Skocz do zawartości
leorik

16 vs 32 GB ramu

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, rzymo napisał:

tRC na 60-64
tRFC na 580-600
i niewiele więcej da się zrobić, to nie są jednak żadne wybitne (czy nawet b. dobre) kosteczki pamięciowe... ;)


U mnie moduły w docelowym miejscu, czyli ciasno, gorąco i napięcie w dół. W tych warunkach wiele przebiegów TestMem5 przechodzi np. takie ustawienie (3800 CL17 już nie):


BIAjHAT.png

Dzięki za pomoc! Zamiast zacząć od końca, to od razu ustawiłem tRC 60, tRFC 580 i skończyło się na rozmontowywaniu budy i resetowaniu CMOSu. Teraz zrobię 64 - 600, oby hulało ?

Godzinę temu, Send1N napisał:

Wystarczy gear down mode wyłączyć które nie pozwala na nieparzysty timing, niektórzy na to mowią 1.5T coś między 1T a 2T :E (ale to nie do końca prawda). 3800mhz nie wstaje po pewnie masz tzw dziurę jak wiele osób właśnie przy if 1900/ram 3800 i 1933/3866 mogło by wstać normalnie :] 

Czyli Gear Down Mode wyłączyć koniecznie, a co z tym Power Down Mode? Zostawić Enabled, czy lepiej też wyłączyć?

Edit:

FwUtrCG.png

Przygoda zakończyła się sukcesem, chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym, w szczególności Kolegom @Send1N oraz @rzymo ❤️

Edytowane przez aetern
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

power down też wyłącz po prostu to nie ma związku z nieparzystym timingiem - tyle :] 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Radio_Tirana napisał:

Wspomniane w temacie Goodramy IRDM

a w innym temacie co założył @Krisol   , pewnie tego nie widział i dyskusji o nich.. kolega @vltor pisze że to SR :

 

faktycznie na pudełku nawet jest SR, to jak w końcu..

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że są 18-22-22-22 to jeszcze bo cena niska ale jak rzeczywiście są sr to juz chyba warto dopłacić do tych ze złotym logiem 17-19-19-19 czy kingston renegade

Edytowane przez Send1N
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój błąd za*** się mułem, nie skojarzayłem jakimś cudem że mowa o 2x16GB te faktycznie powinny być DR z tego co sprawdzałem  moje są 4x8GB SR takich też szukałem komplet biały i komlet czarny aby obsadzić 4 banki

83efc385d91b75d3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm nie żebym jakoś namiętnie grał w Fortnite ale... mam go na zwykłym dysku HDD, ustawienia graficzne oczywiście na full, gra strasznie długo się ładuje jakieś 3 do 5 minut nawet, ale  mniejsza o to, pod wczytaniu rozgrywki gra strasznie ścina, wręcz zatrzymuję się na 2-3 sekundy na samym początku przez jakieś 2 minuty, po jakiś 5 minutach jest odrobinę lepiej ale nadal gra  zachowuję się jakby jej brakowało RAMU. Czy do tej gry na full detalach i rozdzielczości 3440X1440 potrzeba 32 GB ? HDD miele jak szalone. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ten programik Dram Calculator jest bezpieczny?

Potem ustawiamy coś w biosie?

Pytam bo nie miałem z nim do czynienia...

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@shakal84To sobie sprawdz na osd jakie jest użycie pamięci bo nie zawsze musi być to alokacja a rzeczywiste zapotrzebowanie, zejdz z ustawień na niskie testowo i zobacz czy się poprawi, takie GTA V na hdd potrafiło się wczytywać tyle ze można było iść zaparzyć herbatę wrócić a tam dalej trwało wczytywanie :E 

1 minutę temu, Killer85 napisał:

Czy ten programik Dram Calculator jest bezpieczny?

jako baza był całkiem ok ale nie jest od dawna aktualizowany profile podglądowe skończyły się na ZEN2 mimo to nadal można podpatrzeć ustawienia, może nie do końca timingi ale reszta  potrafi sporo pomóc.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)
 

GTA5 to jest skopane bo i na SSD się trochę wczytuje :E
Nie mam gry która by się wczytywała 
dłużej niż owe GTA5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale na hdd to można było skoczyć na szybką kąpiel i dopiero wtedy wchodzić do gry :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, shakal84 napisał:

po jakiś 5 minutach jest odrobinę lepiej ale nadal gra  zachowuję się jakby jej brakowało RAMU

Płynność w Fortnite nie zależy od ilości RAM, a od wysokiego taktowania pamięci oraz niskich opóźnień. A po drugie to proszę grę umieścić na SSD. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Send1N napisał:

@shakal84To sobie sprawdz na osd jakie jest użycie pamięci bo nie zawsze musi być to alokacja a rzeczywiste zapotrzebowanie, zejdz z ustawień na niskie testowo i zobacz czy się poprawi, takie GTA V na hdd potrafiło się wczytywać tyle ze można było iść zaparzyć herbatę wrócić a tam dalej trwało wczytywanie :E 

Tak wygląda to na ustawieniach średnich jest dużo lepiej i można w miarę komfortowo grać ale i tak HDD mieli.

W MSI Afterburner RAM usage/ process

0515e21e0280.jpg

A tak wygląda to na ustawieniach Epic HDD tak miele i dogrywa że fps mówi wszystko :D gra potrafi zawiesić się na 5 sekund. 

e402b955e259.jpg

 

Edytowane przez shakal84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Send1N napisał:

jako baza był całkiem ok ale nie jest od dawna aktualizowany profile podglądowe skończyły się na ZEN2 mimo to nadal można podpatrzeć ustawienia, może nie do końca timingi ale reszta  potrafi sporo pomóc.

U mnie nigdy żadne nastawy z tego kalkulatora nie przeszły ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, galakty napisał:

U mnie nigdy żadne nastawy z tego kalkulatora nie przeszły ;) 

Tak samo, ustawiałem stabilnie z palca offset względem XMP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, galakty napisał:

U mnie nigdy żadne nastawy z tego kalkulatora nie przeszły ;) 

to ciekawe bo kalkulator proponuje luźne nastawy od ryzena 3600 po przeklepaniu wszystko mi działało bo było mega luźne w porównaniu do tego na czym się kończyło :] jedynie napięcia samego ramu proponuje zbyt niskie żeby to przepisywać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Send1N napisał:

to ciekawe bo kalkulator proponuje luźne nastawy od ryzena 3600 po przeklepaniu wszystko mi działało bo było mega luźne w porównaniu do tego na czym się kończyło :] jedynie napięcia samego ramu proponuje zbyt niskie żeby to przepisywać...

Mi nigdy te kalkulatory, CTRy i Hydry nie działały poprawnie, inni chwalą. 

Dużo lepiej sprawdził się porady od Ciebie + ten poradnik na AM4, trochę czasu zajmuje ogarnięcie co i jak ale da się w jeden dzień ustawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kalkulator ma dużo pomocnych i działających dobrze propozycji np cad busy, terminacje dobre proponuje pod dany rodzaj pamięci czy to jest 4 moduły czy 2 sr czy 2 dual rank, timingi i samo napięcie to najprostsze co zostaje to można samemu poprawić, bez tego kalkulatora bym nie ustabilizował 4x8 3800 na 3700x bo wystarczy że ruszę rtt park na inny dosłownie jedną opcję i już wali błędami :] a płyta RRT na auto ustawia inaczej niż pokazuje kalkulator to taki przykład, on jest dobry ale jako baza a nie przeklepanie 1:1 wszystkiego jak na tacy :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, galakty napisał:

Mi nigdy te kalkulatory, CTRy i Hydry nie działały poprawnie, inni chwalą. 

 

Godzinę temu, Send1N napisał:

kalkulator ma dużo pomocnych i działających dobrze propozycji np cad busy, terminacje 


Chyba że masz mniej popularne kostki, wtedy nie za bardzo pomaga.
Ostatnio popularne 2x16GB GoodRAMy - dla 3733 kalkulator proponuje tRAS = 36, tRC = 60, a tymczasem komp nie wstanie (odpowiednio 42 i 64 lub wyżej), propozycja tRFC = 503, też średnio (wymagane ~600).
Za to tFAW, tCWL można obniżyć.

Natomiast procODT i RTT się sprawdzają (u mnie 43.6 / OFF / RZQ3 / RZQ1), CAD Busy też ok, po lekkiej korekcie dobre nawet dla GDM Off...

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko co z tego jak timingi luzne że hej :/ ale chyba dualrank mają z tego co szukałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.04.2023 o 10:57, Radio_Tirana napisał:

Patriot Viper II 32GB 4000 MHz CL20 za 366 zł z kodem rabat40

Według testu można je bujnąć na 4400 MHz

Cena bardzo zacna, ale  trochę dołożyć do tego lepiej https://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-v-ddr4-32-gb-4000mhz-cl18-f4-4000c18d-32gvk-7842615/?utm_source=ceneo&utm_medium=cpc&ceneo_cid=5d2bd07f-90a1-e718-6d11-757317e510eb

Dać im 1.45V i może się uda zrobić 4000 18-18-18

Chyba sam je na dniach kupię bo jednak chciałoby się mieć te 32GB, ale jak się siedzi na Viperach Steel to w zasadzie nie ma co kupić w tej samej klasie jak się z tysiaka nie wyskoczy. Straszne te timingi w tych pospolitych ramach :E 

Edytowane przez MT®©™

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, CzerwonyJohn napisał:

Czy 3600 cl16 nie wydajniejsze ?

 No jak masz dual r albo 4 kostki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, MT®©™ napisał:

Dać im 1.45V i może się uda zrobić 4000 18-18-18

Taki wynik właśnie zamierzam osiągnąć na wspomnianych wcześniej Patriotach VIPER. Jeżeli się nie uda, to pójdzie zwrot :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Nic sobie nie pomyliłem. Z premedytacją nie użyłem nazwy gdyż mowiny o tanich asrocakch, model nie ma znaczenia. Ogólnie beka bo gdy mówię o karcie dźwiękowej narracja zmieniana jest na taką że dobra karta dźwiękowa nie jest potrzebna, można kupić inna, można kupić dac itp (TO SĄ DODATKOWE KOSZTY). Jak mówię o sekcji zasilania to narracja brzmi że pomylelem się z modelem płyty. Cały dowcip polega na tym że to 400zl to nie wiele jak na różnice w tym co dostajemy w tych mobasach. Tzn lepsza dźwiękowka, lepsza sekcja zasilania, lepsze wyposażenie. OGÓŁEM LEPSZA PŁYTA. Jeśli komuś wystarcza biedny kodek audio czy biedna sekcja zasilania to fajnie ale niech nie mówi że ta płyta jest dobra. Jest WYSTARCZAJĄCA dla niego i to wszystko. To tak jak z tymi bułkami z biedronki, dla kogoś są wystarczające, ja wolę kuoic 3x droższe i nie jest odnrazanego barachła. Argumenty że za 900zl płyty też mają kiepskie kodeki audio jest śmieszny bo wystarczy poszukać w specyfikacji technicznej i znaleźć taka która ma normalne audio, wyposażenie czy co tam nas interesuje. Nadal nikt nie odpowiedział, dlaczego nie polecają tanich asrockow na am4? Bo różnica pomiędzy dobrą płyta jest po prostu mniejsza i mówimy o mniejszej skali.  Edit: teraz spojrzałem na morele, nowy tomahawk kosztuje 871zl. Różnica pomiedzy "wystarczającymi" asrockami zaczyna topnieć wiec za niedługo ten post będzie nieaktualny bo i tak wszyscy będą polecali MSI. Obecnie to już 350zl czyli żaden pieniądz. 
    • Masz calkowita racje. 1 kwietnia lece na Florida zakupic dzialke i zaczac budowe domu. Nie dosc ze tax ma sprzedaz jest 6% to jak dom bedzie jako glowny nie bede placil stanowego podatku od zarobkow w moim wypadku to 10.75% ze stanu NJ. Tym sposobemdom wybuduje sie z tax z NJ.
    • No nie wiem jakim cudem ale w pit masz ustalone progi procentowe od zarobkow/ Kosz pracodawcy pracownika nic nie obchodzi bo to dwie oddzielne dzialalnosci. No to najprostrza droga. Z tego co sie orientuje to jak dobrze sie uczysz to studia nadal w Polsce sa bezplatne?.
    • @Caps i inni, polecam olać kolegę jak jest najmądrzejszy i niech radzi sobie sam. A wiedzę masz marną patrząc na zestaw, który poskładałeś... zasilacz se weź od razu 5000W... pastę będziesz co miesiąc wymieniał? Napisałeś kosmici w komputroniku... skomentuję to obrazkiem   PS. Dodam jeszcze że co roku zakładasz podobny temat, i  z tego wychodzi(nie wnikam dlaczego) ale teraz pewnie też tak będzie   Także wstrzymać się z udzielaniem pomocy do soboty i będzie zaś spokój na chwilę   PS2. Radzę poczytać jak zachowuje się użytkownik i jak się kończą jego tematy  1. 2.    
    • A najlepsze jest to, że później taki ktoś, kto nie miał styczności z grami FromSoftware, mówi jakie te gry są proste, jak ogląda jak ktoś na golasa grę przechodzi bez levelowania itp itd  kuźwa tez tak myślałem  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...