Skocz do zawartości
Pioy

Monitory OLED - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

a jednak tak to wygląda jakby tracił saturacje w ciemnych scenach. Ja dlatego dałem sobie siana z S95B choć można go było trzasnąć poniżej 4k zł nówkę za 55 cali. Za to już S90C na drugim rzucie paneli chodzi mi okrutnie po głowie, bo samsung ogarnął problem, którego nie było ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Art385

Kolorami się nie sugeruj. Raz, że zdjęcia robione budżetowym telefonem i inne pomieszczenie, a druga sprawa to do C2 na szybko podłączyłem PS5. Nawet nie wiem jaki tryb się włączył itd. Re4 na DWF leci z PC. To fakt że po prawej trochę widać odbicia na DWF ale tak jak mówiłem okno jest 50cm w bok. Natomiast na C2 odbija się wszędzie i wszystko. Szafa po lewej, a w prawym dolnym rogu widać kołdrę i maskotkę córki.😜 Na wyłączonym ekranie na C2 wszystko widać wyraźnie jak w lustrze a na DWF ledwo co tak jak pokazywał Koksis od telewizorów.

Edytowane przez Kris Dee

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To tym bardziej to wyreguluj obraz prześwietlony jak ja pierdziele na DWF ten sam szitex robił S95B nie pamiętam co tam trzeba było pozmieniać aby poprawianie wyświetlał obraz w HDR ale trzeba było rzeźbić. Generalnie nawet na moim gówno szajsomi ciężko zrobić taką tragiczną fotkę a on ma w ogóle problem złapać kolory z oleda.

Ps. Jak coś to mi nie musisz tłumaczyć o co chodzi w lustrze na Woledach. Jakbym chciał to mógłbym z powodzeniem swojego C2 powiesić w łazience i używać jako lustra. Hmm w sumie można by TV na klopie pooglądać w razie co xD 

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak ustawisz odpowiednio to te lustro mocno nie doskwiera a z czasem mózg się przyzwyczaja i ignoruje. Ale fakt. Lepszy lekki mat tylko taką powłokę z 42 ma asus. Niestety drogi 6500+ zł.
Można się łudzić, że lg da nowe matowe panele do c4 42 ale na razie to sfera gdybania.

c2 i c3 42 są zrobione jako wyroby monitoropodobne. Niby telewizor ale zrobiony jak monitor. LG mogło jakoś ogarnąć to lustro z bliskiej odległości ale pewnie cena byłaby wyższa.

Nie ma idealnego monitora. Taki oled 38-42 lekko matowy, bez gubienia detali w cieniach i z poborem prądu i trwałością lcd.

CRT chyba wszystkie były lustrami.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Keken Ten 42" Asus wcale nie wygląda dobrze. Zamieniasz ostre odbicia na jeszcze większą papkę plus ziarno w bonusie.

o6mhzlcks2u91.jpg

To już wolę C2 i DWF. Najlepiej niech LG zacznie dawać powłokę z G3 do monitorów.

Edytowane przez Kris Dee

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Musi być balans i niektóre matryce w TV mają dobrą powłokę - tłumią odbicia i brak ziarna ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Isharoth napisał:

@Kris Dee Ciekawe. U mnie przy kontraście 75 i 2.4 wszystkie są do odróżnienia. Włączyłem teraz ten tryb Creator z DCI-P3. Czyli mam zielonkawo-żółty obraz, ale to chyba kwestia przyzwyczajenia. Na IPS obok musiałem ustawić preset ciepły, żeby na obu monitorach temperatura kolorów była podobna.

Wcześniej korzystałem z niestandardowego presetu, gdzie ustawiłem zielony aż na 60%... ze 100. :P  

creator srgb, nie dci-p3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Kris Dee a jaki masz tryb HDR? 1000 czy True Black? 

w niektórych modelach DWF tryb HDR 1000 ma crush black (niestety mój przypadek). Najprościej tu sprawdzić

- jak widzisz clipping od 0.5% to jesteś szczęśliwcem, jak ledwo ledwo od 3.7 to masz crush. Przy True Black widać u mnie od 2.7%

Wg. dell wszystko jest w porzadku i tak ma być....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Art385 napisał:

To wygląda jakby DWF miał problem jak S95B całkowicie rozwiązany na 2nd genie QD-Oled. Po lewej QD-Oled 1st Gen po prawej Woled 

conjuring2_s95b-vs-c8-jpg.3374451

Aż sprawdziłem tę scenę na YouTube.

IMG-20231201-182631.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na moim widzę tak od 3.7, ale żeby w grze to odróżnić od 0.5 to pewnie musiałbym mieć plansze testową z zaznaczonym "pacz pan tu". Wg mnie to już są takie wartości na granicy i czepianie się na siłę. Jak przesiadłem się z IPSa to już nawet nie patrzę na te 3.7 tylko cieszę się super czernią. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
29 minut temu, Nikelajer napisał:

@Kris Dee a jaki masz tryb HDR? 1000 czy True Black? 

w niektórych modelach DWF tryb HDR 1000 ma crush black (niestety mój przypadek). Najprościej tu sprawdzić

- jak widzisz clipping od 0.5% to jesteś szczęśliwcem, jak ledwo ledwo od 3.7 to masz crush. Przy True Black widać u mnie od 2.7%

Wg. dell wszystko jest w porzadku i tak ma być....

Używam hdr1000, ale na obu trybach paski mrugają pięknie od 0.5% GPU to 2080ti.

Jedynie ta Gamma w SDR jest ostro rozjechana. Na szczęście znalazłem sposób jak to ogarnąć.

U mnie Creator do niczego się nie nadaję, chyba że ktoś lubi gamme 2.0 na Oledzie. 

Edytowane przez Kris Dee

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
25 minut temu, Kris Dee napisał:

Aż sprawdziłem tę scenę na YouTube.

IMG-20231201-182631.jpg

Czyli lux Dell ogarnął co trzeba. Tak więc ewentualnie obadaj czy ci nie prześwietla bo musiałbyś mieć naprawdę kibel aparat, żeby tak wyglądał dwf przy C2. C2 poniżej okienka 50% jest zwyczajnie jaśniejszy a i tak jak patrzę na rtings to się zastanawiam jak oni ustawili w trybie GO maksymalną jasność na wysoką. Chyba, że lecą w jakimś 4:2:2 bo w 4:4:4 to w ogóle ta opcja jest wyłączona :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

422 jedynie zmniejsza rozdzielczość koloru wzgl. 444 (chodzi o ilość punktów koloru, a nie jak błędnie niektórzy nazywają rozdzielczością koloru ilość bitów na kanał)

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No raczej. Nie mniej nigdy się jakoś szczególnie nie przyglądałem temu co niżej pisze na rtings a teraz spojrzałem i aż musiałem do menusów zajrzeć i nope to tak nie działa w game optimizerze a normalnie lecę na HDMI1 bez podpisów. Nie chce mi się podpinać prosiaka aby zobaczyć czy pod konsolką odpali podbijacz jasności. No nic nie będę robił offtopa telewizorem wam w temacie o monitorach, bo pół internetu ma rozwalone wątki o monitorach oled wstawkami o ce-dwójkach xD

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, MuziPL napisał:

creator srgb, nie dci-p3

Nie zależy mi aż tak na idealnym odwzorowaniu barw. DCI-P3 zdecydowanie bardziej mi się podoba. ;) Póki co robię test staram się przekonać to tej bardziej zielonkawo-żółtej bieli. Bo zwykle miałem trochę zimniejsze kolory.

Ale czytanie opinii na Internecie też jest trochę mylące. W jednym miejscu napiszą ci że biel powinna mieć odcień kartki papieru, ale jednocześnie zalecane ustawienia w żadnym stopniu się do tego nie zbliżają. Dlatego sprawdzam czy to wina moich oczu (a raczej przyzwyczajenia), czy po prostu głupoty. Pewnie mógłbym to rozwiązać raz a dobrze kupując/wypożyczając jakiś kalibrator, ale mi się nie chce. :E 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Art385 napisał:

obadaj czy ci nie prześwietla bo musiałbyś mieć naprawdę kibel aparat, żeby tak wyglądał dwf przy C2.

Dzięki, ale HDR u mnie na DWF wygląda naprawdę dobrze, a mam C2 i 55XH9505 jako punkty odniesienia.  Sony ma perfekcyjny EOTF.

eotf-game-small.jpg

Tamto zdjęcie rozjaśniłem, bo w ogóle nie było widać odbić i nie skupiałem się na jakości obrazu, tylko żeby porównać odbicia. Ponadto na PC mam inne ustawienia w RE4. Wyłączony RT, SSR i jeszcze cholera wie co. Na PS5 był chyba tryb z RT i nawet nie wiem czy włączył się Game optimizer i czy temperatura była warm50, bo chyba podłączyłem na szybko do innego portu HDMI😆

@Isharoth

Jak lubisz bardziej nasycone kolory w SDR, to serio zaufaj mi i spróbuj Custom Color ale zmiejsz Saturation z 50 na 40. Wtedy kolory wyglądają na oko na jakieś 125% sRGB. Przy pełnym gamucie masz w okolicach 150% sRGB i w końcu trafisz na taki kontent, że nie będzie się dało na to patrzyć. Na przykład zieleń będzie kartonowa i cera zbyt czerwona.

Ponadto w Custom Color możesz sobie poprawić balans bieli. U mnie zjechałem czerwonym na 99 i biel mi bardziej odpowiada.

Edytowane przez Kris Dee
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
21 minut temu, Kris Dee napisał:

Jak lubisz bardziej nasycone kolory w SDR, to serio zaufaj mi i spróbuj Custom Color ale zmiejsz Saturation z 50 na 40. Wtedy kolory wygląda na oko na jakieś 125% sRGB. Przy pełnym gamucie masz w okolicach 150% sRGB i w końcu trafisz na taki kontent, że nie będzie się dało na to patrzyć. Na przykład zieleń będzie kartonowa i cera zbyt czerwona.

Ponadto w Custom Color możesz sobie poprawić balans bieli. U mnie zjechałem czerwonym na 99 i biel mi bardziej odpowiada.

Ja właśnie do tej pory miałem custom color ;)

Dopiero teraz chciałem wypróbować Creator Preset, który tak wszyscy polecają. Szkoda że nie ma kontroli nad gammą w tym Custom. Dziwna decyzja. :hmm:

Edytowane przez Isharoth

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Isharoth

Możesz delikatnie obniżyć gamme poprzez podbicie Offset na 52,52,52 lub 51,51,51. Tylko później musisz kontrast obniżyć do 74, bo przy 75 biel klipuje przy 253 http://www.lagom.nl/lcd-test/white.php

Wszyscy polecają Creator głównie ze względu na sRGB clamp.

Tak wygląda u mnie gamma przy Standard/Custom

IMG-20231110-091528.jpg

A tak Custom z offsetem na 52,52,52

IMG-20231110-091605.jpg

Edytowane przez Kris Dee

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Może ktoś sprawdzić w swoich DWF czy w lewym górnym i prawym górnym rogu macie "piksel" widoczny? wczoraj pixel shift mi wyrównał do maks prawej i miałem ciemny piksel w tym miejscu, dziś się ekran bardziej na środek przesunął i mam taki przypadek:
https://www.dropbox.com/scl/fi/ruz1spcxf9612qw2vgthx/2023-12-01-22.38.23.jpg?rlkey=yafckfibkcu9p3h4xa4a1l426&

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 godzin temu, Isharoth napisał:

W jednym miejscu napiszą ci że biel powinna mieć odcień kartki papieru

... oświetlonej jakim światłem? (dzienne wczesnym rankiem w zimie z lekkim zachmurzeniem, dzienne w samo południe w lipcu bez chmur, dzienne tuż przed zachodem słońca w lipcu, LED 2700K CRI81, LED 3000K CRI80, LED4000K CRI 95, żarówka tradycyjna, halogen - wszystko to da inny kolor) 🤣Już pominę przez grzeczność fakt, że niektóre kartki są barwione na lekko niebieski, w tak niewielkim stopniu, byście nie widzieli, że jest niebieska, tylko po prostu, by się Wam wydawało, że biel jest bielsza.

Podsumowując: biel na monitorze powinna być D65, czyli współrzędne chromatyczne x = 0,3138 / y = 0,3309 (6500K nie zawsze ma dokładnie takie współrzędne chromatyczne - 6500K może być lekko podbarwione - wniosek: wyrażenie koloru w Kelwinach jest nieprecyzyjne).

Kiedyś z ciekawości ustawiłem kolor ekranu na oko wzg. koloru światła w lipcu, w południe padającego na kartkę papieru i jak później to zmierzyłem to było 5800K ... wsp. chroma nie pamiętam. Zapamiętajcie: "biała" kartka papieru może mieć różny kolor i światło którym ją oświetlanie może mieć różny kolor.

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja wam powiem, że tryb Vivid w sklepach robi swoje. Jak często odwiedzam różnych znajomych którzy średnio ogarniają temat, to 9/10 ma strasznie zimne presety na telewizorach i monitorach. Jak im pokażę te mniej więcej 6500k to mają odruch wymiotny.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam biel usyawina na 5500k. 6500 jest dla mnie zbyt niebieskie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@gret kwestia przyzwyczajenia. Popracuj kilka miesięcy przy 6500K, to po tym czasie przestanie być niebieskie. Popracuj kilka miesięcy przy 9300K, to wówczas 6500K będzie dla Ciebie strasznie ciepłe/żółto-czerwone. Sprawdzone w praktyce 😉

Edytowane przez Kyle_PL
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dlatego każdy sobie ustawia obraz jak chce, pod siebie. Krytyczne, kalibracja jak i odwzorowanie wszystkiego ma większy sens tylko wtedy gdy coś na takim ekranie produkujesz, film, zdjęcia itp.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi