Skocz do zawartości
Gadon

router do światłowodu orange

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! 
Posiadam łącze światłowodowe z orange 1Gbps i od kiedy żona pracuje zdalnie rozważam wymianę routera. Odnoszę wrażenie, że Funbox 6.0 (ten co przypomina playstation 2) się prawdopodobnie przegrzewa podczas całodniowego obciążenia (na kablu). Objawia się to jego resetowaniem, router już w orange dwa razy wymieniłem na inny egzemplarz. Dodatkowo ostatnio kupiłem sobie Playstation 5 co pokazało problem z zasięgiem na 5GHz (w pokoju obok blok z wielkiej płyty około 4-5m od routera konsola przechodzi na 2.4GHz, nie mam możliwości kabla pociągnąć tzn. nie chcę wiercić ścian w wynajętym mieszkaniu). Jaki router byście polecili? oraz czy miał ktoś taką sytuację i czy orange bez problemu mi "wymieni" router na ONT? Oczywiście jako Polak cebulak bym chciał to jak najtaniej "rozegrać". nie zależy mi na niskich opóźnieniach lecz bardziej na urządzeniu, które np. przez 6h z 8h pracy zdalnej będzie mogło pracować pod ciągłym "obciążeniem" np. 800Mbps (żona jest testerem gier. to co testuje jest odpalane zdalnie i streamowane). dodatkowo ja zwykle mam wolne w tygodniu (cztery brygady) więc w trakcie pracy żony ja też obciążam ten router.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Funbox6.0
- jakoś nie chcę mi się wierzyć, że obciążany jest non stop na maxa. Prędzej problem jest z tzw uploadem, chociaż tu masz chyba 300Mbps, więc to też ciężko zapchać. Nawet jeśli żona testuje gry, to to tak nie obciąża łącza. Nie masz gdzieś tam jakiegoś torrenta uruchomionego?

Ont
- zacznij najpierw od tego. Bo raczej masz marne szanse na wyciągnięcie samego terminala od Orange. Można też samemu skonfigurować swój ont, ale trzeba mieć odpowiedni. No i z nim jest tak że sam musisz pilnować czy działa. Tutaj masz link do informacji na ten temat.

WiFi
- tutaj raczej fizyki nie oszukasz. Wielka płyta i 5GHz bardzo się nie lubią... Wywierć otwór przy samej podłodze, przełóż skrętkę. Ale otwór o średnicy 8mm, przez niego sam kabel i potem trzeba wtyczkę założyć. Będziesz opuszczał mieszkanie to zakleisz dziurę i po problemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no non stop obciążony nie jest ale przez parę ładnych godzin. powiedzmy, że te 5h z 8h pracy leci stream w 1440p w 144fpsach dwóch monitorów, nie będzie to 100% obciążenie ale dość wysokie + do tego druga osoba, która tego używa... hmmy mówisz, że wiercić? :/ to jaki swtich do tego wtedy? :D funbox ma tylko 4 porty RJ45 (mój PC, żony PC, jej komputer służbowy i jeszcze raspberry pi z pi hole i tak już musze PC do retro gier podłączać zamiast np. mojego kompa jak chcę używać). 

w sumie też na tym wspaniałym funboxie nie mogę kanału ustawić albo pracuje na 44 albo na 100 którymś a oba kanały są zajęte przez chyba cztery inne sieci w okolicy więc np. telefon na 5GHz mi się dopiero łączy gdy się znajduje 30cm od routera 

Edytowane przez Gadon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chlopie takie obciazenie dla routera to nie obciazenie, to co maja w firmach gdzie setki ludzie pracuje a sygnal wychodzi jednym urzadzeniem, to pryszcz dla takiego urzadzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dla dobrego routera to racja ale to jest ten lipny Funbox 6.0 od orange.... w którym to nawet obudowa się nagrzewa jak szalona przy czymś takim 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Gadon napisał:

no non stop obciążony nie jest ale przez parę ładnych godzin. powiedzmy, że te 5h z 8h pracy leci stream w 1440p w 144fpsach dwóch monitorów, nie będzie to 100% obciążenie ale dość wysokie

Ale to jest ok 50Mbps, dobra niech to będzie nawet 100Mbps. A łącze masz 10x większe. Więc ja bym nie przesadzał z tym obciążeniem. No chyba że jest jeszcze coś o czym nie wiemy.

Godzinę temu, Gadon napisał:

hmmy mówisz, że wiercić? :/ to jaki swtich do tego wtedy? :D funbox ma tylko 4 porty RJ45 (mój PC, żony PC, jej komputer służbowy i jeszcze raspberry pi z pi hole i tak już musze PC do retro gier podłączać zamiast np. mojego kompa jak chcę używać).

W zależności ile portów potrzebujesz, to np. TP‑Link 8p TL‑SG108 albo TP-Link 5p TL-SG105E. Ja w domu używam Netgear GS108GE i GS105GE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no z tym obciążeniem to faktycznie przegiąłem ale np. gdy ja zaczynam używać sieci to żona ma wtedy lagi i bitrate jej spada. hmmy czyli ciężko się pozbyć tego resetującego się złomu? :D w sumie to oprócz tego, że często "W pracy" się żonie resetuje to jeszcze ma wspaniałą właściwość resetu (to z tego co udało mi się ustalić jest ustawione w firmware) w niedzielę o 4.... nie da się ustawić tego na czas gdy nikt sieci nie używa 10/10.... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Gadon napisał:

hmmy czyli ciężko się pozbyć tego resetującego się złomu? :D

Jest ciężko. Tak jak napisałem wyżej, link do trzepaka, da się ale nie jest to trywialne. Np autor tego wpisu zapiął dwie sesje na jednym łączu ;)

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...