Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam. Wczoraj na konferencji AMD zapowiedziało procesory 7XXX3D. Chciałbym zmienić platformę już na AM5 i potrzebuję nowej płyty + RAM. Z racji tego, że Aorusy dla mnie są bezproblemowe chciałem kupić właśnie tę płytę na chipsecie X670. Do tego kupiłbym procesor 7800X3D jak już się pokaże. Jaki RAM wybrać w do tego zestawu? Zależy mi na 2x16GB tak jak mam w obecnej konfiguracji. Dodatkowo pewnie będę musiał zmienić swoje obecne AIO (Cooler Master 240 Lite jak dobrze pamiętam) Thermal Grizzly już mam. Co do RAM'u nie mam totalnie pomysłu jaką markę wybrać jeśli chodzi o DDR5 i jakie Timingi. Na obecnej platformie mam 2X16 G.SKILL 3600 MHz i są właściwie bezproblemowe. 

EDIT: Zauważyłem, na stronie, ze każdy z rodziny 7000 dostał 3D Cache. Może poszedłbym jednak w 7950X3D skoro gram sporo w gry, streamuję i wykonuję kilka innych działań.

EDIT2: 5600 MHz na pamięciach powinno być już w porządku? Czy ewentualnie 5200 MHz, ale lepsze jakościowo pamięci i kręcić je wyżej? 

Gigabyte X670 AORUS ELITE AX

ASRock X670E Pro RS

Pamięć Corsair Vengeance, DDR5, 32 GB, 5600MHz, CL36 (CMK32GX5M2B5600C36)

Pamięć Corsair Vengeance RGB, DDR5, 32 GB, 5200MHz, CL40 (CMH32GX5M2B5200C40)

Edytowane przez Numernabis2769

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pamięci DDR5 ostatnio bardzo szybko tanieją.

Kilka dni temu 64 GB 5600 CL40 można było kupić za około 1300 zł

Za około 900 zł Kingstony 6000MHz CL 36.

Czy warto iść w 3D Cache tego dzisiaj nikt nie wie a szczególnie w 7950, tylko jeden chiplet dostanie 3D cache.

Będzie niższy limit mocy i niższy limit termiczny

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, JDM napisał:

Pytanie - po co Ci płyta na X670 jak 400zł taniej masz B650, o takiej samej wydajności w grach? Tutaj dobra płyta, przynajmniej ma dobry kodek dźwiekowy, a nie jak te 4 stówy droższe na ALC897 ;) - https://www.x-kom.pl/p/1072733-plyta-glowna-socket-am5-msi-mag-b650-tomahawk-wifi.html

400 zł to nic a MSI nie kupię. Mam dedykowaną kartę dźwiękową a nie marne on board. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie chodzi o MSI, tylko o X670 vs B650.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

B650 Aorus Elite dostaniesz już poniżej 1200zł:
https://www.ceneo.pl/141412816

Kingston Fury Renegade 6000CL32 za 830zł:
https://www.ceneo.pl/143778769

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, JDM napisał:

Nie chodzi o MSI, tylko o X670 vs B650.

Tak, chodzi o msi. Nie kupię szrota od nich. 

54 minuty temu, kalderon napisał:

B650 Aorus Elite dostaniesz już poniżej 1200zł:
https://www.ceneo.pl/141412816

Kingston Fury Renegade 6000CL32 za 830zł:
https://www.ceneo.pl/143778769

X670 mam za 150 zł więcej. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Które nic nie wnosi...

I mi wychodzi 500zł więcej...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Numernabis2769 napisał:

X670 mam za 150 zł więcej. 

Dobrze, więc kupuj płytę na X670 za xxx zł drożej, która i tak nic nie wniesie do wydajności względem B650.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Panowie tutaj mają rację X670 nie jest lepszym chipsetem od B650. To po prostu 2 szeregowo połączone chipsety.

W efekcie płyty x670 mają zwykle więcej USB - taka jest różnica w praktyce.

Moja płyta na X670 ma 22 porty USB :)

I teraz zasadnicza różnica pomiędzy podobną płytą  B650 która ma zaledwie 19 portów USB (co za szmelc tylko 19 ;)

Jest to że X670 ma 12 portów 3.2 Gen 2 a B550 ledwie 7 takich portów - totalna dyskwalifikacja ;)

I tym się różnią w zasadzie te 2 płyty - różnica w cenie jak około 1000 zł

Edytowane przez darkmartin
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 godzin temu, darkmartin napisał:

Panowie tutaj mają rację X670 nie jest lepszym chipsetem od B650. To po prostu 2 szeregowo połączone chipsety.

W efekcie płyty x670 mają zwykle więcej USB - taka jest różnica w praktyce.

Moja płyta na X670 ma 22 porty USB :)

I teraz zasadnicza różnica pomiędzy podobną płytą  B650 która ma zaledwie 19 portów USB (co za szmelc tylko 19 ;)

Jest to że X670 ma 12 portów 3.2 Gen 2 a B550 ledwie 7 takich portów - totalna dyskwalifikacja ;)

I tym się różnią w zasadzie te 2 płyty - różnica w cenie jak około 1000 zł

Różnica to 150zł względem B650. Tylko głupiec by nie dopłacił... 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Widzę że masz dużo kasy, a sposób jej wydawania kierujesz w taki sposób, żeby przede wszystkim pudełka Ci się podobały (i widniejące na nich napisy/logo). Po co pytasz?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
24 minuty temu, Pioy napisał:

Widzę że masz dużo kasy, a sposób jej wydawania kierujesz w taki sposób, żeby przede wszystkim pudełka Ci się podobały (i widniejące na nich napisy/logo). Po co pytasz?

Pytam bo mogę.. Ale jak widzę 150 zł co jest dla mnie niczym to nie ma nawet sensu się ograniczać... Nie mam zamiaru działać z poczuciem tego, że jestem ograniczany chipsetem płyty. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tzn. w jaki sposób B650 ogranicza procesor/syetem? I gdzie tak tanio można kupić X670? Z tego co widzę nic niczego nie ogranicza, a różnice są na progu błędu pomiarowego.

7950x_cyber_high.png
7950x_metro_high.png
7950x_forza5_high.png

7950x_rdr2_high.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
W dniu 8.01.2023 o 10:02, Numernabis2769 napisał:

Nie mam zamiaru działać z poczuciem tego, że jestem ograniczany chipsetem płyty. 

Ważniejsze jest wyposażenie płyty - jej projekt, niż chipset... Przynajmniej w tym przypadku i wielu innych.

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Spojrzałem na tego Asrocka Steel Legend - 6 portów USB za 1400zł. Auć!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, kalderon napisał:

Spojrzałem na tego Asrocka Steel Legend - 6 portów USB za 1400zł. Auć!

Dlatego nawet jej nie rozważam.. Za kilka groszy więcej mam X670 Aorus Elite AX. Ta sama płyta na B650 kosztuje mniej, ale jak w przyszłości będę wymieniał procka na jakiegoś mocniejszego (o ile AMD będzie trzymać się tej samej podstawki tyle czasu co AM4) przykładowo 8950X, ale więcej rdzeni to nie będę się martwił, że mam "budżetowy" chipset. Ja obecnie wykorzystuję ponad 6 portów...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chipset nie wpływa na obsługę procków.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Błądzisz mocno, wszystko, co Ci tutaj napisali wcześniej to prawda. Nie ma żadnego sensu kupować na teraz czy na przyszłość(z różnych powodów, nie tylko kasy) płyty na X670, ale to bez znaczenia, bo Ty przecież nie przyszedłeś tutaj po radę.

Nie wiem, po co Wy się fatygujecie, on nie ma pojęcia za bardzo o czym mówi - o czym świadczą jego wiadomości tutaj - przyszedł z pseudo pytaniem, na które miał z góry swoją, upatrzoną odpowiedź i chciał dostać tylko jej potwierdzenie, innych opcji nie brał pod uwagę.

Jak to mówią - "szczęść Boże" - kupuj, co uważasz, ale nie oczekuj, że ktokolwiek tutaj Ci przytaknie, skoro dokonujesz - obiektywnie, kiepskiego wyboru.

Edytowane przez Mripper
  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podłączę się, bo mam problem. Kupiłem taką płytę Asusa

ROG STRIX B650E-E GAMING WIFI | ROG STRIX B650E-E GAMING WIFI | Gaming Motherboards|ROG - Republic of Gamers|ROG Global (asus.com)

RAM Corsair 2x16GB 6000MHz

https://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-ddr5-32-gb-6000mhz-cl36-cmk32gx5m2d6000z36-12135008/

Pamięć włożona w sloty A2 i B2. Tak ma być według instrukcji. Widzi tylko 1 kość w A2. Kości nie widzi ani bios ani CPU-Z.  Podmieniłem kości w A2. Kości są sprawne. Włożyłem RAM w każdy możliwy sposób. Przy innym montażu niż A2 B2 płyta nie botuje.

Tam gdzie jest kość w A2 pamięć działa nawet w EXPO 6000 MHz. B2 pamięć niewidzialna. To chyba są kompatybilne, mimo, że nie ma ich na stronie Asusa. Czy to możliwe ,że z 2 kośćmi niekompatybilny RAM?

Uwalony slot B2 w płycie głównej? Płyta jest fajna, więc chcę dać jej ostatnią szanse.

Zamówiłem inny RAM niby zgodny ze strony Asusa

G.SKILL F5-6000J4040F16GX2-TZ5S 2x 16GB 6000 6000 SS Samsung 40-40-40-96 1.35   1,2

Ale one są Intel 3.0 a nie Expo. Czy muszą być Expo pod AM5 żeby działały 6000MHz?   Zamienić na inne np. Flare X z Expo?

Nadzieja matką głupich....Pewnie to nic nie da i obstawiam uwalony slot RAM B2.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 9.01.2023 o 17:16, kalderon napisał:

Chipset nie wpływa na obsługę procków.

Niee? A to ciekawe XDDD

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
19 minut temu, Numernabis2769 napisał:

Niee? A to ciekawe XDDD

To byl skrot myslowy. Niewazne czy X670 czy B650 - obsluza te same procesory.

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Monaro napisał:

Zaktualizuj bios, jesli nie pomoże - zwróć płytę. Tych pamięci nie ma na liście obsługiwanych chociażby w modelach z Z690 na pokładzie, a wiem, że działaja na nich.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, amsztel napisał:

To byl skrot myslowy. Niewazne czy X670 czy B650 - obsluza te same procesory.

I z tą samą wydajnością.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Po co mu to tłumaczycie? On wie swoje, chipset już wybrany, nawet jeśli jest to wybór przepłacony o kilkaset złotych i kompletnie bez sensu, to i tak on wie lepiej, mimo wklejanych tu przeze mnie screenów z testów. A B650 pewnie będzie do śmietnika za pół roku ;) , bo przecież po co miałby działać przez kilka generacji? :E

• Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi