automatically checks the devices for the BIOS file. When found, the utility reads the BIOS file and enters ASUS EZ Flash 3 automatically.

4. The system requires you to enter BIOS Setup to recover the BIOS setting. To ensure system compatibility and stability, we recommend that you press to load default BIOS values. DO NOT shut down or reset the system while updating the BIOS! Doing so can cause system boot failure!

Teoretycznie mając pena z biosem to płyta powinna sobie go przywrócić jeżeli wepniesz go w usb.

Edit, ale to tylko teoria pochodząca z instrukcji do płyty głównej.

Edytowane przez LeBomB
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka podpowiedź z jakiegoś wątku "Bazowy bios płyty niekompatybilny z procesorami Ryzen 4 generacji (np. ryzen 5 5600x). Nie da się wejść w bios. Do tego potrzebna jego aktualizacja ale aby to zrobić trzeba mieć procesor 3 generacji. Warto mieć to na uwadze".  Według tego aby zaktualizować bios aby ten procek działał musisz włożyć procesor 3 generacji i dopiero to zrobić, chyba że ten od kogo brałeś płytę już to zrobił...skąd płyta?

Edytowane przez amp41

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na stronie X-kom

"Do prawidłowego działania płyty głównej z procesorami AMD Ryzen 5000, opartymi na architekturze Zen 3, wymagana jest aktualizacja BIOS/UEFI do najnowszej stabilnej wersji." Więc potrzebny jest inny procek aby bios zaktualizować i dlatego to się nie udało. Chyba że się mylę.

Edytowane przez amp41
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pudełku niby jest naklejka firmowa od Asusa "AMD RYZEN 5000 DESKTOP READY"

No ale jeszcze zapytam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz pytać, ta naklejka właśnie daje gwarancję, że płyta ma wrzucony fabrycznie BIOS z obsługa Ryzenów 5xxx.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, caleb59 napisał:

Nie musisz pytać, ta naklejka właśnie daje gwarancję, że płyta ma wrzucony fabrycznie BIOS z obsługa Ryzenów 5xxx.

No oki

 

Tylko co mi z tego jak do BIOSu wejść nie mogę ani właściwie nic zrobić nie mogę? ?

Wyczytałem że ta płyta nie ma opcji Flashback, nie ma dual bios co by mógł mnie poratować... Coraz bardziej zaczynam się przekonywać że potrzebna będzie tu lutownica

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Grzesiek247 napisał:

Wyczytałem że ta płyta nie ma opcji Flashback, nie ma dual bios co by mógł mnie poratować... Coraz bardziej zaczynam się przekonywać że potrzebna będzie tu lutownica

Ale ma funkcję crash free.

strona 26

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/SocketAM4/PRIME_B550-PLUS/E16536_PRIME_B550-PLUS_UM_WEB_051420.pdf

2 godziny temu, amp41 napisał:

Taka podpowiedź z jakiegoś wątku "Bazowy bios płyty niekompatybilny z procesorami Ryzen 4 generacji (np. ryzen 5 5600x). Nie da się wejść w bios. Do tego potrzebna jego aktualizacja ale aby to zrobić trzeba mieć procesor 3 generacji. Warto mieć to na uwadze".  Według tego aby zaktualizować bios aby ten procek działał musisz włożyć procesor 3 generacji i dopiero to zrobić, chyba że ten od kogo brałeś płytę już to zrobił...skąd płyta?

Tylko że jemu komputer wcześniej działał, w sensie uruchamiał się, tylko z problemami. Postanowił po prostu zaktualizować BIOS do najnowszego, czyli bazowym biosem jest najnowszy dostępny, czy jak to rozumieć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, LeBomB napisał:

Ale ma funkcję crash free.

strona 26

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/SocketAM4/PRIME_B550-PLUS/E16536_PRIME_B550-PLUS_UM_WEB_051420.pdf

Tylko że jemu komputer wcześniej działał, w sensie uruchamiał się, tylko z problemami. Postanowił po prostu zaktualizować BIOS do najnowszego, czyli bazowym biosem jest najnowszy dostępny, czy jak to rozumieć?

Kochany, kochany ? nadzieję mi zrobiłeś ? jutro się za to wezmę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.12.2022 o 23:09, LeBomB napisał:

Ale ma funkcję crash free.

strona 26

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/SocketAM4/PRIME_B550-PLUS/E16536_PRIME_B550-PLUS_UM_WEB_051420.pdf

Tylko że jemu komputer wcześniej działał, w sensie uruchamiał się, tylko z problemami. Postanowił po prostu zaktualizować BIOS do najnowszego, czyli bazowym biosem jest najnowszy dostępny, czy jak to rozumieć?

Jest progress ?

 

Generalnie wpiąłem pendrive z aktualizacją BIOS, wychwyciło. Bios się uruchomił, zaktualizowałem do najnowszej wersji z pendrive, zresetował się - działa. Znaczy bios działa, mam do niego dostęp. Teraz mam taką sytuację że bios nie rozpoznaje żadnego z 2 dysków (HDD i SSD) oraz oryginalnego Pendrive z Windowsem 10 jako bootowalne. BIOS widzi je jako takie że są podpięte, ale nie rozpoznaje jako bootowalne. Więc nie mogę bootować ? w wyniku czego obecnie mogę tylko bawić się w BIOS.

Wiadomo o co chodzi tym razem? ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ustawiłeś w biosie, by system startował z tego pendrive z Windowsem? Ustawiałeś kolejność bootowania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Flik napisał:

A ustawiłeś w biosie, by system startował z tego pendrive z Windowsem? Ustawiałeś kolejność bootowania?

Przecież napisałem że bios nie rozpoznaje tego pendrive jako bootowalnego ?

 

Gdy wejdę w BIOS to jest wymieniony w informacjach ogólnych, że jest podpięty do komputera. Tak jak 2 dyski. Ale w liście dostępnych bootowalnych urządzeń nie ma nic. Jest informacja "bios nie rozpoznaje żadnych bootowalnych urządzeń" 

Czy coś takiego...

A zakładka Ala "priorytety bootowalne" czy "kolejność bootowalnych urządzeń " jest wyłączona, nieaktywna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po aktualizacji zresetowało bios, ustawiłeś wszystko poprawnie? Legacy czy Uefi, może secure boot wyłącz. To jest ważne jak stawiany był system. Ja bym postawił na nowo odłączając wszystkie dyski oprócz tego na którym ma być system, oczywiście jak już pen z systemem będzie widoczny.

Edytowane przez amp41

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, amp41 napisał:

Po aktualizacji zresetowało bios, ustawiłeś wszystko poprawnie? Legacy czy Uefi, może secure boot wyłącz. To jest ważne jak stawiany był system. Ja bym postawił na nowo odłączając wszystkie dyski oprócz tego na którym ma być system, oczywiście jak już pen z systemem będzie widoczny.

Widzę że jest Uefi. UEFI BIOS Utility

Secure boot wyłączyć, oki. Zwrócę na to uwagę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Grzesiek247 napisał:

Jest progress ?

 

Generalnie wpiąłem pendrive z aktualizacją BIOS, wychwyciło. Bios się uruchomił, zaktualizowałem do najnowszej wersji z pendrive, zresetował się - działa. Znaczy bios działa, mam do niego dostęp. Teraz mam taką sytuację że bios nie rozpoznaje żadnego z 2 dysków (HDD i SSD) oraz oryginalnego Pendrive z Windowsem 10 jako bootowalne. BIOS widzi je jako takie że są podpięte, ale nie rozpoznaje jako bootowalne. Więc nie mogę bootować ? w wyniku czego obecnie mogę tylko bawić się w BIOS.

Wiadomo o co chodzi tym razem? ?

A nie masz opcji Windows Boot Menager? Jak tak to wybierz i sprawdź co się stanie. Bios sam powinien wykryć skąd bootować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, LeBomB napisał:

A nie masz opcji Windows Boot Menager? Jak tak to wybierz i sprawdź co się stanie. Bios sam powinien wykryć skąd bootować.

W którym miejscu miałbym mieć tą opcję?

Bo albo nie mam, albo jestem ślepy :P

 

Co jeszcze zauważyłem... Mam 2 kości RAM 8GB o taktowaniu 3333Mhz, a BIOS widzi je jako 2x8 ale 2666Mhz. O co chodzi? ?

Edytowane przez Grzesiek247

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, faktycznie może nie być. A wejdź w bios i wciśnij f8, zobacz czy możesz wtedy w boot menu wybrać z czego chcesz bootować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, LeBomB napisał:

Hmm, faktycznie może nie być. A wejdź w bios i wciśnij f8, zobacz czy możesz wtedy w boot menu wybrać z czego chcesz bootować.

System cannot find any bootable devices

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A datę i godzinę ustawiłeś w bios? Tak dla pewności pytam.

Ogólnie patrząc na problemy jakie masz z tą płytą, to nie jestem pewien czy jest w pełni sprawna, albo faktycznie zasilanie nie do końca daje radę.

Edytowane przez LeBomB
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, LeBomB napisał:

A datę i godzinę ustawiłeś w bios? Tak dla pewności pytam.

Ustawiłem ;)

Nie mam pewności tylko co do sekund które wprowadziłem, ale dzień, rok, miesiąc no i godzina z grubsza się zgadza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kości tak pokazuje bo może profil pamięci nie włączony a one tylko po OC z taką pracują i mam nadzieję że włożone w odpowiednie sloty według instrukcji.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie możesz mieć opcji windows boot manager bo przecież nadpisałeś uefi, czyli zaktualizowałeś - manager był w poprzednim, więc go usunąłeś; ale to nie ma nic do rzeczy, tzn ciągle dyski i usb powinny być do wyboru jako urządzenia do bootowania - dlaczego tam nic nie ma zagadka

może spróbuj klawisz - zaraz po starcie naciśnij jakiś klawisz, może wyświetla się urządzenia do bootowania - jaki klawisz dla twojej płyty musisz znaleźć w sieci  - może f2, 8, 10, 12

wkładałeś pena i startowałeś - niektóre biosy automatycznie rozpoznają i wyświetlają, czy wystartować z pena, itp

ustawiłeś boot na tryb (mode) uefi w uefi - wtedy powinien automatycznie znaleźć partycję efi na dysku i wystartować z niej; secure boot nie ma znaczenia; jeśli wcześniej startowałeś z legacy\csm to z kolei szuka na dyskach partycji aktywnej, nie efi - więc może to tylko złe ustawienie trybu bootowania, i dlatego nie wyświetla nic do bootowania

 

Edytowane przez glauks
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...