Skocz do zawartości
S0bczi

Pojemność dysku SSD M2 czytana jest jako 2GB zamiast 1TB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zakupiłem nowy komputer (części osobno, ale złożony przez Morele - cały zestaw wzięty na podstawie internetu więc raczej wszystko powinno być ze sobą kompatybilne) i mam niemały problem. W komputerze znajduje się jeden dysk SSD M2 o pojemności 1TB, ale w biosie jest on czytany jako 2GB i nic nie da się z tym zrobić. Próbowałem już wszystkiego w biosie. Dodam, że na komputerze nie ma zainstalowanego Windowsa i nawet nie mogę tego zrobić bo 2GB jest niewystarczające.

 

I tu moje pytanie, co zrobić w takiej sytuacji gdy włożony mam dysk 1TB, a bios czyta go jako 2GB? Systemu nawet nie mogę zainstalować. Specyfikacja poniżej:

 

-Karta graficzna Gigabyte GeForce RTX 3070 Gaming OC 8GB GDDR6

-Dysk SSD Lexar NM620 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe

-Zasilacz SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W

-Płyta główna Gigabyte B550 AORUS ELITE V2

-Pamięć Patriot Viper Steel, DDR4, 16 GB, 3733MHz, CL17

-Obudowa SilentiumPC Regnum RG6V Evo TG ARGB

-Procesor AMD Ryzen 7 5800X, 3.8 GHz, 32 MB, BOX

-Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 5 Dual Fan (SPC307

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, S0bczi napisał:

Systemu nawet nie mogę zainstalować

System sam podczas instalacji powinien sobie sformatować dysk według potrzeb, windows czy linuks. Tego się nie robi w biosie.

W ostateczności live USB z gparted albo innym programem do zarządzania partycjami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

więc wejdź z instalatora i sprawdź, jak instalator widzi dysk - jak wejdzie instalator, np na wyborze języka naciśnij shift + f10, wpisz

diskpart

list disk

sprawdź, jak widzi dysk tzn pojemność w rozmiar - jeśli ok wpisz exit, zamknij wiersz polecenia i instaluj

jeśliby ok i chciałbyś sobie sam utworzyć partycje pisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, someI napisał:

System sam podczas instalacji powinien sobie sformatować dysk według potrzeb, windows czy linuks. Tego się nie robi w biosie.

W ostateczności live USB z gparted albo innym programem do zarządzania partycjami.

Troszkę mnie nie zrozumiałeś. Chodzi o to że jak już wepne USB z systemem to instalacja startuje, wybieram język i wtedy jest etap wybierania dysku żeby zainstalować system. I w tym właśnie momencie wyświetla mi się tylko ten jeden dysk 2GB i nic nie mogę dalej zrobić, bo żeby zainstalować system trzeba minimum 11GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ekranie instalacji powinieneś mieć możliwość założenia nowych partycji i usunięcia istniejących. Można też wywołać wtedy konsolę jak napisał glauks i z wiersza polecenia założyć partycje o wybranym rozmiarze.

https://www.diskpart.com/articles/create-partition-before-windows-installing-4348.html

A jeśli i to nie pomaga, to potraktować dysk programem do zarządzania partycjami: gparted, Aomei partition assistant, itp. 

b98baa33-47bc-48c9-9f3a-10789e213bdc

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to mam zablokowane opcje "delete" i "format", ale spróbuję coś podziałać z tym wierszem poleceń. Tylko problem jest też w tym, że konkretnie w samym biosie, nawet bez próby instalacji systemu, gdy wchodzę w ustawienia biosu to ten dysk też jest tam wykryty jako 2,1GB. Może dysk uszkodzony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, S0bczi napisał:

Ogólnie to mam zablokowane opcje "delete" i "format", ale spróbuję coś podziałać z tym wierszem poleceń. Tylko problem jest też w tym, że konkretnie w samym biosie, nawet bez próby instalacji systemu, gdy wchodzę w ustawienia biosu to ten dysk też jest tam wykryty jako 2,1GB. Może dysk uszkodzony?

Tak, jest to prawdopodobne i takie sytuacje sie niestety czasem zdarzaja. Wrzucisz screen z UEFI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to wysyłam dysk na reklamację, bo nie wykrywa go nawet w zakładce boot w biosie 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...