Skocz do zawartości
haqito

1g pasty termoprzewodzacej na 2 użycia?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, chciałbym się podpytać czy tubka 1g pasty grizzly thermal starczy mi jeszcze na drugą aplikację czy nie ma raczej co liczyć? 

zdjęcie ile zużyłem na pierwszej aplikacji

https://zapodaj.net/35069ef8fdff2.jpg.html

Pozostałość w tubce

https://zapodaj.net/85cae946a26fa.jpg.html

Wydaje mi się że raczej za mało jest, ale wolę się upewnić :P Myślę o zmianie CPU, na razie mam zamiar korzystać z boxowego coolera więc jeśli coś jeszcze z tej pasty ugram to nałożę a jeśli nie to zostanę przy fabrycznej.

Będę wdzięczny za podpowiedz.

Edytowane przez haqito

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

drugą i pewnie trzecią

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, jurekk napisał:

drugą i pewnie trzecią

Może i głupie pytanie, ale nie pamiętam ile przy wciskaniu wychodziło. Ten komentarz nie jest czasem sarkazmem?

Jeśli nie to jak mam nałożyć? Tylko kropka na środek czy na X jak przy pierwszej aplikacji również powinno starczyć?

Wybaczcie za takie pytania, ale jeśli mam możliwość jeszcze z niej skorzystać to czemu by nie, dlatego podpytuje.

 

 

Edytowane przez haqito

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie ,tak jak chlebek smarujesz

  • Haha 1
  • Confused 1
  • Sad 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sposób aplikacji najbardziej zależy od coolera. Jeżeli masz direct heatpipes (czyli rurki cieplne bezpośrednio do odpromiennika CPU), to w tedy musisz się tym bardziej martwić.

Przy boxowym chłodzeniu amd masz płaską podstawę, więc sposób apliakcji ma mniesjze znaczenie, z tym, że lepiej trzymać się tu zaleceń producentów (większości past) co do wielkości odpromienników, tj.:

- przy małych odpromiennikach jedna, centralna kropka;

- przy średnich 5 kropek: jedna centralna i 4 po rogach, ale nie przy samych krawędziach;

- przy dużych wiele kropek.

lub, tak jak podaje Noctua:

https://noctua.at/pub/media/blfa_files/manual/noctua_nt-h1_3.5g_manual_en.pdf

Twój procesor to średni odpromiennik (jak każdy AM4), więc metoda na X też jest dobra (podobna do 5 kropek, bo mamy pastę w centrum i na rogach).

Co do ilości pasty, to jeżeli nie pójdziesz w skrajności, to nic się nie stanie, z tym, że przy naprawdę skrajnych ilościach, lepiej jest dać dużo za dużo, niż prawie nic. 

Edytowane przez Raidenorius
  • Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tubka 1g patrząc na to ile tam dałeś to może i starczy na 2 ale na cieńszą warstwę, na pewno nie na 3 :] mogłeś dawać po trochu > rozsmarowywać i kapkę dokładać aż pokryje całość a tak o zmarnowałeś :D 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, haqito napisał:

Cześć, chciałbym się podpytać czy tubka 1g pasty grizzly thermal starczy mi jeszcze na drugą aplikację czy nie ma raczej co liczyć? 

zdjęcie ile zużyłem na pierwszej aplikacji

https://zapodaj.net/35069ef8fdff2.jpg.html

Pozostałość w tubce

https://zapodaj.net/85cae946a26fa.jpg.html

Wydaje mi się że raczej za mało jest, ale wolę się upewnić :P Myślę o zmianie CPU, na razie mam zamiar korzystać z boxowego coolera więc jeśli coś jeszcze z tej pasty ugram to nałożę a jeśli nie to zostanę przy fabrycznej.

Będę wdzięczny za podpowiedz.

Chłopie coś odwalił :o Spora ilość tego co nałożyłeś wypłynie bokami. Sam mam tubkę jednogramową pasty GD900-1 i już trzy razy smarowałem po Ryzenie ale ja to rozprowadzam szpatułką. Mam jeszcze około połowę tubki.

 

dPly4xQ.jpg

 

Patrząc na to ile nawaliłeś zużyłeś pół grama.

C8VuseG.jpg

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehhh czyli sprzątanie mnie czeka :(.

Naogladalem się jakiegoś poradnika to teraz będzie czyszczenie hehe. 

następnym razem użyje szpatułki albo X bliżej środka.

dziękuję za pomocne odpowiedzi!

Edytowane przez haqito

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby zbyt duża ilość pasty nie ma specjalnie negatynego wpływu na temp (niewielki jest, ale zazwyczaj większość pasty wyplywa), bardziej samo to, czy wypłynęła. Jak nie i temp w normie, to zostaw. Jak wypłynęła to posprzątać dookoła i tyle

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Jak wypłynęła to posprzątać dookoła i tyle"

Czyli można odkręcić radiator posprzątać dookoła i zamknąć na tej samej paście :O?

Myślałem że to już wymaga zmiany pasty po zwolnieniu pierwszego nacisku ?

Robiłem ostatnio test OOCT to porównując z Internetem wszystko w normie. Pastę zmieniałem rok temu, ale planuje dać komputerowi drugie życie i kupić Ryzen 5 5600G / Ryzen 7 5700G. Mam bardzo starego Radeona 1 GB VRAM i nie ogarnia mi rozdzielczości WQHD, procek też mam stary więc iGPU uciagnie mi monitor (w przyszłości kilka jak zmienię płytę główną) i będzie cacy, karty graficznej nie będę potrzebował i nie będę musiał wymieniać zasilacza (mam 400W bequieta) :D

 

Edytowane przez haqito

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło o to, żeby posprzątać bez zdejmowania radiatora - na tyle, na ile masz dostęp.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VBT pokazał jak należy nakładać :E ?

 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Send1N napisał:

VBT pokazał jak należy nakładać :E ?

 

Widziałem to 5 lat temu, człowiek mem. Jakby ktoś kiedyś chciał usunąć ten nadmiar skamieniałej pasty to przez brak widoczności mógłby zgarnąć smdki.

Edytowane przez Pentium D
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na GPU pastę zawsze nakłada się jak masło na chleb, znaczy równą, rozsmarowaną warstwę zakrywającą cały rdzeń, za duże jest ryzyko przy kropkach czy krzyżykach, że wypłynie nie tak jak trzeba (każda pasta ma inną gęstość) i zostawi np. ~1mm miejsce bez pokrycia i GPU będzie się tam punktowo grzało. Niektórzy to jeszcze sugerują tak samo pokryć miejsce styku samego radiatora z GPU ale moim zdaniem już bez przesady.

Druga sprawa to ile w takiej tubce jest powietrza a ile rzeczywistej pasty? :E Trochę mi to przypomina opakowanie chipsów, gdzie czasami górna część opakowania to same powietrze a w realu mamy tylko połowę zawartości.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, caleb59 napisał:

Na GPU pastę zawsze nakłada się jak masło na chleb, znaczy równą, rozsmarowaną warstwę zakrywającą cały rdzeń, za duże jest ryzyko przy kropkach czy krzyżykach, że wypłynie nie tak jak trzeba (każda pasta ma inną gęstość) i zostawi np. ~1mm miejsce bez pokrycia i GPU będzie się tam punktowo grzało. Niektórzy to jeszcze sugerują tak samo pokryć miejsce styku samego radiatora z GPU ale moim zdaniem już bez przesady.

Druga sprawa to ile w takiej tubce jest powietrza a ile rzeczywistej pasty? :E Trochę mi to przypomina opakowanie chipsów, gdzie czasami górna część opakowania to same powietrze a w realu mamy tylko połowę zawartości.

Ja ostatnio na swoim GPU zmieniałem i właśnie szpatułką rozprowadziłem a to co mi zostało na niej dałem na cooler tyle aby w pory weszło, cieniutka warstwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, caleb59 napisał:

 a ile rzeczywistej pasty? :E Trochę mi to przypomina opakowanie chipsów, gdzie czasami górna część opakowania to same powietrze a w realu mamy tylko połowę zawartości.

Jakby była połowa za dzieciaka to bym byl zadowolony xD w laysach to była 1/3 paczki  :D a wracają do tematu to powinni coś zrobić aby człowiek widział na ile może sobie jeszcze pozwolić bo z pastą to jest rosyjska ruletka przy posiadaniu jednej tubki w domu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pasta ma tylko wypełnić mikronierówności między IHSem/rdzeniem a radiatorem, a nie przewodzić ciepło na centymetrowe odległości. Żadnych kropek, Xów, ślaczków, obrazków i innych ekspresji artystycznych. Im więcej nawalisz, tym więcej zmarnujesz, bo wszystko wypłynie bokiem.

22 godziny temu, Pentium D napisał:

Ja ostatnio na swoim GPU zmieniałem i właśnie szpatułką rozprowadziłem a to co mi zostało na niej dałem na cooler tyle aby w pory weszło, cieniutka warstwa.

Dokładnie jak kolega tu napisał. Cienką warstwę pasty rozprowadzić szpatułką na IHS/rdzeń (ja zostawiam 1-2mm przy krawędziach, bo i tak się zawsze jeszcze pięknie rozpływa na boki przy dokręcaniu) i cieniuteńką warstwę na radiator. 

Ale jak ktoś nie jest tak pedantycznym oszczędnym perfekcjonistą jak ja to może nawalić kupę pasty na środek, mocno przykręcić i też powinno być dobrze, jeśli wyjdzie bokiem z prawie każdej strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to daje zawsze taką kropę na środek procka. Rozsmarowywać nie trzeba bo i tak to się pod naciskiem chłodzenia rozejdzie po całym procku. Nie raz potem ściągałem radiator to pasta się rozeszła właśnie na cały. Tylko może być problem z wyważeniem ile dać bo jak da się za mało to braknie pasty i na krajach procka może nie być. Jak da się  za dużo to właśnie wypłynie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciągle o tym jest mowa że kółko nie pokryje kwadratu w przypadku takiej kropki na gpu bym z tym uważał jak rogi zostaną gołe to nie ihs cpu tylko goły rdzeń

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na RTX 2060 dawałem krzyżyk i jak się ulewało to akurat w miejsca poniżej rdzenia, temperatury mocno spadały względem oryginału po roku więc uważam że było dobrze :E

Aczkolwiek w przypadku GPU chyba faktycznie lepiej jest rozsmarować... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor zmieniony, na boxowym chłodzeniu z boxowa pasta. To co rzuca się w oczy jak tną koszta. Spójrzcie na boxowy radiator starego procka a na nowy. Tak wiem odkleił mi radiator a na nim CPU, ale wszystko działa :P

https://zapodaj.net/c38e4aa03434d.jpg.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam na przyklejonym cpu to nie czasem arctic mx5 siedzi? :E bo taki kolor miętowy + procek przyklejony to by się zgadzało ...

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to nie wiem czemu ja tam kolor arctica widziałem :E tutaj widać szarą pastę, mysałem ze może mx5 ci skleiła bo ja z  nia 3 razy wyrwałem proca z socketu... już więcej jej nie aplikuje do stacjonarki, zostawiłem do laptopów.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinienem zrobić test stress CPU to jakby rozgrzało to chyba powinno zejść wtedy. Ale trzymało strasznie 

?

Trzy razy wyrwałeś ten sam? I procesor nieuszkodzony?

@Send1N

Edytowane przez haqito

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...