Skocz do zawartości
Pioy

Monitory OLED - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Dziwi mnie, że nie ma tu jeszcze wątku o tym monitorze :)

27 cali, 1440p, matryca OLED. Cena w przed sprzedaży 999 USD.

Przy moim sposobie korzystania z komputera i monitora właściwi jest to technologia wymarzona, idealna - oglądanie czego się da i granie w gry singlowe ze szczególną słabością do ładnych widoczków (gier nawet nie tyle super zaawansowanych technicznie, co ładnych artystycznie z wyglądu). Od wielu dobrze wyglądających produkcji się odbiłem, ale te które wspominam najlepiej w życiu, to właśnie gry singlowe które wizualnie wpadły mi w oko i jednocześnie miały taką historię, że mnie wciągnęły. Po przesiadce z (dobrego przecież w swojej klasie i czasach!) Lenovo 22" na GB 27" z sygnaurki, stwierdzam wręcz, że wolę oglądać med detail na wypasionym ekranie, niż vice versa.

Jednocześnie dużo czasu mój monitor spędza "wyświetlając pulpit" i tu niestety wypalający się OLED byłby u mnie wiecznie obiektem obaw.

A jeszcze z trzeciej strony - 1000 USD equivalent za monitor raczej w życiu nie dam. Nawet TAKI.

Także co sądzicie? To technologia dla Was? Ile razy tańszy musiałby być taki monitor, żebyście o nim poważnie myśleli? Jak dla mnie jakieś 2-3 razy tańszy (350-500 USD equivalent brutto). Czy w perspektywie paru lat jest na to Waszym zdaniem szansa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Pioy napisał:

Także co sądzicie? To technologia dla Was? Ile razy tańszy musiałby być taki monitor, żebyście o nim poważnie myśleli? Jak dla mnie jakieś 2-3 razy tańszy (350-500 USD equivalent brutto). Czy w perspektywie paru lat jest na to Waszym zdaniem szansa?

A jak się sprawdza w codziennej pracy ? Excel, programy pocztowe, przeglądarki ? Jak wygląda sprawa czcionek ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czekam na testy. Ale telefony z OLED, AMOLED, POLED itp itd nie mają z tym problemów. Nie wiem jaki jest na nim układ (sub)pixeli, ale zakładam że zwykły RGB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WRGB tak jak w TV więc czytelność czcionek będzie gorsza niż na zwykłych monitorach, ludzie na reddicie już potwierdzają.

Ale raczej bez dramatu.

Ogólnie OLED jak to OLED, cała reszta staje się obsolete po wielu latach czekania, z przyjemnością dam za niego 1000USD :D

2 godziny temu, Pioy napisał:

Dziwi mnie, że nie ma tu jeszcze wątku o tym monitorze :)

Z tego co zauważyłem ten pierwszy temat (BIG FORMAT GAMING DISPLAYS) pełni rolę takiego zbiorczego tematu do dyskusji o nowinkach i szczególnie oledach :D

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie wezmę wcześniej della aw3423dw to pewnie wleci ten lg. Pierwotnie miałem brać sobie tego c2 tv jako 2 monitor do grania. Pod uwagę brałem jeszcze tego samsunga, ale dell wydaje się że ma lepszą gwarkę. Wydaje mi się że w tym i następnym roku nie ma się co spodziewać znacznych obniżek cen tych monitorów. Technologia dopiero wchodzi. Pojawia się kilka nowych modeli, ale w zasadzie na opartych już panelach samsunga i lg. 

Edytowane przez Piterko
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, a wręcz jestem pewien, że LG/Asus/Acer itp, to ta sama matryca od LG. Cena to zapewne 4999 lub np. 4699 polskich cebularów, a w każdym razie coś w zakresie 4,5-5k o ile kogoś fantazja nie poniesie.

Jako, że jest to monitor, to trochę obawa przed wypalaniem statycznych elementów. Aczkolwiek poza 2-3 monitorami, to panele oled są już jakiś czas w laptopach, a więc może ktoś kto takowego używa się bardziej wypowie. Jednak imo trzeba czekać na testy i pierwsze opinie użytkowników na przestrzeni miesięcy użytkowania co da już pewien obraz.

Ceny moim zdaniem w granicach roku czy trochę ponad spadną do 3-4k, a z czasem i bardziej, bo będą wychodzić nowsze modle i ogólnie więcej konkurencji. Aczkolwiek chyba 2,5-3k będzie taką ścianą przez najbliższe lata. Jednak mamy za rogiem technologię MicroLED, która niby jest lepsza niż OLED, bo pozbawiona jego wad. Chyba w tym roku jakoś niedługo ma wyjść TV 50". Myślę, że to może sporo namieszać w najbliższych latach.

Nie wydam definitywnie 5k na monitor jeśli będzie miał tylko 2-3 lata gwarancji. Wymagam co najmniej 5 lat, szczególnie, że to nowa technologia jeśli chodzi o monitory.

Uważam, że 3-3,5k będzie warto dać. 5k, to jednak trochę za dużo, ale wiadomo... podatek od nowości. Jednak my to polaki biedaki, nie to co na zachodzie.

Myślę też, że można spodziewać się spadków cen paneli LCD typu IPS/VA/TN itp, a w szczególności jeśli mowa o tych droższych szybszych modelach 27" 1440p.

 

Podsumowując:

Teraz to możemy sobie tylko biadolić, a trzeba po prostu poczekać na pierwsze testy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie licz na jakiekolwiek sensowne testy wypaleń w najbliższym czasie bo takich nie będzie.
Mięli testować nowe telewizory c1 lub c2 w kwestii wypaleń ale jeszcze nic nie ma.
Zaakceptuj, że może się wypalić i jak chcesz używać typowo jako monitor przez wiele lat to nie licz, że się nie wypali ta technologia taka jest i nic się nie zmieniło do tej porty.

Jak będą dawać 5 lat na wypalenia to będzie można rozmawiać o jakimś przełomie.

LG w Polsce da pewnie 2 lata jak na resztę monitorów i telewizorów.

Edytowane przez Keken
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Keken

Dlatego napisałem,  że trzeba poczekać na opinie użytkowników na przestrzeni miesięcy użytkowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dell na swojego aliena aw3423dw daje 3 lata gwarancji z wymianą u klijenta na nowy jak się wypali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za te pieniądze to trochę słabo pocięty z max jasności i za mocno matowa powierzchnia matrycy.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to jest qdoled jaśniejszy od matryc lg 250 nitów vs 150  nitow po całości ekranu kolor biały w peak 1000 na 3 procentowym obszarze , lepsze kolory generalnie z monitorów to raczej topik w olejach na dzisiaj jesli chodzi o monitory te nowe które się pojawią w sprzedaży . Ja biorę będe beta testerem ? ? Co do matrycy to ma półpołysk nie mat właśnie te nowe oledy mają matowe niestety i tu znowu alien wygrywa i jako jedyny z modułem ultima gsync

Edytowane przez Czarny_PLone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten LG ma przycięta jasność w HDR. Nie jest pełen mat, ale są ekrany, które idą bardziej  w stronę połysku dzięki czemu jednak obraz jest bardziej gładszy i piksele są znacznie mniej widoczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Wu70 napisał:

WRGB tak jak w TV

... i z tego powodu jakbym kupował takie OLED 27", to minimum 4K - no ale ja poza graniem jeszcze czytam.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Kyle_PL napisał:

... i z tego powodu jakbym kupował takie OLED 27", to minimum 4K - no ale ja poza graniem jeszcze czytam.

Dla mnie też może odpaść z tego powodu bo gry to tylko dodatek ale nie będę wybredny jeśli będzie w miarę ok :) Podobne ppi do 42" a na forum chyba nikt nie narzekał, zobaczymy

27" / 32" 4K to minimum +rok (poza serią pro)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, sideband napisał:

Za te pieniądze to trochę słabo pocięty z max jasności i za mocno matowa powierzchnia matrycy.

Dokładnie hehe myślałem że mówisz o alienie a chodziło o lg , myślałem żę jak wypuszczają oledy na 20 23rok to przyćmią zeszłorocznego Aliena a tu kupka trochę 

Edytowane przez Czarny_PLone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, hubio napisał:

A jak się sprawdza w codziennej pracy ? Excel, programy pocztowe, przeglądarki ? Jak wygląda sprawa czcionek ?

Czcionki będziesz miał takie same jak w tv oled. Samsung qd oled i te matryce od lg mają układ wrgb chyba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Piterko napisał:

Samsung qd oled i te matryce od lg mają układ wrgb chyba.

QD OLED ma RGB, ale dziwnie ułożone. (z tego powodu do czytania mam też obawy kupować 34" 3440x1440)

Przy takim PPI jak ma 27" 4K byłbym dopiero spokojniejszy.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Kyle_PL napisał:

QD OLED ma podobno RGB.

RGB ale w trójkąt, więc Windowsowy ClearType słabo sobie z tym radzi, ale nie aż tak, żeby ludzie narzekali. 

pixels-large.jpg

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie byłem pewien co do matrycy samsunga. Pojawił się właśnie ten alienware w sklepie dell24 i nawet chciałem go zamówić, ale sam sklep mnie nie przekonuje. Zastanawiam się jak to jest z bad pixelami na oledzie i z tymi rysami które są od nowości na matrycy. Pewnie będę walczył sam ze sobą do końca dnia i finalnie zamówię. Gwarancja Della wydaje się dość rozsądna. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Piterko napisał:

Właśnie nie byłem pewien co do matrycy samsunga. Pojawił się właśnie ten alienware w sklepie dell24 i nawet chciałem go zamówić, ale sam sklep mnie nie przekonuje. Zastanawiam się jak to jest z bad pixelami na oledzie i z tymi rysami które są od nowości na matrycy. Pewnie będę walczył sam ze sobą do końca dnia i finalnie zamówię. Gwarancja Della wydaje się dość rozsądna. 

Śmialo możesz kupować w tym sklepie ja za moment właśnie będe składał zamówienie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co tam kupować jak można na stronie della bezpośrednio, a na niemieckiej stronie do tego dużo taniej i jest DWF dla tych co nie potrzebują gsynca.

20 minut temu, Piterko napisał:

z tymi rysami które są od nowości na matrycy.

To jest jakiś margines, jak się trafi to oddaj i tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Wu70 napisał:

Po co tam kupować jak można na stronie della bezpośrednio, a na niemieckiej stronie do tego dużo taniej i jest DWF dla tych co nie potrzebują gsynca.

To jest jakiś margines, jak się trafi to oddaj i tyle

W delu polskim nie taniej i dopiero na 15 marzec z g-sync na stronie niemieckiej 1299 euro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na niemieckim zazwyczaj wchodzą kody na 10% na DWF ostatnio + cashback 7%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To trzeba polować, nawet jak nie ma żadnego kodu to na czacie dają ofertę -5%. Pełne ceny w sklepie dell to nieporozumienie a na premierę zawsze są cuda. Premiera DWF to kod -20% i cashback 7% :D

 

Ciekawe jak będzie u LG, nigdy nie kupowałem w sklepie LG

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   2 użytkowników

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • TV jest piękny, idealnie pasuje na moje biurko (160x80cm), 4k i wielkość ekranu robią robotę, powierzchnia robocza przy skalowaniu 100% na obu jest o niebo większa w porównaniu do 34 UW, podoba mi się jak czarny jest ekran przy wyłączonym tv w porównaniu do mojego qd oleda (brak polaryzatora na qd oledzie robi swoje), ekran ma lekki różowy zafarb (na białym tle of course), ale trzeba się mocno przyglądać, zeby widzieć i na co dzień nie przeszkadza (przynajmniej wiem, że mam panel wbe 😉), ale niestety jest to co miałem/mam również na moim C8 i co raczej przekreśli ten Tv dl amnie, czyli grey/near black banding. Jest to typowe dla woledów, ale chyba ciężko będzie mi to zaakceptować (widoczne w grach, gdy przeglądam Steam czy Epic Store - mają szare tło), bo w przeciwieństwie do mojego C8, którego mam w salonie i oglądam na nim youtube i filmy z 3 metrów, tutaj jednak siedzę niecały metr od TV i używam go jako monitora, więc banding będzie zawsze mi przeszkadzał i zawsze będę go widział. Dzisiaj się jeszcze pobawię, ale chyba zdecyduję się na zwrot @MSky7a jak Twój panel wygląda, jeśli chodzi o banding? internet mówi, że nikłe szanse, że banding zniknie z czasem (choć się to zdarza) i że LG o tym wie i dlatego ich oledy fabrycznie mają lekki black crush 😄  porady typu puść materiał HDR na kilka godzin w trybie vivid i nastepnie puść pixel refresh wydają się głupie jakieś porady?
    • https://pl.aliexpress.com/item/1005005100629790.html? co myślicie?
    • USA rozdzieli głosowanie nad pomocą dla Izraela i Ukrainy.  
    • Może tak być. I ma następny filmik którym nabija wyświetlenia. Oni musza mieć o czym kręcić a w sprzęcie komputerowym nie ma za dużo nowości. Jakieś problemy z szybkim startem też mogą być zwłaszcza na tych bardziej wypasionych płytach za kilka tysięcy bo słabo ogarnięty bios czy coś. Ktoś wyżej pisał, że ma teraz najszybszy start ale płyta nie ma miliona dodatkowych rzeczy typu porty stata, usb, dodatkowe karty dźwiękowe, sieciowe, rozbudowana sekcja. To wszystko albo wyłączasz bo nie używasz albo ładuje się podczas startu.
    • W tv ostatnio straszenie jakby 3 ww miała wybuchnąć. Widać konflikt za granicą nie robi już takiego wrażenia to teraz zmiana na coś innego. 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...