Skocz do zawartości
Paramides

Czy da się jakoś przyspieszyć działanie dysku NVMe na PCI-E 2.0 x16 podłączonego przez przejściówkę?

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem dysk Samsunga NVMe i podłączyłem u siebie do gniazda na płycie głównej przez przejściówkę. W Crystal Disk Info mam informację:

Tryb pracy:
PCIe 1.0 x4 | PCIe 3.0 x4

Transfery rzędu 260MB/s

Da się coś z tym jeszcze zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za przejściówka ? Jakie cpu?

Model dysku ?

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung 980 reszta w sygnaturce. Przejściówka taka jak np ta, tylko ma kilka wycięć na całej długości.

 

Liczyłem na transfer chociaż 700-800MB, choć wiem, że to jest szybszy dysk

 

Chyba problem sam się rozwiązał. To drugie złącze chyba pracuje tylko jako pci-e 2.0 x4, a więc 2Gb/s czyli właśnie około 250MB/s...

Edytowane przez Paramides

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Latales na innych pcie? Tych bliżej cpu? Bios oblatany jest tam na maksie ustawione ?

Może płyta ma 1.0 i nic nie zrobisz. Ten nahalem czy jak mu tam to muzeum 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaraz wejdę w bios, ale zerknąłem na speckę płyty i już sam nie wiem. Ogólnie inaczej tego podłączyć nie mogę, bo na górze mam kartę, a na dole zasilacz.. kopiowanie jakichś plików na dysk daje transfer rzędu 230MB/s. Może dziwnie to zabrzmi, ale lepiej niż na ssd sata II, więc jakieś gry czy programy będę mógł tam zainstalować, a ponadto spróbuję może postawić na nim system operacyjny, choć nie wiem, czy się uda

 

Edytowane przez Paramides

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli 2.0 to pewnie tylko tam gdzie grafy wciskasz . Reszta pewnie 1.0. to rok 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, jurekk napisał:

Jeśli 2.0 to pewnie tylko tam gdzie grafy wciskasz . Reszta pewnie 1.0. to rok 2009

Dokładnie... ale po restarcie kompa mam 360MB w HD Tune, natomiast przy kopiowaniu 240MB/s, także 2Gb/s jak nic.

Dobra i tak jest lepiej niż gorzej. Gry czy jakieś programy sobie będą ładniej działały i może spróbuję postawić na tym system

Pozwolę sobie do Ciebie napisać gdybym potrzebował z tym pomocy, bo z tego co wiem jest to niemożliwe, ale ponoć jest na to sposób i tu na forum był link do instrukcji jak to zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie mozesz chyba że botowanie z taką przejściówka nie działa 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej ci było kupić np xstar na Sata btw te płyty to chyba są Sata 3 a nie 2.masz jeszcze możliwość to oddać? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten dysk? Raczej nie.. mniejsza. W sumie gra ładuje się dużo szybciej. Kopiowanie plików też mnie zadowala. Na przyszłą jesień kupię sobie lepszego kompa i będę miał dysk na system czy coś, więc nic nie straciłem. Daruję też sobie jednak próby instalacji na nim systemu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Paramides napisał:

To drugie złącze chyba pracuje tylko jako pci-e 2.0 x4, a więc 2Gb/s czyli właśnie około 250MB/s...

Z PCIe 2.0 x4 na tym dysku NVMe z adapterem powinieneś mieć transfery rzędu 1500-1700 MB/s (teoretycznie maksymalnie ~2000 MB/s,lecz takich wartości się nie uzyskuje),a nie 250 MB/s...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Spl97 napisał:

Z PCIe 2.0 x4 na tym dysku NVMe z adapterem powinieneś mieć transfery rzędu 1500-1700 MB/s (teoretycznie maksymalnie ~2000 MB/s,lecz takich wartości się nie uzyskuje),a nie 250 MB/s...

obraz.png.a5f6d5ea8edfaf0df1d803a6a4ca76b0.png

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, jurekk napisał:

Pewnie mozesz chyba że botowanie z taką przejściówka nie działa 

Na tej płycie P55M-UD2 nie zbootuje systemu,ba w biosie nawet dysku nie zobaczy. Za stara płyta na takie technologie jak NVMe :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Spl97 napisał:

Na tej płycie P55M-UD2 nie zbootuje systemu,ba w biosie nawet dysku nie zobaczy. Za stara płyta na takie technologie jak NVMe :E

On mi pracuje PCI-E 1.0 x4.. więc chyba lipa

0,25GB/s = 250MB/s..

Edytowane przez Paramides

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Paramides napisał:

 

To co wrzuciłeś z wikipedii,potwierdza to co napisałem. 2 GB/s to ~2000 MB/s. Realnie maks 1500-1700 MB/s, jak miałem jeszcze dysk NVMe z adapterem włożonego na platformy z FX,na którym było PCIe 2.0 x4,to takie prędkości właśnie wyciągałem.

Edit. Zaglądnąłem do specyfikacji płyty P55-UD2 i pisze,że są 2 złącza PCIe x16,jeden pracujący jako x16 2.0 oraz drugi w trybie x4,ale za to nie pisze jakiego standardu (1.0/1.1 czy 2.0),powinno być 2.0 x4 jako,że sam chipset P55 ma w sobie 8 linii PCIe 2.0. Chyba,że one idą też do GPU...

Edytowane przez Spl97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Spl97 napisał:

To co wrzuciłeś z wikipedii,potwierdza to co napisałem. 2 GB/s to ~2000 MB/s. Realnie maks 1500-1700 MB/s, jak miałem jeszcze dysk NVMe z adapterem włożonego na platformy z FX,na którym było PCIe 2.0 x4,to takie prędkości właśnie wyciągałem.

tak, ale u mnie pracuje 1.0 x4.. 2.0 x16 mam tylko na grafikę. Zaraz jeszcze raz zobaczę co jest w biosie, ale nic ciekawego tam wcześniej nie widziałem

 

... a nie on powinien działać 1.0 x4, a nie x1.. jak już

Edytowane przez Paramides

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Spl97 napisał:

Edit. Zaglądnąłem do specyfikacji płyty P55-UD2 i pisze,że są 2 złącza PCIe x16,jeden pracujący jako x16 2.0 oraz drugi w trybie x4,ale za to nie pisze jakiego standardu (1.0/1.1 czy 2.0),powinno być 2.0 x4 jako,że sam chipset P55 ma w sobie 8 linii PCIe 2.0. Chyba,że one idą też do GPU...

Właśnie też otworzyłem instrukcję obsługi.. może ta przejściówka powinna być bez tych wcięć.. po środku, czyli ze wszystkimi stykami.

Teraz nie wiem, czy nie zamówić nowej, albo jutro może gdzieś podjadę i kupię taką za 30-40zł, choć myślałem, że ta ponieważ długa, to się bardziej nada niż ta x4

Edytowane przez Paramides

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak ten slot nie jest 2.0 x4,a ledwo 1.0 x4 to transfery powinny być do 1000 MB/s (realnie tak gdzieś ~800 MB/s),czyli 3x szybciej niż 250 MB/s jak jest u Ciebie. Coś tutaj po prostu jest nie tak.

Ps. Łap instrukcję. Może gdzieś się znajdzie odpowiednia opcja w biosie  mb_manual_ga-p55m-ud2(us2)_e.pdf (gigabyte.com)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Spl97 napisał:

Nawet jak ten slot nie jest 2.0 x4,a ledwo 1.0 x4 to transfery powinny być do 1000 MB/s (realnie tak gdzieś ~800 MB/s),czyli 3x szybciej niż 250 MB/s jak jest u Ciebie. Coś tutaj po prostu jest nie tak.

Ps. Łap instrukcję. Może gdzieś się znajdzie odpowiednia opcja w biosie  mb_manual_ga-p55m-ud2(us2)_e.pdf (gigabyte.com)

W sumie masz rację, choć Crystal disk info wyraźnie pokazuje:

obraz.png.cedb095e6750ff309cac9884d5eebbd3.png

 

Mam dokładnie taką przejściówkę: https://www.forumpc.pl/topic/513061-problem-z-ssd-980-nvme-m2-na-adapterze-pci-e/

Edytowane przez Paramides

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz tam dwa miejsca na grafe? próbowałeś do tego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, jurekk napisał:

Masz tam dwa miejsca na grafe? próbowałeś do tego?

Na kartę mam tylko jedno miejsce to na górze ono jest x16, to na dole i tak uniemożliwia jej instalację, bo mam tam tylko jeden slot, a potem zasilacz. W instrukcji jest

obraz.png.3e15e06845e8eee248e94706adad0e6a.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 niebieski mówisz ze nie wciśniesz nvme? No to nic nie zrobisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, jurekk napisał:

 

 

1 godzinę temu, Spl97 napisał:

 

Jednak już jest spoko.. face palm.. no więc ściągnąłem programik samsunga i tam przetestowałem i mam około 800MB/s, kopiowanie plików na dysku też około 450MB/s. Coś mi się pokiełbasiło i kopiowałem z SSD na NVMe i oczekiwałem podobnych transferów. Za to w ogóle nie rozumiem, dlaczego HD Tune pokazuje tylko około 363MB/s

 

Samsung Magician pokazuje też, że działa na PCI E 1.0 x4

Dziękuję za pomoc!

Edytowane przez Paramides

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HD Tune w przypadku dysków SSD pokazuje zaniżone prędkości. Najlepiej to też odpalić AS SSD Benchmark oraz CrystalDiskMark i tam sprawdzić. Jeśli w prędkościach tam nie będzie żadnych anomalii,to z tym 1.0 x4 najprawdopodobniej nic nie zrobisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...