Skocz do zawartości
sharik

Problem z komputerem, bluescreeny, wina RAMu?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od ostatniego pół roku zmagam się z bluescreenami. Zauważyłem, że zdarza mi się w nowych grach z wysokimi wymaganiami sprzętowymi (Warhammer III, Warhammer: Darktide), rzadziej wywala podczas korzystania z przeglądarki (firefox).

Screeny błędów https://files.fm/u/ubzareyq6

Robiłem niemal wszystko, instalowałem wszystkie sterowniki do płyty głównej, karty graficznej, aktualizacje do windowsa 10. Skanowałem programami antywirusowymi, tym CHKDSK. Kombinowałem też z ustawieniami zarządzania pamięcią wirtualną. A koniec zrobiłem kompletny format systemu operacyjnego. Nic to nie dało.

Wczoraj wyjąłem dwie kości RAMu po 8gb i jadę teraz na 16gb RAM. Zagrałem kilka partyjek i awarie mi się nie przytrafiły, ale chciałbym się zapytać co to mogą być za problemy i jak je można rozwiązać.

Specyfikacja: 32 gb RAM w 4 kościach, windows 10, i5 9600k, rtx2070, Z390 gaming X

Z góry życzę wesołych świąt. 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten RAM to z jednego kompletu? Wszystkie kości mają identyczne parametry?

"Wczoraj wyjąłem dwie kości RAMu po 8gb i jadę teraz na 16gb RAM. Zagrałem kilka partyjek i awarie mi się nie przytrafiły," . To może uszkodzony jest któryś z tych modułow?  Przeleć je jakimś programem diagnostycznym (każdy moduł osobno).

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.

3 godziny temu, Flik napisał:

Ten RAM to z jednego kompletu? Wszystkie kości mają identyczne parametry?

"Wczoraj wyjąłem dwie kości RAMu po 8gb i jadę teraz na 16gb RAM. Zagrałem kilka partyjek i awarie mi się nie przytrafiły," . To może uszkodzony jest któryś z tych modułow?  Przeleć je jakimś programem diagnostycznym (każdy moduł osobno).

Takie same

Czym to sprawdzić?

Edytowane przez sharik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie po dłuższej przerwie

Krótkie przypomnienie. Miałem problemy z częstymi crashami i bluescreenami komputera zarówno podczas grania czy przeglądania internetu. Sprawdziłem programem WhoCrashed i wskazało, że przyczyną jest pamięć RAM (scroluj wyżej). Wyciągnąłem randomowo 2 kości z 4, zostawiłem na dualu i problem z crashami zniknął. Ale teraz jadę na 16 gb RAM a miałem 32 gb. Może w obecnych grach różnicy nie ma ale mimo wszystko.

Podpiąłem dzisiaj z powrotem te 2 kości i odpaliłem memtesta.

Oto wyniki: https://files.fm/u/2dy7y8efc

Jest tak źle, że przerwało test.

Czym to może być spowodowane? RAM? Płyta główna? Jeśli da radę coś z tym zrobić, to byłoby dobrze. A jeśli będzie wymagało wymiany podzespołu to raczej odpuszczę, ponieważ z planach mam kupno nowych części do peceta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płytę główną możesz wyeliminować wkładając sprawne kości w banki, w których były te uszkodzone. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Galvatron napisał:

Płytę główną możesz wyeliminować wkładając sprawne kości w banki, w których były te uszkodzone. 

Nie rozumiem. To walnięta jest płyta i jej gniazda na ramy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie by to sprawdzić, możesz teraz te dwie sprawne kości, które masz załadowane na płycie, po prostu wsadzić w banki w których były te usunięte-tak testowo.

Teraz RAM masz w slotach 2/4? Testowałeś te moduły pojedynczo? Moze któraś z tych dwóch usuniętych prostu jest strzelona.

Albo płyta/procesor nie daje rady z czterema modułami i nic nie zrobisz.*

Przetestowałbym te usunięte jeszcze raz-tylko pojedynczo. Albo wyjmij te sprawne i włóż tylko te, które usunąłeś (tylko nie pomieszaj kostek?) i testuj. Jeśli będą błędy, to masz odpowiedź.

Jeśli nie- 4 moduły to za dużo dla tej płyty.

* można próbować aktualizacji biosu- może pomoże.

 

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Flik napisał:

No właśnie by to sprawdzić, możesz teraz te dwie sprawne kości, które masz załadowane na płycie, po prostu wsadzić w banki w których były te usunięte-tak testowo.

Teraz RAM masz w slotach 2/4? Testowałeś te moduły pojedynczo? Moze któraś z tych dwóch usuniętych prostu jest strzelona.

Albo płyta/procesor nie daje rady z czterema modułami i nic nie zrobisz.*

Przetestowałbym te usunięte jeszcze raz-tylko pojedynczo. Albo wyjmij te sprawne i włóż tylko te, które usunąłeś (tylko nie pomieszaj kostek?) i testuj. Jeśli będą błędy, to masz odpowiedź.

Jeśli nie- 4 moduły to za dużo dla tej płyty.

* można próbować aktualizacji biosu- może pomoże.

 

Od 2019 roku działałem na 32 gb i wszystko chulało, do czasu. Będę miał chwilę to posprawdzam te ramy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli, "płyta/procesor nie daje rady z czterema modułami"... możemy wyeliminować. Na jakich częstotliwościach pracują te kości? XMP aktywny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Flik napisał:

Czyli, "płyta/procesor nie daje rady z czterema modułami"... możemy wyeliminować. Na jakich częstotliwościach pracują te kości? XMP aktywny?

3000 mhz, XMP aktywny.

Będę miał chwilę, to na weekend sprawdzę te 2 moduły czy coś z nimi też nie tak a później poprzekładam i tamte sprawdzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj sprawdziłem 2 kości, co mam teraz. Zero błędów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.02.2023 o 10:38, sharik napisał:

Czym to może być spowodowane?

Podkręconym kontrolerem pamięci z 2666 (tyle ten proc ma w specyfikacji) do 3000 + zacieśnione opóźnienia x 4 kostki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.02.2023 o 16:54, Kyle_PL napisał:

Podkręconym kontrolerem pamięci z 2666 (tyle ten proc ma w specyfikacji) do 3000 + zacieśnione opóźnienia x 4 kostki.

Panie, ja od 2019 roku posiadałem 32 gb RAMu i wszystko działało, do czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy przy wyłączonym XMP jest zero błędów na 4 kostkach obecnie?

ps. działało, ... może "na granicy" stabilności

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...