Skocz do zawartości
leorik

16 vs 32 GB ramu

Rekomendowane odpowiedzi

Lepiej dwie kości po 8 GB czy po 16 dla 32gb i mieć spokój na jakiś czas. Mój komp to i7 12700k i czekam na nowego Radeona 7900 xtx.. Które z tych kości są godne polecenia?

Kingston FURY 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16 Renegade RGB

Kingston FURY 32GB (2x16GB) 3733MHz CL19 Beast RGB

Corsair 32GB (2x16GB) 3600MHz CL18 Vengeance RGB PRO SL

G.SKILL 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16 TridentZ RGB Neo

Opłaca się inwestować w kości 4k Mhz? Jest spora różnica w wydajności?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie te CL18 i 19. Są też korsarze w wariancie 3600CL16.

RAMu się bierze tyle ile się będzie zużywać, więcej to przepłacanie bez efektu.

Nie bierz ponad 3600MT/s do Alder Lake'a (chyba, że B-die do ekstremalnego OC). Lepiej niższe opóźnienia. Tridenty Neo mają timingi zoptymalizowane pod AMD, ale będą działać na Intelu. Kingstony i korsarze 3600CL16 mają timingi 16-20-20, a G.Skille 16-19-19. Nieduża różnica ale na korzyść tych ostatnich.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, kalderon napisał:

RAMu się bierze tyle ile się będzie zużywać, więcej to przepłacanie bez efektu.

Nie jest to takie oczywiste. W Forzie Horizion 5 przy rozdzielczości 5160x2160 (DSR), wyświetla się komunikat że za mało pamięci systemowej i grę potrafi wywalić :( Także 32GB, to chyba nie aż taki nadmiar ;)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym bral 4 (oczywiscie identyczne) po 8 przy DDR4 zdecydowanie - dual rank i ladniej wygladaja zapelnione 4 sloty :)
4000mhz bym olal drogo i nie daje kokosow. u siebie zmienialem kiedys z 3200 na 3600 i nie wiem jak przy wyzszych rozdzialkach ale w fhd nie dalo to praktycznie nic procz zmarnowania kasy ;) 

  • Confused 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alder Lake nie ma najlepszego kontrolera pamięci - powyżej 3600 przejdzie w tryb Gear 2 co obniży wydajność. To raz. Dwa - przy 4 kościach sufit potrafi się obniżyć np. do 3200MT/s (może, nie musi) i wtedy nawet kości 3600 nie pójdą.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwie kości po 16gb nie więcej jak 3600/16 i pokręcić bez wskakiwania  w gear 2. Dual rank można śmiało olać bo przy tym cpu nie ma większych korzyści.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się właśnie zastanawiam czy nie dołożyć 2x8GB do obecnych :hmm: Co sądzicie ? Wyeliminuje to co pisałem wyżej w FH5 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w moim złomie z sygnatury mam tylko 16GB (no ale 4000/14 synchro) ale chyba dołożę drugi identyczny zestaw (z zestawu ITX). Na 4 kostkach zrobię minimum te 3600/14 (taką mam nadzieję). Do zestawu ITX poleci Patriot Viper Steel 4000/16 (5700G niestety nie chce współpracować synchro z ramami 4000). W szafie nadal będą się kurzyć 32GB Crucial 3200 (przynajmniej do czasu zakupu Intela 13400/B760 - chyba żaden z tych dwóch elementów nie jest dostępny na ten moment).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, leorik napisał:

Lepiej dwie kości po 8 GB czy po 16 dla 32gb i mieć spokój na jakiś czas. Mój komp to i7 12700k i czekam na nowego Radeona 7900 xtx.. Które z tych kości są godne polecenia?

 

Co to w ogole za pytanie. 16GB do porzadnego gamingowego PC to bylo ok w 2017. Dzis jest koncowka 2022r. 32GB to rozsadne minimum.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 5
  • Confused 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu bez przesady z tym rozsądnym minimum. Pomijając rożnej maści programy instalowane na systemie + sam system to nie ma gry która POTRZEBUJE 16GB ddr. 

Edytowane przez kamilos69
  • Like 1
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, kamilos69 napisał:

Znowu bez przesady z tym rozsądnym minimum. Pomijając rożnej maści programy instalowane na systemie + sam system to nie ma gry która POTRZEBUJE 16GB ddr. 

ja sie tam nie znam ale sporo zakladek i GOW u mnie wywala malo RAMU :) a do tego aplikacja do pracy w tle  :D i juz nima 16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, kalderon napisał:

Alder Lake nie ma najlepszego kontrolera pamięci - powyżej 3600 przejdzie w tryb Gear 2 co obniży wydajność. To raz. Dwa - przy 4 kościach sufit potrafi się obniżyć np. do 3200MT/s (może, nie musi) i wtedy nawet kości 3600 nie pójdą.

12700k ma całkiem niezły kontroler. Powyżej 3600MHz wcale nie musisz się zgadzać na Gear 2. Jak wymusisz Gear 1 to możesz uzyskać nawet do około 4000MHz przy odpowiedniej jakości IMC.

Na moim 12700k spokojnie miałem 4000MHz cl16 Gear 1 przy 4x8GB. Do 4133 niewiele brakowało.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kamilos69 napisał:

Znowu bez przesady z tym rozsądnym minimum. Pomijając rożnej maści programy instalowane na systemie + sam system to nie ma gry która POTRZEBUJE 16GB ddr. 

WHAT? :E Wiele gier potrzebuje 16GB RAM, nawet glupie Diablo2R ma niby w wymaganiach 8GB ale sproboj zagrac na 8GB to sie przekonasz (testowalem to extensywnie). Nie wspominajac juz o takich tytulach jak HZD czy GOW. One nie dosc, ze potrzebuja 16GB RAM to do tego dzialaja lepiej na 32GB - brak okazjonalnych dropow fps - lepsze 1% i 0.1% low. Sprawdzalem to na CPU takich jak 10900K, 11900K, 5950X.

Chyba, ze sie przejezyczyles i chodzilo Ci o to, ze nie ma gier, ktore potrzebuja 32GB RAM. Tu sie zgodze - ale nowsze gry AAA po prostu chodza lepiej na 32 niz na 16. Generalnie chodzi mi o to, ze jesli ktos sklada teraz mocnego peceta do grania to oszczedzanie na ilosci pamieci operacyjnej uwazam po prostu za nie na miejscu :) 

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, jacekcz napisał:

Jak wymusisz Gear 1 to możesz uzyskać nawet do około 4000MHz przy odpowiedniej jakości IMC.

Ów odpowiedniej jakości IMC ma może 2-5% chipów. To jest "golden sample", a nie norma.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tu mnie przekonaliście, biorę dodatkowe 2 kostki :)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, kalderon napisał:

Ów odpowiedniej jakości IMC ma może 2-5% chipów. To jest "golden sample", a nie norma.

Z przekroczeniem 3600 ludzie mieli problem przy 11th. Przy 12th jest zdecydowanie lepiej.

W wątku z pamięciami ludzie pokazali sporo dobrych wyników.

Niskie osiągi mogą też być uzależnione od płyty głównej no i ....... operatora :)

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zdecydowanie bo zdarzał się przypadki że nawet 3600 nie było stabilne i trzeba było schodzić do 3466, a przy dual ranku/4 kościach nawet do 3200. Są wyniki lepsze, są gorsze, te 3600 to najpopularniejsza bezpieczna granica.

Lepiej jest dopiero w 13 generacji, choć tu nie ma zbyt dobrych testów dla DDR4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kalderon napisał:

Ów odpowiedniej jakości IMC ma może 2-5% chipów. To jest "golden sample", a nie norma.

Ja mialem sredniaka 12700k i robilem 3800 cl14 w watku o pamieciach 3800 to przewaznie byla juz sciana. Jak ktos mial maks 3600 to trafila mu sie padlina 

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, kalderon napisał:

Padlina jest jak nie robi 3600.

U mnie 3600 cl15 to max na Gear1 :-(  Na Gear2 4000MHz cl17 bez problemu ;)  Lepiej chodziły na Coffee Lake ;)

A tutaj to o czym pisałem, na natywnej 3440 x 1440 jest ok, ale jak przeskaluję do 5160 x 2160, komunikat i wywala grę

gnfKMxW.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 32GB gra bedzie uzywac pewnie kolo 20GB pamieci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, amsztel napisał:

Przy 32GB gra bedzie uzywac pewnie kolo 20GB pamieci.

Więc zapas będzie :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, kalderon napisał:

RAMu się bierze tyle ile się będzie zużywać, więcej to przepłacanie bez efektu.

I to jest wlasnie mit, ktory jest czesto powtarzany a zupelnie nieprawdziwy. RAM to nie SSD. Jesli OS ma wiecej pamieci to ja wykorzysta. System bedzie bardziej responsywny, programy beda uruchamiac sie szybciej itd. Proponuje sprawdzic na kilku komputerach porownujac 8 vs 16 vs 32 nie zmieniajac niczego oprocz samej ilosci pamieci. Rezultaty moga niejednego zaskoczyc ;) Zwlaszcza jest to widoczne przy setupach 2-3 monitorowych.

1 minutę temu, maras2574 napisał:

Więc zapas będzie :E

Otoz to. Mam nadzieje, ze podzielisz sie spostrzezeniami po dolozeniu kolejnych 16GB ;) 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, amsztel napisał:

Otoz to. Mam nadzieje, ze podzielisz sie spostrzezeniami po dolozeniu kolejnych 16GB ;) 

Pewnie że tak, ale to dopiero w przyszłym tygodniu ;) 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie pamięci 2x16GB polecicie do 5600X?

Myślę o sprzedaniu swoich kostek i wymianę na 32GB ?

Edytowane przez @lek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Mozesz jeszcze pomyslec nad RX 6800XT, ta karta jest z poprzedniej generacji ale w czystej rasteryzacji okolo 25% mocniejsza od 4060ti a cenowo okolo 2000 tyle ze lubi jesc wiecej pradu Tak dwa razy wiecej.
    • Był, był, zwłaszcza po wprowadzeniu stawek na mieszkańca i po wprowadzeniu 5 grup segregacji, ogólnie bylo lepiej jak temat się przewijał. Później był COVID, modne zaczęły być wędrówki po lasach i górach, ale u wielu kultura została w domu. ROD też nie są objęte opłatą i wielu działkowiczow nie chce zwozic swojego pierdolnika do domu, więc wyrzucają po drodze. No i oczywiście jak wspomniales kultura naszych wschodnich sąsiadów szkodzi najbardziej.
    • Odświeżam  6399zl + kw Bez allegro 6299zł    https://allegrolokalnie.pl/oferta/asus-rog-strix-g16-i5-13450hx-32gb-4070-win11
    • A mi się też już tam nie chciało odpowiadać bo wkleiłem bez żadnego podtekstu i dorabiania tezy że jeśli oni mogą to my też.    W Polsce / na zachodzie i tak społeczeństwo w 90%+ jest świadome o dbanie o środowisko w jakimś stopniu. Azja czy Afryka są dosłownie 200 lat za nami cywilizacyjnie w tej kwestii. Ja bym prędzej tą kasę na ochronę klimatu z poziomu UE (mówimy o ok 20% całego budżetu UE) w jakimś sensownym stopniu przeznaczył na edukację oraz jakieś efektywne rozwiązania dla zacofanych krajów Azji/Afryki i zacząć od jakiś podstaw a nie robienie z siebie zbawców świata. Tylko w ten sposób nie można przy okazji nakraść pieniędzy do własnej kieszeni i tutaj jest spory problem.  Powiem na przykładzie RPA bo mam jakąś wiedze (nawet praktyczną) jak to wygląda: rząd wprowadza naprawdę spore dopłaty / subwencje dla organizacji oraz firm, które segregują śmieci lub przeznaczają je do recyklingu. Naprawdę jest to wielokrotnie bardziej opłacalne niż w Europie. Powiem więcej - opłaca się zakładać firmy aby skupić się wyłącznie na recyklingu / segregacji śmieci itp - wszystko w celach zachęty do dbania o środowisko. Oczywiście mały % społeczeństwa jest tego w pełni świadomy i trzeba zacząć od uświadamiania społeczeństwa oraz odpowiedniej edukacji. Uważam, że ten sposób długoterminowo jest dużo bardziej efektywny niż to co robi UE - nałożyć mnóstwo podatków i robić ekologię siłą a nie zachętą - gdy cała reszta świata nie robi prawie nic lub robi to z głową.    
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...