Skocz do zawartości
Pioy

Monitory OLED - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

jak pisałem , ja z tego poprawiacza czcionek nie korzystam , nie wiem czy mam tak slaby wzrok , czy tak dobry :E , ale nie mam problemu z rozczytaniem napisów systemowych , a w przeglądarce jak literki są za małe i nieczytelne to zoomuje text , pracować nie pracuję na pc , tylko gry i filmy i dla mnie oled jet super , rozumiem że jak ktoś dożo pracuje z tekstem , to dla takiej osoby może to stanowić problem

@MSky7

wystarczyło by , jak by microsoft pozwalał na wrzucanie presetów czcionek od producentów matryc, ale ten moloch zanim zareaguje na zmiany to lata mijają

może dla osób , którym to przeszkadza pomoże to :

Edytowane przez SylwesterI.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiem. Sam gdzieś podpisywałem petycję online do MS w sprawie cleartype i nowych matryc.

No ale widać, Copilot jest ważniejszy :-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
40 minut temu, Nikelajer napisał:

To masz crusha tak jak i ja. 
tak powinno być normalnie (zapożyczone z forum della)

Media preview

Jakos to nadwyraz jasne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

taki efekt jak na fotce to mam jak odpalę ten filmik w firefox , gdzie hdr na monitorze jest włączony , w w11 też , ale sam filmik idzie jako hd nie hdr, wtedy też mogę świecić w monitor i wszystko widzę

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
55 minut temu, Nikelajer napisał:

tak powinno być normalnie (zapożyczone z forum della)

Tak to na pewno nie jest normalne. Prostokąt "szary 10%" na tym zdjęciu ma wartość ~60% bieli. 

Edytowane przez someI

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
17 minut temu, joloxx9 napisał:

Jakos to nadwyraz jasne.

Osoba, która robiła to zdjęcie potwierdziła, że miała tryb HDR w monitorze odpalony zanim uruchomiła filmik, używała chrome, i miała na zębatce youtubowej znacznik hdr.

W tym temacie https://www.reddit.com/r/ultrawidemasterrace/comments/14hvgwy/dell_aw3423dwf_black_crush_issue_m3b104/ jest porównanie w głównym poście z Asus-em PG27AQDM i tam też jest "jasno". 

Edytowane przez Nikelajer

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 minut temu, Nikelajer napisał:

Osoba, która robiła to zdjęcie potwierdziła, że miała tryb HDR w monitorze odpalony zanim uruchomiła filmik, używała chrome, i miała na zębatce youtubowej znacznik hdr.

W tym temacie https://www.reddit.com/r/ultrawidemasterrace/comments/14hvgwy/dell_aw3423dwf_black_crush_issue_m3b104/ jest porównanie w głównym poście z Asus-em PG27AQDM i tam też jest "jasno". 

Przeczytałem wszystkie te wątki, ten user, który to wrzucił miał 3(jak nie 4) monitory i wszystkie były ok za to inni raportują, że u nich jest inaczej. Mam pewne obawy co do tego czy on na pewno ma tam włączony HDR.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Uruchomiłem ten bardziej dokładny filmik i jednak mam delikatnego black crusha w HDR. Widać wyraźnie paski od 1.4, natomiast 0.9 raczej nie mruga a 0.5 ewidentnie nie. Jest to na tyle mały crush, że nie ma sobie co zawracać tym głowy.

Na poprzednim filmiku wydawało mi się że mruga od 0.5 ale możliwe, że te pasy z dołu promieniowały.

IMG-20231203-213159.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chyba odpuszczę to grzebanie, 8h na panelu minęło z czego 6 spędziłem grzebiąc i patrząc jak to lepiej ustawić zamiast się cieszyć i grać.

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie tak czcionki wyglądają na C2 42" 4k oledzie na co dzień mam skalowanie 125% w windzie.

Osobiście dla mnie jest ok. Siedząc 1-1.2m od ekranu nie odczuwam żadnych problemów z tym związanych, a dużo czytam i przeglądam na nim netów. W domu mam też 2 ipsy rgb jeden 1080p 24", drugi 27" 1440p i jak przeskakuję pomiędzy ekranami siedząc w typowych odległościach dla ich wielkości nie robi mi to żadnego dyskomfortu.

Fotki wyszły jakie wyszły, ale nie mam nic pro do robienia fotek z bliska.

4k skalowanie w windzie 125% i przeglądarka 100%

XioR6gG.jpg

4k skalowanie w windzie 125% i przeglądarka 120%

X5mdUAm.jpg

4k skalowanie w windzie 125% i przeglądarka 100%

nR1y1Ik.jpg

Edytowane przez lukadd
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Raczej opinie w necie widziałem takie, że tekst na woled wygląda trochę lepiej niż na qd, ale sam nie miałem okazji porównać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja na C2 miałem 150% i było znośnie. Teraz na DWF 125% i tekst jest w miarę porównywalny(ostrość), tylko ten cholerny różowy odcień na dole i zielony u góry. Wygląda to trochę jak efekt aberracji chromatycznej.

IMG-20231203-222735.jpg

@someI 

Według mnie tekst na WOLED przy takim samym skalowaniu jest bardziej rozmazany. Na QD-Oled 1st gen jest bardziej ostry, ale niestety z tym różowo-ziekonym syfem.

Edytowane przez Kris Dee
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 minut temu, someI napisał:

Raczej opinie w necie widziałem takie, że tekst na woled wygląda trochę lepiej niż na qd, ale sam nie miałem okazji porównać.

Czcionka inaczej wygląda na C1 niż na C2 i jeszcze inaczej na 27" z MLA ;) A wszędzie masz WOLED ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
15 minut temu, someI napisał:

Na C2 z tego czytałem są mniejsze problemy z tymi kolorowymi obwódkami(fringing) względem samsungowych paneli.  Ale na tych mniejszych panelach co LG daje do monitorów to nie wiem.

Osobiście tekstu też nie miałem okazji porównać, na targach jak byłem to tylko grałem na samsungowych oledach :E

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość KrzysztofPL

A ja sie zastanawiam nad zakupem Philipsa Evni za 3600 w media expert z wykupieniem ubezpieczenia na 3 lata i miesięcznymi oplatami 100 na miesiac przez 10 miesiecy z ujeta wymiana w przypadku uszkodzenia mechanicznego itp . Byloby to jakies zabezpieczenie w przypadku wypalenia / pojawienia sie martwych pikseli ktore nie sa objete gwarancja producenta. Zawsze to jakies wyjscie . 

Edytowane przez KrzysztofPL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Poczytaj sobie o ograniczeniach Philipsa od strony softu ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość KrzysztofPL
1 minutę temu, sideband napisał:

Poczytaj sobie o ograniczeniach Philipsa od strony softu ;)

Nie maja mozliwosci wgrania oprogramowania jak np Dell ? 

Slychac wentylator? Ktos kiedys o tym chyba pisał.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@joloxx9 

@Nikelajer

Coś jeszcze odkryłem w tym teście Black Clipping part 02 na DWF.

Clipping zmienia się losowo po ponownym uruchomieniu Chrome, albo zmianie na inny film i powrocie do testu.

Czasem widać wyraźnie od 0.9%, a innym razem od 1.4%. Nie wiem czy to jest jakiś problem z Chrome/Youtube, czy może to monitor jakoś płynnie mapuje.🤔

Ponadto włączenie Source Tone Mapping pogarsza widoczność pasków o 2, czyli w najgorszym wypadku widać wyraźnie od 2.7%

Nie ma różnicy pomiędzy HDR1000, a True Black.

Więcej już tego gówna nie włączam.😂

Edytowane przez Kris Dee

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 godzin temu, Kris Dee napisał:

@SylwesterI. 

Nie wiem czy jest to do ogarnięcia w stu procentach. Czcionki na pewno można poprawić ale fringing występuje wszędzie na kontrastujących krawędziach.

IMG-20231203-202607.jpg

@Kyle_PL 

Większe PPI na pewno by zniwelowało ten problem do minimum.

Niech zrobią 32" 8k Oleda i będzie bajka😁 W windzie skalowanie 300%, a w grach pełna swoboda. Możnaby skorzystać z Integer Scaling dla 1440p i 2160p.

Zajebista ostrość. Normalnie jak u ludzi z astygmatyzmem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, Kris Dee napisał:

@bourne2008 

To akurat wina aparatu, ale i tak widać różowy i zielony fringing 

Domyślam się.  Jak ktoś ma wadę wzroku to astygmatyzm właśnie tak rozszczepia światło, że robi się taki "fringing". Nie chciałbym sobie jeszcze dokładać 😆

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 godzin temu, KrzysztofPL napisał:

Nie maja mozliwosci wgrania oprogramowania jak np Dell ? 

Slychac wentylator? Ktos kiedys o tym chyba pisał.

Miałem Philipsa kilka dni. Nie można było sprawdzić firmwaru. Chyba nawet  nie ma żadnego do pobrania.  Ale to nie problem, bo obraz był bardzo dobry a w recenzjach piszą, że fabrycznie jest bardzo dobrze skalibrowany. 

Wiatrak załączał się na od czasu do czasu na pół sekundy i był cichy na ustawieniach Auto. Moim zdaniem nie było do czego przyczepić się. Ja oddałem tylko dlatego, że 21:9 nie dla mnie. 

Za 3649zł uważam, że warto brać Philipsa. Co do gwarancji i powidoków olałbym temat, bo wątpię żeby ktokolwiek dawał nowy monitor po 2 latach używania. Nawet Dell. One są widoczne tylko jak odpalisz szary ekran testowy. 

Przecież w czasie korzystania z monitora powidoków nie widać. To tak jak w plazma  tv.  

Patrząc na cena/ jakość Philips jest dobrym wyborem.  Ja bym nie dopłacał do żadnych ubezpieczeń. Za te 4-5 lat będą lepsze ekrany. Szkoda kasy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość KrzysztofPL
11 minut temu, Monaro napisał:

Miałem Philipsa kilka dni. Nie można było sprawdzić firmwaru. Chyba nawet  nie ma żadnego do pobrania.  Ale to nie problem, bo obraz był bardzo dobry a w recenzjach piszą, że fabrycznie jest bardzo dobrze skalibrowany. 

Wiatrak załączał się na od czasu do czasu na pół sekundy i był cichy na ustawieniach Auto. Moim zdaniem nie było do czego przyczepić się. Ja oddałem tylko dlatego, że 21:9 nie dla mnie. 

Za 3649zł uważam, że warto brać Philipsa. Co do gwarancji i powidoków olałbym temat, bo wątpię żeby ktokolwiek dawał nowy monitor po 2 latach używania. Nawet Dell. One są widoczne tylko jak odpalisz szary ekran testowy. 

Przecież w czasie korzystania z monitora powidoków nie widać. To tak jak w plazma  tv.  

Patrząc na cena/ jakość Philips jest dobrym wyborem.  Ja bym nie dopłacał do żadnych ubezpieczeń. Za te 4-5 lat będą lepsze ekrany. Szkoda kasy.

Dziekuje Ci , czekalem na taka odpowiedz. Dlaczego 21:9 nie jest dla Ciebie? Co Ci w nim przeszkadzalo? Zagiety ekran i efekt rybiego oka z tym zwiazany ( kolo na stodku staje sie elipsa po bokach, kwadrat staje sie  kopnietym prostokatem ) , czy pasy w filmach you tube przy filmach 4K ? Na czym teraz pracujesz lub co zamierzasz kupic? Ja obecnie mam monitor 4K 32' z plamka 0,18mm i obawiam sie ze tekst bedzie duzo gorszy na oledzie ( dosc ze plamka wieksza  to jeszcze fakt ze tekst wyglada gorzej na trojkatnych pikselkach). No i tresci internetowe na 21:9 , mniej tresci miesci sie na jedna strone w porownaniu do 32' 4K 16:9. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@KrzysztofPL 

Efekt rybiego oka o którym kilka osób w tym temacie wspominało, nie jest od zakrzywienia, tylko od zbyt szerokiego dla niektórych FOV.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi