Skocz do zawartości
Pioy

Monitory OLED - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

15 minut temu, Kyle_PL napisał:

Firefox była "zewnętrznym oprogramowaniem". ... albo odtwarzacz do filmów np. PotPlayer.

No i to jest zewnetrze oprogramowanie, ktore trzeba wgrac a pozniej wlaczyc odpowiednie tryby, nie sa to w zaden sposob programy  "standardowe" do testowania monitorow, przeciez zaden recenzent tego nie uzywa w swoich testach, mozna to potraktowac jako ciekawostke. Ale wdg ciebie jak ktos tego nie odpali to jest kiepskim recenzentem :lol2:

Rozuemim ze te dwa wymienione programy to dla ciebie narzedzia do testowania monitorow, ktore powinny sie znalesc z w procedurze :szczerbaty:

Edytowane przez Phoenix.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Misiu kolorowy, Firefox, PotPlayer nie są programami do "testowania monitorów". To są tylko popranie zrobione programy użytkowe z obsługą CMS (jak Adobe Photoshop, Gimp czy IrfanView).

Najpierw musiałbyś wiedzieć co to CMS, by zrozumieć o czym piszę.

7 minut temu, Phoenix. napisał:

ALe wdg ciebie jak kots tego nie odpali to jest kiepskim recenzentem :lol2:

W ogóle nie widzę specjalnej potrzeby, by "koleś" to odpalał do recenzji, tak na dobrą sprawę :lol2:

Może inaczej, bo widzę nie w temacie jesteś: obsługa pewnych możliwości monitora (np. szerokiego gamutu, lub wysokiego PPI) WYMAGA pewnych funkcjonalności w oprogramowaniu (jak np skalowanie przestrzeni kolorystycznych, czy wielkości interface w systemie).

Tym samym "zbyt małe literki" na ekranie np. 27" 4K, będą tylko, przy niepoprawnym użytkowaniu/kiepskim oprogramowaniu. Przejaskrawione kolory na materiałach sRGB na ekranie szeroko-gamutowym, też wynikają z niepoprawnej obsługi/kiepskiego oprogramowania.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ty mi cie pisz tego bo ja doskonale wiem o co ci chodzi, odnioslem sie tylko do twojej oceny goscia ktory ma 100x wieksze pojecie i doswiadczenie od ciebie a mimo tego starasz sie zablysnac chociaz brak ujecia przez niego tego w recenzji o czym ty wspomniales w zaden sposob nie sprawia ze gosc nie ma pojecia o czym mowi. Co innego powiedziec cos zle a co innego nie umiescic pewnych informacji w recenzji. Nie przedstawienie czegos w recenzji co przedstawione byc nie musi nie oznacza tego ze ktos nie ma pojecia ;) pozdro

Edytowane przez Phoenix.
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Phoenix. napisał:

100x wieksze pojecie i doswiadczenie od ciebie

Gość ewidentnie stwierdza pseudo fakty, na podstawie nieznajomości tematu. To tak jakby napisał: "monitor 27" 4K nie jest fajny do użytku, bo wszystko małe w windows" , ja bym takie stwierdzenie skrytykował, po czym taki @Phoenix. by stwierdził, że "gość ma rację, bo ma 100x większe doświadczenie i pojęcie od ciebie" 🤣 No ale nie ma to jak ocena kto ma pojęcie o temacie, a kto nie, przez kogoś, kto sam nie wie w którym kościele bije dzwon. " ;) pozdro"

ps. jeśli ktoś ma problem z przesyconymi kolorami w grach na szeroko-gamutowcu, a chce mieć kolory naturalne/neutralne, to tutaj program do kart nVidia, który bazuje na profilu ekranu zagnieżdżonym w systemie (traktuje on to co na ekranie jako sRGB i skaluje tą przestrzeń sRGB względem przestrzeni kolorystycznej wyświetlacza)

https://www.softpedia.com/get/System/System-Miscellaneous/novideo-srgb.shtml

- jest to rozwiązanie dla tych, którzy nie mają sprzętowej kalibracji w swoim monitorze (często tryb sRGB w typowym monitorze czyli bez sprzętowej kalibracji/programowalnego LUT się rozkalibrowuje po czasie i praktycznie nic z tym nie można zrobić, bo są choćby zablokowane wagi R/G/B dla trybu sRGB w wielu modelach, a ten program pozwala na ominięcie problemu)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty widze nadal nie rozumiesz i brniesz w zaparte, gosc wspomnial, ze w trybie sdr obraz jest mocno przesycony i jak komus przeszkadza to mozna wlaczyc dedykowany tryb srgb  i toby bylo na tyle. Ty na tej podstawie stwierdzasz, ze gosc nie ma pojecia bo nie wspomnial metodzie ,o ktorej ty pisales gdzie latwiej i szybciej przelaczyc w monitorze obraz na dedykowany tryb srgb niz bawic sie w dodatkowe programy. WIec ja sie pytam na jakiej podstawie stwierdzasz, ze gosc nie ma pojecia?? Bo zarzuciles niewiedze ale nadal nie potrafisz tego uzasadnic.

Bo z tego co wnioskuje to zarzucenie tej niewiedzy wynika tylko i wylacznie z braku przedstawienia metody, o ktorej typisales co jest absurdalne.

Edytowane przez Phoenix.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stwierdziłem to na podstawie tego, jak "gość" opisał w ogóle szeroki gamut / jak go traktuje (a traktuje go jako "przesycacz") - tym czasem prawda jest znacznie bardziej złożona. Analogia do stwierdzenia (które w mojej ocenie jest tak samo wadliwe) "że przy wysokim PPI mamy małe literki" jest tutaj idealna.

No dobra, może zbyt szorstko go oceniłem ;) Jednak irytują mnie takie stwierdzenia/skróty myślowe jak:

  • "nasze barwy są właśnie już ściśnięte do tego standardu sRGB, czyli znacznie mniejszego, znacznie poprawniejszego" (padło to zdanie w miejscu 4 i pół minuty trwania tego filmu)
  • "możecie zablokować ten monitor do DCI-P3 (...) aby pokazać bardzo przesycone barwy" (rejony 5 minuty filmu)

- nie wdając się już w szczegóły, prawda jest znacznie bardziej skomplikowana, niż te stwierdzenia, które zacytowałem.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo on próbuje wrzucać techniczny język do potocznej mowy, próbuje techniczne rzeczy tłumaczyć zwykłemu Kowalskiemu i kompletnie mu to nie wychodzi. Nie wiem ogólnie czemu to ma służyć, bo albo rozumiesz techniczne rzeczy, albo nie. Np. przecież ustawienie szerokiego gamutu dla SDR to jest błąd, bo kolory są wyświetlane wtedy nieprawidłowo, czy się to komuś podoba, czy nie. Szerokiego gamutu powinno się używać tam, gdzie on faktycznie jest w sygnale. Dlatego przez lata monitory, które mają go wymuszonego cały czas bez możliwości wyłączenia miały zawsze w tym aspekcie minus. Moim zdaniem on, zamiast rzucać tymi technicznymi nazwami powinien wybrać albo rozmawia potocznie, albo technicznie, bo półśrodki mu kompletnie nie wychodzą. Jak ktoś zna angielski to niech zobaczy jak wyglądają recenzja Vincent Teoh z kanału HDTVTest, on się nie bawi w jakieś pokrętne tłumaczenie techcznich rzeczy tylko mówi jak jest. Jak tego ktoś nie rozumie to jego problem i niech się dokształci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ok czyli mamy ocene subiektywna i ocenianie kogos przez pryzmat czegos o czym nawet nie wspomnial ;) A co do wspomnianej przez ciebie metodzie to jestem jak najbardziej za. Niepotrzebne bylo to ocenianie :D

3 minuty temu, kadajo napisał:

Np. przecież ustawienie szerokiego gamutu dla SDR to jest błąd, bo kolory są wyświetlane wtedy nieprawidłowo, czy się to komuś podoba, czy nie.

Masz racje ale wydaje mi sie , ze malo komu to przeszkadza bo jak cos jest bardziej nasycone to w teorii brrdziej cieszy oko. Zapewne gdyby ktokolwiek skalibrowal swoj monitor i zobaczył jak powinny byc wyswietlane kolory to niekoniecznie mogloby sie to komus podobac i bylby szok :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam tak: gdyby oprogramowanie było lepiej zautomatyzowane i działało to wszystko bez zabaw prawidłowo, to włączenie szerokiego gamutu przy materiałach sRGB nie powodowałoby jakiegokolwiek przesycenia kolorów 🙂

Niestety mamy tak, że aby mieć naturalne kolory sRGB na szeroko-gamutowcu, to trzeba to wszystko poustawiać, a mało kto wie jak to zrobić 🙁

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn. nie zrozumcie mnie źle, widać ze on się stara i próbuje tłumaczyć tak, żeby ludzie ogarnęli. Fajnie, że na Polskim YT jest ktoś taki.
Ale jak się chce bawić w techniczne aspekty to moim zdaniem na nie powinien stawiać większy nacisk. Nie próbować w jakiś dziwne sposoby tłumaczyć czegoś, bo ktoś może nie zrozumieć, o co chodzi, ewentualnie na końcu może dać jakąś skale ocen dla tych, którzy mają w pupie technikalia i chcą tylko wiedzieć w skali od 1 do 10 jak jakiś monitor sie sprawuje.

 

28 minut temu, Phoenix. napisał:

Masz racje ale wydaje mi sie , ze malo komu to przeszkadza bo jak cos jest bardziej nasycone to w teorii brrdziej cieszy oko. Zapewne gdyby ktokolwiek skalibrowal swoj monitor i zobaczył jak powinny byc wyswietlane kolory to niekoniecznie mogloby sie to komus podobac i bylby szok :D

Oczywiście, wiec, po co za każdym razem w recenzjach on się o tym tak rozpływa, barwy są super nasycone, ale nie przesycone są takie a nijakie, on przecież i tak opisuje tylko swoje wrażenia, to jest tylko jego subiektywna ocena, i to mi się właśnie gryzie z tym technicznym aspektem jego recenzji.
Fakt ze on też często to podkreśla, ze cos jest jego subiektywna ocena, ale przez to wychodzi jakiś miszmasz.
Zobacz jak Maciej Koper albo Piotr Gmerek z HDTV Polska recenzują telewizory, Oni tam się nie rozpływają nad próbami opisywania obrazu niczym audiofil nad kolumnami.
Pokazują wyniki testów, opisują technicznie i tyle wystarczy, żeby ocenić dany ekran. Jeśli już się bawią w jakąś subiektywną ocenę to jest ona króciutka i klasyczna.
Moim zdaniem Stilgar mógłby być jeszcze lepszym recenzentem, gdyby nad tym popracował. No ale jeśli dla niego ta forma jest bardziej naturalne to spoko.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Stilgar będzie się pewnie dalej rozwijał i za bardzo na nim siadłem, z powodu tych paru określeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, kadajo napisał:

Zobacz jak Maciej Koper albo Piotr Gmerek z HDTV Polska recenzują telewizory,

Wdg mnie masz racje i on stara sie kazego zadowolic ale czy to minus?? Wdg mnie opisuje prostm jezykiem to co trzeba a cyferki i konkretne suche dane tez znajduja sie w materiale. Mi sie tego przyjemnie slucha, a jednoczesnie dostaje suche konkretne dane, ktore mnie interesuja. Ale rozumiem, ze ktos moze miec odmienne zdanie. Ja np nie ogladam tez kazdego recenzenta sprzetu bo odrzuca mnie czasem nawet po samym sposobie mowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Kyle_PL napisał:

 

No dobra, może zbyt szorstko go oceniłem ;) Jednak irytują mnie takie stwierdzenia/skróty myślowe jak:

 

zdajesz sobie sprawę że to nie są twierdzenia, on prubuje zawiłe sprawy przedstawić w prostych słowach nieogarom w necie

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...