Skocz do zawartości
matibu_

Nieudana próba instalacji Win 10

Rekomendowane odpowiedzi

 

Zakupiłem klucz licencyjny do windows 10 home. Chce zainstalować na komputerze który obecnie posiada Windows 7. Wszedłem na stronę Microsoft,ściągnąłem instalator na pendrive'a. Resetuje komputer odpalam go z pendrive pojawia się instalator,wpisuje klucz. Dochodzę do dysków. Posiadam dwa dyski. SSD na którym był win 7 i HDD. Sformatowalem SSD. Włączam instalacje. Wszystko pięknie do momentu aż komputer się sam uruchamia ponownie. Pojawia się przygotowywanie urządzeń. Ładuje ,kołko kręci do 80% i staje w miejscu. Raz się udało,ale pojawiło się okno z wyborem który system ma się załadować. 7 czy 10. Czyli tutaj jest problem. Przecież sformatowalem dysk ze starym Windowsem. Jak się go pozbyć ? Długi post ale wolę napisać od razu wszystko niż żebyście się musieli dopytywać.dzieki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sformatowałeś pewnie partycję 7 i może inne, ale został chyba? bootloader 7 na niewidocznej partycji - wyczyść cały dysk, czyli jak wejdzie instalator naciśnij shift + f10, wpisz diskpart i polecenia

list disk

select disk numer ssd

clean

zamknij wiersz polecenia i instaluj - jako miejsce instalacji wybierz ssd

uwaga - wygląda na to, że instalowałeś w trybie legacy albo csm - jeśli tak powinieneś raczej zainstalować 10 w trybie uefi - ewentualnie poczytaj, czym różni się uefi od legacy i jak ustawić tryb instalacji w uefi

jeślibyś instalował w uefi polecenia dla diskpart takie same, tylko po clean dopisz jeszcze polecenie

convert gpt

jeszcze 1 uwaga - jeśli dysk ssd był w legacy\mbr to po poleceniu list disk w kolumnie gpt nie będzie przy nim gwiazdki 

ps - instalacja w uefi tylko 10 64, nie 32

ps2 - ale jeśli na ssd masz jakieś partycje z danymi, które chcesz zachować nie stosuj polecenia clean, bo usuwa wszystkie partycje; po prostu trzeba usunąć 7 z wyboru i wyboru wtedy nie będzie; ewentualnie możesz usunąć małą partycje system, na której chyba był bootloader 7 - był, bo zastąpił go bootloader 10, a 7 dodał do wyboru

 

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem jak mówisz z tym wyczyszczeniem dysku SSD. Potem jak się pojawia tabelka z dyskami to jest tak. Dysk 1-nieorzydzielone miejsce rozmiar 236.6Gb cały wolny. 

Dysk 0 partycja 2 rozmiar 931.4 wolne 920.1GB TYP podstawowy

 

Dysk 0 partycja 1 100 GB wolne 69 TYP System 

Tamte też formatować ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie

clean czyści dysk, czyli usuwa wszystkie partycje; masz dysk 0 = chyba hdd, i 1=ssd

instalujesz oczywiście na ssd; ale instalator pokaże ci wielkości dysków, ewentualnie partycje na hdd, nie numery

wybierz ssd i instalator sam utworzy potrzebne partycje; chyba że sam chcesz jakąś założyć, wtedy pisz

i instaluj raczej w uefi; pamiętaj o tym convert gpt

dysk hdd figuruje jako 0, bo chyba jest podpięty do sata1; ale to nie ma znaczenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie bez skutku. Na próbę spróbowałem wrócić spowrotem na win 7. Instalowany w ten sam dysk co była próba 10. Bez problemu. 7 jest uruchamiana z płyty a 10 z pendrive. Nie wiem może z tym pendrive jest coś nie tak i się zawiesza. Zrobię ISO na płycie i zobaczę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputer siedzi w serwisie od zeszłego czwartku i dalej im się nie udało wgrać.. dzieje się dokładnie to samo co przy mojej próbie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk 0 to HDD, Dysk 1 to SSD?
Przede wszystkim zamień porty SATA między dyskami.
Następnie na czas instalacji systemu odepnij dysk HDD.

PS. Niepotrzebnie kupowałeś nowy klucz, bo na kluczu od Win7 można śmiało instalować Win10/11.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie było tak, że na tym kompie wcześniej miałeś zainstalowanego win7 na HDD i przechodziłeś na SSD przenosząc system, nie reinstalując go? Jak tak to bootloader od windows 7 pewnie siedzi na HDD i trzeba go na czas instalacji win10 odłączyć, zainstalować win10 tylko z wsadzonym czystym SSD, po instalacji i pierwszym uruchomieniu win10 podłączyć HDD, uruchomić i zobaczyć co sobie system wymyśli :)  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było dokładnie tak jak pisałeś natomiast problem jest w tym,że nigdy nie doszło do prawidłowego rozruchu komputera po instalacji Windows 10. Problem pojawiania się wyboru systemu już się nie pojawia natomiast po tym jak kończy się instalacja win 10. Komputer się restartuje i robi pierwszy rozruch systemu,pojawia się przygotowywanie urządzeń ładuje się do 60% i staje w miejscu. Przycisk restartu nawet reaguje bardzo późno. Po restarcie pojawia się komunikat że wystąpił błąd w czasie instalacji systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.01.2023 o 00:54, matibu_ napisał:

 

Zakupiłem klucz licencyjny do windows 10 home. Chce zainstalować na komputerze który obecnie posiada Windows 7.

... no i po co było kupować klucz do win 10 home, jak miałeś do win 7?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Kyle_PL napisał:

... no i po co było kupować klucz do win 10 home, jak miałeś do win 7?

Nie to jest tematem tego postu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś jest chyba na płycie popsute

hipotetyczny bootloader na hdd nie ma znaczenia, skoro ssd się ładuje .. tzn bootloader ok, tylko jakieś urządzenie.. oczywiście może to być i hdd, więc spróbuj z odłączonym

spróbuj linuksa, minta albo ubuntu - wyczyść ssd, czyli clean z diskpart z instalatora i zainstaluj linuksa - sam powinien sobie sformatować dysk, itd - jeśli będzie wszystko ok i zamontuje bez problemu hdd to raczej jakiś dziwny problem windowsa

ps - jeśli nie znasz się na linuksie to linuks oznacza dyski literą, nie numerem, jak windows- czyli jeśli da ci do wyboru sda i sdb to a to  hdd albo ssd - sd=storage device, czyli urządzenie magazynowe=dysk; partycje mają numery, czyli sda1=1 partycja na a, itd; partycje linuksa to / - partycja dla linuksa, i home - partycja z plikami użytkownika; ewentualnie swap- plik stronicowania; ale chyba linuks sam założy partycje i wystarczy wybrać dysk; boot partition nie potrzebujesz (ale /boot/efi tak, jeśli instalacja w uefi); zauważ, że ukośniki odwrotnie niż w windowsie

 

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, glauks napisał:

hipotetyczny bootloader na hdd nie ma znaczenia, skoro ssd się ładuje

Ma znaczenie, bo windows 10 w trakcie instalacji gryzie się z wieloma rzeczami. Przeszkadzają mu nawet inne urządzenia niż mysz i klawiatura wpięte w USB, a co dopiero bootloader z innego systemu. Z resztą spotkałem już sytuacje, gdzie trzeba było odpiąć wszystkie inne dyski i urządzenia na SATA (DVD, BR) by zainstalować win10 :E 

Problem jest bardziej w tym, że w trakcie instalacji win10 na siłę chce zainstalować sterowniki do wszystkiego co jest podłączone w tym czasie do  kompa. Jak nie znajduje odpowiednich sterowników to instalacja wisi, albo kończy się niepowodzeniem, czasem bez żadnego komunikatu. Odłączenie problematycznych urządzeń lub podzespołów najczęściej rozwiązuje problem.

Edit: Odłącz HDD i wszystko inne co jest zbędne, czyli jakieś peryferia prócz myszy i klawiatury, odłącz napęd optyczny jak masz, czy inne dyski itp. Zostaw kompa w podstawowej konfiguracji tylko z dyskiem, na którym chcesz postawić system.

Edytowane przez LeBomB
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli tak 100% sterowniki, nie bootloader

a ile kosztowało by wyświetlenie komunikatu... "system nie może znaleźć sterownika..."

ps - próbowałeś instalować bez internetu

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie może być komunikatu "System nie może znaleźć sterownika", bo sterownik w systemie do danego urządzenia będzie, ale nie można zainstalować go w trakcie instalacji systemu. Nie wiem czemu tak zrobili, ale nawet potrafi przeszkadzać przy instalacji podłączony na USB kontroler xbox, gdzie oczywistym jest że windows 10 ten kontroler wykrywa bez problemu. No ale instalacji z podłączonym kontrolerem kilkukrotnie nie dałem rady wykonać. Miałem też przypadki, gdzie pomogło odłączenie wszelkich urządzeń na usb i odłączenie dodatkowych dysków i napędów. Trochę to wyglądało tak, jakby system chciał za dużo upchnąć nie tyle w sterownikach, co w zapisanej konfiguracji sprzętowej do aktywacji. W jednym kompie trafił mi się przypadek, że wyjęcie jednego z dysków (nie systemowego) deaktywowało system, bo zmianie uległa przypisana do licencji konfiguracja sprzętowa. Także ja się nie dziwię tym, co twierdzą, że zmiana karty graficznej wymusiła ponowną aktywację systemu ?  Zatem śmiem twierdzić, że tak, bootloader win7 siedzący na HDD, który jest podłączony w trakcie instalacji win10 na SSD może stanowić problem, lub problem może stanowić sam fakt podłączonego HDD :) 

Edit: z odłączonym internetem dobry pomysł, czasem pomaga. 

 

Edytowane przez LeBomB
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem dzisiaj do serwisu w którym jest komputer. Windows 10 jest wgrany,teraz robią ze sterownikami. Zapytam ich co było przyczyną błędów przy instalacji systemu i dam znać.

Edit: karta sieciowa powodowała problem,po odłączeniu wszystko przebieglo pomyślnie. 

Edytowane przez matibu_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak to pewnie nie ma właściwych sterów do sieciówki pod ten build windy który ty albo oni próbowali zainstalować (bardzo rzadko jest problem ogólnie z wersja samego windowsa czyli np ogólnie 8 czy 10 itp), przerobiłem sporo laptopów z podobnymi problemami jak do danego urządzenie nie jest obsługiwane przez daną wersję systemu to = np czarny ekran po instalacji i dalej nie poleci, nie zawsze trzeba rezygnować np z instalacji 10 tylko dobrać odpowiedni build np sporo starszy zamiast najnowszego (dlatego mam u siebie z 10 różnych wersji dziesiątki gotowych do instalacji do danego trupa :P). Teraz pytanie co dalej :> będziesz kupował kartę na usb bo serwis tego nie sprawdził, wątpię że sprawdzili kilka buildów, pewnie mają jeną instalkę, nie działa to nie działa i heja trzeba wyrwać chwasta  ? 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta sieciowa jest uszkodzona więc ja wyjęli , komputer jest podpięty do internetu przez kabel bezpośrednio z routera. Myślę,że nie potrzebuje poprzez wifi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to laptop? te karty raczej nie padają stawiam na to co wyżej pisalem a karta możliwe że jest sprawna ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, matibu_ napisał:

Nie to nie jest laptop.

A próbowali chociaż sprawdzić po zainstalowaniu systemu czy karta działa, czy wydali wyrok tylko dlatego że po wyjęciu system się zainstalował? :) 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, matibu_ napisał:

Nie to nie jest laptop.

duże prawdopodobieństwo że karta jest sprawna, jak będziesz miał możliwość sprawdź u kogoś na innym pc ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsadzili ja do kompa po instalacji i podobno system się wieszal w czasie użytkowania. Po wyjęciu miało być ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...