Skocz do zawartości
leorik

16 vs 32 GB ramu

Rekomendowane odpowiedzi

jasne, na pewno zauważysz  ;)

 

baj de łej, nie czaje po co cytujesz za każdym razem posta pod postem..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, maras2574 napisał:

@naczelnik5 Widzę że wystawiłeś te gskille na sprzedaż po taniości ;) Pod koniec zeszłego roku dorzucałem identyczne do 32GB i dałem za nie 560zł :szczerbaty: Teraz mam wszystkie 4 na XMP, ale jakiś czas śmigały na 3800 cl15 1,43v bez problemów ;)

Bo chce je sprzedać a nie sprzedawać;) tym bardziej że używek pamięci teraz zatrzęsienie . Ja przez chwile trzymalem je na 3600 cl 14 ale z tego co kojarze to wymagalo juz 1,47v i temp podchodzila do 50c wiec wrocilem do xmp. Ale ja jestem totalna lama jesli chodzi o oc pamieci wiec ktos ogarniety pewnie by z nich wykrzesal cos lepiej albo przy nizszym v

@Krisol b450 gigabyte gaming x

Edytowane przez naczelnik5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, naczelnik5 napisał:

tym bardziej że używek pamięci teraz zatrzęsienie

Możliwe, ale potrzebowałem konkretnie tych, nie znalazłem ;) Przez to kupiłem nowe 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Krisol napisał:

Jaki model płyty głównej?

Ale jak ktoś już ma 2x8 GB to nie wiem czy warto, 4 kości mają też 2x więcej powierzchni do rozpraszania ciepła, więc nie koniecznie będą cieplejsze.

Racja przy 2x8 GB miałem takie same temperatury jak przy 4x8 GB maks 50 stopni a w grach 48. Jedynie problem to blokopomka krakena węże zawadzają o RAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te w środku na pewno mają cieplej niż miały nie możliwe że masz to samo jak w konfiguracji 2x8, przy 4 modułach masz jeden obok drugiego i się podgrzewają wzajemnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale i tak nie podgrzeją się bardziej niż najcieplejszy z nich, więc to raczej bez znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.x-kom.pl/p/647620-pamiec-ram-ddr4-goodram-32gb-2x16gb-3600mhz-cl18-irdm-pro-deep-black.html

Będzie to dobry wybór? Nie widze sensu pchania się w drogie moduły. Podkręcać nie będę, a jeśli już kiedyś przy zmianie procka na cokolwiek z serii K na pewno nie będzie to ekstremalne podkręcanie ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze niedawno można było też kupić corsairy vengeance 2x16 3600 cl16 dualrank taniej niż te kingstony nawet ale coś nie widzę na dzień dzisiejszy

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kojarzę, że Corsairy są ogólnie problemowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Krisol napisał:

Corsairy są ogólnie problemowe.

wg tego co pisał addept na poprzedniej stronie to właśnie są bezproblemowe, dla leniwych, wsadzić i zapomnieć, choć na googlach jak śledziłem, to nawet z tych cl18 ładnie szlifują, tez się trafia micron, oczywiście to dual rank

3 godziny temu, Send1N napisał:

le coś nie widzę na dzień dzisiejszy

nie ma ich, nie ma.. nawet po 315 były w zeszłym tygodniu, ale miały blokadę regionalną, trzeba było na adres niemiecki brać. wcześniej były po 360 już do domu. Cena jak u nas za cl18.  Czekam na nie  ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, mimuszek napisał:

wg tego co pisał addept na poprzedniej stronie to właśnie są bezproblemowe, dla leniwych, wsadzić i zapomnieć, choć na googlach jak śledziłem, to nawet z tych cl18 ładnie szlifują, tez się trafia micron, oczywiście to dual rank

W takim razie te konkretne może tak, jednak ja kojarzę że ludzie np. na reddicie często odradzali Corsairy właśnie ze względu na problemy z kompatybilnością. G.Skill wypadają chyba najlepiej pod tym względem, nigdy nie widziałem złego słowa.

Edytowane przez Krisol
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doszły te Kingstone'y. Wleciały bez problemu na XMP na 3600 z CL16. Wszystko bangla. 

Swoją drogą, a jakby tak puścić nowe kingstone'y ze starymi na 3466 (tyle wyciągają stare) i mieć 48GB? :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie , czym sprawdzić stabilność RAM? TestMem 5 wystarczy? Dołożyłem sobie jeszcze 2 kostki teraz mam 4x8 i teoretycznie działają ale jakiś test stabilności by się przydał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, nalewator napisał:

Szybkie pytanie , czym sprawdzić stabilność RAM? TestMem 5 wystarczy? Dołożyłem sobie jeszcze 2 kostki teraz mam 4x8 i teoretycznie działają ale jakiś test stabilności by się przydał.

TestMem5 z presetem extreme jest okej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem stare kości też. 2x8GB 3200Mhz i 2x16 3600. Razem 48GB, wykrywa jako dual channel mimo różnic między nimi. Poszły na 3466Mhz w takim zestawie i CL18, nie kombinowałem z opóźnieniami na ten moment.. :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.05.2023 o 09:21, addept napisał:

@Sidr @mimuszek

Skoro zostałem wywołany do tablicy, to informuję, że u mnie XMP na 5800x3D poszło bez problemu, ale na Pepperze znalazła się jedna osoba, która miała z tym problem. No cóż, zdarza się. 

Jeśli chodzi o wyciśnięcie czegoś więcej, to miałem zostawić wszystko na XMP i może za rok się pobawić, ale skusiłem się i popróbowałem paru ustawień i wyszło mi na razie coś takiego dla Corsair Vengeance LPX 32GB (2 x 16GB) DDR4 3600 CL16 Dual Rank 1.35V (CMK32GX4M2D3600C16)

13741114_1.jpg

LF3HhT5.png

Oczywiście można jeszcze pewnie zacieśnić niektóre timingi (w planie może latem, w czasie długiego urlopu, ale wtedy też planuję wreszcie nowy bios wgrać oraz zaktualizować windowsa do 11, więc nie wiem, czy będzie mi się chciało jeszcze zabierać za OC pamięci), pobawić się mocniej i pewnie wejść na 3800 Mhz (komp wstaje normalnie, ale w TM5 sypie błędami), ale po prostu na razie szkoda mi na to czasu. Samo dokładne testowanie stabilności OC pamięci trwa już zdecydowanie długo przy 32GB. 

Zresztą w różnych testach profesjonalnych zyski na 5800x3D dla tego typu zabaw będą w sumie już znikome, bo ten procek słabo reaguje według testów na pamięć i różnica pomiędzy 3733 Mhz CL16 a 3800 Mhz CL16 da marginalny przyrost wydajność w normalnym użytkowaniu np. w grach. Te 3733 CL16 w zupełności dla tego procka wystarczy. 

Zaraz zrobię podobne ustawy. Przed chwilą wymieniłem w końcu te ramy i na XMP 1 i mam latency 90ns. Wcześniej 57. Tak nie może być. :) Ryzen DRAM Calculator 1.7.3 nie pozwala wybrać gen 3? RDC się jeszcze używa, czy jest jakiśnowy soft do o/c ramu? Te pamięci to micron-e?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to widzę tak że dziś  do w miarę mocnego PC  to  walić od razu 32GB Ram , będzie święty spokój .   Tu są  gracze na forum  którzy 16GB RAM mieli 10 lat temu ,więc  czas  zmienić  standardy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sidr

Ja na xmp miałem coś takiego, więc nie wiem, dlaczego u ciebie jest tak drastycznie źle. Może masz niestabilny profil xmp? Zapuść Tm5 by zobaczyć czy nie sypie błędami na xmp

13741114_1.jpg

Teraz jest 65,3-65,9, ale system mam zaśmiecony bardzo. Twój może jednak jest jeszcze gorzej zaśmiecony :P

Kalkulator DRAM bym raczej sobie odpuścił w tym przypadku. U mnie to są niby microny B-die. Podobno są podobne do E-die, ale na pewno są różnice, bo jak próbowałem trochę ustawić to jak na moich E-die to jednak było ciągle niestabilnie. Znalazłem w necie konkretne ustawienia pod te Corsairy i z nimi zacząłem eksperymentować. Nie poszło łatwo, musiałem luzować by potem powoli już po swojemu zacieśniać, tak więc zżarło to sporo czasu i teraz nie chce mi się jeszcze bardziej bawić, w sumie to nawet nie widzę potrzeby. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sidr bios/agesa najnowszy ?

przy CL18 też na forach piszą że to microny B, dobrze się kręcą

ale żeby patrzeć na etykiecie na numer wersji, tam jest zakodowane jakie pamięci, typhoon nie zawsze dobrze pokazuje

 

15 minut temu, addept napisał:

U mnie to są niby microny B-die. Podobno są podobne do E-die, ale na pewno są różnice, bo jak próbowałem trochę ustawić to jak na moich E-die to jednak było ciągle niestabilnie.

to też właśnie czytam, że CL 16 to E, hmm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://help.corsair.com/hc/en-us/articles/8526931418381-What-integrated-circuits-ICs-are-used-on-my-CORSAIR-memory-

U mnie to rev. 3.31, czyli na pewno Microny, ale czy jest to E czy B czy D, tego nie jestem pewny, dlatego obstawiam za Typhoonem. Może znajdziecie sami coś więcej w internecie, ale ciężko jest o pewne informacje o tej rewizji, najczęściej są to spekulacje. 

 

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, mimuszek napisał:

@Sidr bios/agesa najnowszy ?

przy CL18 też na forach piszą że to microny B, dobrze się kręcą

ale żeby patrzeć na etykiecie na numer wersji, tam jest zakodowane jakie pamięci, typhoon nie zawsze dobrze pokazuje

 

to też właśnie czytam, że CL 16 to E, hmm

BIOS jakiś z ubiegłego roku - ostatni widzę jest z końca kwietnia, ale to nie był BIOS, tylko XMP profil 1 mi z jakiegoś powodu nie działa. Dałem dwójkę i poszło 3600 - wcześniej 2133 miałem. :) Teraz jest 62ns. Później się tym pobawię, teraz D4 męczę. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Diablo 4, tekstury na najwyższych. 3440x1440

d4.png

Edytowane przez Isharoth
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba zostawię sobie te mieszankę starych i nowych kości z 48GB :E jest przyzwoite 3466MHz CL18z dual channel. Wiem że mogłoby być lepiej ale chyba nie odczuję dużej różnicy zostawiając 32GB. 

Zabawne, mam 4x więcej RAM niż mój pierwszy komputer miał pojemności dysku :E ale technologia leci do przodu.

  • Like 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.06.2023 o 15:57, Sidr napisał:

ale to nie był BIOS, tylko XMP profil 1 mi z jakiegoś powodu nie działa.

oczywiście, tylko czasem nowy bios/jak najnowsza agesa pomaga, dodane nowe profile  pamięci, większa zgodność itd itp

mi dziś przychodzą renegade, balistiki idą do drugiego kompa, z 2x4GB fury chyba można breloczki zrobić 😅

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...