Skocz do zawartości
Pioy

Monitory OLED - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Przecież wyraźnie pisze "Caution is always advised" i "I run it ~160 nits during regular SDR usage, let it run its maintenance cycles and don't leave it displaying lots of static content when I'm not going to be using it."
No nie jest to "normalne użytkowanie monitora" tylko typowe podejście do OLED'a. Zgadzam sie ze trzeba dać każdej technologi szanse, ale tak samo nie można ignorować testów które się wykonuje albo ich wybiórczego "akceptowania" tylko wtedy jak nam wyniki pasują.

Zresztą czytałeś komentarze ?

F_e5FTSXcAAf4j4?format=jpg&name=orig

0bcb4fade5a330860cac84b5ca04a13e.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wolę takie testy, bo są bardziej zbliżone do tego jak ja używałem C2 przez rok, a teraz DWF. Z tym, że ja faktycznie dmucham i chucham, bo nie przekraczam 100cd/m(również na IPS), ukrywam ikony i pasek, ekran się wyłącza po 5min, itd.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale pomyśl, czy to jest faktycznie TEST ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@kadajo patrząc jak ja używam monitora to bym miał równie piękne wypalenie jak na tych fotach pewnie w pół roku. Ja ja kupię monitor oled to jedynie jako drugi monitor będę go włączał jedynie do gier :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No i właśnie o to chodzi.

I teraz wchodzi taki niezorientowany użytkownik i czyta z jednej strony zachwyty i komentarze zadowolonych użytkowników i co sobie ma pomyśleć ?

Dlatego trzeba na chłodno powiedzieć wszystkie za i przeciw, pokazać testy jakie by one nie były, ważne że ze źródła które ma jakąś reputacje.

Co do PC monitors, szanuje ich bo robią dobre testy, może by wiec sami przeprowadzili lepszy test na wypalenia monitorów OLED skoro uważają ze Rtings robi to źle.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, kadajo napisał:

Ale pomyśl, czy to jest faktycznie TEST ;)

No trochę niepełny. Przydałoby się minimum z 5 lat tak pojechać.

Powiem ci szczerze, że bałem się bardzo kupować C2 rok temu, bo nie lubie wywalać ciężko zarobionej kasy w błoto, ale teraz przy DWF mam wywalone w momencie kiedy dają 3 lata gwarancji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bardziej mi chodziło o to ze nikt nie będzie przeprowadzał takich testow bo są one zbyt długie, jak ktoś wcześniej pisał, po co ci test monitora żebyś się po 5 latach dowiedział że jest, tak czy siak, jak już go w produkcji nie będzie. :)

Chcecie się dowiedziec jaka jest prawda o tych wszystkich matrycach, znajdzie kogoś zaufanego w serwisie LG/Samsung ;)

Ja z oledami siedzę od praktycznie ich początku, widziałem dużo ,rozmawiałem z wieloma technikami, znam osoby pracujące w serwisach. No ale co, przecież mi papierku nie wystawia a pisać sobie moge bo i tak przyjdzie taki kolega @SylwesterI. i będzie się wykłócał i szukał zaczepki...

A jak już ten biedny użytkownik wypali tego oleda to, co usłyszy? "Pewnie go źle używałeś" "pewnie maiłeś wadliwa sztukę"... przerabiałem już to tyle razy że dajcie spokój.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja na przykład wciąż nie mam telewizora OLED w salonie i to tutaj bardziej boję się o wypalenia. TV jest włączony przez kilkanaście godzin dziennie, dzieci zostawiają YouTube na pauzie, albo w menu Netflixa i różne takie akcję.

Sony VA FALD z 6 letnią gwarancją i wywalone jajca.

Jak już wiele osób tutaj pisało. Pod komputer, jak ktoś ma miejsce, to najlepiej mieć monitor IPS + TV OLED pod niektóre gry i filmy.

Edytowane przez Kris Dee

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No ja TV włączam tylko do filmów VOD :E mój C9 jeszcze nie zgłosił czyszczenia po 2000h a mam go zaraz 4rok :P

PS. No i czasami odpalę jakaś gierkę na PS5

Edytowane przez gret
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, Kris Dee napisał:

Ja na przykład wciąż nie mam telewizora OLED w salonie i to tutaj bardziej boję się o wypalenia. TV jest włączony przez kilkanaście godzin dziennie, dzieci zostawiają YouTube na pauzie, albo w menu Netflixa i różne takie akcję.

Nie wiem aktualnie jak inne marki z tym sobie radza ale na LG jak zostawisz YT lub Netflixa albo inna apke wewnętrzną na pauzie, nawet film zatrzymasz z usb to po chwili włączy się wygaszacz ekranu LG sztuczne ognie wiec tutaj mógłbyś być spokojny, ale rozumiem obawy.
LG chyba nie zmieniło tego wygaszacza w najnowszych TV, jak to wygląda u Sony, Samsunga czy Panasonica nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
20 minut temu, kadajo napisał:

Bardziej mi chodziło o to ze nikt nie będzie przeprowadzał takich testow bo są one zbyt długie, jak ktoś wcześniej pisał, po co ci test monitora żebyś się po 5 latach dowiedział że jest, tak czy siak, jak już go w produkcji nie będzie. :)

Chcecie się dowiedziec jaka jest prawda o tych wszystkich matrycach, znajdzie kogoś zaufanego w serwisie LG/Samsung ;)

Ja z oledami siedzę od praktycznie ich początku, widziałem dużo ,rozmawiałem z wieloma technikami, znam osoby pracujące w serwisach. No ale co, przecież mi papierku nie wystawia a pisać sobie moge bo i tak przyjdzie taki kolega @SylwesterI. i będzie się wykłócał i szukał zaczepki...

A jak już ten biedny użytkownik wypali tego oleda to, co usłyszy? "Pewnie go źle używałeś" "pewnie maiłeś wadliwa sztukę"... przerabiałem już to tyle razy że dajcie spokój.

Pan Heniu , który robi na zlecenie danej firmy nie ma bladego pojęcia o takich rzeczach takie rzeczy to wiedzą ludzie ludzie z labów którzy robili wiele długich testów zanim dany produkt wchodzi do produkcji masowej.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jakieś 10 lat temu miałem Plazmę i tak właśnie chodziła od rana do wieczora. O dziwo nic się nie wypaliło, ale jasność spadła o połowę. Zepsuła się 2 tygodnie przed końcem 5 letniej gwarancji i jak mi wymienili panel, to właśnie ta różnica w jasności była wręcz porażająca.😂 

Rtings, albo ktoś inny robił takie testy o ile spada jasność w OLEDzie, powiedzmy po 4000h używania.🤔

Edytowane przez Kris Dee

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 minut temu, sideband napisał:

Pan Heniu , który robi na zlecenie danej firmy nie ma bladego pojęcia o takich rzeczach takie rzeczy to wiedzą ludzie ludzie z labów którzy robili wiele długich testów zanim dany produkt wchodzi do produkcji masowej.

Chodziło mi o to ile jakich paneli trafia na serwisy.

4 minuty temu, Kris Dee napisał:

Rtings, albo ktoś inny robił takie testy o ile spada jasność w OLEDzie, powiedzmy po 4000h używania.🤔

Rtings z tego co pamiętam to sprawdza przy każdym testowaniu wypalania przy OLED'ach i testowaniu LCD a dokładnie ich podświetlenia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To odpal szarości 99.99% ma wypalenia + normalna degradacja panelu w postaci widocznego drobnego szumu na ekranie. Do tego dochodzi tymczasowa retencja po dłuższej pracy pomaga czyszczenie dostępne w menu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
23 minuty temu, kadajo napisał:

Nie wiem aktualnie jak inne marki z tym sobie radza ale na LG jak zostawisz YT lub Netflixa albo inna apke wewnętrzną na pauzie, nawet film zatrzymasz z usb to po chwili włączy się wygaszacz ekranu LG sztuczne ognie wiec tutaj mógłbyś być spokojny, ale rozumiem obawy.
LG chyba nie zmieniło tego wygaszacza w najnowszych TV, jak to wygląda u Sony, Samsunga czy Panasonica nie wiem.

Ale pewnie nie działa to na urządzeniach podłączonych pod HDMI?

Na LG byłbym zmuszony do używania czegoś zewnętrznego z Androidem do SmarTube, Kodi i Vpn.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na HDMI niestety nie działa, w najlepszym przypadku panel powinien się mocno przyciemnić jak TV wykryje ze długo się nic nie zmienia w obrazie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
33 minuty temu, Kris Dee napisał:

Rtings, albo ktoś inny robił takie testy o ile spada jasność w OLEDzie, powiedzmy po 4000h używania.

Robi. Na ich longevity test jest wykres zmian jasności. Na oled spada o kilka procent , nie tak drastycznie jak pisałeś o plaźmie.

https://www.rtings.com/tv/1-11/graph/18437/longevity-graph/sony-a90k-oled-vs-lg-g2-oled/31218/31238

Edytowane przez MSky7
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam ruchome tapety z Wallpaper Engine, chowający pasek i czarny wygaszacz po minucie. Więcej już nie kombinuję, niektórzy nawet chowają karty w przeglądarce. I tak wystarczająco o to dbam, na żadną elektronikę tak nie uważałem. Używam ciągle wysokiej jasności (~70% w SDR czyli koło 200 nitów), wypali się to od tego mam gwarancję Della. 

Żeby się nie wypaliło to trzeba by ciągle tylko filmy i seriale oglądać bez żadnego watermarka.

Przecież nawet większość gier ma statyczny HUD.

OLED jako monitor nie jest dla ludzi którzy liczą każdy grosz i planują siedzieć na jednym panelu 5 lat, od dawna powinno się o tym jasno mówić.

BTW zaczynam się odkochiwać w 21:9, sporo contentu jednak nadal oglądam w 16:9 + wbrew pozorom nadal sporo gier albo nie ma ultrawide i trzeba używać modów albo ma dziwnie zaimplementowane bo faktycznie ten fisheye effect sie rzuca w oczy w niektórych grach mocno nawet przy najniższym możliwym FOV a przy najwyższym to już tragedia.

Także ten wyczekiwany przez wielu tu 32 cale 16:9 4K OLED od Alienware będzie chyba moim następnym sprzętem. Chociaż 240hz to dla mnie za dużo, w najnowszych grach przy 4K to nawet 4090 często nie przekracza 120 razem ze wszystkimi upscalerami. A przy tak udanej sprzedaży 4090 nie spodziewam się, że 5090 zrobi tak samo potężny skok wydajnościowy, żeby nagle 4K 240 stało się wszędzie osiągalne.

Może Alienware zrobi VRR które będzie działało w końcu na dużo większym zakresie (LG pokazuje jak NIE stosować VRR przy 240hz) ale na to niestety nie liczę

Edytowane przez fakeman

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A używacie w przeglądarce rozszerzenia Dark Reader, albo czegoś podobnego?

Już nawet nie chodzi mi o wypalenia, ale tak żeby jak najwięcej na ekranie było w trybie ciemnym.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ukrywam ikony i pasek zadań. Ktoś ileś stron temu podał fajną aplikację do tego. Włączam odświeżanie pikseli jak wyświetla komunikat i to tyle. Używam po prostu jak normalny monitor, bez jakichś przesadności. Kupując OLEDa akceptowałem to, że może się wypalić, taka cecha. I z tego też względu wziąłem Della, że daje długą gwarancję. Wypali się to wypali, trudno od tego jest reklamacja. A jak się zaczną problemy po gwarancji. Przyjdzie nabyć nowy. To tylko sprzęt. Ale jakie doświadczenia wizualne przez ten czas będą to już moje :)

Edytowane przez Necronom
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, Kris Dee napisał:

Jak już wiele osób tutaj pisało. Pod komputer, jak ktoś ma miejsce, to najlepiej mieć monitor IPS + TV OLED pod niektóre gry i filmy.

U mnie G3 chyba po 2 min odpala wygaszacz więc o to bym się nie bał, choć tak jak mówisz, oglądając kilkanaście h dziennie to oled będzie słabym wyborem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
19 godzin temu, Passt napisał:

Poza wypalaniem matrycy :cool:

Co z tego jak monitor będzie hiper-super, jak mi się pojawią po roku widoczne powidoki  na matrycy, których nie będę mógł zdzierżyć ?

Przynajmniej rok będziesz się cieszył. A tak IPS będzie IPSem od pierwszego dnia zakupu, do końca swoich dni. 

Poprawny ekran do treści SDR pod warunkiem, że nie będzie wyświetlane nic związanego z czarnym kolorem. Np sceny w kosmosie ;) 

6 godzin temu, fakeman napisał:

BTW zaczynam się odkochiwać w 21:9, sporo contentu jednak nadal oglądam w 16:9 + wbrew pozorom nadal ...

Także ten wyczekiwany przez wielu tu 32 cale 16:9 4K OLED od Alienware będzie chyba moim następnym sprzętem...

Jest jak piszesz. 21:9 vs 16:9 najlepiej oceniać przez pryzmat tego, co oferuje aktualnie rynek. Rozmiar/Rozdzielczość w pionie/ Odświeżanie - względnie jakies bonusy. Gdzie 21:9 jest po prostu bonusikiem +300% na poziomie vs 16:9 a nie decydującą cechą o wyższości. 

240hz też da się pokochać ;) 

7 godzin temu, Kris Dee napisał:

Robili, z czasem potrafiła nawet urosnąć. Jest wbudowany jakiś algorytm kompensujący spadek. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 godzin temu, Kris Dee napisał:

A ma to powłokę na kąty widzenia czy zwykłe VA co się degraduje jak tylko nie usiądę na środku kanapy? ;-) 

A wywalone jajca na DSE tez masz? Bo dla mnie drażni to bardziej niż przypalony OLED. Tak samo napisy w filmach po zgaszeniu światła stają się nie do zdzierżenia. 

W każdym razie VA z powłoką jest OK. Bez powłoki jest kaszana. Z powłoką da się to kupić zamiast OLEDa jak jest taniej. Wyraźnie taniej niż OLED.

7 godzin temu, kadajo napisał:

Chcecie się dowiedziec jaka jest prawda o tych wszystkich matrycach, znajdzie kogoś zaufanego w serwisie LG/Samsung ;) ...

Panowie z serwisu LG mówili, że nikt im nigdy nie zgłaszał reklamacji na DSE w Samsungu. Przyjechali do mnie z nowym panelem na wymianę i pół godziny się zastanawiali, czy dokonać wymiany. Do centrali w Warszawie musieli nawet dzwonić na konsultacje (z zamkniętymi drzwiami, pan wyszedł na zewnątrz). 

Musiałem marudzić im o forum internetowy, o tym że mam na piętrze jeszcze LG Oled C1 jako MONITOR DO TV i to TEN MONITOR MIAŁ SIĘ WYPALIŚ I ZEPSUĆ PIERWSZY! A samsung miał być na lata, szkoda tylko że wyszło że to jedynie dwa lata. Więc wiesz.. ktoś reklamuje DSE? Ktoś ma VA bez DSE w większym rozmiarze? 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiem, ze temat o oledach, ale ktos sie interesowal MINI LED, dokladnie chodzi mi o ten model:

https://www.amazon.com/INNOCN-Computer-Monitor-Connectivity-Adjustable/dp/B0BCK1K44F

Ze wszystkimi oplatami itd wychodzi 690 funtow, znacznie lepszy wybor niz alienware qd oled za 660gbp. Poczytalem recenzje i wychodzi na to, ze jest mega.

• Thanks 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi