Skocz do zawartości
Pioy

Monitory OLED - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

... albo jak nie obrabiasz, tylko po prostu nie chcesz mieć kolorów w lesie. 😉

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiadomo, ja zawsze ustawiam ale nie trzymam się sztywno referencji, np. zawsze używam gammy 2.4, a nie 2.2 aby poprawić kontrast, nawet na oledzie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@kadajo 

Racja, ale mi na przykład udało się przekonać kumpla do warm 45-50 na C1. Był przyzwyczajony do zimnego przez lata i oczywiście obraz wydawał mu się żółty. Dał kilka dni szansy i zaskoczyło 😉

Co do Gammy, to bez pomiarów cholera wie jak to 2.2 faktycznie jest skalibrowane. Ja u siebie na C2 w SDR mam 2.2 ale dlatego, że jasność ustawiam  na 40-50%

Przy 100% jasności (~180cd/m) wolę obraz z gammą 2.4.

Edytowane przez Kris Dee
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak siedzicie na pulpicie to przełączanie windowsa w sdr?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, joloxx9 napisał:

Tylko jak wiem że przez dłuższy czas nie będę korzystał z HDR. Niestety u mnie włączanie i wyłączanie HDR jest bardziej uciążliwe, bo skrót działa tylko na oba monitory jednocześnie. A na drugim (IPS od LG) HDR wygląda okropnie. :E 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 minut temu, joloxx9 napisał:

a jak inaczej? HDR używam tylko do treści HDR inaczej to wygląda jak gówno :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
17 minut temu, gret napisał:

a jak inaczej? HDR używam tylko do treści HDR inaczej to wygląda jak gówno :D

Też mi się tak wydawało 😅 to trzeba ten auto hdr ustawić bo nie chce mi się klikać za każdym razem 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
41 minut temu, joloxx9 napisał:

Oczywiście że tak. HDR włączam skrótem Win + Alt + B, albo jednym kliknięciem myszki, bo używam też HDRTray v0.3.

Edytowane przez Kris Dee
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak macie ustawioną jasność? Pytanie do osób posiadających matrycę LG. Ustawiłem według rting na 19, ale tło na forum wydaje mi się za ciemne. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ustaw sobie jak ci pasuję :E Ja teraz jak sobie przeglądam neta i forum to na C2 42" mam jasność na 0 :E

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Kris Dee

Mozesz mi powiedziec jaki najnizszy poziom widzisz na tym filmiku w hdr na DWF?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@joloxx9 

Już na poprzedniej stronie odpowiadałem koledze:

"Używam hdr1000, ale na obu trybach paski mrugają pięknie od 0.5% GPU to 2080ti."

Oczywiście sprawdzałem w ciemnym pomieszczeniu.

A jak u ciebie to wygląda?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak samo, mialem dziwne wrazenie, ze cos jest nie tak, ale to przez to, ze mialem GUI youtube I wtedy nie bylo widac nic ponizej 3.7, jak zniklo to do 0.5 zaczely sie pojawiac :)

Edytowane przez joloxx9

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ten test sprawdza się w trybie hdr czy sdr ? , w jakiej przeglądarce uruchamiacie ten filmik ?

Edytowane przez SylwesterI.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No jak masz nagrany materiał w HDR to inaczej niż w HDR się go nie da sprawdzić.

Np. Chrome obsługuję HDR od strzała z youtube.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

dla tego się pytam

domyślnie używam firefoxa który nie obsługuje hdr i tak :

jak mam w w11 włączone hdr to w firefoxsie widzę miganie od 0.5 (jak włączę w w11 sdr to widzę od 3.7)

w edge pokazuje że plik jest hdr i widzę od 1.4 na pewno , a 0.9 nie wiem czy nie efekt placebo

w chrome też pokazuje plik hdr , widzę od 0.9 na pewno , a 0.5 też nie jestem pewien czy widzę czy sugeruję się pozostałymi polami

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hmm kurde chyba jednak mam black crush, w sdr sprawdzalem i normalnie je widzę. W HDR od 3.7 w dół nie widzę różnicy, jakie masz ustawienia @sylwesterl. ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

jak chcę widzieć paski od 0.5 chyba /0.9 na pewno , to muszę kontrast i jasność dać na max czyli 50 , do tego szczytowa jasność na wysoko ( ale to odpowiada za 1000nit )

normalnie mam

jasność 40 i kontrast 40 (80% skali) wtedy widzę pole od 1.4%

to są dane po kalibracji smartfonem , wcześniej było widać więcej , ale za to kolory były zbyt soczyste na mój gust

Edytowane przez SylwesterI.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

CIekawe, szczerze, u mnie wszsytko znacznie lepiej widać jak ustawie kotnrast w nvidii na 30%. Ten w monitorze na 75 i jest bajka. wcześniej zbyt dużo rzeczy bylo czarnych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam OLEDa 27 cali od LG. Do dzisiaj monitor działał ok. Zainstalowałem grę Rainbow Six Siege i nagle monitor przy włączeniu gry nabiera różowej poświaty. Białe przyciski w menu stają się zaróżowione. Czy ktoś wie jak się z tym uporać?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
21 minut temu, SylwesterI. napisał:

w nvidii w ogóle nie ruszałem kontrastu , daje to coś ?

Tak, obniża kontrast jak w programie graficznym. Powinno to być ustawione na 50% (czyli na wartości domyślnej).

47 minut temu, joloxx9 napisał:

CIekawe, szczerze, u mnie wszsytko znacznie lepiej widać jak ustawie kotnrast w nvidii na 30%. Ten w monitorze na 75 i jest bajka. wcześniej zbyt dużo rzeczy bylo czarnych.

... aż tak skopaną masz kontrolę gammy na tym monitorze? :/ To tylko mnie utwierdza w przekonaniu, że muszę poczekać na OLED ze sprzętową kalibracją (w niższej cenie niż 10 KPLN)

58 minut temu, SylwesterI. napisał:

to są dane po kalibracji smartfonem , wcześniej było widać więcej , ale za to kolory były zbyt soczyste na mój gust

Smartfonem, to można sobie prędzej kopać w śniegu, niż kalibrować monitor. Natomiast jeśli chodzi o nasycenie, to powinno to być zrobione przez CMS/profil wskazany w OS i w programach pokroju firefox, PotPlayer, IrfanView itd. to działa.

Oczywiście w grach to nie działa, bo nVidia, AMD, Microsoft ma na to wywalone, więc pozostaje kalibrowany sprzętowo tryb sRGB (najlepiej mieć sprzętowo kalibrowalny monitor, ale od biedy można ustawić tam gdzie nie działa CMS profil sRGB ... jeśli monitor takowy ma)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, joloxx9 napisał:

Hmm kurde chyba jednak mam black crush, w sdr sprawdzalem i normalnie je widzę. W HDR od 3.7 w dół nie widzę różnicy, jakie masz ustawienia @sylwesterl. ?

Sprawdzasz napewno po ciemku?

Ja teraz uruchomiłem przy delikatnym świetle i nie widać 0.5-1.4. Spróbuj po ciemku i najlepiej zasłaniając czymś cały dolny rząd. Zobacz czy jest jakaś różnica hdr1000 vs True Black i czy source tone mapping coś zmienia.

Straszna loteria z tymi monitorami. U mnie, na szczęście HDR wygląda idealnie tak jak na C2 i Sony 55XH9505. Sprawdzałem w grach które znam na pamięć i wiem gdzie na przykład powinny być detale w cieniach. Z kolei SDR ma skopaną gamme, ale tutaj mogę to poprawić. W HDR niestety nic nie możesz zrobić.

Edytowane przez Kris Dee

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi