Skocz do zawartości
Lameismyname

AsRock RX 5600 XT Challenger za 666zł

Rekomendowane odpowiedzi

LINKI GDZIE MOŻNA KARTY ZAKUPIĆ:

https://allegro.pl/oferta/asrock-radeon-rx5600-challenger-d-6gb-cld-bulk-11688675057
https://xtg24.pl/pl/products/laptopy-i-komputery/podzespoly-komputerowe/karty-graficzne/asrock-radeon-rx5600-challenger-d-6gb-cld-bulk-11562.html

Karty nowe na 2 letniej gwarancji sprzedawcy.

Karta doczekała się obszernego testu na ITHardware.pl:
https://ithardware.pl/testyirecenzje/asrock_radeon_rx_5600_challenger_test_recenzja_opinia-25226.html

Moja mini-recenzja (w przygotowaniu):

 

UPDATE 10.01.2023

PORADNIK ODBLOKOWANIA KARTY ASRock 5600 Challenger

====[ METODA DLA POCZĄTKUJĄCYCH ]====
ZALETY: WYDAJNOŚĆ PEŁNEJ RX5600XT z 10% BOOSTEM (okolice wydajności RX5700) PROGRAMOWA NAJPROSTSZA BEZPIECZNA ŁATWA DO COFNIĘCIA
WADY: NAKŁADKA ZAPISANA TYLKO W WINDOWSIE - działa tylko na komputerze/systemie na którym została zrobiona, trzeba czynność powtórzyć np. po przeinstalowaniu systemu na nowy

             KARTA MA NADAL ZABLOKOWANĄ MOŻLIWOŚĆ FLASHOWANIA BIOSU KARTA POSIADA NADAL BLOKADĘ PODKRĘCANIA PRZEZ STEROWNIK

1. Ściągamy program GPU-Z w najnowszej wersji: https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-gpu-z/

2. Uruchamiamy program GPU-Z

3. Zachowujemy obecny (fabryczny) vBIOS karty klikając w ikonę zaznaczoną na czerwono (tak na wszelki wypadek)
1-zapis-biosu.png

po kliknięciu tej ikony wybieramy "Save to file...", wybieramy lokalizację gdzie chcemy go zapisać i wpisujemy pod jaką nazwą chcemy go zapisać np. 5600org.rom, klikamy "Zapisz"

4. Pobieramy i instalujemy program MorePowerTool w najnowszej wersji:
https://www.igorslab.de/installer/MorePowerTool_Setup_1_3_18.exe

 

5. Pobieramy i zapisujemy plik .MPT: https://megawrzuta.pl/download/1cf5c09a09bbc260d5a318527c8c2714.html


6. Uruchamiamy program MorePowerTool, klikamy na listę (1.) i wybieramy z niej naszą kartę graficzną AMD RADEON RX 5600 XT oraz klikamy przycisk LOAD (2.)
1-MPT-ustawienia.png

7. Z listy wczytujemy plik .MPT który wcześniej pobraliśmy, czyli RX5600XT_BOOST(USTAWIENIAzL08).mpt i klikamy "Otwórz":
3-MPT-wczytywanie-ustawie.png

8. Klikamy na końcu przycisk "Write SPPT"
4-MPT-zapisywanie-ustawie-na-karcie.png
 

9. Jeżeli wszystko przebiegło pomyślnie pojawi się taki oto komunikat:
5-MPT-pozytywny-komunikat.png

 

10. Teraz należy uruchomić komputer ponownie. Po uruchomieniu ponownym włączamy program GPU-Z
      
Jeżeli zrobiliśmy wszystko poprawnie rezultat powinien wyglądać tak:

PRZED-I-PO.png

 

PODSUMOWANIE: Jest to możliwie najprostszy i najbezpieczniejszy sposób odblokowania tej karty do RX5600XT z 10% BOOSTEM (okolice wydajności RX5700).
Korzystamy z oryginalnego vBIOSU z którym przyszła nam karta, a używamy programowej nakładki ustawień z BIOSU L08, który jest najlepszym i najwydajniejszym oficjalnym biosem do tej karty.
Ustawienia pojawiły się w vBIOSie od firmy ASRock więc producent przewidział pracę tych kart na takich ustawieniach. Są bezpieczne, zapewniają wysoką kulturę pracy.
Ukończenie tego poradnika nie odblokowuje możliwości wgrywania dowolnego biosu do tej karty oraz nie odblokowuje jej blokady podkręcania narzuconej przez sterownik - do tego służy poradnik dla zaawansowanych.
Wspomniana metoda jest nakładką programową która uruchamia się wraz ze startem systemu - nie wprowadza, żadnych fizycznych zmian w karcie.
Jeżeli ktoś z was ma jakieś problemy po użyciu wspomnianej metody, należy przejść do trybu awaryjnego Windows 10 uruchomić program MorePowerTool wybrać kartę z listy (1. - jak w punkcie nr 6. poradnika) oraz kliknąć na końcu przycisk "Delete SPPT" - spowoduje to usunięcie nakładki programowej dzięki czemu można wrócić do ustawień fabrycznych.

 

[ALTERNATYWNE LINKI - na wypadek gdyby tamte wygasły]
Alternatywny link do pobrania programu MorePowerTool z 4. punktu poradnika: http://hostuje.net/file.php?id=654a50efa5802a9414ac2fede6eb6a50
Alternatywny link do pobrania pliku MPT z 5. punktu poradnika: http://hostuje.net/file.php?id=50615f79e486510545998f9b538e3d60

 

Nie biorę odpowiedzialności za powyższy poradnik, tym bardziej za nieumiejętne korzystanie z niego - u mnie działa. Robicie to na własne ryzyko.

 

====[ METODA DLA ZAAWANSOWANYCH ]====
ZALETY:  DOMYŚLNIE WYDAJNOŚĆ PEŁNEJ RX5600XT z 10% BOOSTEM (okolice wydajności RX5700) SPRZĘTOWA  ODBLOKOWUJE KARTĘ DO WGRYWANIA BIOSU ODBLOKOWUJE LIMITY OC NARZUCONE PRZEZ STEROWNIK


WADY: KARTĘ MOŻEMY PRZYPADKIEM "UCEGLIĆ" - NIEPRAWIDŁOWO WGRANY BIOS SPOWODUJE BRAK OBRAZU - KARCIE FIZYCZNIE NIC ZŁEGO SIĘ NIE STAJE I MOŻNA TO ŁATWO NAPRAWIĆ 

             MOŻE TO BYĆ POWODEM UTRATY GWARANCJI NIEUMIEJĘTNE PODKRĘCANIE PRZY ODBLOKOWANYCH LIMITACH MOŻE SKUTKOWAĆ ZAWIESZANIEM I NIESTABILNOŚCIĄ

 

Polecam zabierać się za ten poradnik jak mamy w zanadrzu zintegrowaną kartę graficzną lub płytę główną z 2 slotami PCI-Ex16 oraz zapasową kartę graficzną - dzięki temu mamy samemu możliwość jej odratowania bez osób trzecich.

=================================================================================================================================================================

UWAGA!! Jeżeli robiliście wcześniej METODĘ DLA POCZĄTKUJĄCYCH musicie wykonać poniższy krok dodatkowy
0. Uruchamiamy program MorePowerTool, klikamy na listę (1.) i wybieramy z niej naszą kartę graficzną AMD RADEON RX 5600 XT oraz klikamy przycisk Delete SPPT (2.)
1-MPT-USUWANIE-USTAWIE-ZAAWANSOWANY.png

=================================================================================================================================================================

1. Wykonujemy punkty 1. 2. i 3. z poradnika dla początkujących.
 

2. Ściągamy program AtiFlashTool v2.93+ z tego linku https://drive.google.com/file/d/1Y-Aa7ENoGmrFq0OO3sjsZYlnoyRcHvgk/view?usp=drivesdk

     (UWAGA!: Dokładnie tą wersję, nie żadną inną, najlepiej z powyższego linku)

i wypakowujemy np. na dysku d:

powstanie nam dzięki temu folder d:\293plus z zawartością

 

3. Ściągamy odblokowany vBIOS mojego autorstwa (5600XTU.rom)http://hostuje.net/file.php?id=de6f8158259a2e348bc03f5743921825

i zapisujemy go do folderu d:\293plus

 

4. (OPCJONALNIE) Odpalamy system Windows w trybie awaryjnym

 

5. Uruchamiamy wiersz poleceń (CMD) w trybie administratora i wpisujemy:
     

     d: 
     
(naciskamy ENTER)
     

      cd 293plus

     (naciskamy ENTER)

 

     amdvbflash.exe -i

     (naciskamy ENTER)

     Wyświetli nam się teraz lista kart graficznych osadzonych w slotach PCI-E. Na 99% nasz RX5600XT będzie w slocie oznaczonym cyfrą 0 - jeżeli nie, w poniższych komendach zmieniamy 0 na np. 1 itd. 

         adapter.png

     amdvbflash.exe -unlockrom 0

     (naciskamy ENTER)

     Ta komenda odblokowuje w karcie możliwość wgrywania vBIOSU

 

 

     amdvbflash.exe -p -f 0 5600XTU.rom

     (naciskamy ENTER)

     Ta komenda wgrywa zmodyfikowany vBIOS na kartę. Odczekujemy chwilę i powinniśmy uzyskać poniższy rezultat.
     BARDZO WAŻNE ABY NASZE KOŃCOWE OKNO WYGLĄDAŁO PODOBNIE JAK PONIŻEJ - kończąc się komunikatem "Restart System To Complete VBIOS Update" -
Jeżeli tak nie jest, musieliśmy coś zrobić źle!
     FLASHUDANY.jpg


6. Restartujemy komputer, jeżeli zrobiliśmy wszystko poprawnie system normalnie się załaduje.

7. Po restarcie wchodzimy do programu GPU-Z, rezultat powinien być jak poniżej:
PRZED-I-PO.png

 

PODSUMOWANIE: Tym sposobem domyślnie odblokujemy kartę do RX5600XT z 10% BOOSTEM (okolice wydajności RX5700) oraz zdejmujemy limity podkręcania narzucone przez sterownik.
Nowe limity maksymalne to 1100 mV (napięcie rdzenia), 2300 MHz (taktowanie rdzenia), 2000 MHz (taktowanie pamięci) - moim zdaniem te ustawienia są wystarczające. 

Jest ryzyko, że wgranie vBIOSu się nie powiedzie - trzeba wtedy czynność powtórzyć np. odpalając komputer z użyciem karty zintegrowanej.
Jeżeli nie mamy karty zintegrowanej ale mamy 2 sloty PCI-E w płycie głównej i posiadamy inną kartę graficzną, zapasową kartę wsadzamy w górny slot, RX5600XT w drugi slot - musimy jednak pamiętać, że zmiana slotu RX5600XT spowoduje, iż karta będzie osadzona z innym numerem i wymagać to będzie zmiany numeru przy wpisywaniu komendy flashowania. (np. z 
na 1).
 

[ALTERNATYWNE LINKI - na wypadek gdyby tamte wygasły]
Alternatywny link do pobrania vBIOSU: https://www.techpowerup.com/vgabios/253337/253337
!!! Trzeba pamiętać o zmianie jego nazwy pliku na
5600XTU.rom aby zadziałał z poradnikiem !!!
Alternatywny link do pobrania programu AtiFlashTool v2.93+: http://hostuje.net/file.php?id=cb47a73ed85ffd9452e972d0556dbc84

 

Nie biorę odpowiedzialności za powyższy poradnik, tym bardziej za nieumiejętne korzystanie z niego. Ten poradnik jest dla zaawansowanych więc każdy ma świadomość co robi.

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Upvote 10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Ronin69 napisał:

Jeden pepperowicz kupił tą kartę. Z jego relacji nówka, wrzucił zdjęcia i screena z gpu-z to jiby 5600XT. No ale zmienili cenę na 777,77zł więc resztki sensu się skończyły. Lepiej polować na jakiegoś RX 6600 z outletu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6600 nawet z outletu na chwilę obecną nie znajdzie się moim zdaniem poniżej 1000PLN, więc trzeba by parę stówek jednak dopłacić, a tak powyższe 5600 pozostaje jakąś alternatywą ,choć rzeczywiście poprzednia cena była bardziej atrakcyjna i nie ukrywam, że zamówiłem w tamtej cenie, ze świadomością pewnego ryzyka, ale ze względu na możliwość zwrotu, oceniłem je na niewielkie.

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Lameismyname napisał:

Jeden pepperowicz kupił tą kartę. Z jego relacji nówka, wrzucił zdjęcia i screena z gpu-z to jiby 5600XT. No ale zmienili cenę na 777,77zł więc resztki sensu się skończyły. Lepiej polować na jakiegoś RX 6600 z outletu.

Opinie pepperowców można sobie wsadzić, takie głupoty jakie tam wypisują to nawet do kabaretu się nie nadają.

Karty nowe a pudełek brak, folie żaden problem kupić, a typowy cebularz nawet nie rozpozna, że karta orała rok w koparce.

 

Edytowane przez B@nita
  • Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta, która orała w koparce a potem, załóżmy, 2-3 lata będzie pracowała bez awarii w gamingu - to jednak dobry produkt. Niska cena=podwyższone ryzyko, coś za coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli taka firma znika z allegro kto przejmuje RMA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie nie jest to wykluczone, ale mało prawdopodobne. Ktoś kto ma kilkaset kart na stanie i planuje tyle sprzedać, raczej nie ryzykuje sprzedawania chłamu, moim zdaniem. Nabywcy złożyliby pozew zbiorowy, a wystarczy 10 osób.

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę żałuję, że nie kupiłem w starej cenie z czystej ciekawości.
A na pepperze to większość userów to pasożytnicze janusze, którzy szukają miodu w d...

Edytowane przez Lameismyname
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz do sprzedawcy w tej sprawie. W nowej cenie te karty nie sprzedają mu się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, sert napisał:

Teoretycznie nie jest to wykluczone, ale mało prawdopodobne. Ktoś kto ma kilkaset kart na stanie i planuje tyle sprzedać, raczej nie ryzykuje sprzedawania chłamu, moim zdaniem. Nabywcy złożyliby pozew zbiorowy, a wystarczy 10 osób.

A tu nie chodzi o to. Nie ma go na allegro i co robisz jak ci powie nie? Allegro bierze go na siebie?

Ty życia nie znasz . Złodziej potrafi kupić tysiąc ładowarek za 7zl i sprzedać je za 5 zł. Jest 2 tysiące do tyłu i ma 200 pozytywnych komentarzy i wtedy robi żniwa . Takich wymyśla z w pierdlu jest cała masa. A ty tu wklejkę z google robisz o prawie xd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest adres, są dane, sa powiązania, po co zakładać z góry takie skrajne scenariusze za 150$ ? https://aleo.com/pl/firma/xtg-retail-sp-z-oo-wroclaw

11 minut temu, jurekk napisał:

Allegro bierze go na siebie?

Trzeba zadać to pytanie Allegro. Nie wiem, jaką maja politykę, ale nie sądzę aby brali to na siebie.

 

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, jurekk napisał:

Ty życia nie znasz . Złodziej potrafi kupić tysiąc ładowarek za 7zl i sprzedać je za 5 zł. Jest 2 tysiące do tyłu i ma 200 pozytywnych komentarzy i wtedy robi żniwa . Takich wymyśla z w pierdlu jest cała masa. A ty tu wklejkę z google robisz o prawie xd

Jak Ty funkcjonujesz w codziennym życiu, jak prześladują Cię takie myśli? ;) Nie jesteś zainteresowany zakupem bo się boisz - rozumiem, ale po co od razu tyle insynuacji - nie rozumiem.

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, sert napisał:

Napisz do sprzedawcy w tej sprawie. W nowej cenie te karty nie sprzedają mu się.

W sumie można kupić bezpośrednio z ich strony za 667zł.

https://xtg24.pl/pl/products/laptopy-i-komputery/podzespoly-komputerowe/karty-graficzne/asrock-radeon-rx5600-challenger-d-6gb-cld-bulk-11562.html


Zastanawiam się... załóżmy, że to 5600 XT, ja mam obecnie GTX 1660 (zwykłego) - czy aż taki sens jest wymieniać?

Edytowane przez Lameismyname

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powinni napisać " odnowiony przez producenta " jak tu :

https://allegro.pl/oferta/karta-gainward-rtx-3060-ti-ghost-8gb-gddr6-256bit-12986689499?f=0&utm_source=tdb&utm_medium=afiliacja&utm_content=http%3A%2F%2Fpepper.pl+(PL)&tduid=610c3ea7fbbec0058a1f95364a7471be

 

jak kupili w hurcie 1000 takich kart po 200-300 to nawet na zwrot kasy jeśli któraś padnie mogą sobie pozwolić. Zostawią sobie 20szt na wymianę i serwis

 

jednak cena czyni cuda i ludzie głupieją..  6600 nawet po koparce kupisz za 900zł, różnica taka że na pewno nie jest starsza niż rok, z polskiego sklepu będzie mieć jeszcze ze 2 lata gwarancji.. a tu hmm. moje zdanie

Edytowane przez mimuszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Lameismyname napisał:

Zastanawiam się... załóżmy, że to 5600 XT, ja mam obecnie GTX 1660 (zwykłego) - czy aż taki sens jest wymieniać?

Z doświadczenia Ci nie odpowiem, ale myślę, że to zależy za ile jesteś w stanie sprzedać swoja kartę. Pierwszy z brzegu filmik z YT: 

 

 

6 minut temu, mimuszek napisał:

to nie jest 5600XT, tylko zwykłe 5600..

Wg techpower zwykłe 5600 miał tylko HP jako OEM. W tym przypadku pozostają pewne znaki zapytania moim zdaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, sert napisał:

tym przypadku pozostają pewne znaki zapytania moim zdaniem.

masz rację, dlatego skasowałem swoją wypowiedź, aczkolwiek  brak pudełek itd może wskazywać na oem-y właśnie

w cenie 600zł jak ktoś nie ma karty, moim zdaniem bardzo fajna oferta, przy wymianie z 1660S, hmm, moim zdaniem bez sensu

w cenie prawie 800zł gra nie warta świeczki, tu 2060 z długą gwarancją i pewną historią, kompletem akcesoriów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jestem na kupnie karty zamiast 270x. I teraz nie wiem, czy ryzykować tego 5600 czy brać 1660s na gwarancji w podobnej cenie. Wydaje mi się że to jednak jest wersja XT?

Myślicie że mogli sami "odnowić" te karty, czy to jednak robota producenta? Bo w historię o nówce już chyba nikt nie wierzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem wczoraj późnym wieczorem tą kartę na Alle, w dołączonej wiadomości poprosiłem o szybką wysyłką, aby jeśli to możliwe karta dotarła przed Świętami. Przed chwilą otrzymałem od InPost wiadomość, że przesyłka została odebrana od nadawcy, więc jest szansa przy sprzyjających wiatrach, że jutro do mnie dotrze.

27 minut temu, miki_w1 napisał:

Bo w historię o nówce już chyba nikt nie wierzy.

Mało prawdopodobny, ale jednak można sobie wyobrazić scenariusz, że (ponieważ mają też w ofercie płyty do miningu opisane jako nowe w b. dużych ilościach) ktoś planował uruchomienie kopalni, ale z jakichś powodów do tego nie doszło, a hurtowo wcześniej u Asrocka zamówił te komponenty - i teraz trafiło to do sprzedawcy. Tyle sztuk ryzykować w opisie, że nowe, a byłyby używane  - a każda  z nich załóżmy bez najmniejszych śladów używania - to trochę dziwne - nie da się chyba takich śladów uniknąć?

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałem drogą elektroniczną przed chwilą fakturę do mojego zakupu. 

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że masz rację. Jeśli okaże się że to wersja XT, to zaryzykuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, sert napisał:

Jak Ty funkcjonujesz w codziennym życiu, jak prześladują Cię takie myśli? ;) Nie jesteś zainteresowany zakupem bo się boisz - rozumiem, ale po co od razu tyle insynuacji - nie rozumiem.

Normalnie funkcjonuje. Wielu zostało w ten sposób oszukany. Sprzedawcy ma allegro znikają . To ty jak funkcjonujesz że tego nie wiesz. To nie związek małżeński że się muszą związać do końca  xd a sama transakcja jest obarczona ryzykiem więc po co. Po co xd

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...