Skocz do zawartości
MPro

Czy potrzebuje DRAM w dysku SSD, który posłuży do ciągłęgo zapisu plików?

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam dysk SSD na sATA, który w zupełnosci mi do wszystkiego wystarcza w codzienności... mianowicie Samsung SD 860 PRO na kościach MLC.

Chciałbym dokupić sobie dysk na M.2 PCIe Gen4, który posłuży jako dodatkowy (nie na system),  wyłącznie do zapisywania na bieżaco plików w postaci np. filmów z gier (czyli plików które na surowo po zapisie mają po kilkadziesiąt GB przed obróbką). Zapis tych plików jest ciągły, nie wiem ile mb/s - ale myślę, że są to duże liczby.

Czy wystarczy mi zwykły WD Blue na SSD bez DRAM, czy może w tej kwestii lepiej sprawdzi się WD Black SN770 już z DRAMem ?

Edytowane przez MPro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem z "kilka "ssd i z doświadczenia wiem że nie warto dziadować  . Coś z zapisem minimum 5000mb se bierz np kc3000

Edytowane przez jurekk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kc3000 bedzie lepszy od WD Black SN770 ? ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, MPro napisał:

Posiadam dysk SSD na sATA, który w zupełnosci mi do wszystkiego wystarcza w codzienności... mianowicie Samsung SD 860 PRO na kościach MLC.

Chciałbym dokupić sobie dysk na M.2 PCIe Gen4, który posłuży jako dodatkowy (nie na system),  wyłącznie do zapisywania na bieżaco plików w postaci np. filmów z gier (czyli plików które na surowo po zapisie mają po kilkadziesiąt GB przed obróbką). Zapis tych plików jest ciągły, nie wiem ile mb/s - ale myślę, że są to duże liczby.

Czy wystarczy mi zwykły WD Blue na SSD bez DRAM, czy może w tej kwestii lepiej sprawdzi się WD Black SN770 już z DRAMem ?

Pytanie ile wazy surowka, ktora nagrywasz? Ile MB/min?

1 minutę temu, MPro napisał:

kc3000 bedzie lepszy od WD Black SN770 ? ?

Tu akurat sprawa prosta. KC3000 jest lepszy we wszystkim niz SN770.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, MPro napisał:

kc3000 bedzie lepszy od WD Black SN770 ? ?

No lepszy ale widzę że ten 770 też w miare

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, amsztel napisał:

Pytanie ile wazy surowka, ktora nagrywasz? Ile MB/min?

Tu akurat sprawa prosta. KC3000 jest lepszy we wszystkim niz SN770.

Ok. 50 Mb/s. Myslalem, że więcej... więc tutaj chyba byle jaki dysk da radę? nawet wd blue ?

W cenie kc3000 512GB mam teoretycznie WD SN770 1TB

O cenie WD blue już nie wspomnę, tylko, że jako jedyny nie ma DRAM

Ogólnie plan jest taki, kupić dysk na M2 i zajechać go w tym, aż padnie... czyli będzie mielił dość często nagrania i zapisywał

Edytowane przez MPro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, MPro napisał:

Ok. 50 Mb/s. Myslalem, że więcej... więc tutaj chyba byle jaki dysk da radę? nawet wd blue ?

W cenie kc3000 512GB mam teoretycznie WD SN770 1TB

O cenie WD blue już nie wspomnę, tylko, że jako jedyny nie ma DRAM

Ogólnie plan jest taki, kupić dysk na M2 i zajechać go w tym, aż padnie... czyli będzie mielił dość często nagrania i zapisywał

OK, przy 50Mbps to nawet SATA sobie poradzi bez problemow.

Przede wszystkim SN770 NIE MA dram :E A szkoda bo kontroler Sandiska/WD jest rewelacyjny. SN770 korzysta z technologii HBM (dysk przypisuje czesc glownej pamieci RAM do swoich potrzeb). To super dysk na OS ale nie do ciaglego wielogodzinnego nagrywania a tym bardziej video edycji.

Ja bym rozwiazal temat bezpiecznie: wez cos na kontrolerze Phison E16. Przy 1TB takie dyski maja 1.8PB TBW, przy 2TB - 3.6PB TBW! - generalnie bija wszystkie inne na glowe pod tym wzgledem, i do tego sa chlodne na ciaglym-wielogodzinnym zapisie nawet jakbys walnal bitrate 200Mbps.

Przykladowe dyski, o ktorych pisze (wszystkie maja podobna predkosc zapisu podawana przed producentow ~4.4GB/s) :

Aorus Gen4, PNY CS3040, Corsair MP600, TeamGroup Z440 i inne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości jakbym chciał jednak wymienic moj sata na m2... czy kc3000 mocno odbiega od 990 pro ? Bo teoretycznie jest duzo tanszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, MPro napisał:

A tak z ciekawości jakbym chciał jednak wymienic moj sata na m2... czy kc3000 mocno odbiega od 990 pro ? Bo teoretycznie jest duzo tanszy.

Sytuacja wyglada tak 980 PRO < KC3000 < 990 PRO. Roznica miedzy 990Pro a KC300 jest moze kilka procent na korzysc Samsunga bo KC3000 juz wlasciwie saturuje PCIe 4.0. Nie warto doplacac, chyba ze sa w identycznej cenie. A nawet jakby byly to tak jak pisalem - marginalna sprawa.

Jesli chcesz wymienic dysk na OS + kupic drugi na surowke/scratch to bralbym tandem KC3000 + cos na Phisonie E16 (podalem przyklady takich ssdkow w poprzednim poscie).

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, MPro napisał:

A tak z ciekawości jakbym chciał jednak wymienic moj sata na m2... czy kc3000 mocno odbiega od 990 pro ? Bo teoretycznie jest duzo tanszy.

Pewnie nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, MPro napisał:

Bo teoretycznie jest duzo tanszy.

Kup se nm760. Tani i dobry. Nie ma dramu bo pod gry i normalnego użytkowania to bez znaczenia. Po zapełnieniu zwalnia ale i tak jest szybszy niż dyski pcie 3.0.

Edytowane przez kamilos69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...