Skocz do zawartości
Pioy

Monitory OLED - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, pwn napisał:

Dopiero w maju

Sprzedaż ruszy dopiero w maju. 

Jejku, dobrze że wziąłem AW3423DWF, bo na tego LG trzeba czekać wieczność...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, aetern napisał:

Jejku, dobrze że wziąłem AW3423DWF, bo na tego LG trzeba czekać wieczność...

Hm...27 cali za ~ 4500zł vs ten Twój 34 cale za 5100zł, LG się ceni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety na początku tak będzie i albo usprawnią oledy albo zostaną drogimi zabawkami.

To pierwsze takie typowe monitory na matrycy oled od lg.

Teraz męczę oled jako monitor to widzę ile ta technologia ma wad i to poważnych także nie wiem jak się przyjmie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MSky7

Nie zgodze sie, jesli corsair bedzie mial jasnosc ASUS (hdr1000 na pudelku ma tak jak ASUS) + poprawny HDR jak w LG, a dodatkowo 3letnia gwarancje na wypalenie, gdzie LG ani ASUS nie daja zadnej gwarancji na wypalenie to Corsair to bedzie najlepszy wybor.

Corsair tez w maju ma wyjsc.

@JDM

A ta cena to skad? Przeciez LG to 1100 euro koszt czyli tez ~~5200 + podatek od nowosci + wyzszy VAT w polsce niz w DE.

8 godzin temu, JDM napisał:

Hm...27 cali za ~ 4500zł vs ten Twój 34 cale za 5100zł, LG się ceni.

Edytowane przez Lifusiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.04.2023 o 11:45, aetern napisał:

Jejku, dobrze że wziąłem AW3423DWF, bo na tego LG trzeba czekać wieczność...

Jak HDR działa w tym Twoim Alienware? Widziałem jakieś swieże posty na reddicie, że jest słabo i ostatni firmware za wiele nie wniósł
Mam chrapke na niego ale bezpośrednio u Della wyprzedany a ci dellowscy resellerzy dla mnie są jacyś niepewni. Tu chyba najtaniej: Monitor Dell AW3423DWF 34.1″ QD-OLED UWQHD Anti-Reflective 3 lata gwarancji - Dellowo.pl
Gdzie go wziąłeś i za ile jeśli mogę zapytać?
Polecasz, nie polecasz?

Mam nadzieję, że się zniechęcę do tego zakupu bo zaboli portfel. Do tego pasowałoby jeszcze grafikę wymienić bo 4070Ti będzie się dławić na nim, także narobiłoby się sporo kosztów ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, fakeeus napisał:

Jak HDR działa w tym Twoim Alienware? Widziałem jakieś swieże posty na reddicie, że jest słabo i ostatni firmware za wiele nie wniósł
Mam chrapke na niego ale bezpośrednio u Della wyprzedany a ci dellowscy resellerzy dla mnie są jacyś niepewni. Tu chyba najtaniej: Monitor Dell AW3423DWF 34.1″ QD-OLED UWQHD Anti-Reflective 3 lata gwarancji - Dellowo.pl
Gdzie go wziąłeś i za ile jeśli mogę zapytać?
Polecasz, nie polecasz?

Mam nadzieję, że się zniechęcę do tego zakupu bo zaboli portfel. Do tego pasowałoby jeszcze grafikę wymienić bo 4070Ti będzie się dławić na nim, także narobiłoby się sporo kosztów ?

Wrzuciłem 3 screeny porównanie HDR na DW i DWF z ustawieniami od hardwareunboxed - 64 contrast, console mode i tone mapping on.

https://old.reddit.com/r/ultrawidemasterrace/comments/129vns1/alienware_dw_vs_dwr_hdr_comparision_with/

Szczerze to z tymi ustawieniami nie widzę różnicy na screena, IRL jest może minimalna na korzyść DW, liczę że jednak naprawi to Dell w końcu, ostatni firmware lekko hdr400 poprawił który i tak był już dobry.

Na dellowo ani premiumstation/bizneosow nie kupisz chyba że firme masz, ja DWF kupiłem w beststore, a oni wzieli z senetic.pl tyle ze cena juz podskoczyła do góry, ja dałem 5220, na senetics tez za tyle było.

Edytowane przez Lifusiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung G8 ma dobrą u nas dostępność, za 6.5k ale widziałem, że jego czerń jest fioletowawa jeśli nie ma całkowitego braku oświetlenia w pokoju.
Alienware pasowałby mi najbardziej bo Samsungowi nie ufam po cyrkach z G7 i G5, szkoda że dostępność u nas tragiczna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.04.2023 o 12:55, Keken napisał:

Teraz męczę oled jako monitor to widzę ile ta technologia ma wad i to poważnych także nie wiem jak się przyjmie.

Jakie to wady? (ps. ABL z którym masz problem w telewizorze, to nie problem w MONITORACH oled, bo można go w monitorze wyłączyć)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, fakeeus napisał:

Samsung G8 ma dobrą u nas dostępność, za 6.5k ale widziałem, że jego czerń jest fioletowawa jeśli nie ma całkowitego braku oświetlenia w pokoju.
Alienware pasowałby mi najbardziej bo Samsungowi nie ufam po cyrkach z G7 i G5, szkoda że dostępność u nas tragiczna

Wszystkie te oledy ultrawide są na tej samej matrycy i taką samą czerń mają.

Właśnie szkoda ze w polsce tak drogi jest G8, w takim uk jest na promo na amazonie za 999f czyli tyle co DWF w polsce, nie ma zadnego wentylatora i troche wiecej opcji idzie ustawić, dodatkowo ma poprawnie dzialajacy HDR. W niemczech tez 1250 euro stoi..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy abl czy jak to tam się nazywa. Ma wiele nazw. Działa podobno wszędzie i na wszystkich oledach bez wyjątków. Na jednych bardziej agresywanie na innych mniej albo jedni to odczuwają inni nie.
Później skrobnę więcej na temat oleda bo już troche na nim siedzę.
Cenowo monitory wychodzą tak sobie 5k zł  a c2 42 będzie zaraz na promkach za 3300-3500zł i może jakiś cashback jeszcze wpadnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Keken napisał:

c2 42 będzie zaraz na promkach za 3300-3500z

Eee gdzie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Lifusiek napisał:

Wszystkie te oledy ultrawide są na tej samej matrycy i taką samą czerń mają.

Właśnie szkoda ze w polsce tak drogi jest G8, w takim uk jest na promo na amazonie za 999f czyli tyle co DWF w polsce, nie ma zadnego wentylatora i troche wiecej opcji idzie ustawić, dodatkowo ma poprawnie dzialajacy HDR. W niemczech tez 1250 euro stoi..

Mógłbym dopłacić tego tysiąca, żeby mieć z polskiej dystrybucji z gwarancją jak już i tak tyle płacę ale jak widzę to, że nasz rynek jest dyskryminowany (samsung daje tylko 2 lata gwarancji u nas, a w większości innych krajów europejskich 3 lata) i do tego nie ma gwarancji na wypalenie którą zapewnia Dell mimo, że ta sama matryca to olewam ich.

DWF jest w proshopie za 5500zł z tym, że nie mam absolutnie żadnego doświadczenia z tym sklepem i czy tam też aplikuje się gwarancja Della na wypalenie.

A jeszcze jedno @Lifusiek z tego co widzę, miałeś DW i DWF - czułeś różnice w działaniu g-sync? Moduł g-sync w DW coś pomagał odnośnie czasu reakcji? A jak z migotaniem na DWF, jak np schodzi obraz do 30 fps w jakichś cutscenkach w grach to obraz zaczyna migotać? Wiem, że z modułem takie coś nie ma prawa bytu a bez niego już jest różnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Kyle_PL napisał:

(ps. ABL z którym masz problem w telewizorze, to nie problem w MONITORACH oled, bo można go w monitorze wyłączyć)

Każdy OLED ma ABL, nie da się tego wyłączyć. Co najwyżej na pulpicie przy typowej jasności do pracy (100-200 nit) nie będzie tego widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Pioy napisał:

Eee gdzie? 

No jakoś bardzo niedługo. Pod koniec marca c3 powinny być już w sprzedaży ale jeszcze nie ma. Co roku tak było, że jak wchodziła nowa seria to były duże promocje na poprzednią. C1 48 był w zeszłym roku za 3500zł a na największych promocjach za 3300zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy ja wiem, kupiłem 55A1 za 3699, ale właśnie te małe jakoś nigdy nie widziałem tak tanio jak piszesz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, fakeeus napisał:

Jak HDR działa w tym Twoim Alienware? Widziałem jakieś swieże posty na reddicie, że jest słabo i ostatni firmware za wiele nie wniósł
Mam chrapke na niego ale bezpośrednio u Della wyprzedany a ci dellowscy resellerzy dla mnie są jacyś niepewni. Tu chyba najtaniej: Monitor Dell AW3423DWF 34.1″ QD-OLED UWQHD Anti-Reflective 3 lata gwarancji - Dellowo.pl
Gdzie go wziąłeś i za ile jeśli mogę zapytać?
Polecasz, nie polecasz?

Mam nadzieję, że się zniechęcę do tego zakupu bo zaboli portfel. Do tego pasowałoby jeszcze grafikę wymienić bo 4070Ti będzie się dławić na nim, także narobiłoby się sporo kosztów ?

HDR działa git, a nawet bardzo git. Zaktualizowany firmware do najnowszego oczywiście. Kupiłem w podlinkowanym dellowo, jak jeszcze stał po 5031zł. Czy polecam? Nie wyobrażam sobie teraz powrotu do 27 cali, albo do kombinowania z za dużymi oledami od LG :)

Edit: Co do gwarancji - nie ma znaczenia, gdzie kupione. Dell realizuje gwarancję bezpośrednio u siebie, tak jak i Apple, więc skąd nie kupisz to będzie dobrze.

Edytowane przez aetern

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, fakeeus napisał:

Mógłbym dopłacić tego tysiąca, żeby mieć z polskiej dystrybucji z gwarancją jak już i tak tyle płacę ale jak widzę to, że nasz rynek jest dyskryminowany

Po co wspierać ten rak z cenami na regiony, na oficjalnej stronie dell de wchodzi kod 5% i masz DWF za 1044eur (4880pln), do tego np topcashback.de daje 2.5%, słabo ale zawsze coś, wcześniej dawali 7% i w UK dalej jest 7% na monitory alienware

Edytowane przez Wu70
  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem c2 42 i korzystam już trochę z tego telewizora jako monitor.
Cenowo nie wyszło tak źle 3600zł + 50zł kabel hdmi który jest bardziej prętem niż kablem i trafił mi się ten nowszy panel. Powinien być już we wszystkich dostępnych c2 42 i minimalny banding także trochę szkoda mi go oddawać.

Pierwsze co to wielkość. Mam telewizory 42 w domu i przymierzałem to nie wydawało się to aż tak duże ale jak postawiłem tego oleda na biurku to jednak jest duży kawał ekranu.  Mam biurko 160x80.
Sporo też bierze papu 35-60W średnio podczas użytkowania.

Denerwuje mnie trochę abl lub mam jakąś funkcję włączoną bo przyciemnia mi trochę ekran przy dużej ilości statycznych kolorowych rzeczy a jasność pixeli mam ustawioną na 27.
Boję się wypaleń. Zobaczymy jak z tym będzie ale piszą w internetach, że LG honoruje jedną wymianę panelu nawet po gwarancji. Ciekawe na ile to prawda. Telewizor jest made in Poland.

Lustro też mnie wkurza zobaczymy z czasem.
Jasność jest niska ale dla mnie bez problemów wystarcza mam okna od północy także żaden problem.
Z minusów takich mniejszych to jeszcze nóżki wiem, że one są zrobione specjalnie żeby użytkować go jako monitor i jedyne zastrzeżenia mam takie, że sam telewizor wygląda na premium a te kacze łapki pasują jak felgi z malucha do ferrari ale bardzo dobrze spełniają swoją funkcję. Zajmują mało miejsca i można przeprowadzić kable pod ekranem.

Znacznie mniej niż monitorowe podstawki.
Czcionki w firefoxie jest bardzo dobrze, w windows 11 tej nowszej nakładce i opcjach także. Dopiero w tych głębszych i starych typu panel sterowania jest średnio.

Z plusów na pewno czerń i kontrast, kolory, szybkość.  Jak wszyscy pisali magia. Zwłaszcza wieczorami i w nocy.

Włączyłem wieczorem Horizon Zero Dawn w grze była noc i chodziłem i podziwiałem ogniska. To inny poziom niż LCD.
Do tego coś co mój mózg jeszcze średnio ogarnia czyli bardzo wysoki kontrast i czerń i zero smużenia kolorów. Miałem VA i w Death Stranding smużyły trochę przejścia kolorów na zielenie, brązy itp. Tutaj nic przy czerni lepszej niż na VA.
Po prostu tu nie ma  żadnego smużenia co na pewno przyda się w grach esportowych.  To jest inna liga niż LCD.
Mam słabą kartę graficzną ale następne zaskoczenie którym mocno zaplusował ten monitor to skalowanie rozdzielczości. W 1440p dalej jest dobrze i można spokojnie w takiej rozdziałce grać w nowe gry. Jak ktoś się uprze to i w 1080p. To pewnie zasługa skalowania LG.
@Dresiq pisał, że miał samsunga g7 przed tym oledem i w grach online g7 prezentuje się jak śmieć przy tym oledzie pewnie ze względu na właśnie szybkość ruchu.

Wziąlem LG bo może dłużej wytrzyma bez wypaleń niż qd-oledy to pierwsza generacja samsunga a lg ma już doświadczenie. No i przede wszystkim cena. LG znacznie tańszy.

Wmawiam sobie, że rtx 4070 który powinien być bardziej rtxem 4060 będzie kosztował tyle co ten monitor i nowe procki + płyta wychodzą właściwie podobnie także nie jest to aż tak wielki wydatek :D

Jakieś pytanie to pytajcie.



 

Edytowane przez Keken

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, someI napisał:

Każdy OLED ma ABL, nie da się tego wyłączyć. Co najwyżej na pulpicie przy typowej jasności do pracy (100-200 nit) nie będzie tego widać.

Dobry ekran ma kompensację ABL (jeden lepszą, inny gorszą = praktycznie nie ma ABL po jej włączeniu):

https://tftcentral.co.uk/wp-content/uploads/2023/02/abl.png

https://tftcentral.co.uk/reviews/lg-27gr95qe-oled

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Keken napisał:

 Mam biurko 160x80.

 

Ja z 120x80 przesiadęłm się na 160x100 przez C2. Głębokość 100 jest dal mnie idealna pod ten ekran.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Keken napisał:

Znaczy abl czy jak to tam się nazywa. Ma wiele nazw. Działa podobno wszędzie i na wszystkich oledach bez wyjątków. Na jednych bardziej agresywanie na innych mniej albo jedni to odczuwają inni nie.

Jak będę kupował monitor OLED, to z taką kompensacją tego zjawiska, by był problem je zmierzyć, a o zobaczeniu by nie było mowy ;)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Kyle_PL napisał:

Jak będę kupował monitor OLED, to z taką kompensacją tego zjawiska, by był problem je zmierzyć, a o zobaczeniu by nie było mowy ;)

OLEDy Asusa (27 i 48) mają taką opcję uniform brightness:
 

Cytat

When activated, the ROG-exclusive uniform brightness function setting within the OSD menu decreases peak brightness to keep levels consistent for better viewing, even when changing the size of bright white windows. It also makes marathon gaming sessions much more comfortable on the eyes.

 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Kyle_PL napisał:

Dobry ekran ma kompensację ABL (jeden lepszą, inny gorszą = praktycznie nie ma ABL po jej włączeniu):

https://tftcentral.co.uk/wp-content/uploads/2023/02/abl.png

https://tftcentral.co.uk/reviews/lg-27gr95qe-oled

Z tego samego artykułu, który linkujesz, to jest ABL: https://tftcentral.co.uk/wp-content/uploads/2022/04/HDR_standard_3.png

W tym samym artykule masz też słowniczek z wyjaśnieniem różnych technik sterowania jasnością: https://tftcentral.co.uk/articles/oled-dimming-confusion-apl-abl-asbl-tpc-and-gsr-explained

Tak jak pisałem, na pulpicie w SDR monitor będzie po prostu ograniczał maksymalną jasność poniżej progu, gdzie ABL się uaktywnia. Na telewizorach możesz mieć jeszcze static brightness limitery wykrywające nieruchomy obraz, ale to co innego. Tamto też da się wyłączyć jak ktoś uparty.

23 minuty temu, Wu70 napisał:

OLEDy Asusa (27 i 48) mają taką opcję uniform brightness:

Z tego opisu wynika, że to po prostu stale aktywny limiter jasności. To samo można osiągnąć na każdym innym monitorze, wystarczy nie ustawiać jasności na 100%. 

Edytowane przez someI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...