Skocz do zawartości
Pioy

Monitory OLED - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

@Necronom Wpisałem. Wszedłem w 4 różne wątki, w każdym chodzi o inny rodzaj, nie ten od G-sync :) Od migotania na pulpicie, po migotanie całego ekranu. 

Tu nie ma większej filozofii i widać od razu. Skoro widziałem na LG to chyba nie sądzisz, że tu bym nie widział, że mi mruga często pół ekranu :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 minut temu, Passt napisał:

Czasem mam dropy klatek i wtedy widać na ułamek sekundy zacięcie obrazu. Wydaje mi się ,że z włączonym G-SYNC jest odrobinę płynniej.

Jeśli producenci sprzedają monitory OLED jako G-SYNC compatible, a one po włączeniu tej funkcji migoczą , to dla mnie jest to poważny szwindel

Co myślicie ? 

Wszystkie OLEDy migoczą, nawet te z modułem Gsync.

Przy 240Hz możesz spróbować wyłączyć nawet Vsync i zobaczysz co jest bardziej uciążliwe - szarpanie obrazu czy drgania.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość KrzysztofPL

Na tft central są już 2 recenzje  MSI i Asusa . Jak można się było spodziewać są to bardzo zbliżone matryce ( w końcu samsungowe) i podobnie elektronicznie ustawione do pracy matrycy . Różnica to kilka nitów , wiec jest to kwestia sztuki , co by nie było nikt nie zauważy róznicy 264 vs 272 nits  ( MSI vs Asus) .  Dobrze, ze monitor URX można aktualizować z poziomu usb czego nie będą mogli posiadacze tańszej wersji - taki to "miły" bonus dla klientów . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to u mnie tego nie ma w cod :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

To pogratulować, ale pisanie że ogólnie on nie migocze to nic innego jak wprowadzenie w błąd. Oglądałem recenzję AW3423DWF i recenzent też zachwalał, że G-Sync działa świetnie, ale pominął ten jakże ważny aspekt, że miga. Ja wiedziałem, że to występuje, bo wersja z modułem G-Sync też mrugała i byłem tego świadom. Ale jak ktoś się posiłkuje recenzjami czy takimi opiniami to wtopa niezła może być po kupnie.

Edytowane przez Necronom

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Vincent zawsze pokazuje migotanie w swoich recenzjach.

Jeszcze się nie trafił taki monitor/tv OLED, żeby nie mrugał. 

• Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oczywiście, że PG27AQDM migocze. Wszystko zależy od gry i czy ma ona skoki klatek. Mi to szczególnie nie przeszkadza, bo Samsung G7 też trochę migotał. Dla porównania zrobiłem sobie raz testy z wyłączonym G-Sync i rozrywanie obrazu było naprawdę znikome. Znacznie mniejsze niż na wspomnianym Samsungu. Pewnie chodzi o szybkość odświeżania OLEDa. Także zawsze trzeba podjąć decyzję jaką przypadłość się wybiera. Ja wolę migotanie😄

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Mnie ogólnie zawsze zastanawia co daje tak naprawdę G-sync w porównaniu do v-syn. Niby czytałem o różnicach, ale no jedyną różnicą jaką widziałem zawsze to migotanie na różnych monitorach. 

Problem z rozrywającym się obrazem był wtedy gdy mieliśmy więcej klatek niż ekran miał hz. Ale skoro mamy już po 240 Hz monitory, a poza CS ciężko tyle klatek uzyskać na full detali, to chyba i v-sync robi się zbędny w 99%gier. 

Godzinę temu, Necronom napisał:

To pogratulować, ale pisanie że ogólnie on nie migocze to nic innego jak wprowadzenie w błąd. Oglądałem recenzję AW3423DWF i recenzent też zachwalał, że G-Sync działa świetnie, ale pominął ten jakże ważny aspekt, że miga. Ja wiedziałem, że to występuje, bo wersja z modułem G-Sync też mrugała i byłem tego świadom. Ale jak ktoś się posiłkuje recenzjami czy takimi opiniami to wtopa niezła może być po kupnie.

Masz rację. Mój błąd. Ogólnie sprawdzałem po zakupie w kilku grach gdzie LG mrugał i ten tego nie robił, a potem miałem wyłączone. Teraz włączyłem żeby sprawdzić tego cod. I o ile w cod nie migocze, to odpaliłem jeszcze Calisto i tam faktycznie już coś widać. 

Edytowane przez PiPoLiNiO

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, PiPoLiNiO napisał:

To zmienia, że w USA każdy stan ma swój podatek, i cena jest bez niego jeśli dobrze rozumiem :)

950$ cena netto na USA -> 3800 PLN na nasze do tego doliczasz sobie podatek stanowy u nich to jest po kilka kilkanaście procent , ale licząc nasze 23% wychodzi ci 4674

6000 PLN cena na PL brutto - czyli 4880 netto

Wychodzi na to, że netto bez podatku w Polsce płacimy więcej niż oni płaciliby z naszym VATem

Dla porównania 4080 Super

999$ -> 4000 netto -> 4920 z naszym VATem

cena Nvidii na Polskę 4999

można uczciwie przeliczyć? można

• Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, PiPoLiNiO napisał:

Mnie ogólnie zawsze zastanawia co daje tak naprawdę G-sync w porównaniu do v-syn. Niby czytałem o różnicach, ale no jedyną różnicą jaką widziałem zawsze to migotanie na różnych monitorach. 

Problem z rozrywającym się obrazem był wtedy gdy mieliśmy więcej klatek niż ekran miał hz. Ale skoro mamy już po 240 Hz monitory, a poza CS ciężko tyle klatek uzyskać na full detali, to chyba i v-sync robi się zbędny w 99%gier. 

Masz rację. Mój błąd. Ogólnie sprawdzałem po zakupie w kilku grach gdzie LG mrugał i ten tego nie robił, a potem miałem wyłączone. Teraz włączyłem żeby sprawdzić tego cod. I o ile w cod nie migocze, to odpaliłem jeszcze Calisto i tam faktycznie już coś widać. 

Jak to, co daje, Vsync działa tylko przy ilości klatek równej odświeżaniu monitora, jeśli ta ilość jest mniejsza a Vsync nadal działa to zwiększa ci się znacznie inputlag, Gsync to po prostu VRR, czyli synchro które dostosowuje się do zmiennego fps. Dlaczego wam Oledy migają, bo macie po prostu zbyt mało FPS w danym momencie i odświeżanie ekranu tak nisko spada, że zaczyna być to uciążliwe. Nigdy nie kumałem tej ślepej pogoni z VRR jak znacznie lepszy efekt można uzyskać robiąc sztywno locka na 120fps albo więcej lub ostatecznie na 60 fps. Już lepiej wyłączyć całkowicie synca i lecieć na teringu, input lag praktycznie zerowy a jeśli klatek będzie wystarczająco dużo i tak nie zobaczycie rozrywania ekranu.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, CajraX napisał:

Oczywiście, że PG27AQDM migocze. Wszystko zależy od gry i czy ma ona skoki klatek. Mi to szczególnie nie przeszkadza, bo Samsung G7 też trochę migotał. Dla porównania zrobiłem sobie raz testy z wyłączonym G-Sync i rozrywanie obrazu było naprawdę znikome. Znacznie mniejsze niż na wspomnianym Samsungu. Pewnie chodzi o szybkość odświeżania OLEDa. Także zawsze trzeba podjąć decyzję jaką przypadłość się wybiera. Ja wolę migotanie😄

W G7 odpalałeś VRS czy jakos tak w ustawieniach monitora, wtedy problem znikał.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, kadajo napisał:

Jak to, co daje, Vsync działa tylko przy ilości klatek równej odświeżaniu monitora, jeśli ta ilość jest mniejsza a Vsync nadal działa to zwiększa ci się znacznie inputlag,

No i płynność leci na pysk. Np. spadek fps może być do połowy jak GPU nie wyrobi z "natywnym odświeżaniem" przy V-sync. Także poprawne ustawienie by przy Vsync było dobrze, wymaga nieco pomiarów danej gry na danym sprzęcie (trzeba odszukać minimalny fps i tak wsio ustawić, by nie był niższy od docelowego odświeżania).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na AW3423DW nie zauważyłem żadnego migotania 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli używasz zmiennego odświeżania, to może zależy do ilu Hz/fps masz spadki? No chyba, że lecisz na stałym odświeżaniu, to zdaje się też nie mruga.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 godzin temu, kadajo napisał:

Nigdy nie kumałem tej ślepej pogoni z VRR jak znacznie lepszy efekt można uzyskać robiąc sztywno locka na 120fps albo więcej lub ostatecznie na 60 fps. Już lepiej wyłączyć całkowicie synca i lecieć na teringu, input lag praktycznie zerowy a jeśli klatek będzie wystarczająco dużo i tak nie zobaczycie rozrywania ekranu.

Nie dla każdego to będzie lepszy efekt. Przy stałej częstotliwości odświeżania jeżeli ustawisz locka na taką ilość FPS jak odświeżanie to i tak będzie występował tearing i jedynym sposobem jego zlikwidowania jest włączenie V-Sync, co z kolei zwiększa input lag.

Żeby nie było, ja tylko odniosłem się do twojego stwierdzenia o lepszym efekcie. Sam aktualnie nie korzystam z VRR ani na monitorze ani na telewizorze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Podłączyłem teraz monitor MPG 321URX QD-OLED przez kabel HDMI 2.1 i wszystko działa ok. 

Nie zauważyłem migotania w grach. 

Niestety po podłączeniu przez kabel Display port są problemy. 

Edytowane przez lysyn

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Generalnie trzeba wybrać swoją truciznę. Są gry które w ogóle nie mrugają z VRR, ale w niektórych jest dramat.

Jeżeli chodzi o vsync przy wyłączonym VRR to koniecznie spróbujcie tej metody https://forums.guru3d.com/threads/the-truth-about-pre-rendering-0.365860/page-12#post-5380262

https://blurbusters.com/howto-low-lag-vsync-on/

Vsync i frame limiter w grach zawsze musi być wyłączony.

Testowałem też 1/3  vsync przy 164.900Hz i wtedy z limiterem  na 54.956fps(1/3 -0.01) jest super płynnie i frametime idealny.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 minut temu, lysyn napisał:

Podłączyłem teraz monitor MPG 321URX QD-OLED przez kabel HDMI 2.1 i wszystko działa ok. 

Nie zauważyłem migotania w grach. 

Niestety po podłączeniu przez kabel Display port są problemy. 

A nie wyłączyło Ci czasem przez hdmi gsync w opcjach po prostu? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, Kris Dee napisał:

Testowałem też 1/3  vsync przy 164.900Hz i wtedy z limiterem  na 54.956fps(1/3 -0.01) jest super płynnie i frametime idealny.

Czemu nie okrągłe 165Hz i limit na okrągłe 55fps?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Kyle_PL

Taka jest faktyczna częstotliwość na AW3423DWF.

Tutaj możesz sprawdzić dokładną częstotliwość monitora 

https://www.testufo.com/refreshrate

Chwilę trzeba odczekać aż się ustabilizuje.

Dzielisz wynik przez 3 i odejmujesz 0.01

Możesz kombinować do woli z Vsync w Nvidia inspector 1/2, 1/3 a nawet 1/4.

Edytowane przez Kris Dee
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 minut temu, PiPoLiNiO napisał:

A nie wyłączyło Ci czasem przez hdmi gsync w opcjach po prostu? 

G-sync działa ok. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

może mityczne zwiększenie przepustowości dp jeszcze średnio działa?

Może trzeba poczekać na jakieś aktualizacje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@SebastianFM

Zapomniałem faktycznie napisać że VS musi wtedy działać, IL jest jak najbardziej akceptowalny. dopiero gdy spadnie FR poniżej Lock'a to zaczyna się lipa.
Na Nv w grach starszych (DX11) polecam Fast sync, niestety wszytko wyżej (DX12 czy vulkan) musimy używać zwykłego Vsynca lub adaptacyjnego na naszczescie jest nvidia reflex.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Instalowaliście już najnowszy firmware do AW3423DWF? Bo z poprzednim były jakieś problemy i zostal wycofany, więc zastanawiam się na ile ten jest bezpieczny. 

Co do migotania, to ja póki co na oledzie żadnych problemów z tym nie mam, ale też przy kupnie zmieniłem karte na 4070TI i doszlo więcej fps w grach. Wcześniej jak siedziałem na 3060TI + Samsung G7 VA, to tam był dramat w takim RDR2 z migotaniem z włączonym G-SYNC, ale miałem wtedy po 60-70fps. Teraz po przejściu na oled + 4070ti + 7800x3d na 3440x1440 mam po 100-120 fps. 
Zobaczę jak w takim Alan Wake 2, bo tam z fps nie poszaleje.

Edytowane przez calvex

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi