Skocz do zawartości
Astec

Dalsza droga modernizacji komputera

Rekomendowane odpowiedzi

Obecnie jestem użytkownikiem PC złożonego z R5 5600X i 3070. Zestaw ten posiadam od niemal dwóch lat i w sumie jestem zadowolony, jednak czuje, że zbliża się czas zmian. Zdaje sobie sprawę, że komputer jest wyważony i zmiana jednego elementu zaburzy równowagę, jednak chciałbym przystąpić do tego etapami. Tylko co było by pierwsze? Wymiana CPU czy GPU? Co do CPU zastanawiam się nad dwoma wersjami. Pierwsza zakłada zmianę tylko procesora na 5800X3D, tylko czy przyrosty wydajności w 1080p były by zadowalające. Drugą opcją jest zmiana całej platformy na Ryzena 7600X/7700X z odpowiednią płytą i 32 GB pamięci RAM. Tu koszty były by dużo wyższe, ale znowu muszę zastanowić się czy przyrosty wydajności w stosunku do poniesionych nakładów są na odpowiednim poziomie. Z wymianą GPU sprawa wydaje się dużo prostsza, planuje bowiem kupno 40XX, najlepiej z końcówką -70. Pytanie tylko kiedy miało by to nastąpić. Jest jeszcze trzecia opcja - nie zmieniać nic i poczekać, aż zestaw faktycznie przestanie dawać sobie radę. Możecie zastanawiać się co mnie wogóle skłania do upgrade. Po prostu lubię często zmieniać sprzęt komputerowy, po za tym nie daje mi spokoju momentami niepełne wykorzystanie GPU (w przedziale 50-65%) w nowym NFS Unbound. Widać, że kończą się tu możliwości procesora i karta nie jest w 100% "wykarmiona". Co o tym wszystkim myślicie? Warto coś zmieniać czy jeszcze z tym trochę poczekać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz zmieniac kompa na podstawie 1 gry? Przeciez ta gra w wymaganiach rekomendowanych ma Ryzen 5 3600 i RTX 2070. Ale zerknalem na YT   i faktycznie  w wielu filmikach ludziom z konfigiem takim jak Twoj gpu usage spada do 50% a procek sie poci. W 1440p na ultra goscie mieli w tej grze 11 fps :D Wyglada na to ze ta gra to kolejny optymalizacyjny crap w tym roku. Moim zdaniem twoj sprzęt do full hd jest jak najbardziej spoko a wina lezy po stronie gry. Moze wydadza jakiego patcha ktory to naprawi. Zastanawiam sie czy to nie jest celowe zagranie ze strony producentow gier zeby ludzie wymieniali sprzet bo to kolejna gra w tym roku w ktorej dzieja sie cuda na sprzecie lepszym niz rekomendowany. Optymalizacja lezy i kwiczy. A co do wymiany sprzetu twoj zestaw powinien ogarniac wiekszosc gier na ultra i to w 1440p ale jesli lubisz i chcesz to wymieniaj. Ja bym ew zmienil proca na 5800x3d. Reszty bym do full hd nie ruszał. Ale jak gra jest skopana to i tak nie spodziewalbym sie cudow po wymianie. Dla przykladu

 Tutaj 5800x3d i RTX 4080  i karta leci momentami na 50-60% a fpsy szału nie robią w full hd. Ta gra to optymalizacyjna ?

Edytowane przez naczelnik5
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro w planach nowa karta a dziś chcesz wydać kasę, to może kup sobie lepszy monitor od 1080p? To karta się nie będzie nudzić ;)

I będziesz miał szkiełko pod nowe GPU, a procek w 1440p będzie dawał radę.

Inna sprawa, że jak wyżej - ten NFS to wizualny i optymalizacyjny crap więc nie brałbym pod uwagę takiej gry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...