Skocz do zawartości
leorik

16 vs 32 GB ramu

Rekomendowane odpowiedzi

39 minut temu, aetern napisał:

Czy to nie mija się z celem, jak para używanych 8GB kosztuje 300zł? :D

Tydzień temu kupiłem 2x8GB Ballistix CL16 3600Mhz za 230zł.

Edytowane przez JDM
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rzymo Kurcze to w takim razie byłem w błędzie i błędnie założyłem że przy T2 jak potrzeba dwóch cykli zegara zamiast jednego to wyjdzie na to samo co 1:2 taktowania ?‍♂️

No nic, dzięki za naprowadzenie przynajmniej się czegoś nauczyłem i wybaczcie za zamieszanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, kalderon napisał:

Zakupiłeś gorsze, ale jak wolisz.

Rzeczywiście, dopłacać 100zł do różnicy w granicach błędu pomiarowego....no cóż :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, kalderon napisał:

Zakupiłeś gorsze, ale jak wolisz.

Rzeczywiście, CL18 zamiast CL17. Wyszło po 167zł za kość po rabacie, dlatego się przedwcześnie ucieszyłem. Da to radę podkręcić/zawęzić timingi jak w Crucialach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dzki_czoug @aetern 2 strony wcześniej

Cytat

With the RAM voltage set at 1.45V, we managed to squeeze down to 16-19-19-42. That’s a decent tightening when maintaining the stock 3600MHz frequency.

https://www.kitguru.net/components/memory/luke-hill/goodram-irdm-pro-3600mhz-32gb-ddr4-review/all/1/

https://www.youtube.com/watch?v=fqaqfBb6rgw

Edytowane przez _Unix_
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, _Unix_ napisał:

Dziękuję bardzo! Przejrzałem wątek kilka stron wstecz i wygląda na to, że ten IRDM Pro kupił chyba każdy. Mam i ja! Mam nadzieję, że wskoczy 17-20-20-40 bez dotykania napięcia i będę już zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba będę musiał dokupić 2x8GB takich jak mam. 16GB to chyba jednak mało  :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, aetern napisał:

Rzeczywiście, CL18 zamiast CL17. Wyszło po 167zł za kość po rabacie, dlatego się przedwcześnie ucieszyłem. Da to radę podkręcić/zawęzić timingi jak w Crucialach?

18-22-22-22 zamiast 17-19-19-19 :] nie samym cas latency ram żyje ;) mimo to wydajnościowo i tak będzie pewnie lepiej na tych niż np na nowych ballistixach z lepszymi timingami ale bez dual ranka. Na tych ze złotym znaczkiem (3600 cl17) byś zrobił "timingi jak na crucialach bo idą na 3800 @ 16-19-19-19 ale na tych co kupiłeś nie zrobisz tego typu.

Edytowane przez Send1N
  • Thanks 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

https://www.cgdirector.com/single-rank-vs-dual-rank-ram/
 

Cytat

 

Two common ways to create a dual-channel, dual-rank setup are:

  1. Use four DIMMs slots with four single-rank RAM modules.
  2. Use two DIMMs slots with two dual-rank modules.

That said, having more channels is always better than having dual or quad ranks.

Always, go for a dual-channel setup first, higher memory frequency and lower latency next, and only then, should you consider the number of ranks.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Send1N napisał:

18-22-22-22 zamiast 17-19-19-19 :] nie samym cas latency ram żyje ;) mimo to wydajnościowo i tak będzie pewnie lepiej na tych niż np na nowych ballistixach z lepszymi timingami ale bez dual ranka. Na tych ze złotym znaczkiem (3600 cl17) byś zrobił "timingi jak na crucialach bo idą na 3800 @ 16-19-19-19 ale na tych co kupiłeś nie zrobisz tego typu.

18-22-22-22 ale przy 3800, czy przy standardowym 3600?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Send1N napisał:

18-22-22-22 zamiast 17-19-19-19 :] nie samym cas latency ram żyje ;) mimo to wydajnościowo i tak będzie pewnie lepiej na tych niż np na nowych ballistixach z lepszymi timingami ale bez dual ranka. Na tych ze złotym znaczkiem (3600 cl17) byś zrobił "timingi jak na crucialach bo idą na 3800 @ 16-19-19-19 ale na tych co kupiłeś nie zrobisz tego typu.

Do tego tRFC bardzo nisko schodzi, ogólnie fajny RAM tylko u mnie musi chodzić na GDM ON, inaczej nie wstaje :/ 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, aetern napisał:

18-22-22-22 ale przy 3800, czy przy standardowym 3600?

twoj podobno chodzi na 3600 17-20-20-20 z tego co tu jeden kolega pisał nie wie jak przy 3733-3800 sie zachowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Send1N napisał:

twoj podobno chodzi na 3600 17-20-20-20 z tego co tu jeden kolega pisał nie wie jak przy 3733-3800 sie zachowa

Dobra, czyli 3600MHz, ale zostają jeszcze timingi, bo tutaj sprzeczne info dostaję:

A) 17-20-20-20

B) 18-22-22-22

C) 17-19-19-19

Które potencjalnie najlepiej ustawić? Te wszystkie niby na standardowym 1.35V mogą śmigać.

Czy wrzucić po prostu 1.45V i ustawić jak w teście odpowiednio:

D) 4000MHz 18-22-22-42

E) 3600MHz 16-19-19-42.

Za dużo możliwości ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sory za offtop ale nie chce zakładać tematu, chodzi o to, że ma ustawione ręcznie timingi cl17-21-21-42 (na sprzęcie z sygnaturki) a z jakiegoś powodu cpu-z widzi to jako cl18-21-21-42 i nie wiem co je grane płyta sama zmienia pierwszy timing ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, unluck85 napisał:

sory za offtop ale nie chce zakładać tematu, chodzi o to, że ma ustawione ręcznie timingi cl17-21-21-42 (na sprzęcie z sygnaturki) a z jakiegoś powodu cpu-z widzi to jako cl18-21-21-42 i nie wiem co je grane płyta sama zmienia pierwszy timing ?

Wszystko zależy od tego jaki masz model.

Deep Black oraz niedawno wypuszczone przez nas Crimson White mają identyczne timingi - CL18-22-22. Te dwa modele są na kościach Samsunga.

Z kolei Hollow White i Pitch Black mają CL17-19-19 przy tych samych zegarach (3600 MHz). Te modele są na kościach Hynix.

 

Dlatego możesz spotkać dwa moduły IRDM PRO o różnych opóźnieniach :) 

  • Like 3
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież tu nie chodzi o model kości, tylko o włączone lub nie Geardown Mode (GDM). @unluck85 ma tę opcję włączoną, więc na żadnych kościach nie uzyska CL17, zawsze będzie 18.

GDM wyłączone pozwoli na nieparzyste CL, ale obecnie ustawienia pamięci mogą okazać się niestabilne. 

Edytowane przez rzymo
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, rzymo napisał:

Przecież tu nie chodzi o model kości, tylko o włączone lub nie Geardown Mode (GDM). @unluck85 ma tę opcję włączoną, więc na żadnych kościach nie uzyska CL17, zawsze będzie 18.

GDM wyłączone pozwoli na nieparzyste CL, ale obecnie ustawienia pamięci mogą okazać się niestabilne. 

Dokładnie.

U mnie GDM OFF totalnie nie wstaje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O właśnie - odnośnie GDM On/Off, to jeszcze męczę te GoodRAMy...
Jednak jak przysiadłem, to odpaliłem 3800 CL17:

OzmwoKr.png

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, rzymo napisał:

O właśnie - odnośnie GDM On/Off, to jeszcze męczę te GoodRAMy...
Jednak jak przysiadłem, to odpaliłem 3800 CL17:

OzmwoKr.png

Jutro dokładnie Twoje timingi zastosuję w pierwszej kolejności. Dziękuję!

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.03.2023 o 14:47, aetern napisał:

Dobra, czyli 3600MHz, ale zostają jeszcze timingi, bo tutaj sprzeczne info dostaję:

A) 17-20-20-20

B) 18-22-22-22

C) 17-19-19-19

Nie dostajesz sprzecznego info C możesz pominąć bo na tej wersji którą kupiłeś to nie zrobisz takich timingów, te ze złotym znacznkiem miały lepsze kości po prostu. Skoro pisano że działają z tych 18-22-22-22 na 17-20-20-20 to spróbuj tak ustawić na tych 3600mhz czy 3800 i zobacz.

Edytowane przez Send1N
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, rzymo napisał:

O właśnie - odnośnie GDM On/Off, to jeszcze męczę te GoodRAMy...
Jednak jak przysiadłem, to odpaliłem 3800 CL17:

Odczyt/zapis spoko, jeszcze latency poprawić i będzie git ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.03.2023 o 14:39, _Unix_ napisał:

@rzymo Kurcze to w takim razie byłem w błędzie i błędnie założyłem że przy T2 jak potrzeba dwóch cykli zegara zamiast jednego to wyjdzie na to samo co 1:2 taktowania ?‍♂️

No nic, dzięki za naprowadzenie przynajmniej się czegoś nauczyłem i wybaczcie za zamieszanie

command rate było za nim jeszcze komuś się nawet przyśniło takie coś jak gear 1/2 :] i miało zawsze kosmetyczny wpływ na wydajność za to asynchroniczne działanie kontrolera ma ogromną ;) 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Send1N napisał:

command rate było za nim jeszcze komuś się nawet przyśniło takie coś jak gear 1/2 :] i miało zawsze kosmetyczny wpływ na wydajność za to asynchroniczne działanie kontrolera ma ogromną ;) 

0J1Qd2d.png

Coś takiego udało się ulepić, tCL 17 wskoczyło dopiero po wyłączeniu Power Down Mode oraz Gear Down Mode (czymkolwiek są).

3800MHz nie wstaje, 3733 wydaje się działać. Teraz chyba powinienem zacząć zawężać drugorzędne timingi, ale nie pamiętam już jak to powinno wyglądać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tRC na 60-64
tRFC na 580-600
i niewiele więcej da się zrobić, to nie są jednak żadne wybitne (czy nawet b. dobre) kosteczki pamięciowe... ;)


U mnie moduły w docelowym miejscu, czyli ciasno, gorąco i napięcie w dół. W tych warunkach wiele przebiegów TestMem5 przechodzi np. takie ustawienie (3800 CL17 już nie):


BIAjHAT.png

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, aetern napisał:

Coś takiego udało się ulepić, tCL 17 wskoczyło dopiero po wyłączeniu Power Down Mode oraz Gear Down Mode (czymkolwiek są).

3800MHz nie wstaje, 3733 wydaje się działać. Teraz chyba powinienem zacząć zawężać drugorzędne timingi, ale nie pamiętam już jak to powinno wyglądać ?

Wystarczy gear down mode wyłączyć które nie pozwala na nieparzysty timing, niektórzy na to mowią 1.5T coś między 1T a 2T :E (ale to nie do końca prawda). 3800mhz nie wstaje po pewnie masz tzw dziurę jak wiele osób właśnie przy if 1900/ram 3800 i 1933/3866 mogło by wstać normalnie :] 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...